Majdnem Audi olcsóbban. Opel Insignia Country Tourer teszt

Opel Insignia Country Tourer 2.0 Turbo AT6 4x4 teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Hatalmas test, terepes külső, erős motor, automata váltó, übergazdag felszereltség. Opel Insignia Country Tourer teszt.


Azt mondja, hogy Opel Insignia Country Tourer 2.0 Turbo AT6 4x4. Vegyük ki a képből a félig elektromos Amperát, hagyjuk számításon kívül a még nem vagy csak félig publikus fejlesztéseket (Monza), s akkor bátran, csuklás nélkül kijelenthető: ez most minden, ami az Opel. Minden, amit az Opel tud, minden, amiről az Opel szól. A zászlóshajó, a koktélcseresznye a habon, Schürrle második, a németek hetedik gólja a brazilok ellen a vb-elődöntőben. A pipába, védhetetlenül.
Hirdetés


Mert mi is ez a hatalmas fehérség? Egy faceliftes Insignia kombi, pardon, Sports Tourer divatosan körbeműanyagozva, Country Tourer utónévvel ellátva és csöppet, kemény 2 centivel megemelve. Automata váltóval és összkerékhajtással. Na meg a 2,0 literes Ecotec turbómotor benzines 250 lóerejével, hogy legyen mi mozgassa az üresen is 1,9 tonnát. Na ja, ez a félelmetes tömeg, ez a papíron egyre zöldebb autózásban egyre kevésbé menő túlsúly is egyenlő az Opellel. De ettől még szeretik a népek a márkát, itthon piacvezető, s a középkategóriás Insignia is méltán kedvelt a maga – üzleti/cégautós – szegmensében.

A szabadidő-autónak is skatulyázható Country Tourert teszteltük már a télen, akkor biturbó dízelként. A Volvo XC70 társaságában már akkor is előjött az Audi, mint követendő példa, ráadásul nem is az elvileg osztálytárs A4 allroad quattro, hanem az A6 allroad quattro lett megemlítve. És kapaszkodjunk: az Insignia Country Tourer külméreteivel – és súlyával - bizony az A6-hoz konvergál. Alig kisebb nála. Az A4-nél viszont sokkal nagyobb. Ismétlem: kívülről.

A 4,9 métert is meghaladó hossz és az 1,85 méteres szélesség nem kispálya, azon már nincs is mit csodálkozni, hogy a 19 colos kerekek sem tűnnek extrának. LED-es nappali menetfény, LED-es hátsó lámpa, krómszerű ablakkeret, krómszerű betétes kilincs, ezüstös tetősín, sötétítés a B-oszloptól, dupla kipufogó, 4X4 felirat, így, nagy x-szel... Nyissunk be. Bőrkárpit (elnézést: perforált prémium bőrülés Jet Black színben), alumínium hatású műanyagok, lapított aljú kormány, fémpedálok, két jókora monitor, egy a műszerfalon, egy a középkonzolon, tapipad (írásfelismeréssel), ülés kihúzható combtámasszal és még ezernyi állítási lehetőséggel. Prémiumszag.

A hátsó helykínálat meg kompaktos. Nem Astra-szintű, mert az meg nem kompaktos, hanem tessék mondjuk egy Ford Focusra gondolni – na olyan. A csomagtér 540 literes (mankókerékkel és mélyládával 500 mínuszos), bővítve 1,53 köbméteres, cserébe motorosan nyitható-csukható a hátfal, s még az is szabályozható, hogy meddig emelkedjen. Az bezzeg vicces egy feladat, ha kiszerelné az ember a kalaptartót és a másik, a biztonsági hálós keresztgerendát – cipő le, mászás be, izzadás le, vérnyomás fel.

Nem is egy korábbi Insignia-tesztben írtunk már eleget a gomberdő kivágásáról, a vetített műszerfalról, a tapipad nehéz kezelhetőségéről, ergonómiáról, minőségérzetről, arról is, hogy végre van kulcs nélküli nyitás (piros pontért a hátsó ajtókról is), meg adaptív tempomat, ráfutás-érzékelő, holttérfigyelő, sávelhagyásra figyelmeztető, táblafelismerő, elektromosan kihajtható vonóhorog, kanyarkövető és automata reflektoros xenonlámpa, navigáció, Bose hifi, ülésfűtés és ülésszellőztetés, panorámatető, kb. minden, úgyhogy ugorjunk.

Milyen az összkerékhajtás? Fogalmam sincs. Egy héten át cipeltem. Amúgy Haldex-kuplungos elektronikusan vezérelt hátsó differenciálművel, a hátsó kerekek közötti nyomatékszabályzással. Néha biztos hasznos lehet. Hegyen-dombon, télen. Milyen a váltó? Itt látok egy kis lemaradást, pontosabban elmaradást, mert egy S Tronic vagy egy 8 fokozatú Tiptronic gyorsabb, finomabb és takarékosabb is az Opel 6 sebességes automatájánál. Ezt kézi üzemmódban talán ha 2 perc erejéig próbálgattam, majd visszaraktam D-be, s többé eszembe nem jutott a karhoz vagy a kormányfülekhez nyúlni. Két kritikai észrevétel a 2 perc alapján: okosabb lenne fordítani a sorrenden, mert egy „rendes” szekvenciális váltó lefelé húzva kapcsol fel, ez meg ellenkezőleg csinálja; a másik, hogy kézi üzemmódban kicsit rángat és lassú. Kicsit.

Motor? Tyűha, 250 LE és 400 Nm, a mindenit. Csakhogy majdnem 2 tonnára ez legfeljebb átlagos dinamikát jelent. Jó-jó, a polgári autók nem gyorsulnak 8 mp alatt 100-ra és 230-cal sem bírnak repeszteni, de érzésre tényleg kínlódik a 2,0 literes turbó. Vagyis nem, nem igaz. Én kínlódtam helyette, én éreztem a vállamon, a lábaimon és mindenütt a rettenet túlsúlyt, s mint a váltó kézi üzemmódját, a 250 ló erejének kihasználását sem forszíroztam néhány percnél tovább. És onnantól nagyon is kedveltem, hogy semmi hangja, hogy halk, s hogy a csendbe csak a malomkerekek zaja zavart be.

Ó, de egy harmadik dolog is volt ám, amitől pár percet követően elhatárolódtam: az elöl MacPherson, hátul multilink felfüggesztéses FlexRide futómű Sport gombbal előcsalogatható sportos állása. Mert a Country Tourer nem szeret sietni. A lágyabb Tour beállítás klasszabb és értelmesebb, élhetőbb a trágya magyar utakon. És még: a benga Opel kormányozhatósága és fékezhetősége is tetszett, tetszett a gerincemet okosan támasztó ülés, de az nem, hogy a vaskos tetőoszlopoktól a közepesnél kisebb falvakat egyáltalán nem láttam. A parkolást persze radar, tolatókamera és parkolóasszisztens is segíti – ez van, idáig jutottunk, hogy kilátni nem lehet, de örömmel fizetjük meg a kütyüket, hát hajrá. A parkolóasszisztens egyébként csak helyet keres és tanácsokat osztogat, kormányozni nem tud önállóan...

Fogyasztás? Városban 15, országúton 6-7, autópályán 8-9 l/100 km. Végül az ár: a legmagasabb Cosmo felszereltségű Sports Tourer kombinál 550 ezerrel drágább Country Tourer alapára 9,27 millió forint 170 lóerős 1.6-os turbós benzinmotorral, manuális váltóval és fronthajtással. Az automata váltó felára 380 ezer forint. A tesztben szereplő 2.0 Turbo automataként és összkerekesen 11,78 millióról indul, s mire ilyen mindentudó lesz, már közel 14,5 milliós virtuális árcédula fityeg rajta. Aki beéri a terepes külsővel, dízelmotorra vágyódik, se 4x4, se automata váltó nem szükséges, az már 9,64 millióért hazaguríthat egy 163 lovas 2.0 CTDI-t. Az Audi A4 allroad quattro 2.0 TFSI S Tronic (225 LE) alapára 13 millió forint, az A6 allroad quattro legkisebb dízelével (3.0 TDI 204 LE) és nem ilyen gazdag felszereltséggel is minimum 17,4 millióba fáj. Négy karikán át vagy volvós megközelítésből az Insignia County Tourer vonzó ajánlat lehet, de egy VW Passat Alltrackkel vagy pláne egy Skoda Octavia Scouttal szemben már nem feltétlen az Opel a nyerő.
Értékelés
Pozitív
Jó a formája, szép kint és igényes, minőségi bent, elöl kényelmes, gazdag a felszereltsége, halk, a Bose hifi remek, néha hasznosan összkerekes
Negatív
Hátul szűk, a kilátás erősen korlátozott, az automata váltó ma már régimódi, borzasztó nehéz az autó, városban sokat fogyaszt, drága, a tapipadon és a parkolóasszisztensen is van még mit fejleszteni
Árak
Tesztmodell alapára
11 590 000 Ft (2014.07.14.)
Tesztautó ára
14 446 000 Ft (2014.07.14.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1998 cm3
Teljesítmény:
184 kW (250 LE) 5300 1/min-nél
Nyomaték:
400 Nm 2500-4000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7,9 s
Végsebesség:
230 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
8,5 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4920 mm
Szélesség:
1856 mm
Magasság:
1522 mm
Saját tömeg:
1890 kg
Tengelytáv:
2737 mm
Karosszéria-kivitel:
kombi
Csomagtér:
540-1530 l
Belső szélesség elöl:
1550 mm
Belső szélesség hátul:
1500 mm
Belmagasság elöl:
900-970 mm
Belmagasság hátul:
920 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
170 mm
Ülőlap hossza elöl:
510-550 mm
Ülőlap hossza hátul:
510 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1060 mm
Csomagtér magassága:
680 mm
Csomagtér hossza:
1100 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1850 mm
Motor és váltó
Motor:
Otto
Motorosztály:
EURO 5
Hengerűrtartalom:
1998 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
automata - 6 fokozatú
Nyomaték:
400 Nm 2500-4000 1/min-nél
Teljesítmény:
184 kW (250 LE) 5300 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
230 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7,9 s
Gyári vegyes fogyasztás:
8,5 l/100km
Fogyasztás a használónál:
9,9 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
57 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
62 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
67 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.29. at 06:07
    Permalink

    A Golf I. kb. 800kg volt, 75 lóerővel az 1.6-os motorban.
    Egy mai Golf 1.2-es motorral többet tud ennél teljesítményben és menetdinamikában, miközben 1100kg. A mai 1.2-es motorral nem eszik többet mint a régi 1.6-ossal. Ez nagyjából minden márkáról elmondható. Nem értem mi a probléma.

    A mai motorok lényegesen többet tudnak fogyasztásban is. Ha olyan kasztniban lennének mint a régi társaik, ha akkora tömeget kellene mozgatniuk látnád te is a különbséget, így viszont gondolkodni is kell. 😉
    Egy mai Golf fényév távolságra van egy I. Golftól, nemcsak kényelemben és komfortban, de biztonságban is. Ezt kaptuk cserébe azért, hogy nem csökkent radikálisan a fogyasztás. Egypadon, labor körülmények között mért értékeket meg már régóta nem kell komolyan venni.

  • 2017.10.29. at 06:07
    Permalink

    Ez az autó 2 tonna súlyú a sok extra és a biztonsági berendezések miatt, ráadásul 4×4, még ha nem is állandó hajtású. Az Alfa 500! kg-mal könnyebb!
    Gondolkodj egy kicsit, és rájössz az a 2 liter különbség nem is olyan rossz ha figyelembe veszed azt is, ez egy feltöltött, és a v6 -nál erősebb motor.

  • 2017.10.29. at 06:07
    Permalink

    Nagyon tetszik ez a kocsi, nekem bejön ez a megmelt kombi 4×4 hajtással. A fogyasztása valóban magas, de ez egy csúcs benzines motor. Én magam is benzinespárti vagyok, de egy ekkora kocsit már dízellel vennék, Az a bőrülés viszont nagyon kényelmesnek tűnik, el tudom képzelni, hogy sok száz km-t is el lehet benn üldögélni.

  • 2017.10.29. at 06:07
    Permalink

    Na igen 🙂
    “vicces” hogy a manapság oly környezettudatos tervezések közepette mindig az derül ki, hogy még többet fogyasztanak a motorok mint azelőtt. Ekó mód, meg dáuszájzing, hahaha… 🙂 Nem tudom, a EU-s vízfejnek megfelel, ha papíron jobban teljesítenek az autók, valóságban meg pont az ellentéte van?

    A több mint 14 éves konstrukciójú sorhatos BMW-m gyorsul így mint ez, de dugózva és a budai hegyekbe feldöngetve sem jött ki 15 literre a fogyasztás. És ez egy sorhat könyörgöm 🙂

  • 2017.10.29. at 06:07
    Permalink

    Most nem azért, de 15 litert egyen egy Insignia? Azért ez elég nagy szégyen. 3,0 literes Alfa 164 nem lassan vezetve is el volt 13 literből Pesten. Ízlelgessük a számot. Mi eszik manapság 15-öt városban? 🙂

Vélemény, hozzászólás?