Nagynak tűnik, keveset fogyaszt – Opel Mokka 1.7 CDTI 4×4 teszt

Opel Mokka 1.7 CDTI 4x4 AWD teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Csúcsverziójával járt nálunk az Opel kisebbik, s abszolút értékben is kisméretű, ám egészen nagynak tűnő szabadidő-autója, a Mokka.


Szabadidő-autó, crossover – divatos és olyan kategóriák, amelyekben ma már kötelező indulni, s amelyek között elenyésző a választóvonal. Ilyet vagy olyat, leginkább kompakt méretben minden valamire való gyártó kínál. Persze a kompaktság legalább olyan tág tartományt jelent, mint a szabadidő-autók világa. Hallhattuk, sőt írtuk is már a Mokkáról, hogy kompakt, most viszont azt olvassuk az Opel weboldalán, hogy ez egy „Small SUV”, azaz kisméretű szabadidő-autó. És utóbbi az, amivel mi is egyet tudunk érteni, hiszen a Mokka hosszúsága nem egész 4,3 méter, csaknem 15 centiméterrel szerényebb, mint az Astráé. Szélessége kívülről 1,78 méter, ami nem csekély, és egészen emberes az 1,66 méteres magassága is. A 157 mm-es hasmagasság azonban egy SUV esetén kissé megmosolyogtató, pláne úgy, hogy az első lökhárítónál még annál is mélyebbre nyúlik a lökhárító alatti gumi koptatóbetét. Utóbbi akár egy járdaszegélyen is könnyedén leérhet, ami mérettől függetlenül megkérdőjelezi a SUV-besorolást.
Hirdetés

Pedig a Mokka egyértelműen SUV szeretne lenni, s ahhoz hűen (szemben friss crossover konkurenseivel) kapható is összkerékhajtással, automatikus, mindenféle kapcsolási lehetőséget nélkülöző lamellás központi osztóművel. Az AWD-rendszer felára 370 ezer forint, aki hegyen, olyan helyen lakik, ahol télen sokszor nem takarítják az utat, az nyilván szívesen áldoz rá, az pedig grátisz vevőcsalogató, hogy az ESP lejtmenetvezérlős. Utóbbiakra azonban ritkán van szükség mokkázás közben.
Amit az átlagfelhasználó azonnal tapasztal, az a szokványosnál magasabb, sokak számára kellemes, mások által nem kedvelt üléspozíció. Utóbbi csoportnak talán sosem fog tetszeni a Mokka, akinek viszont bejön a kényelmes ki-beszállás és a forgalom jó átláthatósága, az bizony hamar megszereti. Pláne a 100 ezer forintos opcióként elérhető, állítható laphosszúságú, jó oldaltartású üléseit, amelyekben többórás utazások is gond nélkül tudhatók le.
A Mokka komfortja egyébként sajnos átverős, ahogyan kicsit az egész autó is az. De legalább ügyesen ilyen. Futóműve (ami elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros) a Cosmo csúcsfelszereltség 215/55 R18 abroncsaival meglehetősen feszes. Hogy minek, azt nem nagyon értjük, mert a magas építésű autó nem az, amivel jelentős tempóval esnénk be a kanyarokba. Ha mégis, akkor egyébként stabil, szerintünk mondjuk jobb lenne, ha lágyabb lenne a rugózás. Ez van, és a trükk az, hogy a kényelmes üléseknek köszönhetően ez nem is olyan fájó.
Átverés azonban az is, hogy a nem is szerény külső méretekhez képest az utastér keskenynek, kisautósan keskenynek bizonyul. Közben pedig mégis úgy tűnik, hogy egy egész nagy autóban ülünk, csak egy kissé passzentosan, s aztán amikor épp be kell állni egy kapun, akkor rádöbbenünk, hogy a Mokka nem is olyan kicsi. Pláne nem az a fordulóköre, de ez vélhetően ugyanúgy a 18 colos kerekeknek köszönhető, mint a feszes rugózás. Az alapverzióhoz szimpatikus 16 colos acélfelnire húzott 205/70-es abroncsok járnak, s azok a középső Enjoy szint 17 colos alukerekei helyett is kérhetők a vételárat 45 ezer forinttal csökkentve. És rögtön el is érkeztünk a Mokka legnagyobb csáberejéhez: konfigurálhatóságához.
Talán utóbbinál érhető leginkább tetten, hogy az Opel elment egy kicsit a prémiumvilág felé. Olyan extrákat kínál a Mokka is, amiket nemhogy más tucatmodellnél, de szinte sehol máshol nem kaphatunk meg: fűthető kormánykerék (az első ülések fűtésével együtt 60 ezer forintért), a hátsó lökhárítóból kihúzható kettős kerékpárszállító (250 ezerért), táblafelismerő és követési távolságra, valamint sávelhagyásra figyelmeztető Opel Eye rendszer (150 ezer Ft), adaptív, kanyarkövető fényszóró (tolatókamerával és navigációval együtt 400 ezer Ft) – csak néhány példa. Az pedig már-már magától értetődő, hogy a Mokka alapáron is egészen jól felszerelt, 6 légzsák, ESP, tempomat, távirányítós hifi mindegyik verzióhoz jár, az alap kivételével profi és könnyen kezelhető kihangosító is van. Tesztautónkban az említett extrák mind megvoltak, s bizony a leginkább hétköznapi szaladgálásra szánt autónak tűnő Mokkából egészen komoly utazóautót is varázsoltak, leginkább hajtásláncával és a már említett, eltalált üléseivel.
A régi ismerős és sajnos mai szinten már eléggé nyers járású 1.7 CDTI (természetesen közös nyomócsöves, nagynyomású befecskendezésű) turbódízelhez iszonyatosan hosszúra áttételezett váltót tettek, ami autópályán persze remek: a 130 km/órás tempó kereken 2000 1/perc fordulattal, 5,4 l/100 km átlagfogyasztással futható. És itt épp (300 newtonméteres) nyomatékcsúcs-tartományának kezdetén van, azaz visszakapcsolás nélkül is jól húz, könnyedén gyorsít. Ereje tehát megvan és egészen takarékos is: nagyjából 500 kilométer tempomatos autópályázás után további 250-et mentünk még városban is a Mokkával, így lett a tesztátlag 5,5 liter, ami egyáltalán nem rossz, már-már a gyári vegyes érték. Az viszont megszokást igénylő, hogy a reggeli hidegindítások után nem csak a motor csörömpölésére, hanem arra is számítani kell, hogy a motor még egy kissé gyenge, és ez a hosszú váltóval könnyedén azt eredményezi, hogy a kettest a már javában guruló autóval sem bírja el a motor. Szerencse, hogy a stop-start rendszer egészen gyors, és ilyenkor is újraindítja a motort. Azt a motort, aminek a zaja mindig, városban, országúton és autópályán is egy kissé több a kelleténél, de azért nem bántó, megszokható.
A Mokka pedig nem csak megszokható, megszerethető autó is, annak, aki magas üléspozícióra vágyik, terepképességekre nem, de összkerékhajtásra igen, s ugyanakkor egy szinte mindenre használható mindenest keres a kompaktnál is kompaktabb méretben és gazdag ellátmánnyal. Aki ügyesen alkuszik és/vagy nagy flottában vásárolja, bizonyára komoly ármérséklést is el tud érni hozzá, amire szüksége is van, hiszen szegmense legjobban felszerelhető tagjaként annak legdrágább autója a Mokka - az 1.7 CDTI AWD Cosmo a kínálat csúcsaként 6,85 millió forintba kerül, a tesztautó ára pedig már a 8 millió forintot súrolta. Ez nyilván sok, ám a már felsorolt erényein túl jellegzetesen opeles, sokak számára tetsző formájával és persze orrán hordozott villámemblémájával még sikeres is lehet a kisebbik Opel SUV.
Értékelés
Pozitív
Takarékos üzem, komfortos ülések, átlagon felüli ki-beszállási kényelem, gazdag alap és opciós felszereltség
Negatív
Hangos, alul (főként hidegen) erőtlen motor, csekély hasmagasság, nagy fordulókör, feszes futómű, magas ár
Árak
Tesztmodell alapára
6 850 000 Ft (2013.09.28.)
Tesztautó ára
7 962 000 Ft (2013.09.28.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1686 cm3
Teljesítmény:
96 kW (131 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
300 Nm 2000-2500 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,5 s
Végsebesség:
184 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,3 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4278 mm
Szélesség:
1777 mm
Magasság:
1658 mm
Saját tömeg:
1475 kg
Össztömeg:
1858 kg
Tengelytáv:
2555 mm
Karosszéria-kivitel:
SUV
Csomagtér:
356-1372 l
Belső szélesség elöl:
1380 mm
Belső szélesség hátul:
1350 mm
Belmagasság elöl:
960-1030 mm
Belmagasság hátul:
960 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
190 mm
Ülőlap hossza elöl:
500-550 mm
Ülőlap hossza hátul:
490 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1000 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1000 mm
Csomagtér magassága:
500-780 mm
Csomagtér hossza:
630 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1380 mm
Raktérnyílás szélessége:
1030 mm
Raktérnyílás magassága:
850 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel üzemű
Motorosztály:
Euro5
Hengerűrtartalom:
1686 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális - 6 fokozatú
Nyomaték:
300 Nm 2000-2500 1/min-nél
Teljesítmény:
96 kW (131 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
184 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,5 s
CO2-kibocsátás:
139 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,3 l/100km
Fogyasztás a használónál:
5,5 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
68 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
71 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.29. at 22:27
    Permalink

    Fél éve van szerencsém egy 1.7 CDTI 4×4-et használni. A fenti cikkben végre nem lehúzták a Mokkát, mert ezidáig eléggé változatos véleményeket volt szerencsém olvasni. Ami egy kicsit meglepő, hogy a fékje viszont elég halványra sikeredett, pedig a 18-as kerekek mögött bőven elfértek volna nagyobb tárcsák is. A Stop/Start rendszert meg kell szokni, mert szinte minden megállásnál kikapcsolja a motort, még szerencse, hogy ki lehet kapcsolni. Összességében nagyon jó kis autó, szerintem felülmúlja az Antarát mégha kisebb is.

Vélemény, hozzászólás?