Szép, jó. Mi kell még? – Opel Mokka automata teszt

Opel Mokka FWD 1.7 CDTI AT6 teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Automata váltóval és tolótetővel levett a lábamról az Opel Mokka. Vásárlói hasonlóan érezhetnek, így nyilván ők is elnézik gyengeségeit.


Képmutató világban élünk. Mindenki többnek, jobbnak és másnak akar látszani, mint ami. Ez a frázis megállja a helyét akkor is, ha a csúcsfelszerelt, dízel és automata Opel Mokkát használjuk illusztrációnak. Lépjenek közelebb, nézzék meg a hatalmas és sérülékeny kerekein feszülő alacsony oldalmagasságú gumikat. Meg a mögöttük lapuló apró kis féktárcsákat, meg az azok mögött tátongó likakat, amiken át nemcsak a szerény futóművet, hanem az aszfaltot is látni. Mint valami régi alvázas pickupnál. Nem, ez nem terepjáró, nem is összkerekes, a hasmagassága meg csak 15,7 centiméter.
Hirdetés


Nem terepre való. De ki akarna buckák között lekoppintani egy ilyen csinos orrot? Ez az autó nem erről szól. A Mokka nem más, mint egy megemelt Corsa, és mint ilyen, a kicsi SUV-ok kategóriájába tartozik, mint a a Peugeot 2008, a Renault Captur, a Nissan Juke, sőt, a Mini Countryman is. Ha az autó által sugallt képet nézzük, akkor a 2008-as áll hozzá a legközelebb. Mert mit mond egy Mokka, ha ránézünk? Hogy egy szép, új(szerű) modern autó, ami szakít a hagyományos kategóriákkal. bizonyos értelemben a mai kor F Astrája. Ki veszi meg? Az akinek 20 éve F Astrája volt, ma viszont nem akar már egy olyasmi földszintes autóban ülni, hanem inkább egy biztonságérzetet adóan magasban. Vagy aki F Astrában nőtt fel, de a mai kor szavát értve és követve egy ilyen tulajdonképpen praktikus autót választ.

Jó a magasban, ha valaki szereti. Mert vannak ám előnyei ennek a crossover divatnak. Nézzék meg a Mokkát! Szinte függőleges az oldala, de legalábbis az ablakai. Fejtér van benne bőven, még a tolótető alatt is. Az üléshelyzet nagyon messze van az épp kifutó Corsáétól, a válltér az egyetlen, ahol érezni, hogy ez még nem kompakt, csak eggyel kisebb crossover. Ez látszik a csenevész kis szimpla karfán, ami a vezető ülésének oldalából hajtható le. Amiben viszont nem szerény, az a szélessége és a hossza. 4278 milliméter hosszú és 2038 milliméter a jókora tükreivel. Egy majd' két éve piacon lévő autó külsejéről nem könnyű újat mondani, azt viszont meg lehet említeni, hogy elölről tipikusan opeles, felismerhető. Nagyobb testvérétől, az Antarától viszont - főként szemből - nem könnyű megkülönböztetni.

Csinosan néz ki. Nem úgy mint szegény rokona, a nemrég Európából kivonult Chevrolet Trax. Nála - bár ez ízlés dolga - szerintem sokkal kellemesebb jelenség kívül, és pláne belül. És ha már bent vagyunk, mostanában többektől, szakmabeliektől is hallottam, hogy visszasírják ezt a többgombos nagyon sok gombos középkonzolt. Pedig a műszerfal tetején kialakított külön fészektől lejjebb, a gombtenger helyére ültetett és nagyobb képátlójú érintőkijelző jobb a ráncfelvarrott Insigniában, mert jobban kézre esik. Igaz, hogy ez a régebbi változat is könnyen megszokható, de az újabb pont ezzel élhetőbb - kevesebb megszokást igényel, közelebb van a konkurensek megoldásaihoz.

Még egy 8 milliós Opel. Árban viszont nagyon hasonlóan alakul a kategóriatársaihoz, és szerencsére az Opel jó áron ad pár nagyon fontos extrát. Van aki nem szereti, de a Mokkában 100 ezer forintos felárat jelentő, állítható laphosszúságú első sportülések miatt én választanám a Mokkát. Mármint akkor, ha az adaptív első fényszórók is járnának mellé. Ajjaj, még egy 400 ezres tétel (csokorban a tolatókamerával és a navigációval), ami az alapárat növeli. Az alapárat, ami még épp az ötmilliós határ alatt van, ezért viszont semmi különlegest nem nyújt. A közepes Enjoy szinten már ott a 18 colos könnyűfémfelni, de a használható, valódi értéket jelentő tételek felárasak. A Cosmo szinthez jár már 230 voltos csatlakozóaljzat a középkonzolban, és innen még 90 ezer a Bose hangrendszer, 127 ezer a Deep espresso barna metálfényezés és 150 ezer forint a vezetéssegédeket tömörítő Opel Eye csomag. Ebben van ráfutásos ütközésre figyelmeztetés, sávelhagyásjelző, táblafelismerő rendszer, viszont nincs holttérfigyelő. Az automata dízel 6,5 millióba kerül, ez a jól felszerelt tesztautó meg már 8,3 millióba.

Mi hajtja? Ez nagyon sok pénz, ha azt vesszük, hogy mennyire kerreg ez az ősi 1.7-es dízelmotor a mai Euro 5-ös, turbósan 130 lóerős változatában. Lehúzott ablakkal bántóan hangos, de a zajmérés szerint egyébként is kicsivel az elvárható felett van a kabin zajszintje. Aztán ott az automata váltó, ami egy hatfokozatú, sima hidrodinamikus egység. Messze van más márkák nyolcgangosaitól, nem beszélve a duplakuplungos szerkezetekről. Én szeretem a hagyományosan lassú automataváltókat, hiszen egy ilyenen szocializálódtam, de mégsem voltam vele megelégedve. Nem sikerült úgymond lábbal elváltani, mindig magasabb fordulaton tartotta az autót, mint ahogy szerettem volna, még véletlenül sem a nyomatékcsúcson. Kapcsolt viszont motorféket visszaváltással, de azt sem úgy, ahogy elvártam volna, nem mindig jött össze neki. Autópályatempónál olyan 2500-as fordulat körül forog a motor, 90-nél 1750-et.

Mitől lesz kellemes? Úgy alakult, hogy a már-már tartós-teszti hosszúságúra nyúlt tesztidőszak alatt 880 kilométert mentem az autóval. És nem azért mert muszáj volt, hanem mert más kocsi helyett a Mokkát választottam kényelme okán. Nekem nagyon bejönnek ezek a sajnos nem alapáron adott ülések. Több mint elégedett vagyok az Opel szintén sellig point-nak számító xenon lámpáival. A váltó meg... Legalább nem kell kapcsolgatni, és ott a tolótető, továbbá a Bose hangrendszer, amikkel már nagyon kellemes a városi araszolás, de a Balaton-parti este meg főleg. A tesztautó leadása után láttam a forgalomban egy alapfehér, alapdísztárcsás Mokkát, és szomorúan gondoltam vissza a tesztautóra. Kellemes a csomag, de minden jó elem súlyosan fizetős, és ebből a végösszegből egy tucat jobb autót lehetne nála venni. Legalábbis listaáron, de ne tessék aggódni, bőven tud adni "flottakedvezményt" az Opel. Akinek tetszik, az nyugodtan alkudjon rá!
Értékelés
Pozitív
Extra kényelmes ülések, jó fényű lámpák, kényelmes utastér, jó anyagminőség
Negatív
Magas ár, hangos motor, rázós futómű, az értékes felszerelések mind extrák
Árak
Tesztmodell alapára
6 500 000 Ft (2014.09.10.)
Tesztautó ára
8 307 000 Ft (2014.09.10.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1686 cm3
Teljesítmény:
96 kW (131 LE) 4000 1/min-nél
Nyomaték:
300 Nm 2000-2500 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,5 s
Végsebesség:
184 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,3 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4278 mm
Szélesség:
1777 mm
Magasság:
1658 mm
Saját tömeg:
1462 kg
Össztömeg:
1896 kg
Terhelhetőség:
434 kg
Tengelytáv:
2555 mm
Karosszéria-kivitel:
kombi
Csomagtér:
356 l
Belső szélesség elöl:
1380 mm
Belső szélesség hátul:
1350 mm
Belmagasság elöl:
960-1030 mm
Belmagasság hátul:
960 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
190 mm
Ülőlap hossza elöl:
500-550 mm
Ülőlap hossza hátul:
490 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1000 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1000 mm
Csomagtér magassága:
500-780 mm
Csomagtér hossza:
630 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1380 mm
Raktérnyílás szélessége:
1030 mm
Raktérnyílás magassága:
850 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel
Motorosztály:
EURO 5
Hengerűrtartalom:
1686 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
automata - 6 fokozatú
Nyomaték:
300 Nm 2000-2500 1/min-nél
Teljesítmény:
96 kW (131 LE) 4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
184 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10,5 s
CO2-kibocsátás:
139 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,3 l/100km
Fogyasztás a használónál:
6,7 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
60 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
64 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
68 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?