Kellemes munkatárs: itthon az új Isuzu D-Max

Árával konkurensei alá megy az Isuzu D-Max

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Tavaly mutatkozott be, már a hazai piacon is elérhető az Isuzu D-Max. Rétegautó, ami nem igényel aszfaltréteget.



Tavaly új generációjába lépett az Isuzu D-Max. A Chevrolet Coloradóval rokon, annak alapját is adó, a japán gyártó thaiföldi üzemében azzal együtt gyártott pick-up minden irányban nőtt – hossza 16, szélessége 9, magassága 6, tengelytávja 4,5 cm-rel lett nagyobb. Az Isuzu – mint 1916-os alapításával Japán legrégebbi autógyártója- büszkén hangoztatja, hogy már 70 éve gyárt dízelmotorokat, továbbá, hogy az eddig legyártott több mint 20 millió példány alapján bőven van tapasztalata (nem csak saját modelljeibe gyárt, európai és amerikai autómárkákat is ellát), valamint, hogy leginkább teherautókat készít, s a ma divatos D-Maxot is masszív munkagépnek tervezte, építi.

A szélcsatornában (is) formált új D-Max persze a piaci igényeknek megfelelően „arcosabb”, mint elődje, ám a modellváltás lényege messze nem ez. A felhasználók egy részének bizonyára a – gyári szavakkal a használhatóság, a kényelem és a variálhatóság szem előtt tartásával formált – beltér, illetve a merevebb, erősített alvázkeret, és az általa adott masszív terepképességek említése és megtapasztalása lehet fontosabb. Kezdjük a beltérrel: valóban egészen gusztusos, feltűnően sok pakolóhellyel felvértezett, akár digitális légkondis, bőrüléses, mindegyik verzióban elektromos ablakemelős, központi záras, klímás és egészen tágas. Széltében és hosszában is bőven van benne hely, hátul messze átlag feletti a lábtér. Klasszikus értelemben vett csomagtér nincs, a parkoló autóban nemigen hagyhatunk semmit, de munkából hazamenet komolyabb bevásárlás is bepakolható a hátra hajtható ülőlapú hátsó ülés helyére.

Az autóúton, autópályán sokat közlekedőknek fontos lehet, hogy a váltó – legalábbis az alapból járó manuális - 6 fokozatú, opcióként egyébként 5 sebességes, kézzel is kapcsolható automata is kérhető. Motorzaj, rezonancia így magasabb tempónál sincs sok. Az elöl kettős keresztlengőkaros, tekercsrugós, illetve a hátul merev tengelyes futómű az úthibákon feszes, de komfortján javítani hivatott, hogy a korábbinál hosszabb (1,3 méteres) laprugók a tengely alá költöztek. A karosszéria méreteivel párhuzamosan nőtt a nyomtáv is 5 cm-t, a teljes áthangolás eredménye korrekt útfogás, jó irányíthatóság és terepen is meggyőző képességek.
Hirdetés

Bár a D-Max többféle motorral is készül, itthon csakis 2,5 literes, 163 lóerős, 400 Nm nyomatékú négyhengeres, Euro5-ös turbódízelével kapható. Ez természetesen alacsony fordulatról jól húz. Részecskeszűrős, s annak telítettségét a műszerfalon jelzi, fogyasztása érezhetően apadt a korábbihoz mérten, akár 7 l/100 km környékén is lehet vele járni. A hazai bemutató Budapestről a tópartot ugyan nem, temérdek egyéb szépséget azonban tartogató Börzsönybe kalauzolta az újságírókat, hogy ott számot adhasson tudásáról a 100 km/óráig menet közben is kapcsolható összkerékhajtást kínáló (alapból hátul hajtó) D-Max. A felezőfokozattal is felvértezett hajtás mai divat szerint már nem karral, hanem elektromos körkapcsolóval variálható. Az első 30, a hátsó 22,7 fokos terepszögek és a 49 fokos oldaldőlési szögek több mint meggyőzőek, a rámpaszög – amit nem véletlenül kihagytak a sajtóanyagból – nem lehet túl jó, terepezéshez a bő 3 méteres tengelytáv hosszú. A számadatoknál meggyőzőbb a valóság, a D-Max szinte a falon is felmászik, a 23,5 centiméteres hasmagassággal sok mindenen át tud kelni, ereje felezővel finoman szabályozható, azzal motorfékkel szinte még a függőleges utakon is biztonsággal lejön.
Műszaki adatok
  1. Hossz x szélesség x magasság: 5295x1860x1785 mm (szimpla kabinnal a hossz 5190 mm)
  2. Tengelytávolság: 3095 mm
  3. Hasmagasság: 235 mm
  4. Teljesítmény: 163 LE (6300 1/perc fordulaton)
  5. Nyomaték: 400 Nm (1200-2000 1/perc fordulaton)
  6. Gyorsulás (0-100 km/h): 12,5 s
  7. Végsebesség: 180 km/h
  8. Fogyasztás (város/országút/vegyes): 8,9/6,5/7,4 (Aut: 10,1/7,3/8,4) l/100 km

Noha a D-Maxban gyors próba alapján a haszonjárműnek számító pick-up szegmenshez mérten kivetni való nemigen található, a japán márka nem csupán autójának képességeivel, hanem annak „jólárasításával” is magához kívánja húzni a vevőket. Az akár alvázas fülkeként, vagy szimpla kabinnal hosszú (2305 mm-es), illetve rövid, de valójában úgy sem kicsi (1552 mm-es) platóval is kapható D-Max alapára nettó 4 890 000 forint, a legolcsóbb dupla kabinos Áfa nélkül 5 590 000 forinttól érhető el, amivel a legfőbb konkurenseknél – a Ford Rangernél és a Nissan Navaránál – jelentősen, közel 1 millió forinttal olcsóbb.
Ráadásul felszereltsége sem rossz, a már említett kényelmi tételek (elektromos ablak, légkondi, központi zár) mellett 6 légzsák és ESP is van, magyarán teljes a biztonsági felhozatal, s a 3 év/100 000 km garancia is meggyőző. A D-Max jó választás lehet a terepen sokat közlekedőknek, platódobozzal raktere óriásivá tehető – érdemes hozzá különböző szeparálókat is építeni, ugyanis a plató mélye a lenyitott raktérajtótól majd’ 2 méter. Az automata váltóval is elérhető LS Plus csúcsverzió egyebek mellett bőr kárpitozással, automata légkondicionálóval, Bluetooth-kihangosítós, USB-csatlakozós, kormányról vezérelhető hifivel, alufelnivel kényeztet, nem csak melós, hanem tekintéllyel bíró vezetői autó is lehet.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?