Búcsúzik Európától a Forma-1

F1: következik Monza, az Olasz Nagydíj

A szezon utolsó európai versenyén Monzában száguld az F1. Az egyik leggyorsabb pálya sokaknak még nem hozott dicsőséget.

Röviddel a drámai Belga Nagydíj után a 20 állomásos F1-szezon 13. versenye jön a hétvégén (időmérő szombaton, futam vasárnap egyaránt 14 órától), a helyszín Monza, Olaszország, tehát klasszikus a javából. Illetve az egyik leggyorsabb pálya – egy monzai kör 75-80 százalékában padlógázon pörögnek a motorok, a 7 méter híján 5,8 km-t kvalifikáción eddig Barrichello Ferrarija tudta le a legrövidebb idő alatt (2004-ben 1:20.089 perces rekorddal), az átlagtempó elképesztő 250 km/h feletti...
Monzáé a Forma-1 abszolút sebességcsúcsa is szintén 2004-ből, amikor is Pizzonia V10-es Williams-BMW-je 369,9 km/h-val repesztett. A mai V8-asok lassabbak, "csak" 340 körül poroszkálnak. Fékes kanyar alig van (körönként kétszer mondjuk 340-ről 80-100-ig lassítani is kihívás), a váltóáttételezés hosszú, a futóművek beállítása relatíve lágy, az aerocsomag kis leszorítóerőre optimalizált, a Pirelli a közepes és a kemény keveréket szállítja, kerékcsere vélhetően csupán egy lesz. Két DRS-zóna van (az egyik a Parabolica bejáratától, a másik a Lesmótól az Ascari sikánig), s mivel száraz, meleg idő várható, elvileg nem fog beleszólni semmi a lóerők harcába.
Az Olasz Nagydíj természetesen a Ferrari hazai pályája, a maranellóiak 19-szer győztek már a tomboló tifosi előtt. Viszont az aktuális mezőny nem kevesebb mint hat világbajnokából hárman még nem pezsgőzhettek a monzai pódium legfelső fokán: Räikkönen, Button és Hamilton sem nyert még itt (vagyis ott). Schumacher ötször, Alonso és Vettel kétszer-kétszer végzett az élen. Tavaly Vettel, Button, Alonso volt a dobogósok sorrendje.
Monzában nem szokás duplázni, azaz jobb nem fogadni a kétszeres címvédő Vettel sikerére. Aki a belga balhé miatt ugye Alonso elsőszámú kihívója lett a ponttáblán - vb-állás itt. Amit még tudni érdemes: az eltiltott Grosjeant a tartalékpilóta d'Ambrosio pótolja a Lotusnál, Maldonado (Williams) 10 helyes rajtbüntetést hozott magával, De la Rosa (HRT) a 100. futamán vesz részt, az Olasz Nagydíj pedig az évad utolsó európai helyszíne.