66 év után állt le a Malév

Leállt a Malév, kiábrándultság Ferihegyen

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Az utasok számára váratlanul, elemzők szerint azonban kiszámítható módon állította le járatait az állami kézben lévő légitársaság.

Ahogyan arról már számos hírportál, rádió is hírt adott, ma reggel 6 órakor leállt a Malév, bár erről az utasok az említett időben még nem értesültek, akkor még csak a járatok késése volt publikus. Később tartott sajtótájékoztatót és jelentette meg közleményét weboldalán a Malév.
Sajnos bekövetkezett az, amitől a legjobban tartottunk, és aminek elkerüléséért mindent megtettünk. Bár az utóbbi napokig még volt remény az üzemeltetés folytatására, és az utasok bizalma töretlen volt, de az utóbbi napokban megjelent információk hatására a szolgáltató partnerek elvesztették bizalmukat, és egyik napról a másikra elkezdték előre kérni az általuk nyújtott szolgáltatások kifizetését. Ez olyan mértékben gyorsította fel a pénzkiáramlást, hogy mára már tarthatatlanná vált a légitársaság helyzete. Ismert az is, hogy a tulajdonos a legjobb szándéka ellenére az EU elmarasztaló határozatát követően nem tud további anyagi forrást biztosítani a működéshez. Mindezeket figyelembe véve az Igazgatóság úgy döntött, hogy elrendeli a magyar nemzeti légitársaság üzemszerű működésének beszüntetését. Valamennyi utasunktól elnézést kérünk.” – jelentette be Limburger Lóránt vezérigazgató.
A légitársaság utasait az ügyfélszolgálati munkatársak (Magyarországról a 06-40-21-21-21-es, külföldről a +36-1-802-11-11-es számon) tájékoztatják arról, hogyan utazhatnak el célállomásukra, illetve milyen lehetőségeik vannak a kártalanításra. Ferihegyre, azaz a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre állítólag nincs is értelme kimenni, ott csak sorakozni lehet az ügyintézésért. Az utasok a helyszíni tudósítások szerint kiábrándultak, de nyugodtak.
Hirdetés

Noha a leállás úgy tűnik, hogy mindenkit váratlanul ért, a 95 százalékban állami tulajdonban lévő légitársaság legfelsőbb vezetői, illetve a tulajdonosi kör mégiscsak számíthatott rá. Egy január 31-én hatályba lépett kormányrendelet szerint segítségnyújtás azon utasok számára biztosítható, akik érvényes menetjegyüket a Malév Zrt. leállási napját megelőzően, azaz február 2-ig vásárolták meg, és akiknek a Malév-járatra szóló menetjegye a leállás napján vagy az azt követő három naptári napon belül biztosít jogot az utazásra. Továbbá azoknak, akik a Malév leállásának napján vagy azt megelőzően a célállomásra már elutaztak, és a visszaútra érvényes Malév-járatokra szóló menetjeggyel 2012. február 29-nél nem későbbi időpontra rendelkeznek. A jogosultak célállomásra való eljutásában közleménye szerint a Malév segítséget nyújt a meglévő menetjegyek más járatokra történő átfoglalásával, vagy más közlekedési módok igénybe vételének biztosításával.
A Malév lízingelt flottájából egyedül egy gép rekedt külföldön, Tel Avivból vélhetően azért nem engedték felszállni a Malév járatát, mert a légügyi szolgáltatások kifizetésére sem láthattak garanciát. A többi gép itthon várja, hogy a cég operatív vezetése felbontsa a lízingszerződést, s a repülők a finanszírozókhoz kerüljenek vissza. Szintén szerződésbontásra számíthat temérdek Malév-alkalmazott, bár ahogyan azt Orbán Viktor miniszterelnök reggel a Kossuth Rádió műsorában nyilatkozta: „Ha meg tudunk szabadulni a csontvázszerűen megörökölt terheitől a múltnak, akkor lehet még magyar nemzeti légitársaság”. Ehhez megfelelő befektető lenne szükséges. Korábban, 2007-ben az orosz Borisz Abramovics által történt, gyakorlatilag ellenszolgáltatás nélküli privatizáció is ilyen mentési próbálkozás volt, ám nem járt sikerrel, utána 2010-ben nagyobb adóssággal került vissza az államhoz a most működését felfüggesztő légitársaság.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.31. at 04:30
    Permalink

    én inkább azt nézem hogy a Malévet a Magánnyugdíjpénztári visszavett pénzből vásárolták vissza.Hurrá, rá egy évre csődbe is ment..Akkor most miért kellett visszavenni?Hagyták volna “csak úgy” csődbe menni, nem az adófizetők pénzét elherdálni…megint..

  • 2017.10.31. at 04:30
    Permalink

    Öszintén szomorú ami történt. Hiába kiabál a fidesz, benne volt a dologban vastagon. Mi megy még tönkre az országban ?
    Nincs mezőgazdaságunk, nehéz és könnyű iparunk, repülővállalatunk, cukorgxárunk, stb. Mindegyik valamikor europa élvonalába tartozott.
    Köszönöm a sok hozzá nem értő dilettáns, saját zsebét tömő kis és nagy embernek pártállás nélkül !

  • 2017.10.31. at 04:30
    Permalink

    Horatius:
    A biztonság sokba kerül sajnos (reptéri illeték). A biztonságiaknak elég egyszer hibázni, még a terroristának elég ha egyszer sikerül átjutni rajta. A Wizz Air csak Európán belül használható. Ha a gyerekeimhez megyek, sajnos 3-szor kell reptéri illetéket fizetni, mire odaérek.

  • 2017.10.31. at 04:30
    Permalink

    Én nagyon sajnálom a MALÉV-et, de az egész légi közlekedés átalakulóban van. A “fapados” járatok megjelenése óta egyre nagyobb teret nyernek, hiszen mindenki az olcsó repülőjegyekkel akar utazni, egyre kevesebben hajlandóak szórni a pénzüket feleslegesen. A Malév alapvetően drága volt, ami a nagy repülőtereken fizetendő illetékeknek tudható be. Nagyon nem véletlen, hogy az új Ryanair a Ferihegy 1-et akarja használni, mert ott sokkal olcsóbb az illeték, mint a Ferihegy 2-n. Az utasok nem óhajtanak ilyen plusz költségeket fizetni és ezt már sokkal hamarabb fel kellett volna ismerni! Valóban rossz volt az üzleti modell. 🙁 Én egyébként már évekkel ezelőtt sem értettem, hogy ki utazik egyáltalán a Malévvel, amikor a Wizz Air nagyságrendekkel olcsóbb! Csodálkozom, hogy működhetett egyáltalán ebben a formában ilyen sokáig. Egyébként a nagy repülőterek és az ott fizetendő magas illetékek a hibásak, ezt a rendszert kell megszüntetni elsősorban!

  • 2017.10.31. at 04:30
    Permalink

    Minél hamarabb neki kell állni az új légitársaság gründolásán, mert a Ryanair már nagyon visszataszítóan nyomul, az utolsó Malév gép még szinte le sem szállt, már bejelentette, hogy átvennék a Malév kulcsfontosságú járatait a jövőben.
    Az, hogy puszta véletlen-e, mindenkinek a fantáziájára bízom, hogy a Ryanair pont azokban a napokban jelentette be 2 hete, hogy visszatérne Budapestre, mikor kiderült, hogy a Malév ha nem talál pár héten belül piaci befektetőt, bedőlhet.

  • 2017.10.31. at 04:30
    Permalink

    Lehet itt még számítani az elkövetkezendő időszakban hasonló történésekre az elmúlt 20 év elhibázott gazdaságpolitikájának eredményeképpen. Ez még csak a kezdet.

  • 2017.10.31. at 04:30
    Permalink

    Szerintem erre a gyors csődre készült a kormány is.
    Jobb is, hogy ilyen gyorsan bekövetkezett, mielőtt az utasok bizalmát is teljesen elvesztették volna.
    Már csak az a kérdés, hogy lesznek e új befektetők akik új légitársaságot gründolnak, mielőtt a MALÉV járatait mások átvennék.

Vélemény, hozzászólás?