Ez lesz Európa jövője? Teszten az Omoda 5

Nyugat-Európában egyre többször látjuk az utcákon az Omoda 5-öst, vajon itthon is ez lesz?

Soha nem könnyű egy új márka bevezetése, ám nagyban megkönnyítheti a dolgot, ha tényleg jó a termék. Az Omoda 5-ös tehát nagyon fontos modell, hiszen a Chery almárkájának első hazai modelljeként kell megalapoznia a vásárlói bizalmat.

Tankönyvi példát követ az Omoda a magyarországi bevezetéssel. Az óriási Chery vállalat egyik autómárkájaként becélozta az egyik legnépszerűbb kategóriát. Ez pedig a C-SUV szegmens, tehát a kompakt divatterepjárók kategóriája. Itthon az elmúlt évben a B-SUV-ok, tehát a kisautók platformján piacra dobott crossoverek után szorosan ezek a C-SUV-ok következtek a legkelendőbb autók listáján, szóval nem lehet mellélőni, és a korábban érkező kínai márkák is pontosan ezt a sémát követték. De hát nehéz is máshova lőni, mert a kisautó kategória haldoklik, csak épp nem az érdektelenség miatt, hanem a horrorisztikus árak miatt. Igény lenne rá, ahogy megfizethető alsó-középkategóriás modellekre is. És az Omoda ebben villanthat nagyot! A 4,4 méter hosszú, közel 1,6 méter magas és 1,8 méter széles SUV pont az a méret, ami már ideális családi autóvá teszi, nem mellesleg kellőképp látványos is. Nem elég menőnek lenni, annak is kell látszani ugyebár, és ebben nincs hiba. Szerintem egy kicsit „japános” a megjelenése, ami szintén előnyére válik, hiszen a japán vasakat többnyire a megbízhatósággal azonosítják az emberek. A különleges hűtőmaszk, a kettéosztott fényszórók (fent a nappali menetfény, a lökhárító szélein pedig a többi), elölről könnyen beazonosíthatóvá teszik. Még egy kisvörös díszcsík is jutott a lökhárító alsó részére, ami oldalt is végigfut, de ez már talán egy kicsit sok is, hiszen nélküle is épp elég mutatós az ötös. Oldalról sem unalmas látvány, a 18 colos könnyűfém felniket műanyag betétek teszik teltebbé, de a hátsó ajtókon kezdőd élek és maga a C-oszlop is figyelemfelkeltő. Hátul sem fogyott el a dizájnerek fantáziája: légterelőben végződő tető és teljes szélességben futó hátsó fények teszik csábítóvá, egyedül a kamu kipufogóvégeket radíroznám le. Szerencsére a fehérnél izgalmasabb színek is akadnak a palettán, ráadásul a vörösért még felárat sem kell fizetni.
A versenypálya módot szerintem viccnek szánták
Bent nagyon kellemes meglepetés fogad, semmivel nem kapsz kevesebbet, mint bármelyik konkurens, Európában megszokott márkától. Sőt! Kimondottan igényes az anyaghasználat, A formavilág egyáltalán nem idegen, az ergonómia megfelelő. A korszellemhez egybeépített digitális kijelzők járnak 12,3 colos mérettel a vezető előtt és ugyanekkora mérettel a középkonzol tetején. Még arra is figyeltek, hogy ne csak egy sima téglalap legyen az egész, ami nekem vesszőparipám ebben a nagy digitalizácóban. A kijelzők grafikája szép és könnyen leolvashatók, bár a fizikai gombok nagyon hiányoznak a klímavezérléshez. Kicsit a menürendszer logikáját is szokni kell, de néhány óra használat után már minden egyértelmű. A telefonok vezeték nélkül kapcsolódhatnak, ugyanígy lehet tölteni is azt, amelyik képes erre, továbbá még arra is figyeltek a tervezők, hogy a légkondi hűtse a tálcán keresztül a felforrósodás elkerülése végett. Hab a tortán a Sony hangrendszer, ami tovább emeli a minőségérzetet. Ahogy az egybetámlás, kiváló oldaltartású, kényelmes ülések is, amelyek elöl még hűthetőek is, persze ez már a magasabb, Prémium szint sajátja. De meg fogsz lepődni ennek alapárán, amit majd a végén árulok el. Hátul is pohártartós kartámasz fogad, illetve felnőttek számára is kényelmes lábtér, valamint fejtér, amit elöl a panorámatető szűkít kicsit. De hát valamit, valamiért. USB portokból többféle is jár, még a belső visszapillantóba is, gondolva a fedélzeti kamerát használókra. Az alaphelyzetben 360 literes a csomagtér nem kiemelkedő méretű, ám a 60/40 arányban osztva dönthető hátsó üléstámláknak köszönhetően kb. egy köbméteresre bővíthető. Az orrában négyhengeres, turbós 1,6-os benzinmotor dolgozik, amit teleszkópos motorházfedél rejt – csak, hogy egy újabb igényes részletet említsek. Az első kerekekre 145 lóerő és 275 Nm forgatónyomaték jut a 7 fokozatú duplakuplungos automatikus sebességváltón keresztül. Ez pont elég az üresen nem egészen másfél tonnás autó mozgatásához. Sosem lesz túl vad, de a mindennapi közlekedési helyzetekben tökéletesen elegendő. A futómű elöl MacPherson, hátul pedig többlengőkaros, független felfüggesztés gondoskodik a kényelmes gurulásról. Nem lett túlságosan lágy a rugózás, mégis kellemesen suhan át a legtöbb úthibán, habár a keresztbordákat kevésbé kedveli.  Tempós kanyarokban sem vészes az oldaldőlés, de a kormányrásegítést szokni kell, mert bár pontos a szerkezet, az érzete túlságosan szintetikus. Az automatikus sebességváltó is szépen teszi a dolgát, habár elinduláskor kicsit lassú a reakciója.
Szabad-e a magasnyomású mosóval kezelésbe venni a motorteret? Az Omodában ott a válasz.
Nálam egyedül a fogyasztás volt a gyenge pont, mert kerek 9 liternél állt meg vegyesben, pedig a „szuper módot” alig használtam, ugyanis nem lett tőle sokkal agilisebb az autó, cserébe olyan hangok érkeztek a hangszórókból, mintha a sportautók paródiájának szánták volna. Viszont ezt bőven feledteti az autó ár/érték aránya. Az induló ár 10 990 000 forint, és ezért már jár az automata sebességváltó és igencsak gazdag felszereltség a fontosabb vezetőtámogató rendszereket is beleértve. A Premium felszereltség már 12 490 000 forint, de ebben 360 fokos kamerával, hatalmas panorámatetővel, kormányfűtéssel és még számos kényelmi tétellel egészül ki a lista. Emellé 7 év/150 000 km garancia jár és az alkatrészellátásra is garanciát vállalnak, mutatva, hogy komolyan gondolják a jelenlétet. Hiába új szereplő, valóban elgondolkodtató ajánlat az Omoda 5, ami nem hibátlan, de nincs lemaradva sem a versenytársakhoz képest.
Olyan apróságokra is figyeltek, hogy az ujjnyi gombocskák is díszesek legyenek.
Végül engedjétek meg, hogy reflektáljak kicsit a címre, ugyanis az Omodával töltött napok során egyre csak erősödött bennem egy gondolat. Ez teljes mértékben szubjektív, igazából csak egy sejtés, ami majd évek múltán nyer igazolást vagy sem. Szóval, most a csapból is az folyik, hogy a kínai villanyautók majd leigázzák az EU autópiacát. Eközben méltatlanul kevés szó esik arról, hogy valójában ezektől a teljesen átlagos, benzinmotoros masináktól kellene inkább félniük a tradicionális európai gyártóknak. Mert ezek pont azok a masinák, amiket az EU szabályozás folyamatosan szorítana kifelé, márpedig kereslet akad bőven ezekre is. Előbb, vagy utóbb a politika is be fogja látni, hogy az erőltetett villanyosítás, és a teljesíthetetlen emissziós normák nem tarthatók. A piac, magyarán maguk a vásárlók, a vásárlói igények fogják ezt kikényszeríteni, és amikor elérkezik a szabályok lazításának az ideje, akkor az lesz a nagy kérdés, akad-e még az EU- gyártóknál a megbízhatósági problémákkal küzdő, háromhengeres kávédarálókon kívül használható technika. Mert ha nem, akkor ezek a kínai, négyhengeres, jó ár/érték arányú modellek jönnek, látnak és győznek. Sőt, ha nem lesz lazítás, akkor is megtörténhet ez, mert a kínai hátszéllel még a büntetéseket is képesek benyelni a gyártók. És a szabad, megkötések nélküli, megfizethető mobilitásra vágyó autóvásárlókat kevésbé fogja érdekelni a márka eredete.
Árak
Tesztmodell alapára
10 990 000 Ft (2025.01.10.)
Tesztautó ára
12 490 000 Ft (2025.01.10.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Teljesítmény:
108 kW (147 LE) 5000 1/min-nél
Nyomaték:
275 Nm 2000-4000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10.1 s
Végsebesség:
195 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
7,4 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4373 mm
Szélesség:
1824 mm
Magasság:
1588 mm
Saját tömeg:
1455 kg
Tengelytáv:
2630 mm
Karosszéria-kivitel:
Crossover
Csomagtér:
360-1075 l
Motor és váltó
Motor:
benzin
Motorosztály:
euro 6d
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
7fokozatú automatikus
Nyomaték:
275 Nm 2000-4000 1/min-nél
Teljesítmény:
108 kW (147 LE) 5000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
195 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
10.1 s
Gyári vegyes fogyasztás:
7,4 l/100km
Fogyasztás a használónál:
9,0 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

13 thoughts on “Ez lesz Európa jövője? Teszten az Omoda 5

  • 2025.01.10. at 08:52
    Permalink

    Elég PR szagú a cikk. A két nagy odab@szott tablet kiábrándító, a fizikai gombok hiánya is. Magyarul sem tud a menü.

    Ezért az árért egyáltalán nem olcsó, bármikor egy Ssangyong Korandot vennék inkább (ha már a ritkább távol-keletieknél maradunk), az egy olyan vetélytárs, ami bizonyított.

    • 2025.01.10. at 17:17
      Permalink

      Mit bizonyított a Korando? 😀 Nem inkább azt akartad írni, hogy a koreai autógyártás bizonyított(ami igazából szinte teljes egészében a Hyundai és a Kia érdeme)?

      • 2025.01.11. at 08:04
        Permalink

        Keress már rá Korando tesztekre. Vannak kisebb hibái, de alapvetően egyetértenek, hogy egy JÓ autó. Árban, motorizáltságban, méretben meg pont ott van, mint az Omoda. Ami egy ismeretlen újdonság. Legalább 20% mínusz kéne az árból, hogy versenyképes lehessen. De engem nem zavar, ha a sok „bétatesztelő” rábukik. 🙂

        Amúgy lehetne persze Hyundai/Kia is, írtam, hogy a ritkább távol-keletieknél maradva (nem olvastad ezek szerint).

        • 2025.01.12. at 17:30
          Permalink

          „Az Omoda egy ismeretlen újdonság”

          LOL 😀 A Korandónak is a most futó generáció hozta el az áttörést, az előző hármat nem igazán vették. Úgy csinálsz, mintha ezer éve létezne a Korando, érzem, nem sok híja volt, hogy „legendának” nevezd 😀 Az újautó-tesztelők felszínes tapasztalatokat tudnak csak szerezni, amíg a tesztautók náluk vannak, nem tudják, milyen állapotban lesznek több százezer km után. Ez a Korandóknál is rejtély, ezért sem értem, mit takar nálad a „már bizonyított”…

          A Hyundai, a Kia és a SsangYong is volt totál ismeretlen jó 30-32 éve, mikor megjelentek idehaza, és idővel felfutottak, népszerűek lettek. Ezt a bizonyítási időt miért nem érdemli meg egy Omoda vagy mondjuk egy BYD? Nem érzed ebben a kettős mércét?

  • 2025.01.10. at 14:06
    Permalink

    Én emg Nissanos 🙂 Lehet hogy a Qasquai nem egy kategória árban de az e-power sokkal jobb ennél..minőségre kezelhetőségre menettulajdonságokban, és még valamivel kevesebbet fogyaszt és villanycsend van, meg agilitás..többe kerül, de sokkal jobb.
    Nissanos voltam 🙂

    • 2025.01.10. at 14:33
      Permalink

      Néhány nappal később hoztam el a frissített Qashqai modellt a négyhengeres benzinmotorral. Hamarosan jön a tesztje, de minőségre egyenlőségjelet tudok tenni közéjük. Motorizáltságban van egy kis előny, az 1,33 literes turbós benzinmotor jobb benyomást tett rám, az automatikus váltója is jobb.
      DE! Az e-Power csak városi használatra jó. Autópályán elvérzik, 10 litert eszik és a villanycsend az erős túlzás. Amikor épp nem jár a benzinmotorja, akkor valóban.

  • 2025.01.11. at 01:16
    Permalink

    Ezek a kínai autók minőségben már ott vannak, ahol a többiek. Az egyetlen probléma általában a magas fogyasztás. Ez is sokat fogyaszt, az MG is (ha nem hibrid) és a Forthing T5 Evo is. De ez alól nem kivétel a Ssangyong sem, sőt. Egy hónapja használok céges autóként egy Korandot. Nagyon szuper autó, hihetetlen jól összerakott, nem csörög, nem zörög, nem kopog semmi (2 és fél éves kocsi). De cserébe 10 liter fölött fogyaszt. Engem nem zavar annyira, mivel céges, inkább az a bajom, hogy ezzel a fogyasztással és az 50 literes tankkal 430-450 km-enként tankolnom kell. Az én kocsim egy teljesen fullos kivitel, jelenlegi ára akcióban 13,7 millió Ft. A munkahelyen az elődöm választotta, én inkább egy másik típust választottam volna ennyi pénzért. Egyébként a Nissan az 1,33 TCe-vel biztosan jobb választás (van ilyen motoros Renaultunk).

  • 2025.01.11. at 11:58
    Permalink

    Ha már Nissan Quashqai e powerhoz hasonlítjuk az ténylg nagyon sokat fogyaszt a teszteken, persze ez is viszont a hasonló technikájú Renault nem az 1.33 tce és nem is az 1.6 vagy a hamarosan megjelenő 1.8 hibrid a mérvadó hanem az 1.2-es 3 hengeres hibrid ami a kerekeket ugyanúgy nem hajtja és az egyik Renault tervező nagyon alacsony fogyasztás tudott kihozni beleőle talán Espace volt.

  • 2025.01.11. at 22:20
    Permalink

    Szerintem kár 1-2 deci benzinen, vagy gázolajon vitázni. Egy autónak a fogyasztás csak egy adata (bár lehet, hogy elég fontos). Én a 6-7,7 litert normális fogyasztásnak gondolom. Azért nem fogok másik autót venni, mert nem 6,5 litert, hanem 5,5-öt fogyaszt, és nem is fogok óvatosabban vezetni (vagy ahogy mondani szokták tojásokon lépkedni) csak azért, hogy elmondhassam, hogy az én autóm „termeli a benzint”. A 9, pláne a 10-11 liter viszont már soknak tartom ebben a kategóriában 1,5-ös vagy 1,6-os motoroktól.
    Egyébként meg az a véleményem, hogy aki nem tud kifizetni 100 km-enként átlag 7 liter benzint, az ne vegyen új autót, mert az nem fogja tudni kifizetni a szervizt, kötelezőt, cascot sem.

Vélemény, hozzászólás?