Ilyen ma egy patika E30 pályaautó

Élmény: BMW 325 Challenge Gruppe N

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Egykor a túraautózás csúcsát jelentette a BMW E30. Kicsit visszafogottabb formában ugyan, de ma is élhető alternatíva márkakupás autóként.


Meztelen valóság. Ritkán adatik meg, hogy letisztult gúnyában tekintsünk meg egy versenyautót. Pedig a tapasztalat az, hogy általában így a legszebbek. Láttak már full fehér Lada VFTS-t? Nincs is annál szebb, és ugyanez igaz mostani fotóalanyomra is, aki egy BMW 325i pályaautó. Bár hazai építés, ritkán jár itthon ez a szépség. Ennek egyszerű oka, hogy az osztrák bajnokságban versenyeznek vele, hisz ott van neki márkakupája. Olyan, mint nálunk régen az Opel Astra Kupa vagy a Renault Clio Kupa volt, vagy ma éppen a Suzuki Swift Kupát lehetne említeni. Sőt, ezek a 325 Challenge-es autók hazánkban is próbálkoztak, ám 3-4 évnél tovább nem bírták. Az emlékeimben és egykori képeimen még megvan az a korszak, elég sok autó volt itthon is. Persze az ausztriai 47 fős mezőnyhöz nem hasonlítható, az pedig már csak a válságnak köszönhető, hogy mára kb. 28 nevező a jellemzőbb. Tehát mondhatni, sok van belőlük, és ez nem véletlen. Itthon sikerült egyet elcsípni ezekből a Bömösökből, méghozzá csont-fehéren, versenyre teljesen felkészítve.
Magyar építő, magyar pilóta. Vezetni persze ritkán van alkalmunk valódi versenyautókat, így ez a lehetőség most is kimaradt. Ettől függetlenül a tulaja és egyben építője ott volt és mesélt róla. Ki tudna többet mondani róla, mint az, aki egy teljes szezont lenyomott vele az osztrák bajnokságban. Ő Makai György, akinek neve ismerősen hangozhat az autósportban járatosaknak, ő volt az, aki Amerikát is megjárta. A Sporthirado.hu-t idézem: „...a Nascar előszobájának számító ASA LM-széria utolsó futamán tett olyat, amit valószínűleg senki más nem tett volna. Horrorfilmbe illő balesete után visszatért, és végül egy félig nyitott, szétfűrészelt Chevrolet-ben ülve, a hivatalos végeredmény szerint a 10. helyen látta meg a hőn áhított kockás zászlót.” Ráadásul ő volt az első közép-kelet európai versenyző, aki a Nascarban versenyezhetett. Érdemes a teljes sztorit elolvasni az előbb említett weboldalon. Ő az, aki ilyen E30 túraautókkal 6 évet, ezzel a konkrét példánnyal egy évet versenyzett a sorozatban, és aki édesapjával egy hazai családi szervizben ilyen munkákat ad ki kezei közül.
Miben más? A bajorok gyári 2,5 literes sorhatosa dübörög az E30 kupé motorházteteje alatt, ami immáron 196 lóerőt teljesít a legújabb mérések alapján. Ez a konkrét autó a BMW 325 Challenge N-csoportjában nyomott le egy évet, ezeknek a szabályoknak is kellett megfelelnie. Nagy változtatásokat nem engednek, mindennek BMW alkatrésznek kell lennie. A motortól kezdve a váltón át egészen a sperr-diffiig. A kipufogó elejétől végéig szabályozott Remus rendszer, de az üzemanyag-nyomást és a torokméreteket is folyamatosan mérik, így ez is a szabályzatban leírtak szerint lett alakítva hozzá. Rögtön jött a kérdés: mennyire nehéz ma beszerezni a gyári alkatrészeket hozzá? A válasz határozott volt: minden van. A gyártól is lehet még rendelni, de a megfelelő bizonylattal rendelkező utángyártott alkatrészek is megfelelnek. Az E30 túraautók minimum súlya 1050 kiló - pilótával, teljesen öltözékében, a verseny végén. Tehát jelentős súlycsökkentésről is beszélhetünk, amit idén már műanyag sárvédőkkel és plexire cserélhető üvegekkel is segítettek. Amúgy a kasztni több részén is könnyített műanyagból készült, ilyen például a motorháztető vagy a csomagtartó. A sorozat pont idén 10 éves, és ez idő alatt végig a TOYO Typ R 888 abroncsait használták, 205/50 ZR15 méretben. Ám 2017-re ők is áttérnek a Hankook abroncsokra, ahogy a hazai gyorsasági világ is tette.
Ami szabadon variálható. Természetesen a 325 Challenge is arra van kihegyezve, hogy egyforma autókkal, egyforma körülmények között ki képes a legtöbbet kihozni járgányából és önmagából. Azonban mint minden márkakupában, itt is vannak apró lehetőségek a finomhangolásra. Ilyen például a fékbetétnek és a féktárcsának a típusa, a gyári méretet persze kötelező megtartani. Variálható továbbá a futómű, ami mindenkinek a pénztárcájától függ. Fotóalanyunk alatt egy Intrax futómű lapul, ennek ára körülbelül 2000 euró, de el lehet menni akár 10-12 ezer euróig is. Itt mégis kitartottak az Intrax mellett, hiszen ezt a sorozat kitalálója és az Intrax közösen fejlesztették, direkt a „challenge-es” E30-hoz. Így ár/érték arányban a legjobbnak számít. Meglepő ugyan, de utcai 5 sebességes váltó van benne, és itt is hagytak egy választási lehetőséget. A 325i 260-asa, vagy a 320i-ből ismert 240-es váltók közül választhatnak a pilóták, kinek melyik illik jobban a vezetési stílusához. Érdekes részlet a bukócső, ami az osztrák szabályzat szerint nem muszáj, hogy homológ legyen. Ellenben a hazai példával, ahol ezt nagyon komolyan veszik, így itthon nem is kaphatna gépkönyvet. Az ülésnek, az övnek és a ruhának viszont homológnak kell lenni, kint is. Érdekesség még, hogy a tankot lefelezték a jobb súlyeloszlás érdekében, ami így már csak 30 literes.
Hirdetés

Mibe fáj ma egy E30 versenyautó? Már külsőleg is nagyon megfogott, főleg így teljes fehér csomagolásban, patika állapotban. Pályán még nagyobb élmény volt hallgatni a hangját és imádtam beleülni is, beleszippantani a versenyautó-illatba. Egy pillanatra beleéltem magam, milyen lenne versenyezni vele, aztán megtudom, hogy így, versenykész állapotban 16 000 euróért kínálják. Ehhez jár még egy tartalék váltó, egy-egy garnitúra száraz és vizes gumi. Ez körülbelül 4,6 millió forint, amennyiért itthon nem lehetne eladni, hiszen motorja miatt a 2000 köbcenti feletti, úgynevezett „nagy túrában” indulhatna, ahol elvérezne a nagyobb technikák mellett. Ennek úgy lenne értelme, ha külön kupasorozatot indítanának neki itthon is, ahogy régen is tették. Az osztrákoknál, ahol megvan a megfelelő közege egyébként, 20 000 euróért dobálják őket. Így is olcsó autónak számít a gyorsaságiban, vételárában és fenntarthatóságában is. A sofőr szerint alig van műszaki gondjaik. A legutóbbi szezonban csupán egyszer robbant szét a váltó, az is a pálya adottságai miatt. Még akkor is olcsónak számít, ha összehasonlítjuk a hazai 1,6-os kupás Swiftekkel. Egy jó állapotú, de használt kupás Swift ára 5 millió körül, inkább felette van, egy szezon pedig 5-7 millió forintos költség körül mozog. Pedig egy hátul hajtós és sorhatos E30-cal egy hasonlóan népes mezőnyben lehet, hogy jobb érzés versenyezni. Másnak is megjött a kedve?
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?