Vezettük a Volkswagen legújabb, hétülésesként is elérhető SUV-ját: íme a tapasztaltok! Vajon sikeres lehet ilyen árcédulával?
Sok mindent hozzá lehet vágni a Volkswagen fejéhez az elmúlt időszak fényében, viszont azt semmiképpen, hogy ne igyekeznének kezükbe venni a sorsukat. Egyrészt a héten bemutatkozott az ID.EVERY1, amely a márka 8 millió forint környékére pozicionált villanyautójának koncepciója, másrészt az ellenkező irányba is terjeszkednek, hiszen tavaly leleplezték egy vadiúj SUV-ot, a Tayront, amely ráadásul belső égésű motorral érkezik. Utóbbi ütőkártyája a hétüléses kivitel és a széles hajtásláncválaszték lehet, amely magába foglal dízel és benzines erőforrást is, a PHEV-ről már nem is beszélve. De haladjunk csak szépen sorban!
Tayron néven eddig nem forgalmazott autót a Volkswagen Európában, viszont nem először szerepel a kínálatukban ezzel a nevezékkel ellátott autó. A kínai belpiacon 2018-ban mutatkozott be az első generáció, amelyből még SUV-kupé variáns is kapható volt. Ezzel a most szóban forgó modell nem áll rokonságban. Nálunk közvetlen elődjének a Tiguan Allspace tekinthető, ugyanis a Tayron előtt ez volt az európai piac hétüléses VW-ja. Így nem meglepő, hogy dimenzióit tekintve a mostani Tiguan és a Touareg közé érkezik a modellpalettára.
Semmi extra, de azért feltűnő!
A Tayron ugyan nem villant extrém külsőt, de azért az unalmas kifejezés sem helytálló esetében. A frontrészen a két lámpatestet LED csík köti össze, ha ez nem lenne elég, még az embléma is kontúrvilágítást kap. Hátul szintén ezt a filozófiát alkalmazták, annyi különbséggel, hogy a grafika kicsit díszesebb, illetve a márkajelzés nem képzi a LED csík részét, valamivel alatta helyezkedik el, közvetlenül a típusjelzés felett. Oldalról szemlélve klasszikus SUV sziluett rajzolódik ki, ezt némi krómhatású díszbetétekkel igyekeztek feldobni.
Elöl és hátul is világít az embléma
Szintén közös a két traktusban a lámpatesteket összekötő LED csík
A Tayron hossza 4,77 méter, 1,85 méter a szélessége, 1,66 méter a magassága, míg a tengelytáv 2,79 méter. A modell a VW MQB EVO platformjára épül
Villanyautóknál szokás a légellenállási együtthatóval villogni, viszont a Tayron is jól áll ebből az aspektusból, hiszen 0,28-as mutatóval büszkélkedhet
Hallgatnak a vásárlókra
A Volkswagen úgy tűnik, hallgat a vásárlói visszajelzésekre, legalábbis ami az utasteret illeti. Ez a tendencia mindenképpen tetten érhető a kormánykerekeken. Például a frissítéssel a 8. generációs Golfból is száműzték az érintésérzékeny gombokat, de az ígéretek szerint az ID.2-ben és az ID.1-ben is hagyományos kapcsolók kerülnek a kormányra. Ennek tükrében nem meglepő, hogy a Tayronban is ezzel a megoldással találkozunk. Ezt leszámítva viszont fölösleges túl sok nyomógombot keresni. A legtöbb funkció a 12,9 colos multimédiás érintőképernyőről vezérelhető, ami magasabb felszereltségi szinteken akár 15 colos is lehet. A kormány mögött viszont egységesen 10,25 colos digitális műszeregység található. Ha valakinek ez sem elég, HUD is rendelhető feláras extraként.
A műszerfalon két jókora kijelző, fizikai gombot csak a vészvillogó kapott
A lámpatestek kapcsolója a hagyományos VW megoldást kapta
Ezt a kapcsolót a Tiguanból már ismerjük
Mennyire kényelmes?
Az ülések megjelenése nagyban függ a felszereltségi szinttől. Ebből négyféle érhető el: Life, Prime, Elegance, valamint R-Line. A menetpróbán utóbbihoz volt szerencsém. Az első sorban a gerinctámaszték kiváló, remekül tart, a combtámasz lehetett volna vaskosabb, bár a mostani megoldás legalább nem hátráltatja a ki-beszállást. Ezt leszámítva az ülőlap és a háttámla párnázottságára sem lehet panasz, mindkettő remek. Mindez az anyaghasználat esetében is helytálló. A fő matéria, amit használtak szövet, de a különböző támasztékok külső pereme bőrhatású bevonatot kap, az alapvetően sötét tónust pedig kék cérnákkal igyekeztek feldobni az R-Line kivitel esetében.
Ahogyan a bevezetőben is említettem, a Tayron hétülésesként is rendelhető. Sajnos a menetpróbán kizárólag ötüléses verziót sikerült megkaparintanom, viszont tavaly ősszel a világpremieren is részt vettem, így az akkori tapasztalatok alapján előbbi verzióról is tudok mesélni. Azzal talán semmi meglepőt nem árulok el, hogy a második sorban kiváló a térkínálat, nagyobb termetű felnőttek is kényelmesen elférnek. A harmadik sor értelemszerűen szűkösebb, de az átlagos termetűeknek még ez is kényelmes alternatíva.
A csomagtér mérete nagyban függ a hajtáslánctól és a kiviteltől. Az ötüléses 885 litert kínál, az üléseket lehajtva viszont 2090 literre módosul a kapacitás. A PHEV értelemszerűen kisebb értékeket tud felmutatni a nagyfeszültségű akkumulátor miatt (705l-1915l). A hétüléses amennyiben az összes fotel használatban 345 litert ígért, két üléssorral 850 litert, míg a maximum pedig 1905 liter ebben az esetben.
Csak elektromos nincs, minden más igen
A Tayronhoz számos különböző hajtáslánc elérhető. Adott a lágy hibrid, mellette két benzines, két dízelmotoros, illetve két PHEV megoldás is. Ezek részletes specifikációját az alábbi táblázatban találjátok.
Hajtáslánc neve
Teljesítmény
Váltó
Hajtás
1,5 eTSI (MHEV)
148 LE
Hétfokozatú DSG
elsőkerék-meghajtás
2,0 TSI
201 LE
hétfokozatú DSG
4MOTION (összkerékhajtás)
2,0 TSI
261 LE
hétfokozatú DSG
4MOTION (összkerékhajtás)
eHybrid (PHEV)
201 LE
hatfokozatú DSG
elsőkerék-meghajtás
eHybrid (PHEV)
268 LE
hatfokozatú DSG
elsőkerék-meghajtás
2,0 TDI
148 LE
hétfokozatú DSG
elsőkerék-meghajtás
2,0 TDI
190 LE
hétfokozatú DSG
4MOTION (összkerékhajtás)
Milyen vezetni?
A menetpróbán a legtöbb időt a 261 lóerős, 2,0 literes, TSI benzinmotoros Tayronnal sikerült eltöltenem. Ez esetben a hajtásláncot összkerékmeghajtás és hétfokozatú DSG váltó teszi teljessé. Hiába a közel 2 tonnás saját tömeg, a négyhengeres blokk bőven elegendő erőt kínál, normál körülmények között nem találkoztam olyan szituációval, amely meghaladta volna a képességeit. A futómű hangolása inkább a lágy felé tendál, bár Sport üzemmódban valamivel keményebbé varázsolható, nagy kontrasztot nem érdemes várni. Elöl McPherson, hátul többlengőharos felfüggesztés található, opcionálisan pedig a hétüléseshez is elérhető a DCC Pro adaptív lengéscsillapítás. Bár az általam tesztelt példány rendelkezett ezzel, a franciaországi Nizza közelében lévő utakon szám szerint nulla kátyúval találkoztam, így ennek hatékonyságára a hazai teszt szolgál majd válaszul.
Mennyibe kerül?
A Tayron hazai árlistája nagyjából egy hónapja elérhető már itthon. Mivel rengeteg módon konfigurálható, így az árak is széles spektrumon mozognak. A legolcsóbb kivitel már 17,5 millió forinttól elérhető, míg egy fullextás változat vételára könnyen felkúszhat 27 millió forint környékére is. A hétülésest a németországi Wolfsburgban gyártják, de néhány példány már itthon is fellelhető.