Jó irányba halad a mai autógyártás? – II. rész

Milyen extrák segítik vagy keserítik meg az életünket a mai modern autókban?

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Cikksorozatunk második részében részletesebben megvizsgáljuk a ma uralkodó alap és extra felszereléseket és azok valódi hasznát.


Kétrészes cikksorozatunk múlt heti, első fejezetében globálisan és általánosságban néztük meg, hogy milyen trendek uralják a mai autógyártást. Ebben a részben sokkal konkrétabban vizsgáljuk az egyes alap és extra felszereltségeket. Tüzetesen megnézzük, hogy az egyes fejlesztések hogyan hatnak az autózásra, a biztonságra, a megbízhatóságra és a kezelhetőségre. Igyekszünk segítséget nyújtani azoknak, akik kevésbé jártasak az autótechnikában. Rávilágítunk, hogy mire érdemes odafigyelni, és hogyan tudja valaki eldönteni, hogy neki az adott extra szükséges-e egy autóvásárlásnál.

Passzív biztonság
Amióta elkezdődött az autózás, azóta folyamatosan tart a fejlesztés annak érdekében, hogy egyre biztonságosabb autók kerüljenek forgalomba. Nincs ezzel semmi gond, mindenki szereti biztonságban érezni magát. Az autók növekvő számával arányosan a balesetek is nőttek, a mai napig még mindig sok emberéletet követel a közúti közlekedés. A légzsákok beépítése mellett egyre jobb minőségű anyagokat használnak a karosszéria gyártásánál, hogy minél inkább egyben maradjon az utastér egy-egy baleset esetén. A passzív biztonsági elemek fejlesztési iránya már évtizedek óta jó irányba tart, nyilván senki sem szeretne családostól egy papírautóban utazni. Nézzük, mit nyújtanak a mai aktív biztonsági felszereltségek.

Aktív biztonság
Ezek a berendezések abban különböznek a passzívaktól, hogy aktívan részt vesznek egy-egy baleset megelőzésében, míg a passzív elemek akkor látják el a szerepüket, ha már a baleset bekövetkezett. Jó dolog tehát, ha minél több aktív biztonsági extra van az autóban, hiszen akkor jó eséllyel kerülhetjük el a baleseteket. Egy bizonyos szint után már elérhetjük azt a határt, ahol már nem csak rajtunk, hanem az autón is múlnak a dolgok, azaz lényegében átveszi a vezetést tőlünk. A mai fejlesztések egyértelműen abba az irányba haladnak, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék az emberi tényezőt. A sok hárombetűs rövidítés, mint az ABS, ESP és társaik bizonyára sok ember életét mentették már meg vagy egyszerűen csak az anyagi kárral járó sérüléseket előzték meg. Mivel a vezetők döntő többsége nincs tisztában az autójának fizikai határaival, ezért az emberi hibákat ezek a berendezések az esetek túlnyomó többségében jól kezelik. Persze ne gondoljuk azt, hogy ha ilyen extrák vannak az autóban, akkor bármit lehet művelni az autóval, nem történhet baj.

Guminyomás szenzor
Manapság Európában új autót már nem lehet forgalomba helyezni ABS, ESP és keréknyomás ellenőrző rendszer nélkül. Utóbbit nézve sokan bosszankodhatnak a kerekekbe szerelt nyomásszenzorok miatt. A jelenlegi konstrukció ugyanis a legtöbb autónál úgy néz ki, hogy a szenzor a szelephez csatlakozik. A tapasztalatok szerint a szelepet kívülről viszonylag rövid idő alatt (2-3 téli szezon) megeszi a korrózió és cserélni kell. Viszont a szelep egybe van építve a szenzorral, ami egyes típusoknál akár 20-40 ezer forint is lehet. Ilyenkor az egész szenzort cserélni kell, ami nem olcsó mulatság. Létezik egy korábban alkalmazott módszer a keréknyomás ellenőrzésére, mégpedig az ABS szenzorokból származó kerékfordulatszám mérés. Amennyiben az egyik keréknél eltérő fordulatot érzékel a rendszer, akkor figyelmeztet. Ez hosszú távon sokkal alacsonyabb költséggel üzemeltethető, mint a jelenlegi szenzoros társaik. Annyi előnye van a mostani rendszernek, hogy a pontos nyomás- és hőmérsékletértékek is leolvashatók a központi kijelzőn. Ennyit viszont nem ér az, hogy kétévente akár egy új gumiabroncs árát kelljen költeni csak a szenzorra. Felesleges volt áttérni erre az új módszerre, hiszen eredeti funkcióját a régi rendszer is el tudta látni.

Vezetőtámogató rendszerek
Ide tartoznak azok az extrák, amelyek megkönnyítik a vezető dolgát, sokszor szinte teljes egészében leveszik az adott feladatot a vállunkról. Ilyen például a távolságtartó tempomat, a sávelhagyásra figyelmeztető rendszer, az automatikus sávtartó rendszer, a ráfutásra figyelmeztető rendszer, amely akár automatikusan is fékez helyettünk, ha elbambulunk. Ide sorolható még a holttérfigyelő rendszer, a parkolóradarok, az automatikus parkolási rendszerek, a lejtőn való elindulást segítő automatika. Ezt a fejlesztési irányt azok fogják értékelni, akik kevésbé ügyesek a volán mögött. A komolyabb tudású berendezések természetesen extraként rendelhetők, azok akiknek nincs szüksége ilyenekre, ne rendeljék meg az autóba, mert csak felesleges pénzkidobás, ha utána úgysem használják őket. A parkolóradarok és parkolókamerák sokat tudnak könnyíteni bármilyen tudású sofőr életén, főleg akkor, ha nagyobb méretű autóval közlekedik. A városi automatikus fékasszisztens is behozza az árát az első adandó alkalommal. Ezek tehát hasznos extrák, a többit pedig azoknak ajánljuk, akik lusták vagy kevésbé szeretnek vezetni.

Lámpák
A halogénlámpák mellett már több mint egy évtizede megjelent a xenon, manapság pedig a LED-es fényszórók hódítanak. Ritkának számít, viszont ma már elérhető a lézeres technika is a világítás területén. A tompított és távolsági fényszórók fejlődése alapvetően jó irányba halad, hiszen a xenon lényegesen kisebb fogyasztású, ugyanakkor jóval nagyobb fényt ad. A LED-es lámpákra ez pedig még inkább jellemző. Ennek ellenére találkoztam már tesztautóban olyan LED-es lámpával, mellyel tompított fény mellett nem láttam el olyan messze, mint egy xenonnal. Nem feltétlenül a legújabb technika a legjobb, nagyon sok múlik a vetítési eljáráson. Akárcsak a xenonnál régen, most a LED-nél is megfigyelhető, hogy a projektorok mögé épített fényforrás sokkal jobb, mint ami csak szimplán van beszerelve a lámpatestbe. A fejlesztési irány jó, azonban vannak zsákutcák, amiket érdemes elkerülni, különben úgy érezzük, hogy feleslegesen fizettünk sok százezer forintot az extráért.

Motorok
A múltkori trendekről szóló cikkben már szó volt arról, hogy a mai piacot a downsizing uralja. Azaz csökkentik a hengerszámot és a lökettérfogatot, a motorok pedig turbófeltöltőt kapnak. Manapság már akár 1000 köbcenti alatti turbós benzines is elérhető, főként három hengerrel. A turbó alapvetően egy érzékeny szerkezet, ami egy idő után cserére szorul, ára pedig nem szerény. Kérdés, hogy az egyes motorokban mennyi idő után adja meg magát. Ritka már manapság az gyártó, aki szívó benzineseket is kínál. Dízelfronton a turbó már régóta uralja a motorokat, némi lökettérfogat csökkenés ott is felfedezhető, azonban dízelnél még nem sűrűn találkozni 1,0 liter körüli motorokkal. Az tény, hogy a mai turbós motorok jobban ki vannak hegyezve, mint a korábbi szívó társaik, emiatt nem várható olyan tartósság hosszú távon. Erre tesz rá még egy lapáttal a start/stop rendszer, ami nem veszi figyelembe ha kicsit jobban meghajtottuk egy útszakaszon az autót és a következő lámpánál leállítja az autót. Ez konkrétan a turbót fogja idő előtt hazavágni. Egyes autóknál még az sincs megoldva, hogy hideg üzemben ne állítsa le a start/stop rendszer a motort. Volt olyan dízel tesztautó, amelyet hidegindítás után nem sokkal simán leállított a start/stop. Ez sem lesz jótékony hatással a technikára hosszú távon. A motorok elturbósítása és a teljesítmény folyamatos növelése a tartósság és a megbízhatóság rovására fog menni. Sajnos ez nem jó irány a motorfejlesztésben és -gyártásban.
Hirdetés

Hibrid/elektromos hajtás
Egyre több gyártónál jelenik meg a hibrid vagy tisztán elektromos hajtás. A hibridet jelenleg főként elektromotor és benzinmotor párosítással készítik, de már vannak gyártók, amelyek az elektromos/dízel hibrideket építik. Jelenleg egyetlen dolog van, ami hátrányos a rendszert illetően, melyet megfelelő viselkedésmóddal azért lehet kezelni. Tegyük fel, hogy 35 km tisztán elektromos autózásra van lehetőségünk egy benzines/elektromos hibriddel. Elindulunk, megteszünk télen hideg időben 10-15 km-t úgy, hogy a benzinmotor semmit sem dolgozik. Majd egyszer csak pusztán kedvtelésből vagy egy forgalmi szituáció miatt nagy gázt nyomunk, ahol a benzinmotor is besegít. Mivel nagy gázt adtunk, ezért a belsőégésű motor is nagy fordulatszámon fog pörögni. Teszi mindezt úgy, hogy minden alkatrésze csont hideg. Ez nagyon nem egészséges egy motornak.
Arról nem is beszélve, ha van rajta egy turbófelöltő. Ebben az esetben nem lennék a technika helyében. A megfelelő magatartás az lenne, ha tudjuk, hogy pl. öt perc múlva nagyobb teljesítményre van szükségünk, mert kiérünk a városból és autópálya következik, akkor már jóval előre átváltunk olyan üzembe, ahol a benzinmotor is dolgozik, ezzel előmelegítve azt a későbbi nagyobb terhelésre. A tisztán elektromos autókkal nincs ilyen gond, ott egyedül a hazai csekély számú töltőállomás az egyetlen korlátozó tényező. Ha alkalmazkodni tudunk a fentiekhez, akkor jó választás lehet az elektromos vagy a hibrid hajtás, igaz jelenleg még igen magas áron kínálják ezeket az autókat. A fejlesztési irány jónak ígérkezik, hiszen számos autógyár ebbe az irányba halad már évek óta. 10-15 év múlva remélhetőleg már elérhetőbbek lesznek újonnan is a hibrid hajtáslánccal szerelt autók.

Kerekek és gumiabroncs
A látvány fokozása érdekében ma már jócskán megnőttek a kerekek átmérői és a gumik is szélesebbé váltak. A nagy felni értelemszerűen peresebb gumit eredményez, amely a mai magyarországi utakon nem lesz jótékony hatással a komfortra és a lengéscsillapítókra. Ezt tetézi még, ha defekttűrő abronccsal szerelik az autót. Az ilyen konstrukciójú gumiabroncsokat merevebb oldalfallal látják el, emiatt a komfort érezhetően még tovább romlik és a futómű alkatrészeit is hamarabb teszi tönkre. Oké, hogy defekt esetén el tudok menni a legközelebbi szervizig és nem kell esőben, szélben kereket cserélni az út szélén. Ellenben ez a fejlesztés is olyan, ami rontja az utazási komfortot és hamarabb tesz tönkre más alkatrészeket, melyek cseréje nem olcsó mulatság. A nagy kerekek és a peres gumik még részben érthetők, a defektmentes gumit viszont nem sorolnám a legjobban sikerült fejlesztések közé. Hozzá kell tenni persze, hogy a mi útjainkon...

Kezelőszervek
Ez az a terület, ami egyértelműen rossz irányba halad. Az egy dolog, hogy a mobilok a fejlődés során érintőképernyőssé váltak, nem értem, hogy miért kell ezt a trendet az autóknál is alkalmazni. Az még elfogadható, hogy LCD/TFT kijelzőn jelenik meg a fordulatszámmérő és a sebességmérő, illetve hogy van egy központi információs kijelző, ami szintén LCD/TFT. De amikor ez már érintőképernyős és nincs kézi tekerős, nyomkodós kontroller, az már nem olyan jó dolog. Ugyanis folyamatosan a kijelzőt kell nyomkodni, menet közben ez több másodperc figyelmet is elvehet a vezetőtől. Sajnos ma már olyan autó is létezik, ahol a ventilátor fokozatát és a hőfokot, az ülésfűtést stb. is érintőképernyőről kell kezelni. Lényegében megszűntek a kapcsolók, tekerők és nyomógombok a középkonzolon. Ez már túlzás és közlekedésbiztonság szempontjából sem ideális. Hasonló rossz irányba ment el az is, amikor pl. a ventilátorfokozat vagy a hangerő tekerős helyett nyomógombos vezérlést kap. Ez is érthetetlen, hiszen emiatt is többnyire oda kell nézni, hogy jó gombot nyomunk-e, míg egy forgó kapcsolónál fejből tudjuk hova kell nyúlni és jól ki lehet tapintani.
Milyen irányba tartunk?
A fentiek alapján mindenki döntse el, hogy az adott fejlesztés kedvez-e számára vagy sem. Mindenki fog magának találni jó és rossz irányt egyaránt. Az utóbbit kerüljük és azokat helyezzük előtérbe egy-egy autó vásárlásakor, ami számunkra pozitív. Ma még megvan arra a lehetőség, hogy válogassunk. Vannak jó, megbízható, hosszú élettartamot ígérő szívó benzinesek, ugyanakkor egyre több a benzines turbómotor, amelyek érzékenyebbek. Annak, aki 5 évente vagy 100 ezer km-enként megteheti, hogy új autót vegyen, nem kell tartania tőle. Ugyanez a helyzet a turbódízelekkel és a hibridekkel. Ma már minden autóban rengeteg technika van, bármelyikben elromolhat bármi - márkától, kortól függetlenül. Valószínű, hogy nem lesznek már olyan tartósak a most gyártott autók, mint a 10-20-30 évvel korábbiak. Fogyasztói társadalomban élünk, ezt a gyártók is tudják, nekik az az érdekük, hogy minél gyakrabban cseréljük a járgányunkat. A fejlesztések gyorsaságán viszont lehetne csökkenteni, ugyanis a gyáraknak a konkurenciaharc miatt nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű idő a megfelelő tesztek elvégzésére. Ez pedig egyértelműen a minőség és a megbízhatóság rovásra megy.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    A felsorolt nevek jobbára mértéktartóan nyilatkozók a médiában, úgy is mondhatnám, “betartják a játékszabályokat”, munkahelyük megtartása érdekében.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    ha az ilyen 40 milliárdok,- és most csak az Audit húztam elő a cilinderből,- olyan vállalatokat gazdagítanának amiknek Magyar emberek, társaságok a gazdái, akkor itt a gazdaságunk sokkal jobban prosperálna!! És ezt, hogy én mondom, az egy dolog… Engem lehet hülyézni, divat nácizni, de megannyi neves közgazdász, értelmiségiek látták ezt át, remekül: Pár név: Csath Magdolna, Róna Péter,- akiről nehéz állítani, hogy Jobbikos, Boros Imre, Csaba László, Pesti László… Stb.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    “Olcsó segédmunka, a nyugati átlagbér 1/5-öde. A keletkező profit nem itt csapódik le, ami kevés igen, azt meg még ki is visznek az országból. Közben meg adójóváírásban, meg beruházási támogatásban részesülnek a gyártók. Nem nagy bolt ez a magyarnak elhiheted. Tipikus gyarmati gazdaságszerkezet.”

    Ezzel vidi500, azonosulok. Mi az Unió magországainak azért kellünk, mert kicsik, olcsók vagyunk Orbán ezen okból nem is szeretné a fizetéseket felhúzni, mert a Fidesz-KDNP-t pénzzel ellátó külföldi multinacionális rabszolgatartók kivonulnak innen, holott sokkolóan sok pénzt adhattak bizonyos prominens kormánypárti politikusnak, hogy biztosítsák nekik itthon a hosszútávú kizsákmányolását a Magyar közembernek!

    Kiváló módszer 1 a sok közül: Pl.: Szíjjártó és bandája kap fejenként az Auditól pl 80-80 millió Ft-nak megfelelő eurót. A kormány, meg gálánsan ad a KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉS PÉNZÉBŐL 40 MILLIÁRD Ft támogatást, amit még az Európai Unió is vizsgált, mert már Ők furcsállták, hogy egy kabinet ennyire szembemenjen a saját népével… Meg nem mellesleg sérti az Uniós versenyjogot is… De valahogy ezen vizsgálatok elsikkadtak. Csodálom, hogy elindultak.
    Kétség se kínozzon bárkit sem afelől, hogy a Francia kormány AZONNAL beavatkozott, amikor szembesült azzal, hogy a PSA konszern lejtmenete nem csupán rövid hullámvölgy lesz!!! Persze, az SEM sértett EU-s szabad versenyjogot, miegymást. ^Ezen kéne elgondolkodni, s nem le divat nácizni a másikat, amiért nemzeti módon gondolkodik, csak úgy, ahogy már a Lengyelek, Szlovének, persze a favorit országokról, mint Németország, Svédek, Olaszok stb… Már nem is beszélek.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Visszakanyarodva a témához:
    Egy kis kiegészítés, lehet jól is és rosszul is csinálni a dolgokat. Tegnap sikeresen megtapasztaltam hogy mennyire haza lehet vágni egy fed rendszert ha minden gombot eltüntet az ember, és valami hülye almenüből lehet csak pl kikapcsolni az ülésfűtést.

    Jó dolog az érintőképernyő de ahhoz sok minden kell (pl nem sóherkedni egy 5-6 colos vacakkal és lespórolni egy tucat alapfunkciójú gombot (pl ülésfűtés, klíma és audio alapgombjai))

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Ez a két tag aki itt folyamatosan egymással “beszélget” ezeknek megjött? Srácok nyomjátok ezt valami társkereső oldalon inkább, nem igazán idevaló. Ha hozzásoltok az rendben van, de ne egymáshoz hanem a témához. kislányok

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Én még a cikkhez írtam volna a kettős tömegű lendkereket is,annó is voltak erős és nyomatékos autók,most meg 1 fos 1.0turbós benzinesbe is belerakják,azt ha nem tudod hogyan kell használni 60-80 ezrenként cseréled.Ha jól tudom 2017 ben jön az új fogyasztás és káros anyag kibocsájtási norma,ha az tényleg a valóságot fogja tükrözni,nem úgy mint a mostani,háát véleményem szerint kaszáltak a turbónak.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    A munkahely elsősorban tőke, és csak másodsorban politzálás függvénye. A meglévő tőkét meg eljátszották a 25 év alatt. Van az országban durván 3 millió munkahely. Ebből mennyi dolgozik az autó + beszállítói iparban? Százezer sem. Te hoztad fel hogy autóipari nagyhatalom vagyunk, én csak válaszoltam rá. Dél Korea igen, autóipari nagyhatalom. Van náluk 23 atomerőmű, ami az ország elektomos áram igényének 35%-át fedezi.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Ez lemaradt.

    [i]“…a hagyományosan jónak tartott turbódízeleket”[/i]
    10 éve, mikor még nem volt interneted, vagy nem olvastad az, akkor pont ezeken a honlapokon, pont ezeket a “hagyományosan megbízható turbódízeleket” temették az akkori nagyokosok. :-DDD
    Éppen úgy, ahogy tudatlanságotokban ti teszitek most a benzinesekkel.
    Kár, hogy 10 év múlva egyik sem fog ideállni a plénum elé és fölvállalni, hogy mekkora baromságokat állított.
    Dehogy kár, van elég baj a világban nélkületek is.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    1. Régen sem volt költségmentes az autótartás
    2. Szerencsére van a márkaszervizeknek alternatívája (vannak emlékképeim a lehúzós AFIT-okról ám)
    3. De, a beszállítói iparban azok lettünk, nagyhatalom. Teljesen mindegy, hogy minek minősíted, munkahelyek, amik ha nem lenének, akkor ezek az emberek munka nélkül lennének. Mindent lehet relativizálni, csak akkor nem fogunk tudni beszélgetni.

    Politizálni nem fogunk. Ha annyira vágod, teremts jobb munkahelyeket. Én fel fogok nézni rád érte!

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    És te 1-1 kiragadott eset alapján mondasz ítéletet? Milliós gyártási darabszámok mellett, milliós értékesítési darabszámok mellett. :-DDD
    Nekünk tényleg nincs miről beszélgetnünk. Sajnos sem szociális munkás, sem gyógypedagógus végzettségem nincs, nem értek hozzád.
    Puszi!

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Hihetetlen dolgokra képes a modern technika!
    El nem tudtam volna képzelni anno a 450-es Csepelnél azt amit a Mercim tudott, azaz 18 km/h-nál gombnyomás és gyorsít 90-re, dombról lefelé 92 km/h nál beavatkozik helyettem és mindent tud, de a kávémat még nekem kell lefőznöm 🙂
    Amit nem szerettem benne.
    Nem volt elég az ablakmosó, a motor nem indult be!
    Ha akarta ki írta, ha nem volt kedve akkor elő a laptopot, stekkert be a konzolba és keresd a hibát 🙂
    A váltó sajnos nem Opticruise volt, tehát nem volt tanítható.
    De azt is hibának tartottam, hogy automatikus kipörgésgátlója volt, aminek a hiánya miatt igen sok baleset van!
    Bocs én nem mazsolákról írok hanem kamionvezetőkről, de a gyakorlott mindennap közlekedő személygépkocsis pontosan tudja miről írok.
    A kikapcsolhatatlan kütyük azoknak akik régi ketyerékkel kezdtek (Csepel, Trabant 600) bizony megtévesztő!
    Az csak látszatnyugalom amit a mai technika látszatra megad.
    A balesetek egy része ezen látszatbiztonság miatt következik be.
    Tehát én ha módomban állna bizony kikapcsolhatóvá tenném az ABS-en kívül az összes ketyerét.
    Az ABS is meg tudja növelni a fékutat, de kormányozható marad a járgány, azért hagynám benne.
    További kellemes társalgást.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    [i]“Gondozni kell, cserébe tartós.”[/i]
    Ez az! Nem csupán az alkatrészekről van szó, az a költségeknek kb. fele, mellé jönnek a sokszor pitiáner problémák miatti gyakori szervízlátogatások a pofátlan rezsióradíjakkal, a kiszolgáltatott autósok zsebére.
    Alkatrészeket illetően:
    [i]“Magyarországon ez pl. katasztrofális lenne, tekintve, hogy autóipari nagyhatalom lettünk.”[/i]
    ÁÁÁ, sajnos abszolút nem lettünk azok!
    Éppen az a baj, hogy nem tekinthetjük az autógyártást még csak magyarnak sem. Azért nem, mert a késztermékben, (autóban) nagyon kicsi a magyar hozzáadott érték. Olcsó segédmunka, a nyugati átlagbér 1/5-öde. A keletkező profit nem itt csapódik le, ami kevés igen, azt meg még ki is visznek az országból. Közben meg adójóváírásban, meg beruházási támogatásban részesülnek a gyártók. Nem nagy bolt ez a magyarnak elhiheted. Tipikus gyarmati gazdaságszerkezet.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Persze, a technikai újtásoknak megvannak az előnyeik, hátrányaik.

    Régen zsi’rozni kellett a futóművet, meg 5000km-enként cserélni az ásványi motorolajat, most más nyalánkságok vannak. Fajlagos teljesi’tmény, fogyasztás mind jobbak lettek, amihez technikai újdonságok kellenek.

    Én pl. hamarosan fogok “új” autót venni, ami egy di’zel i30 lesz, előző szériás, nincs benne kettőstömegű lendkerék (de ha lenne se érdekelne), és nincs részecskeszűrő.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    [i]“Azonban ez a folyamat műszakilag nem végtelen a tömegtermékeknél.” [/i]

    Ezt nem vitathatom, de hogy még közel sem értünk a végéhez, az biztos, elég csak az űrkutatásra vagy a hadiiparra gondolni. Micsoda anyagok….és ezek előbb-utóbb mind megjelennek a tömegtermelésben. El sem tudjuk képzelni.

    A technológiai fejlődés nagyon gyors. pár éve még elképzelhetetlen dolgok mára a hétköznapjaink részévé váltak (okostelefon….akkumulátorok….) és ez az egész életünket áthatja.

    A kétkedés alapja a legtöbbe esetben a tudatlanság.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    :-DDD
    Szerintem ez a tendencia nem más. Közben pedig rettenetes tempóban fejlődött az anyagmegmunkálás is és minden egyéb kapcsolódó terület. Én pont azt gondolom, hogy ezek a kis motorok éppen azt fogják alátámasztani, amit esetedben azok a motorok.
    nem szabad elfelejteni, hogy nem egyszerűen összementek ezek az erőforrások, hanem közben irtó sokat fejlődtek is.

    A pénztárca leszívásáról is leírtam az én álláspontomat. Mivel a gyártást nem lehet a végtelenségig fokozni, így az alkatrész az, amiből csak Európában milliók élnek meg. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a termék rossz lenne. Gondozni kell, cserébe tartós.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Jól emlékszem, fiatal koromban ugyanazt képviseltem, amit most Te, szemben a többséggel. Az a jelenlegitől nagyban különböző világ volt technikailag is. Nagyon érdekes volt a 60 as évek végén, amikor az országba bejövő felényi hengerűrtartalmú motorok majdnem ugyanazt a menettulajdonságokat tudták felényi üzemanyaggal produkálni, mint az addigi régiek dupla hengerűrtartalommal. Mekkora kétkedések voltak az élettartamot illetően!!!
    Az idő engem igazolt, vagyis a kisebb motor nem jelentett feltétlenül rövidebb élettartamot, mert a nagyobb igénybevételt lehetett kompenzálni anyagminőséggel és a megmunkálás pontosságával. Azonban ez a folyamat műszakilag nem végtelen a tömegtermékeknél.
    Ma a tendencia már egészen más irányú, inkább az autótulajok pénztárcájának minél nagyobb mértékű leszívása felé ment el.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Nem apué sajnos a vállalkozás. 😀
    Tapasztalataimról írtam. A melóm ez, naponta kapcsolatban vagyok ezekkel az autókkal. Elromlanak természetesen, de nem olyan mértékben és módon, ahogy a cikk fogalmaz és ahogy itt sokan szeretnék, ha lenne. Lentebb azzal kezdtem, hogy nem drágább a fenntartásuk egy tömegben vizsgálva a költségeket, mint a korábbi szívóké. Ezt írtam. Te pedig nem olvastad el, de osztod az észt.

    Isten őrizz, hogy bárkit meg akarnék győzni. Szeretnék egy olyannal beszélgetni legalább, akinek a tapasztalatairól tudunk eszmét cserélni, nem a feltételezéseiről. Tényleg.

    Személyeskedsz te is. Én még mindig az autókról írok, s te már ebben a hozzászólásodban sem. De ha elzavarlak emiatt oda, ahova lenne kedvem, akkor arrogáns leszek ugye?

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    [i]” lehet hogy néhány 10 éves nagy dízel képes elmenni akár 1000.000 km-t is, de nem ez az általános”[/i]

    Dehogynem. Csak fele annyit mutat az órája…kis dieselek is képesek erre….meg az óratekergetésre is.
    Érdemes külföldi honlapokat is nézegetni, elsősorban márkahonlapokat. Ott vannak tapasztalatok, itt pl. szinte semmi. Akinek van, azt meg leszólják. :-DDD

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Az emberek imádnak kétkedni, s mióta az interneten bármilyen hülyeség elterjedhet futótűzként, azóta ez a hiszti hatványozottan jelentkezik.

    Költeni mindenre kell, s ha belegondolsz, hogy az alkatrészgyártás közben európai százezreknek ad megélhetést, akkor rögtön más megvilágításba kerül a dolog. Még akár meg is kellene köszönni ezt a gyártóknak, mert különben ezek a melósok mind munkanélküliek lennének. Magyarországon ez pl. katasztrofális lenne, tekintve, hogy autóipari nagyhatalom lettünk.

    Ettől függetlenül naponta látok 200.000+ km-t futottakat azokból az autókból, amiket temettek. Ne várd, hogy elfogadjam, amit a fotelből, a net hülyeségeit olvasgatva mondtok, de a mi a legrosszabb, általánosítotok. Ez utóbbival van gondom.
    De nekem is van 2 turbós autóm. Egyik benzin másik diesel. Icipici minta, de mindkettő remek. Biztosan nem csak én vagyok így ezzel. :-DDD

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Nyilván. Ám amikor egy palettán már csak turbós motorok vannak, akkor viszonylag kicsi az esélye annak, hogy ne ilyen akadjon a horgukra. Tudva, hogy pl. a márkaszervizekbe az első 3-5 évben járnak az autók zömmel.
    Ne tedd rá a nyakad semmire, lehet, hogy hamar véget érne a földi pályafutásod. Te sem tudsz amúgy tényeket, csak feltételezel, olvasd el, amit írtál. Így nehéz lesz vitatkoznod, hogy nincs semmi konkrétum a birtokodban.
    A szerelők pedig pont azért szerelők, mert nem tudják, hogy a teljes gyártási darabszám milyen hányadával vannak bajok. Ha tudnák, akkor ők lennének azok, akik tervezik a motorokat, eladják az autókat stb. Nem akarok én ezzel senkit megsérteni, de ezt pl. az én szerelő ismerőseim pontosan tudják is ezt. Ők szerelésben jók és nem is akarnak pl. okoskodni, mint ti.

    Kérdés: Melyik a megbízhatóbb? Az a szívómotor, ami elromlott, vagy az a turbós, ami nem romlott el? Mit fog mondani egyiknek és másiknak a gazdája? Na itt érdemes keresgélned. :-DDD

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Nem tartozom teljes mértékben abba a táborba, akikre a többesszámot használtad.
    Az emberek kétkedése nem alaptalan. mert lehet hogy néhány 10 éves nagy dízel képes elmenni akár 1000.000 km-t is, de nem ez az általános, másrészt meg a kulcskérdés nem ebben van. A helyzet kulcskérdése az, hogy milyen áron!!!
    Itt jön be a gyártók egoizmusa.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    [i]“…hanem éppen ellentétes irányban haladva a meglévőket kell szemügyre venni ugyenebben a léptékben”.[/i]

    Naponta teszem meg, ezt vagytok képtelenek elfogadni. Nem támasztja alá semmi azt, amitől itt szívesen félnek. Tudom, hogy rossz ezt hallani, de ezek a motorok, amiktől most -elsősorban a pénztelenség okán- menő félni, teljesen jók. Tapasztalat. Nem mondhatok mást, mert az nem lenne igaz.

    [i”]Ha tényeket akarsz, akkor nem a 10 éves bizonytalan, megfoghatatlan jövőbe kell burkolózni,”[/i]

    Ugyanezt mondom. Itt mégis feltételezések alapján mondanak ítéletet a fotelhuszárok.
    A tények azok, hogy 10 éve a mai dieseleket temették. Aztán kiderült, hogy hülyeséget beszéltek, mert millió kilométereket elmennek.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    [i]“El kell menni szervizekbe, és ott dolgozó, a témában kompetens embereket kell megkérdezni ezen konstrukciók tartósságáról.”[/i]

    Biztos voltam benne, hogy hamarosan előkerül ez az érv, ami első nekifutásra ütős. Szeretném mégis megemlíteni, hogy a szervizben csak a hibás darabokat látják, ez olyan gyártási darabszám mellett, amiről beszélünk és történetesen több milliós nagyságrend, ha valóban tömeges problémát jelentene, akkor a szervizek fuldoklanának a munkában. De sajnos nem teszik. Nem tudom te hány szerviz szakemberrel beszéltél ez ügyben, mi 24 órán belül kapunk időpontot, soha nem mondták még, hogy ne lehetne vinni autót, mert tele vannak az emelők. Egyszerű matek ez uraim és hölgyeim, nincs annyi szervizállás Magyarországon, de egész Európában sem, ami ne kellene 400%-os leterheltségen menjen, ha a probléma valós lenne.

    Egyébiránt 10 év múlva, amikor már te is ilyen autóval fogsz járni. Elégedetten. És nagyon nem szívesen beszélsz majd a mai pesszimizmusodról. De mondjuk nem is csodálkozom, hiszen semmilyen tapasztalattal könnyű félrecsúszni véleményben. Beszélgessünk majd 10 év múlva. Majd emlékeztetlek. 😀

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    [i]“Szóval ahogy lentebb is írtam, a feltett kérdésekre ma csak feltételezésekkel tudunk válaszolni.”[/i]
    Ez így van.
    [i]“Én nagyon szívesen összevetném napjaink itt kerregő embereinek véleményét 10 év múlva a tényekkel, s készséggel fogom belátni, ha tévedtem. Kijelenteni viszont csak olyat szabad, amit bizonyítani tudunk, vagy az élet már bizonyított. Én pl. erre nagyon ügyelek, s amikor ezt elvárom a többiektől is, akkor bizony sokan nehezményezik ezt.”[/i]
    Ez nagyon szép törekvés. Ha tényeket akarsz, akkor nem a 10 éves bizonytalan, megfoghatatlan jövőbe kell burkolózni, hanem éppen ellentétes irányban haladva a meglévőket kell szemügyre venni ugyenebben a léptékben.
    Akkor látszanak a tendenciák, amelyek nem csak műszaki indíttatásúak, hanem jócskán párosulnak a gyártók erőfölényéből származó egoista törekvésekkel.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Már ne is haragudj, de te soha nem látod be, ha tévedsz. Ugyan úgy, ahogy azt sem, hogy te vagy holiday.
    Miért hinne neked bárki is?
    Mi már nagyon régen (kb.2-3 éve) vitázunk ilyen témákról. Sok felhasználói véleményt és cikket linkeltem be neked az állításaidat megcáfolandó. Szokásodhoz híven elsunnyogtál, nem válaszoltál.
    Letagadhatod, de attól még igaz.
    Nem érdemes erőlködnöd és tényeken nehéz változtatni, már csak azért is mert elég sok új turbós motorról vannak kellemetlen szerviztapasztalatok.
    Egyáltalán nem nehéz előre látni, hogy a sok bonyolítás (hengerlekapcsolás, turbó halmozás egy motoron belül, közvetlen benzinbefecskendezés stb.) nem a tartósságot növelő tényező. Arról nem is beszélve, hogy a használat módjára is nagyon érzékenyek ezek az újabb fejlesztések. Ha valaki csak városban rövid utakra használja, akkor könnyebben felléphetnek korom lerakódások még a benzineseknél is. Ha nem figyelnek a megfelelő bemelegítésre, visszahűtésre, esetleg a megfelelő idejű olajcserére, az is komoly problémák kiváltója lehet.
    Szóval egy szó mint száz, ezekkel a motorokkal sokkal figyelmesebben kell bánni mint a régiekkel és ez mint tudjuk egyáltalán nem minden autótulajdonos sajátja, főleg nem másodkézből és a garancia idő lejárta után.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    “Persze tudom egy szívó dízel/benzines autó soha nem fogja tudni azokat a fogyasztás/menetdinamika/rugalmasság/stb…paramétereket mint turbós társaik.”

    Ebből egyedül a rugalmasság igaz. Van olyan szívó motor. Igaz nem terem minden bokorban, mint a turbósok. 🙂

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Mindennek van alapja Kopasz! Nincs vita köztünk alapvető kérdésekben. Olyan gyártó meg nincs, aminek minden terméke hibátlan lenne, én magam sosem állítanék ilyet.
    Azt, hogy a várható élettartam milyen, csak megérzésekre, feltételezésekre tudjuk alapozni. Ezt írtam lent is. Most azt gondoljuk, a jelenlegi tudásunk alapján, hogy rövidebb lesz az élettartam. De ezt per ill. senki nem tudja bizonyítani és az ellenoldal, azok, akik történetesen a korábbi 100 ezres várható futások helyett már tapasztalja ennek a dupláját, tripláját, joggal kételkedik a megalapozatlan véleményekben.

    Tudod apámék benzingőzben neveltek és rengeteget hallottam, amint a 90-es években temetik a szakik, okosok az akkori kor autóit. Ma meg azokat isteníti mindenki. Erről beszélek. 🙂

    Szóval ahogy lentebb is írtam, a feltett kérdésekre ma csak feltételezésekkel tudunk válaszolni. Én nagyon szívesen összevetném napjaink itt kerregő embereinek véleményét 10 év múlva a tényekkel, s készséggel fogom belátni, ha tévedtem. Kijelenteni viszont csak olyat szabad, amit bizonyítani tudunk, vagy az élet már bizonyított. Én pl. erre nagyon ügyelek, s amikor ezt elvárom a többiektől is, akkor bizony sokan nehezményezik ezt.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Maradjunk a konkrét tényeknél. Tőled is ezt kérem. Tényekkel illene bizonyítanod az állításod, nem érzésekkel.

    Te is arrogáns vagy különben, de én elfogadlak ilyennek. 😀

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    [i]“A szokásos. Ha lejjebb kukkantasz, akkor észreveszed, hogy te kötöttél belém. Teljesen elfogadott netes forgatókönyv, hogy beleszúrsz valakibe, majd mikor az történetesen visszaszúr, akkor megsértődsz. Rengeteg ilyennel találkoztam, egyikre sem haragszom, így rád sem.”[/i]

    Nem is haragudhatsz, hisz Te vagy itt a felbujtó, a szálak hozzád kanyarodnak vissza.
    10 hozzászólásodból minimum 9 arrogáns, függetlenül attól hogy igazad van vagy sem. A rá adott válaszok már következmények…

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Azért nem teljesen alaptalanul “nyekeregtek a kollégáim”. A turbós motorok fenntartása drágább mint a szívóké és a bonyolultabb technika miatt a várható élettartam is alacsonyabb! A régi szívódízel motorok szinte agyonverhetetlenek! A mai motorok a leméretezés és újabb technológiák alkalmazása miatt, viszont jóval erősebbek és gazdaságosabbak ez tény, alacsonyabb káros anyag kibocsátás mellett! Hasonlítsd össze egy hagyományos adagolós dízel adagolójának az árát mondjuk egy CR-elem árával. Amire én rá próbáltam világítani (szövegértelmezés!)-sajnos sikertelenül-, az a fenntartási költségek vonzata, ami a szívó motoros technikát a családi költségvetés szempontjából kiszámíthatóbbá teszi! Persze tudom egy szívó dízel/benzines autó soha nem fogja tudni azokat a fogyasztás/menetdinamika/rugalmasság/stb…paramétereket mint turbós társaik.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Most is te kötekedszl, személyeskedsz. 😀

    Ok nélkül soha nem kötöttem bele senkibe. :-DD Amúgy nem kell elfogadni a véleményem, ahogy én sem fogadom el feltétlenül másét. Ez a vita alapja. Nekem ez nem okoz gondod. Ugye neked sem?

    nem kell bocsánatot kérned Édesanyámtól, nagyon jól tudja kezelni a magadfajtákat, nincs rá szüksége.
    Béke Ember, ne vedd ennyire komolyan magad, pláne, ha kötekedsz, akkor légy lazább.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Mielött a szlengszótárból idézel olvass utána az idézett szónak.És nem mellesleg alkalmasint meg kellene számolnod,hogy ezen és más fórumon,hány emberbe kötöttél bele ok nélkül mert nem akarták elfogadni a “véleményed” .Mert ők sem vesznek be minden leírt szót.Főleg nem egy trolltól.Anyukádtól meg bocsánatot kérek mert ő nem tehet arról,hogy te ilyen vagy.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    A szokásos. Ha lejjebb kukkantasz, akkor észreveszed, hogy te kötöttél belém. Teljesen elfogadott netes forgatókönyv, hogy beleszúrsz valakibe, majd mikor az történetesen visszaszúr, akkor megsértődsz. Rengeteg ilyennel találkoztam, egyikre sem haragszom, így rád sem.

    Nem az írások rosszak szerintem, ezt nem tudom honnan vetted. Ez az írás bizonyos részletében pontatlan, ezt lent elég világosan megfogalmaztam. Ha nem olvasol figyelmesen, akkor nehezen fogunk tudni beszélgetni.

    A ratyi ügyben sem olvastál figyelmesen, anyázni persze tudsz, de én ezért sem neheztelek rád, mert van neked elég bajod úgyis.

    Nem kell szánnod a családomat, remekül elvagyunk, szeretetben, békességben. Ők többek közt szövegértő, olvasni tudó emberek, lehet, hogy ezért.

    Üdv neked és a családodnak is innen a távolból.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Azt,hogy egy közönséges tapló vagy azt már sokan tapasztaltuk.Én csak azt nem értem,hogy miért várod el mindenkitől,hogy amit te írsz vagy kiöklendezel magadból azt elfogadjuk szó nélkül,míg a honlapon leközölt publicisztikát kétségbe vonod a magad szánalmas módján.Ha szerinted rosszak az itt közölt irások akkor áruld el légyszíves mit keresel itt?És mellesleg a jó édes….d a ratyi te szánalmas véglény.Csak szánni tudom azokat akik veled élnek…

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Fokozom: turbós benzinmotorok esetében sem mindegyikben van kettős tömegű lendkerék. Viszont mondok olyan 15 évvel ezelőtti szívó benzinest, amelyikben van. Neked, privátban. :-DDD

    A lendketrék fetisiszták izguljanak csak.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Te mindent elhiszel, amit valaki leír? Ember, nagyon légy résen, meg fognak csinálni. Azt olvastam, hogy aki ElBundy nicken ír, az ratyi. Tényleg igaz lenne?

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Miki! 100 autónyi bombát cipelek, de nem robbannak. Talán mert nincsenek bombák.
    Ha igazad lenne, akkor minden turbo diesel bomba lenne. De nem azok. Az aggodalmad teljességgel alaptalan. Rossz autó minden gyártónál van.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    [i]“Az 1,4-es PD TDI Fabiákban és más konszernautókban is kéttömegű a lendkerék, [b]mert a háromhengeres motor rázkódása ezt tette szükségessé[/b]“. [/i]
    A konszern nem mindegyik 3 hengeres PD TDI – jében van kettős tömegű lendkerék. Pl. az Audi 75 LE -s motorjában nincs, csak a 90 LE változatban.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Lentebb valaki a kettőstömegű rémálomról irt.Én ezt találtam:
    Lendkerékcsere Suzuki Swifthez:
    Kéttömegű lendítőkerék: 240 000 Ft
    Kuplungtárcsa: 38 200 Ft
    Kuplungszerkezet: 48 700 Ft
    Kinyomócsapágy: 101 700
    Munkadíj: 27 400 Ft
    Összesen: 456 000 Ft
    “Élettartama merőben használat- és lábfüggő. Autópályán 300-350 000 kilométert is tarthat, mert nincs terhelés alatt, városban, főleg céges kulcsos autókban 150 000 kilométert sem mindig bír ki. A kettős tömegű lendkeréknek az elindulás a legnagyobb pofon, de mivel a motor járása kis fordulaton egyenetlenebb, mint magas fordulatszámon, 2000-es fordulat alatt egyenletes sebességnél is kap rendesen.
    Kímélni akkor tudjuk, ha kerüljük a több fokozatot átugró visszakapcsolásokat és lassan, finoman engedjük fel a kuplungpedált elinduláskor. Az alapjáraton indulás viszont az erős rezgések miatt a lendkeréken nem segít, csak a kuplungtárcsa élettartamát növelhetjük meg vele.”
    “..H Astrákban is megtalálható, míg a szívómotoros benzinesekből kimaradt. TSI Octaviákban ugyanúgy megtalálható a bonyolultabb lendkerék, mint a dízelekben. Nincs más megoldás, mint alvázszám alapján utánakérdezni a kinézett autónak….”.”…Például a Volkswagen Golf V és az előző Škoda Octavia korában a kettős tömegű lendkerék az összes 1,9 és 2,0 literes turbódízel mellé járt. Ma a kétezres dízelekhez van, az 1,6-os TDI modellekből többnyire hiányzik, csak az Audi építi be kényelmi többletként. Az 1,4-es PD TDI Fabiákban és más konszernautókban is kéttömegű a lendkerék,[b] mert a háromhengeres motor rázkódása ezt tette szükségessé.[/b]Na ennyit a “fejlődésről”,megyek berúgni.:-S
    Forrás:http://www.vezess.hu/hasznalt-auto/hasznalt-auto-amitol-rettegnek/55051/

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Ne úgy legyen , de Te is cipelsz magaddal egy ” autós bombát ” , ami sok embernél már robbantotta párszor a családi kasszát ,pedig nem hitték volna a gyártó neve miatt !

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Nem olvastad el, amit írtam. Ami nincs, az nem romlik el. Ugyanakkor, ha a probléma valóban akkora lenne, mint amekkorának sokan szeretnék látni, akkor szervizek, kereskedések nem bezáak volna, hanem sorra nyitnának, mi több, egyszerűen nem lennének ak 15 évnél régebbi autók. De nem így van. Azok az autók is mennek, amiket 10 éve temettek és azok is menni fognak 10 év múlva, amiket most akarnak eltemetni.

    Én még emlékszem azokra a mendemondákra, miszerint a BMW letilt, ha nem viszed szervizbe. Egy generáció mantrázta, s te is tudod mekkora baromság. Pont így nyomják az ostobák ma a lemezüket.

    Mindenkinek meg kell élnie. Pont az a baj, pont abba fogunk beledögleni, hogy egyre jobbak az autók, egyre kevesebb szükség van szervizre.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Úgy látszik alapvetően más autók vannak körülöttünk:) Nem is feltétlen márkára gondolok és tovább lépnék azon, hogy ami nem volt az nem romolhat el. Nézzük más irányból. Még a tervezett elavulást is kihagyhatjuk a képletből, bár elég látványosan elfelejtették az autóipari beszállítók például a nem nyúlós vezérműláncok receptjét. Csak, hogy “haza” is köpködjek kicsit ilyen a BMW m30b35 lánc is, ezek 20+ éves konstrukciók nem kevés nyomatékkal, de gyári értéken fut mind. Érdekes, azóta ez valahogy nem sikerül… áhh, félre az összeesküvés elméletekkel:) Ilyen gazdasági politika mellé jött az, hogy van egy erős gyártói törekvés arra, hogy minden specifikusabb és komplexebb legyen. Természetesen a saját szervizhálózat nagyobb nyeresége a cél, kiszorítva ezzel a kisebb a műhelyeket ahol nincs 1,5 millió egy márkaspecifikus kulcskészletre, évente 1 millió szoftver licenszre, és hasonló kényszerítő körülmények. Ez annyira sikerült, hogy már a márkaszervizben is csak minden harmadik autóról tudják elsőre megmondani mi a baj, nesze neked CAN-BUS, be van határolva a hiba 4-5 lehetséges alkatrészre vagy szenzorra, köszi! Ekkor kapod a pofont visszakézből, nem lehet csak azt rendelni amit szeretnél, mert vagy egybe van építve valamivel, vagy csak csomagban rendelhető és már is 3x annyiba kerül. Nincs ok panaszra, csak bruttó 8500 volt óránként, hogy két melós vakarja a fejét három napig és ha nem tetszik, hogy eltűnt a sport mode a szoftver frissítés után, akkor írj a gyártónak mert a szalonban nem tudnak segíteni:) (kis is van írva, te vagy a hülye…)

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Ne felejtsd el, hogy nem a dilettáns haverjaiddal vagy, akiket megdumálhatsz a hülyeségeiddel. Lejárt lemez!
    Ide általában azok írnak, akik szeretik az autókat, utána olvasnak a dolgoknak és talán saját tapasztalatuk is van a témában.
    Szóval nem kell a buta, demagóg szöveged. Inkább adj magadra, haladj a korral és tájékozódj!
    Nyilván nem rosszak ezek a motorok, de azt állítani, hogy nagy átlagban ugyan olyan tartósak és megbízhatóak, mint a régebbiek, igen csak komoly dilettantizmusra vall. Ez viszont sosem állt tőled távol, az igaz. 🙂

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Oké, de ez hol van a millió kilométertől? Továbbá abban egyetértünk, hogy a lelkiismeretesen karbantartott motor hosszabb életű, de sajna nem csak PR-duma a sok megfekvő Ecoboost és TSi. Én is hajtottam olyan céges 1.2 TSi-t, ami 140 ezernél már félmillás szervizköltséggel volt csak lábra állítható.

    Hozzáteszem: egész más egy “kulcsos autó”, mint amit mindig ugyanaz vezet, és kímél, mert tudja, hogy pár év múlva megvehet. A szóban forgó Skodrit jópár falábú is használta, télen-nyáron padlógázon.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Csak azok vannak már. 250.000-ig futnak, gyári szerviz periódusokkal, teljesen átlagos fenntartási költségekkel. Többségét 120.000 km-rel fogják megvenni a szerencsétlenek és még évekig elégedetten használni, ismerve a hazai nepperkedés rejtelmeit.
    Tudod mi a megoldás? Szervizelni kell az autót normális szervizben. Ennél nem kell több, az összes olajsáros motor-horror cikk ócska PR fogás. 2015 van, nem 1987.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Nem hullik le róla semmi. Azon meg kár sopánkodni, hogy amiben nincs valami, az nem romlik el. Annyi ilyen technika temetést láttam már az elmúlt években, mind hülyeség volt.

    gyors motorokat akarunk, amik csendesek, könnyűek, keveset fogyasztanak….azok ilyenek. Ezek fognak elmenni millió km-t, akinek lepereg róla a turbó, meg a kettős tömegű lendkerék, az alatt bármi szétmegy, mert genetikailag botlábú.

    A Patentwagenen nem romlott el semmi, ahhoz képest bármi betegágy, mégis elment fölötte az idő.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Nem nézek, tapasztalok nap, mint nap. 10 éve a mai turbo dieselek miatt nyekeregtek a kollégáid, mára kiderült, hogy alaptalanul.
    Egyszerűen felültök minden hülyeségnek.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Amit a befecskendezésről írsz, az nem igaz
    Amit a szelepekről írsz az nem igaz
    Amit a víz -és olajpumpáról írsz az nem igaz
    Amit az olajcserékről írsz, az nem igaz sem csereperiódus, sem mennyiség esetében

    Minden kijelentésedet cáfolják a saját tapasztalataink egy méretes flotta alapján. A firkászoknak, akiknek ezt a sok hülyeséget köszönheted, puszi.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Hát persze. csak éppen a direktbefecskendezés miatt 60 ezrenként hengerfej le, koksz kipucolása a szelepek alól. 120 ezrenként ugyanez, csak mellé egy turbócsere meg olajpumpa, vízpumpa, stb. 300 ezrenként meg egy nagygenerál.

    De egyébként simán meglesz a millió, akár kétszer is.

    Ja, és cserélj 10 ezrenként olajat, mert a modern kisturbós mocikba már alig több, mint 2 liter megy csak bele, és emiatt sokkal nagyobb lesz a szmötyi koncentráció, mint a régiekben, amelyekben 4-5 liter lötyög.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Részben egyébként igaza van Kempelennek, sokat elmennek a mai motorok is de ennek ára van. Kettős tömegű lendkerék, ezernyi érzékelő, stb, mind a motor védelmét szolgálják viszont eközben pont ezek mennek tönkre. Maga a motor tényleg sokat elmehet kis szerencsével, csak közben lehullik róla pár turbó ami jó esetben nem szórja az égéstérbe a darabjait, akár egy -szalonban sem garanciás- szoftverfrissítés is kivégezheti az autónkat, de egy korszerű automataváltó enélkül is meg tud halni párszor a tervezett élettartamon belül. Szóval igen, a mai autók is elmennek annyit mint a régi, csak közben még két autót meg kell venni bele 🙂

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Konsktrukciós okokból én nem általánosítnék. Ott voltak a hírhedt Alfa TS motorok vagy a VW alu motorjai, bizony egyik sem öregbítette a márka hírnevét.

    Elsőkézből láttam nem egy példát komoly motorhalálokra, a legvalószínátlenebb esetekben (pl sorhatos 525i). Dízelnél érdekes módon még nem (kopp, kopp remélem nem is velem kezdi 🙂 ).

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Szerintem meg nincs igazad! Ha ezek a modern turbó motorok elmennek ” minden hókuszpókusz nélkül elmennek fél-egymillió kilométert. A benzinesek sem másak” akkor, viszont nézd meg a régi atmoszferikus szívó motorokat. Azok ennek az általad említett távolságnak a többszörösét lefutották, persze nem voltak úgy kihegyezve minta mai turbós társaik. Az átlag magyar felhasználó nem az első tulajdonosa lesz egy ilyen autónak, hanem jobb esetben a második de inkább a 3-ik. S nála fog előjönni a drága javítás. Nézd meg a Ford 1.0 ecoboost motorját, amit hivatalosan 240.000 km-élettartamra terveztek….a saját környezetembe van olyan 1.6 szívó benzines motor (hasonló teljesítményű) amibe már 900.000 km van. Ezt a fajta tartósságot nem fogják tudni ezek a leméretezett kis mocik tudni, mivel ezeknél az első tulajdonos a célcsoport, nem a 2/3/4-ik. (átlag hazánkfia/lánya) .

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Az LCD kijelződől pedig annyit, hogy pl a 5ös BMW műszerala egy karácsonyfa, az ahogy a tempomat beálíltűsait külön fényforrás jelzi a kilóméter óra szélén (pl beálíltott sebesség), gyakorlatilag sokkal byonyolultabb szerkezet mint egy LCD kijelző.

    Uyganakkor a full LCD kijelzők eddig inkább érdekesek voltak mint szépek/hasznosak, sokkal inkább tetszik a Volvo vagy legújabban a Mazda és a BMW megoldása, amelyben “hardeveres” osztják fel a képernyőt. Mondjuk érdeke lenne látni a TT új tele LCD kijelzőjét, a képeken nagyon impozáns. De itt is érvényes, a Mercedes és a Jag/Land rover évek óta próbálkozott a nem túl szép full LCD kijelzőkkel, és akik később jöttek ki azoknak volt idejük átgondolni.

    Akárhogy is 10 év úlva szerintem nem lesz már sok hardveres kijelző, és szerintem ezzel nincsen baj, nemcsak jobb de olcsóbb is előállítani.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Közismert hogy én egy progresszív csóka vagyok aki bármikor feláldozza az örök élettartamot egy-két trendi fícsörért. Én spec továbbra is érdeklődéssel követem a legújabb fejlesztéseket, és bár egyértelmű hogy ezeket tényleg nem az örökkévalóságnak készítik, hihetelen hogy mennyi mindenre képes egy átlagos család felhasználású prémiumközpes autó. [i]Személy szerint a kedvenc extrámat itt írtam le, most nem traktálok vele senkit ([url]http://autossagok.blog.hu/2014/12/10/amikor_a_konkurens_autogyartok_mernokei_ritmikusan_verik_a_fejuket_a_falba[/url] ) [/i]

    Ami viszont ide kívánkozik: én személy szerint szinte az összes fícsört örömmel használom, tolatóradartól 2zónás auto klímán és navin át a motors csomagtartóig (na jó, valahol itt az a határ 🙂 ). Érdekes módon ezekkel nem is volt eddig komoly gond a volvókban. Ezek a fejlesztések nem viccből jönnek ki, hatalmas a verseny és egy-két modellévnyi előnyt lehet csak összeszedni, a BMW rendszerint úgyis 2 éven belül kifejleszti a sajátját ami ráadásul átgondoltabb és jobb (meg persze drágább) lesz mint az eredeti. Én inkább azon csodálkozom hogy a japánok mennyire merevek 3-4 évig nem is nyúlnak a modelljeikhez.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Szerintem a motorok várható élettartamáról írottak teljesen megalapozatlanok. Napjaink turbo diesel motorjai minden hókuszpókusz nélkül elmennek fél-egymillió kilométert. A benzinesek sem másak.

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Kár, hogy a guminyomás szenzorról nem írtad le a szomorú valóságot: teljességgel felesleges kacat
    Kezdeményezni kéne egy aláírás gyűjtést, a kötelezővé tétel ellen

  • 2017.10.28. at 21:54
    Permalink

    Kár, hogy a guminyomás szenzorról nem írtad le a szomorú valóságot: teljességgel felesleges kacat
    Kezdeményezni kéne egy aláírás gyűjtést, a kötelezővé tétel ellen

Vélemény, hozzászólás?