Mit adnak nekünk a románok, mit ad az új Dacia Sandero alapból?

Megnéztük, mutatjuk az új Dacia Sandero alapfelszereltségét

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Vonzó áron, csábító minőséggel lépett piacra az új Dacia Sandero, ami persze legfeljebb annyira román autó már, amennyire magyar az Audi Q3 vagy a Mercedes-Benz CLA. Mutatjuk, mit ad alapból!

Román autó? Nem mondanám a piacra múlt héten befutott új Dacia Sanderóra, hiszen alapjait ugyanaz a CMF-B platform adja, ami az aktuális Renault Clióét, hamarosan érkező tesztünk pedig megerősíti majd az első próba tapasztalatait: a Renault által másfél évtizede újjáélesztett márka újabb minőségi lépcsőt ugrott. A Sandero 3,399 millió forintos árával még mindig méretosztálya legolcsóbbja, s az is igaz, hogy ha többet áldozunk rá, akkor már olyan beltérrel és felszereltséggel kapjuk, ami a fősodorbeli konkurenciával is felveszi a versenyt, miközben az ár még mindig bajnok marad. De vajon mit ad az alap Sandero? Az az alap Sandero, ami bár már nem a piac legolcsóbb modellje, de még mindig árversenyben van a belépő miniautókkal is. Nos, a méretek adottak: a Sandero mindenképp szűk 4,1 méteres hosszúságú, a korábbinál 1,5 centivel nagyobb tengelytávval, 4 centivel, érezhetően növelt hátsó lábtérrel, a karosszéria 9 centis szélesítése miatt meglepően széles beltérrel. Viszont míg tér van bőven, az egyebeket már szűken méri a Dacia. Egyáltalán nem azért, mert "román", hiszen a francia műszakiságot alkalmazó Sandero a hazai piac esetén is lehet román és marokkói gyártású is.

Az alap Sandero csakis fehér színű, fényezetlen lökhárítós, külső tükrös és kilincses lehet.

Igen, az Access alapverzió olyannyira bázis, hogy még a külső szín sem választható hozzá, csakis a többi ellátmánynál is felármentes fehér lehet. Ez egyébként az egyetlen fényezetlen lökhárítós, utóbbi semmiképp sem lesz egyéb árnyalatú karosszériákkal társítható. Az Acces műanyag dísztárcsa helyett fémlemezzel borított közepű lemezfelnit kap, s nemhogy nincs benne légkondi, központi zár vagy audiorendszer, ezek felárért sem társíthatók hozzá. Van viszont magasságszabályzós kormánykereke, ami ugyanúgy elektromos szervós, ahogyan a legjobban felszerelt Sanderóé is, továbbá a LED menetfény és tompított fényszóró, valamint a ráfutásgátlós aktív vészfékrendszer, meg persze a visszagurulásgátlós ESP, a vészhívórendszer és a guminyomás-szenzor, valamint a sebességkorlátozó, de még az első ablakok elektromos mozgatása és a 6 légzsák is alapáras nála is. Ha többre vágyunk, 350 ezer forint az Essential szint (ennél rosszabbat még fotón sem, csupán a konfigurátorban láttunk). Az SCe 65 alapmotorral is 3,749 millióról startoló Essential Sanderótól már kapunk például lökhárítófényezést és rendes dísztárcsás kerekeket, Bluetooth-kapcsolatos, de külön kijelző nélküli, a műszerfal közepén praktikus tartóba helyezhető okostelefonunkon vagy a műszerblokkban kommunikáló, USB-n keresztül is táplálható rádiót, fedélzeti számítógépet és tempomatot, továbbá távirányítós központi zárat is.
Hirdetés
Itt már rendelhető ködfényszóró (35 000 Ft) és légkondicionáló (130 000 Ft), 100 000 forintért 8 colos középkonzoli kijelzőt vezetékes telefontükrözéssel és 4 hangszórós, DAB-tuneres rádióval, valamint kivehető telefontartóval kaphatunk. 70 000 forintért már a magasságszabályzós, középső könyöklővel is kiegészített sofőrülés és a nem csak le-fel, hanem ki-be állítható kormánykerék, valamint 50 ezerért tolatóradar is elérhető. Jól látható, az extrák egyáltalán nem drágák, de ennél többet csak egy szinttel feljebb kapunk. A Comfort csúcsverzió újabb 400 ezer forint, amivel már az alapmotoros Sandero is alsó hangon 4 149 000 forint - persze ennyiért máshol ilyen méretű autó fapadosan sincs, nemhogy olyan ellátmánnyal, mint amilyet itt kapunk. Itt ugyanis már alapból megvan a 8 colos érintőkijelző, ami 30 ezer forintért Kelet-Európa térképpel, vagy 70 ezerért azon túl vezeték nélküli telefontükrözéssel és 6 hangszórós, +1 USB-s hifivel egészíthető ki. Már felármentes a ködfényszóró és a légkondicionáló, már a külső tükrök és a kilincsek is fényezettek, a belső kilincsek a légbeömlőkhöz hasonlóan szaténfényűek, krómozott a hűtőrács, a dísztárcsa alufelni hatású, de akár valódi könnyűfém kerék is kérhető, akár 16 colos méretben is. Alighanem a legfontosabb, hogy már jókora szövetbetét kerül a műszerfalra és az első ajtókra is, s alapáras a 4 irányban állítható, ráadásul bőr(hatású) kormánykerék, valamint a magasságszabályzós sofőrülés is. Az új extrák sora - automata légkondi (50 000 Ft), holttérfigyelő és zsebben hordható kártyás nyitás-indítás, első-hátsó parkolóradar, tolatókamera - is csak itt érhető el, ahogyan a hátsó elektromos ablak is, akár kedvező árú csomagokkal. Egy alapmotoros Sandero Comfort még néhány extrával, kifejezetten jól felszerelten is simán megállhat 4,5 millió körül, nagyjából azon a szinten, ahol a konkurencia startol.
Hirdetés
Ráadásul 350 ezer forintért a gyári tetőcsomagtartós, emelt és körbeműanyagozott Stepway felé is lehet nyújtózkodni, amihez persze meg kell venni a TCe 90 motort is további 250 ezer forintért. Könnyedén lehet tehát már 5 millió forint fölé is konfigurálni a legolcsóbb Daciát, de persze már egy minden eddiginél jobb, akár automataváltós autóról van szó. Hamarosan egy ugyan kézi, de 6 fokozatú váltós, TCe 90 Comfort tesztjével érkezünk. Kifejezetten jól felszerelt példány volt a tesztautó, az 5 millión éppen túlnyúló árral, amit tudásához mérten még mindig eléggé értékarányosnak mondhatunk, de az egyéb részletekkel később jelentkezünk.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2021.02.04. at 18:00
    Permalink

    “ 4 hangszórós, DAB-tuneres rádióval” Tavaly év végén – szép csendben – lelőtték a magyarországi DAB adásokat. Szóval ebből itthon senki nem fog semmit se profitálni sajnos.

    • 2021.02.08. at 09:29
      Permalink

      nem voltam/vagyok dacia fan, de azt kell mondanom, hogy ez egy korrekt autó lett, lefikázni felesleges.
      Annyira elment az autóipar a tömegkategóriában is a csili-vili irányba, amivel együtt az áraik is, hogy amit ebben a kategóriában őszintén tudnia kell egy autónak, azt most a Sandero képviseli. 2-3 fős családoknak tökéletesen megfelelő tudás és méret általános használatra. (nyilván nem a képeken látható fapad verzióban)
      Fájó általános, és esztétikai igénytelenség nem látszik rajta, végülis egy pofás kis gép.
      Érdekes, hogy nálunk ez a kategória nem megy újonnan, miközben nyugat-európa veszi, 2018-19-ben 200 ezer db feletti eladást hozott európában a nem ennyire jól sikerült előd is, Yarist, C3-at, corsát előzte 2019-ben.

      • 2021.02.08. at 12:53
        Permalink

        Ezt a kategóriát másodautónak veszik nyugat-európában, nálunk pedig nem általános, hogy egy átlag család bevásárlós-lótifuti anyataxinak új autót vesz.
        3 fős családnak legfeljebb korlátozottan jó választás, és akkor ha a gyerkőc nagyobb és nem kell egy kiruccanáshoz vinni a fél házat – ezt személyes tapasztalatból mondom (gyűlölöm már a csomagokkal való tetriszezést, pedig nagyobb, kompakt autónk van).
        De azok a családok meg inkább vesznek ennyiért egy kategóriával nagyobb, jobban felszerelt, 3-4 éves, nem Daciát.

  • 2021.02.08. at 12:16
    Permalink

    Ami az alpban (access) van bőven elég,ha valaki akar bele klímát 100 ezért megkapja. Szerintem sokkal jobban néz ki fekete lökhárítók +kilincsekkel mint minden színrefúja. Az már unalmas és egy kicsit gagyi hatású

Vélemény, hozzászólás?