Mosni nem csak lehet, de már ajánlott is!

Ismét eljött az autómosás ideje

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Míg kemény fagyban egyrészt nem túlzottan ajánlott, másrészt sok helyen nem is lehetséges az autómosás, a hőmérséklet emelkedésével már kifejezetten javasolt a havazáskor bevetett útszóró só leöblítése.

Aki a kemény fagyban, egy-másfél hete szeretett volna autót mosni, az több helyen is zárt kapukkal, illetve üzemen kívül helyezett pénzdobálós mosókkal találkozhatott. Akkor egyébként az autóra ráfagyó víz miatt nem is lett volna túlzottan ajánlott a nem fűtött helyiségben végzett nedves mosás, ám ahogyan az idő hőmérsékletileg kitavaszodott, rögtön a javasolt kategóriába esett át az autómosás. A kézi és gépi mosók környékén - az árak miatt főként utóbbiaknál - meg is nőttek a sorok, mind többen szeretnék autójukat megtisztítani. Míg azonban a - megfelelő karbantartással, jó állapotú kefékkel nem feltétlenül karcoló - gépi kocsimosás a lemezeket gyorsan és látványosan tisztítja meg, a tavaszi, elő tavaszi autómosás legfőbb feladatát nem látja el. A fagyban, hóesésben az utak síkosság-mentesítésére használt útszóró sót a legmakacsabb helyekről, a kerékjáratokból, illetve a padlólemez aljáról nem öblíti le. Ehhez legjobb megoldást feltételezve az autót megemelve vagy aknából öblítő alsó mosásra lenne szükség, de sokat segít már a legegyszerűbb és legolcsóbb verzió is, azaz a jellemzően 100 Ft-os pénzérme bedobásával induló gőzborotvás mosás is. Ezzel egyrészt a lemezekre rakódott koszréteg lazításával könnyíthető a gépi mosó dolga, másrészt annak látványmunkája kiegészíthető az „egészségügyileg” is javasolt sóűzéssel, ugyanis az útra szórt síkosság-mentesítő maró és a korróziót elősegítő anyag.
Hirdetés
Jellemzően többféle program is választható, magasnyomású, samponos, meleg vizes. Mind közül a magas nyomású emelhető ki legfontosabbként. Mivel a kefés gépi mosás elsősorban a lemezeket tisztítja, a kézi mosónál inkább a lemezek alatti, fentebb említett részek mosása fontos, de jól jön a karosszéria teljes átöblítése is, hogy a rárakódott nagyobb szennyeződésekkel ne a gépi mosónak kelljen megküzdenie. Míg ugyanis a nagynyomású vízsugár a kártékony só leöblítésére tökéletes, a lemezeket borító finom koszréteg eltávolítására nem alkalmas. Ahhoz kefe kell, kézi vagy gépi vezérléssel, télen vélhetően kevesek akarják kézzel mosni autójukat - ezért marad a gépi. A „benzinkúti” megoldással ugyanis jellemzően a magasnyomású előmosással és a gépi befejezéssel is megúszható „egy ezresből” az autómosás, míg a fizetős kézi mosók inkább az említett összeg duplájáról indulnak. Fontos megjegyezni, hogy a nagynyomású és a kefés gépi mosó - a fentebb említett okokból - nem helyettesítői, hanem kiegészítői egymásnak, teljes megtisztulás a kettő együttes bevetésével érhető el.

A nagynyomású mosóhoz állva néhány aprónak tűnő, de fontos részletet érdemes ellenőrizni. Mivel a víz vezetékének ide-oda rakásakor a tetőantenna útban lehet, azt már ilyenkor érdemes leszerelni, továbbá a mosólándzsa vezetékét még a mosás megkezdése előtt érdemes hurok- és csomómentessé tenni. Mosás közben a mosófej végét 5-10 centiméternyire ajánlott tartani a karosszériától, illetve a mosandó felülettől. Amennyiben nincs gumírozott vagy műanyag védőfej a mosó végén, extra mód vigyázni kell, hogy a menet közben, de főképp a bedobott pénz lejártával, a víznyomás megszűnésével ne csapódjon az autónak.

Legyen szó akár csak gőzborotvás gyorsmosásról, akár látványos tisztaságot adó gépi mosásról (vagy ahogy leginkább ajánlott, a kettő együttes alkalmazásáról), azt napközben, lehetőleg hosszabb út előtt érdemes megejteni, hogy a menetszél által a nappali, fagypont feletti hőmérsékletben a karosszéria teljesen meg tudjon száradni. Jó trükk még, ha az autóval mosás után (akár csak egy bevásárlás idejére) fűtött garázsba állunk – amennyiben erre nincs mód, s mosás után fagyveszéllyel kell számolni, az ajtótömítéseket legalább száraz, de még inkább glicerinnel vagy egyéb gumiápolóval átitatott ruhával érdemes áttörölni, hogy a tiszta autó egy fagyos éjszaka után se legyen nyithatatlan.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.31. at 03:26
    Permalink

    Azért az érdekelne hol mosnak manapság kézzel 800 ért? Vajon milyen lehet utána az autó? Évek óta nem mosattam ennyiért csak gépi mosóban.

    Graffitivel egyetek, csak sima hideg vízzel nyomják,ráadásul azzal amivel már előtte sok autót átmostak mert a legtöbb helyen vizforgatót használnak
    .A gépi mosó hazavágja a fényezést egy drágább kocsin.Egy “munkaautót” simán beviszem nem érdekel de a jobb darabot magam mosom kézzel szivaccsal főleg ha azt szeretném hogy mindenhol tiszta legyen,mert azért a kézi mosókban is trehánykodnak ám.
    Amikor a csávó a sáros kocsit egy mozdulattal szivaccsal a küszöbtől a tetőig húzza és karistolja össze vele az oldalát ,na azt jobb nem is látni. Aztán amikor kijössz a mosóból szép az autó de mire megálsz máshol megnézed szárazon és látszanak rajta a törlési nyomok akkor az ideg megesz mert még jattot is adtam ezért a gánya munkáért. A szép felnik is foltosak maradtak itt-ott. Nem megyek vissza reklamálni mert sok idő pénz de többet nem is megyek oda. Sok kézi mosó kiesett így nálam. Akkor már jobb a gépi mosó,legalább egyenletesen mos és nem foltokban.

  • 2017.10.31. at 03:26
    Permalink

    Én a mélygarázsban mosom a kocsit a nagy esők után,mivel az utcán szépen az egész átázik,és nekem már csak 3-szor kell átmosnom 3 vödör vizzel,így ingyen megúszom,és csak a szivacsra kell beruházni,mert Ajax meg Jar úgyis van otthon mindig.

    A kukatárolóban meg van víz,amit a közösköltésgbe fizetsz,így legalább kihasználod a kötelezően fizetendő dolgokat. Kerékjáratot meg az útszéli nagy “tengerekben” kell kiáztatni,mikor a tavaszi szél vizet áraszt. Nincs olyan város,ahol ne lenne olyan útmélyedés,amiben ne ázna el egy kocsi.

  • 2017.10.31. at 03:26
    Permalink

    Elnézést, nem kötekedni akarok, tisztázni szeretném: ez nem gőzborotva, csak magas víznyomású mosó. Valószínűleg a rés alakú fúvóka és vízsugár alak miatt él így a köztudatban, de sem a nyomása, sem a hőmérséklete nem elég, hogy gőz halmazállapotú legyen..
    Ha ez igazi gőzborotva lenne, nem sok festék maradna a karosszérián… és a zajhatás miatt elég sokan lennének halláskárosultak..

    Személy szerint egyébként évek óta nem nyúltam a kocsihoz sem szivaccsal, sem kefével.
    Kizárólag magas nyomású vízzel, saabracing-hez hasonlóan agip kúton, mikroszemcsés mosóval tisztítom a kocsit, keresztirányban mosva…ezután vízlehúzó, vileda törlőkendő és ennyi..

  • 2017.10.31. at 03:26
    Permalink

    Kézi mosóba kell menni, ott 800 Ft-ért megkínálják a gőzborotvával is, és át is nyomják rendesen szivaccsal, majd a végén a lehúzóból is kap. Száraz autóval mész el. Annyit a benzinkútnál is bedobálsz a gépbe, és még dolgozol is!

  • 2017.10.31. at 03:26
    Permalink

    Szarok a kocsira , hogy karcos lesz -e vagy nem.Csak egy használati eszköz.(persze nyilván nem ez lenne a véleményem ha 20 miskás új kocsim lenne) 🙂

  • 2017.10.31. at 03:26
    Permalink

    szerintem elég a gőzborotva. agipnál tök jó 4 fázisos van először tisztítószeres forróvíz utánna sima vízöblítés uatánna lakkfelület ápolása forró viaszos izével és végül ilyen védőréteg felhordása 400 fornt cseppmentesen szárad és kb 5-6 perc alatt kész az ember. a gépi mosó nem jó összekarcolja a fényezést aztán az igényesebbek mehetnek políroztatni igénytelenék meg mennek tovább

  • 2017.10.31. at 03:26
    Permalink

    Én úgy tapasztaltam, hogy a gőzborotva önmagában nem elég, inkább a kefével szoktam mosni és a végén öblítek a vízsugárral. Néha szerencsém van, ha technikai hiba van, mert akkor a keféből ömlik a mosószeres víz pénz nélkül is. 😀

Vélemény, hozzászólás?