Nem akar többnek látszani – Dacia Sandero TCe 90 Essential teszt

Meglepő, de alacsonyabb felszereltséggel jobb az új Dacia Sandero

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A Sanderót szerintem nem az extrái teszik naggyá. Ezt ráadásul azok után gondolom, hogy a legjobban felszerelt Stepwayből ültem át ebbe a jóval fapadosabb változatba. Meglepő, de így jobb kocsi, mint egymillió forinttal drágábban. Azt is elmondom, miért.

Nem kell az indoklást túlbonyolítani. Ez egy Dacia, s mint ilyen, arra hivatott, hogy egy autó alapvető funkcióit megadja a felhasználóknak. Tele lehet persze dobálni extrákkal (lásd a már tesztelt Stepway kapcsán), működni is fog benne minden, de valahogy nem lesz az igazi az összhang. Nem azért, mert bármelyik komolyabb kütyü igazán rossz lenne a feláras ellátmányból, tényleg minden megüt egy átlagos szintet. De a Sandero mégis ezzel a közepes felszereltséggel a legjobb, ugyanis látszik, hogy eredetileg ilyenre tervezték. Ebben a változatban vannak a legjobb ötletek.
Hirdetés
Erre a legegyértelműbb példa a hangrendszer és annak nem létező vezérlőegysége. A Daciánál jól látták, hogy mindenki a kormányoszlopról fogja kezelni a zenét, így valószínűleg felmerült, hogy akár el is lehetne hagyni a fejegységet az autóból. Ez még annyira nem világmegváltó ötlet, a helyére viszont egy olyan telefontartó került, amely egy alkalmazás segítségével az autó központi képernyőjévé változtatja a mobilodat. A vicc az egészben, hogy hiába jóval nagyobb a feláras Media Nav érintőképernyő egy átlagos telefonnál, egy korrekt készülékkel annyival gyorsabb, kényelmesebb, és felhasználóbarátabb megoldás az olcsóbb változat, hogy igazából így kapunk jobb infotainment rendszert. Eleinte nagyon szkeptikusan álltam ehhez a megoldáshoz, de aztán annyira megtetszett, hogy az autót visszaadva - majd egy jóval drágább, tényleg agyonextrázott kocsiba átülve - hiányzik. Az ilyen okosságok mellett persze elengedhetetlen megemlíteni, hogy az ülések, a kormány, a kezelőszervek, a futómű és a motor is egyaránt kiváló. Nyilván nem ezzel fogsz a Kakucsra járni versenyezni, de nem szabad elfelejteni, hogy az autó nagyon könnyű, így még az egyliteres turbós, 90 lóerős motorral is tud élményt adni. Főleg, ha mondjuk felviszed a szerpentinre, majd véletlenül figyelmen kívül hagyod a váltásjelző utasításait. Még egy dolog, amiben nekem jobban tetszett a "mezei" Sandero, mint a Stepway: a kissé billegős, hajós, 4,1 centivel megemelt futóműhöz képest egy álom, ahogy ez az alacsonyabb változat az úton van. Még mindig nem kimondottan feszes vagy sportos, de ahhoz már elég, hogy eszébe se jusson leesni az útról még a legélesebb hajtűkanyarokban se. Ha viszont valaki egyáltalán nem igényel ilyesmit, és a spórolós, megfontolt közlekedés híve, akkor még a turbóra sincs szüksége az egyliteres motor oldalán.
Hirdetés
Több kommentben is olvastam már, hogy kéne bele az 1,33-as turbómotor, és be kell, hogy valljam: én is ezt gondoltam a tesztek előtt. Aztán amikor először vezettem az emelt változatot, akkor rájöttem, hogy nincs szükség több erőre ehhez a súlyhoz. Most viszont, hogy alacsonyabban ülve is kipróbálhattam, megváltozott a véleményem. Kéne alá még egy kis ültetés és egy 17-es felniszett is, és csak amellé kéne bele a 140 lovas, manuális váltós 1,33. Már mehetne is a hátuljára valami kreatív fantázianév a sportváltozatnak. Igazi régimódi játszósautó lehetne belőle, amolyan Swift Sport vetélytárs. Visszatérve a valóságba: amivel engem igazán meglepett a gyorsulásán és a vezetési élményén túl, az a fogyasztása volt. Városi és országúti használatban kényelmesen 6 liter alatt tartható a 100 kilométerre jutó étvágya. A gondok az autópályán kezdődnek, de még ott sem a menetdinamikával. Valahol 115 környékén sajnos elérünk egy határt, amit átlépve érdemes elkapcsolni a kijelzőt a fogyasztási adatokról: ekkor ugyanis irreálisan magas, 7, 8, de akár 9 liter feletti számokra is számíthatunk, ahogy emeljük a sebességet. Oda is jól jönne tehát a nagyobb motor, de akkor a városi fogyasztás ugrana meg, a legtöbben nem lennének vele előrébb.
Hirdetés
Ebben a kocsiban még a műanyagkormány sem zavart, hiszen az is igényes volt, az ülések kényelme terén pedig egyáltalán nem vettem észre különbséget a Stepwayhez képest: azok jobban néztek ki, de nagyjából ennyi. Ez egyébként minden részletre igaz, kicsit komor hatást kelt a sötétszürke beltérben a más mintájú, de azonos színű berakás, illetve a néhány, stratégiai szempontok szerint ujjlenyomatvadász helyre beillesztett fekete zongoralakk. Tapintásra viszont nekem ez a műanyag jobban bejött, mint a szövet. Ha lehetne az autó külső színében kérni a plasztikbetétet, s ezzel fel lehetne dobni kicsit a borús hangulatú belteret, az lenne a legjobb megoldás szerintem. Az új Sandero tehát egy nagyon praktikus kisautó, ami az utastér méreteit tekintve bőven el tud bújni akár a kompaktok kategóriájában is. A Renault ezzel a kocsival egyértelműen azokat a vásárlókat célozza, akiknek az autó csak egy használati tárgy. Ennek ellenére semmi sem bántóan olcsó benne, tud vezetési élményt adni, és az összeszerelési minőséggel sincs probléma. Lehet persze látatlanban leszólni, hogy így Dacia, meg úgy román, de ez az autó attól még jó marad.
Álmaim autója az új Sandero? Egyértelműen nem. De mivel tartok a garázsban egy hobbiautót, ami megadja nekem a szükséges élményt, fenntartások nélkül venném meg a napi feladataimra rohangálni ezt a Daciát. Elvisz A-ból B-be kényelemben, ha nagyon muszáj még akár 5 felnőttet is. Mindemellett keveset eszik, ráadásul alacsony súlyával, a magyar utakra tervezett, de még épp nem túl billegős futóművével és a közel sem sportos, de dinamikus motorjával még akár pozitív meglepetést is okozhat egy-két helyzetben.
Értékelés
Pozitív
Egyszerűség, kényelem, "infotainment" megoldás, tágas utastér, futómű, ár-érték arány
Negatív
Komor sötétszürke beltér, rossz hangzású rádió, kis csomagtartó
Árak
Tesztmodell alapára
4 099 000 Ft (2021.04.19.)
Tesztautó ára
4 324 000 Ft (2021.04.19.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
999 cm3
Teljesítmény:
67 kW (91 LE) 4600 1/min-nél
Nyomaték:
160 Nm 2750 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,7 s
Végsebesség:
178 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,1-5,8 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4099 mm
Szélesség:
1848 mm
Magasság:
1546 mm
Saját tömeg:
1052 kg
Tengelytáv:
2604 mm
Csomagtér:
328 l
Belső szélesség elöl:
1410 mm
Belső szélesség hátul:
1395 mm
Belmagasság elöl:
930-1000 mm
Belmagasság hátul:
940 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
230 mm
Ülőlap hossza elöl:
520 mm
Ülőlap hossza hátul:
455 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1000 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1000 mm
Csomagtér magassága:
545-920 mm
Csomagtér hossza:
670 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1445 mm
Raktérnyílás szélessége:
930 mm
Raktérnyílás magassága:
670 mm
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
EURO 6
Hengerűrtartalom:
999 cm3
Hengerek/szelepek száma:
3/12
Sebességváltó:
manuális (6 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
160 Nm 2750 1/min-nél
Teljesítmény:
67 kW (91 LE) 4600 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
178 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
11,7 s
CO2-kibocsátás:
116-124 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,1-5,8 l/100km
Fogyasztás a használónál:
6,3 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

    • 2021.04.19. at 22:26
      Permalink

      Kedves Attila! JapoCult válasza helyes, van egy öreg Golfom, ami a nálam töltött évek alatt újult meg, jórészt édesapám és saját magam keze által. Két cikk is készült róla, az első – ami még a jelenlegi formájának elnyerése előtti időkről szól – már kint is van az oldalon. A második, ami inkább arra világít rá, hogy milyen egy ennyi idős autóval napi szinten együtt élni, illetve hogy milyen problémákra és kiadásokra lehet számítani, ha valaki ilyesmire adná a fejét, hamarosan érkezik. 🙂

Vélemény, hozzászólás?