Profi navigáció és kihangosítás az autóban a Dension által

Százezrek helyett 20 ezer forintért is megszólalhat a navigáció autónkban

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Próbán a Dension car dock for smartphone rendszere, mely az okostelefonok teljes kihangosítását, a navigáció megszólaltatását is ígéri.

Az már lerágott csont, hogy az autóban szükséges a kihangosító, hiszen a kézben tartott készülékkel beszélés tiltott és büntetett, nem utolsósorban pedig veszélyes is. Ugyanígy a „nem veszem fel, majd félreállok, visszahívom” filozófia is, akiről tudjuk, hogy e vélekedés szerint nem vesz kihangosítót, az bizony rendszeresen le szokott bukni, hogy azért időnként mégiscsak fogadja vezetés közben is a hívásokat. Írtunk már arról is, hogy a magyar Dension kiváló rendszert (Gateway Lite BT) kínál, amellyel egyszerre kapunk profi kihangosítót és az autó hifijéhez MP3-/USB-csatlakozót is, ám sokak számára az sem megoldás. Nem megoldás azok számára, akik gyakorta cserélgetik autójukat, esetleg két autót is használnak, s nem akarnak mindkettőbe fix rendszert tenni vagy saját autóval nem is rendelkeznek, cégesekbe ülnek időnként, netán a haveroktól kérnek csak kölcsön egy-egy verdát egyszer-egyszer. Telefonálni azonban ők is szoktak, tudják azt, hogy arról menet közben a navigáció is kiválóan jöhetne, hiszen az egyre inkább terjedő okostelefonokban a legjobb navigációk vannak meg.
Hirdetés

Nekik szól a Dension car dock for smartphone, mely kvázi az okostelefonokban rejlő csaknem végtelen lehetőségeket segít kihasználni az autóban. Ad egyrészt igen jó minőségű kihangosítást, az autó saját hangszóróin keresztül megszólaltatja a navigációt és elérhetővé teszi az okostelefonon lévő vagy onnan megnyitható hangtartalmat. Feltöltött MP3-ak, internetes rádiók és (csakis álló helyzetben ajánlva!) akár YouTube videók is megszólalhatnak így a gyári hangszórókon keresztül. Sőt, a kihangosítók által rendszerint át nem vett VoIP hívások (Skype, Viber) is folytathatók kihangosítóval, ami a mai világban egyre nagyobb szó. Annak érdekében pedig, hogy az okostelefon ne merüljön le (ami navigálás és/vagy beszélgetés közben amúgy igencsak sanszos), a car dock for smartphone töltést is ad, és stabilan tartja is a készüléket, hogy a navigációt ne csak halljuk, hanem lássuk is. Aki próbált már telefonnal navigálni az autóban, az tudja, hogy ez bizony valóban értékes szolgáltatás.
A - természetesen kereskedelmi egységenként változóan, de jellemzően - 20 ezer forintos car dock for smartphone tehát nem csak egy kihangosító, hanem egyben aktív tartó is, ára tehát több mint értékarányos. Maga a rendszer amúgy szinte egy passzív tartónak tűnik, de jóval több annál, hiszen töltést is ad, de kábelként nem csak a szivargyújtós csatlakozó, illetve a telefonhoz micro-USB töltő, hanem még egy aux-csatlakozó is kilóg belőle. Ha van ilyen autónkban, akkor közvetlenül azzal, zajmentes minőségben csatolhatjuk annak hangrendszeréhez. Amennyiben nincs ilyen, akkor marad az FM-transzmitteres üzemmód, ám az sem akárhogyan. A Dension szivargyújtó-csatlakozója nem csak áramot vesz fel, hanem azon keresztül küldi az FM-jeleket az autó elektromos hálózatára. Azt antennaként használva közvetlenül küldi a rádióhullámokat a rádiónak, így hangminősége sokkal jobb, mint az az átlagos FM-transzmitterektől megszokott. A frekvencia (természetesen az okostelefonról, híváskóddal) programozható is, így csak arra kell figyelni, hogy olyan sávot válasszunk, ahol nincs zavaró rádióadó. Amennyiben autónkban rádió sincs, használható a cardock for smartphone saját hangszórója is, ám ez nem túl gyakori eshetőség. Mikrofonból természetesen mindig sajátját alkalmazza a kihangosító, mely tapasztalataink szerint igen jó hangminőséget ad.
Csatlakoztatni természetesen nem csak a Dension rendszerét kell autónk audiójához, hanem telefonunkat is a car dock for smartphonehoz, ám ez nem több mint egy Bluetooth-párosítás. A készülék viszonylag egyszerűen helyezhető a tartóba, amely 7 cm szélesre húzható ki, de szivacsozását eltávolítva még néhány milliméternyi rést enged. Ez leginkább a keménytokban hordozott készülékeknél lehet hasznos, így például még egy viszonylag széles Samsung Galaxy S II is belefér „műanyagkabátban” a tartóba. Maga a tartó kétféle módon is rögzíthető az autóban, van hozzá egy vákuumos, tapadókorongos, szélvédőre helyezhető tartó, de a gyakrabban használt autókhoz (a készlettel kapott két öntapadós talppal) egy műszerfali ponton is állhat. A készülék mind a szélvédős, mind az apró talpas alapról könnyedén lehúzható, hogy a parkoló autóban ne kelljen szem előtt hagyni.

A rendszer tényleg megnyerő, de hátrányait azért el kell ismerni: hiába kaphatunk az autó hangszóróiból megszólaló, akár a gyáriaknál profibb navigációt, ha a rádióról az RDS-felirattal is megjelenő car dock fo smarthpone „adót” hallgatjuk, akkor a közben nem szólhat a rádió, legfeljebb a telefonunkon lévő MP3-gyűjtemény egyik eleme. Sajnos nem ritka eset, hogy a telefon nem képes egyszerre zenét és navigációhangot kezelni, illetve adni. Ha pedig a zenelejátszás az elsődleges cél, s telefonunkat az autó audiórendszeréről, akár kormánykerekéről szeretnénk vezérelni, akkor a Dension beépíttethető rendszerei, a korábban már bemutatott (márka, illetve modellspecifikus) Gateway Lite BT dokkolói jelenthetnek megoldást. Csak azok ugyebár fixen beépítendők, így gyakorta cserélt autókhoz már csak szerelési igényük miatt sem ajánlhatók. Meg persze azért sem, mert márkánként eltérőek, s a car dock for smartphone rendszernél drágábbak is, így aztán e rendszert csakis ajánlani tudjuk azoknak akik telefonjukhoz töltőt és tartót szeretnénk, s menet közben azt navigálásra is használnák, e kiegészítővel lesz ugyanis arra maradéktalanul alkalmas.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.29. at 23:36
    Permalink

    Nem világos számomra mennyivel nyújt többet a cucc mint egy átlagos passzív tartó és szivargyújtó töltő kombinációja egy 3,5-es jack dugós audiókábellel fűszerezve. Mert ezek ára jó minőségben is tíz alatt marad. A szélesség egyébként a mai tepsiphone-ok esetében szűkösnek is bizonyulhat

  • 2017.10.29. at 23:36
    Permalink

    Azt nem tudom, hogy ez most tényleg egy teszt, vagy egy fizetett hirdetés. Én valós tesztnek gondolom, mivel a cikknél a szerző neve szerepelt, nem a hírdetéseknél megszokott “X” jelzés. Ráadásul a cikkben hátrányokról is szó van, ami hirdetéseknél nem szokás.
    Viszont ma egy másik – nem autós – oldalon megláttam ugyanezt a Dension kütyüt, gondoltam megnézem, hogy ők mit írnak róla, de nem egy cikket kaptam, hanem csak egy link volt, ami átdobott ide 🙂

  • 2017.10.29. at 23:36
    Permalink

    Szerintem a transzmitter csak szükségmegoldásnak jó. Ha nincs más, működik, de elég sok kompromisszummal jár. Nehéz zavarmentesen beállítani, és ha sikerül, akkor sem ad jó hangminőséget.
    Nekem egy 20ezer Ft-os navim, aminek ha nagyon hallani akarom a hangját, ráköthetem a fejegységem előlapi AUX bemenetére, amit a fejegység képes rákeverni a zenére. Ez egy Alpine fej, nem tudom, más gyártóknál is van-e ilyen funkció.
    Egy dolgot hiányolok, amikor én vettem a fejegységet, egy normális készülék sem játszotta le a veszteségmentes, FLAC formátumokat. Nem tudom, azóta lehet-e ilyet kapni.

  • 2017.10.29. at 23:36
    Permalink

    Nekem egy elég régi FM transzmitterem van, még nem is lehetett itthon kapni, egy ismerős rendelte Szlovákiából, és akkor még kicsit drágább is volt. Semmi gond nincs vele. Kíváncsiságból megnéztem, most ugyanaz 1048 forintért kapható. A lehúzott ablak eszembe sem jutott, de úgy leginkább semmi sem hallatszik.
    A céges kocsinban nekünk is van Bluetooth, pár hónapja mikor a kocsit kaptuk, akkor kipróbálgattuk, tökéletesen működött, de azóta nem nagyon használjuk, mindenki telefonál továbbra is kézzel, esetleg Buetooth-os headsettel.

  • 2017.10.29. at 23:36
    Permalink

    fm transzmitter 1500-ért: annyit is ér, van hogy nem is tudja venni a rádió, ha igen akkor sistereg, torzít, plusz van olyan autó ahol nehéz az ilyen transzmittert elhelyezni (Corsa B)
    alap kihangosítás akkor ér valamit a mobiltelón ha az autónak a belső zaja eleve nem nagy..plusz a mobil mikrofonja 50-70 centi távolságból nem elég hatékony..
    Ha le van húzva az ablak, mert régi a kocsi és nincs klíma, akkor a telón a navigációt alapból nem hallod 70-80 felett, pláne mert a hangszórója hátul van, és nem olyan hangos mint egy rendes navié..
    Ha egyszerre szól a zene meg a navi akkor valamelyiket nem hallod 😀
    és amúgy igen, mindegy hogy telefonálsz, a figyelmedet elvonja a vezetésről 🙂
    amiben van beépített bluetooth abba felesleges a “sima” vezetékes kihangosító is nemdebár?
    viszont az emberek semmilyen kihangosítóra nem adnak pénzt ki..megveszik a közép, és felső kategóriás autókat (6-30 milláig), amikben “elvileg van” bluetooth, és azt sem használják, vagy ha nincs benne egy 20-30 ezer forintos kütyüre sajnálják a pénzt…

  • 2017.10.29. at 23:36
    Permalink

    Elég kicsi azért az a piaci rés, ahova ez a “kütyü” beférkőzhet. Egyrészt az új autók szinte mindegyikében van bluetooth, ez pedig mindent tud, amit ez a szerkezet, tehát felesleges. Ha régebbi a kocsi, akkor veszek egy jó tartót 2500 forintért és kész. Ha a cd-s rádió nem tudja az mp3-mat, akkor max. 1500 forintért egy FM transzmittert és meg van oldva minden. Az okostelefonok mindegyike alapból kihangosítható, legfeljebb nem szól olyan hangosan, mint a kocsi hangszóróiból. De ez nem egy lényeges dolog, mint ahogy az sem, hogy a navigáció a hangszóróból szóljon. Ráadásul egyszerre szólhat a rádió (zene) és mehet a navi.
    Amúgy a telefonálásban nem az a veszélyes, hogy kézben tartja az ember – főleg automata váltó esetén, vagy lakott területen kívül folyamatosan 5-ösben vagy 6-osban haladva – hanem az, hogy maga a beszélgetés elvonja az ember figyelmét. Ha az ember egy-egy beszélgetés után megpróbálja visszaidézni a közben az úton történteket, nem mindig sikerül, teljesen mindegy, hogy kihangosítva beszél-e vagy a telefont kézben tartva.
    Szóval nekem ilyen kütyü biztos nem kellene, pláne 20 ezer forintért.

Vélemény, hozzászólás?