Szelídített Raptor – Ford Ranger Bi-Turbo teszt

Ford Ranger Wildtrak 2.0 EcoBlue

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Apró külső változásokkal és a Raptor motorjával frissült a Ford Ranger. Nem véletlenül Európa legkelendőbb platósa.

Hirdetés
Vajon jó ötlet megzabolázni egy olyan fenevadat, mint a Raptor? Eddig két példát láttam rá. Az egyik hollywoodi fantázia, amelyben a Chris Pratt alakította karakter nevelt „ölebet” dinoszauruszokból, és összességében jól sült el. A másik esetben a Ford szelídítette meg a Ranger Raptort, ami úgyszintén nagyon jól sült el.
Hirdetés
Persze a frissítés már tavaly utolérte a kékoválos pickupot, amit nem véletlenül tartanak folyamatosan formában. Európában és hazánkban is piacvezető. Nálunk például a platós szegmens felét uralja. Ezért nincs is nagy változás a dizájnban, viszont erősítettek a lemezek alatt. Kicsit átszabták a hűtőmaszkot és a lökhárítót elöl. A legszembetűnőbb változás a ködfényszórók környéke, de az első fényszórók burája mögött is módosítottak picit. A magasabb felszereltségi szinteken LED nappali menetfények és akár xenon fények bújnak meg benne. Hátul viszont minden maradt a régi. Pedig az amerikai modell dombornyomott platóajtajával még jobban feldobhatták volna a pickupot, de ne legyünk telhetetlenek, a matricás megoldás is jól néz ki. Pedig egy platós járgány hátsóján nem sok mozgástere akad a formatervezőknek.
Hirdetés
További fontos újdonságok a biztonsági és a kényelmi felszereltségben fedezhetők fel. Kérhető többek között a kulcs nélküli nyitás és a gombnyomásra induló motor. Továbbá a vezetéstámogató rendszerek, köztük az alapáron kínált vészfék-asszisztens gyalogosfelismerővel, de jár mellé sebesség-limiter is. A sávelhagyásra figyelmeztető rendszer és a sávtartó asszisztens sem maradt le a listáról, de nagyban megkönnyítik a parkolóradarok, a tolatókamera és a parkolóasszisztens is a Ranger vezetőjének a dolgát. Természetesen adaptív tempomat, ráfutásra figyelmeztetés és táblafelismerő is elérhető hozzá. A középkonzol 8 colos érintőképernyős kijelzőjén továbbra is a jól bevált Sync 3 multimédiás szoftver fut Android Auto és Apple Carplay csatlakozási lehetőséggel, valamint hangvezérléssel megtámogatva, és akkor a fedélzeti wifit még nem is említettem.
Hirdetés
A Ranger erényei között említhető a maximálisan személyautós utastér. A részben bőrbe burkolt ülések fotelszerűen ölelik körbe az utasok testét, elöl ülésfűtés is jár, a vezetőnek pedig elektromos ülésállítás. A multifunkciós kormánykerék szintén bőrbe burkolt, a varrás pedig a kasztni narancs színét utánozza (az üléseken és a műszerfalon is), míg a Wildtrak felszereltségre a feliratos szőnyegek, illetve a kesztyűtartó feletti díszléc emlékeztet. Hátul is megfelelő a lábtér, a 230 voltos csatlakozóaljzat pedig jól jön, amikor út közben kell feltölteni egy munka- vagy médiaeszközt. Hiszen ne feledjük, ez az autó elsősorban egy munkaeszköz, bár tény, hogy szabadidő-autóként ugyanolyan jól szerepel. Egyáltalán nem teherautós a vezetési élmény, bár az alvázas konstrukció és a nagy rugóutak, illetve a hátsó laprugók miatt persze más érzés terelgetni, mint egy városi terepjárót. De mindenképp jó érzés! A Rangerben aztán tényleg magasan ülünk, jól jön a fellépő, még, ha ront is a terepképességeken. Bevallom őszintén, hogy nem használtam teherhordásra, nem éltem a plató nyújtotta lehetőségekkel, jobbára úgy közlekedtem vele, mint ahogy a hagyományos szabadidő-autókat használják. Csak éppen sokkal bátrabban merészkedtem vele a földutakra, ahol sokkal jobban használható bármelyik SUV-nél. Az élményben pedig óriási szerepet játszik a motorja is, amely ugyanaz, mint ami a Raptorban is dolgozik.
Hirdetés
A kétliteres, Bi-Turbo dízelmotort hosszában építették be, 213 lóereje és 500 Nm forgatónyomatéka mehet csak a hátsó kerekekre, de egy tekerőgomb segítségével az összkerékhajtás is választható, sőt, a hátsó diffi zárható is. Ugyanitt található a lejtmenetvezérlő gombja, szóval tényleg komoly terepjáró-képességekkel vértezték fel, már csak egy igazán rücskös gumi kell, hogy a mély sárból is kivergődjön. A száraz tavaszi teszthéten azonban sárnak nyoma sem volt, így elegendőnek bizonyultak a 18 colos könnyűfém kerekekre húzott M+S jelölésű Continental abroncsok. Első terepszöge egyébként 29 fok, hátul pedig 27 fok az érték, a gázlómélysége pedig 800 mm. Habár nem képes olyan mutatványokra, mint a Raptor, a hobbiterepezés ezzel a modellel is jó móka.

Ráadásul a fogyasztása sem vészes az üresen 2,3 tonnás pickupnak. Terheletlenül 9,7 liter fogyasztott átlagosan, vegyes használat során, de sok terepezéssel.

Persze kihasználva a 3,5 tonnás vontatóképességét, vagy az egytonnás teherbírását, biztosan torkosabbá válik, de így is kellemes meglepetés a motor. Ami persze hidegen hangos, és még melegen is jól hallhatóan dörmög, ám a dízelek között kimondottan kellemes tónussal. Végül nem hagyhatom szó nélkül a tízfokozatú automata váltót sem, hiszen ahogy a Raptorban, úgy itt is tökéletesen passzol az autóhoz. Szinte észre sem lehet venni, ahogy egyre csak pakolgatja feljebb a fokozatokat, emiatt nem is tűnik olyan vehemensnek a gyorsulása, pedig igencsak fürge. Visszaváltásoknál már jobban érezni az apró remegéseket, összességében mindenképp jobb választásnak tűnik az automata kényelem terén, illetve az amatőr terepezés közben is. Az árlistát látva szintén érthető, hogy a Ranger kedvelt típus a pickupok között. A Wildtrak változat csak ezzel a kétliteres „Raptor motorral” kérhető, bruttó alapára 12,3 millió forint, míg az automataváltóval 12,7 millióra nő. Kevésbé szabadidő-autós megjelenéssel és gyengébb motorral pedig már 10 millió forint alatt is elérhető.
Értékelés
Pozitív
A Raptor motorja, terepjáró képességek, egyszerre munakgép és szabadidő-autó, személyautós utastér
Negatív
Nem Raptor
Árak
Tesztmodell alapára
12 325 350 Ft (2020.04.29.)
Tesztautó ára
12 853 650 Ft (2020.04.29.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1997 cm3
Teljesítmény:
157 kW (214 LE)
Nyomaték:
500 Nm
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,0 s
Végsebesség:
180 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
7,8 l/100km
Méretek
Hosszúság:
5351 mm
Szélesség:
1850 mm
Magasság:
1815 mm
Saját tömeg:
2246 kg
Össztömeg:
3200 kg
Tengelytáv:
3220 mm
Karosszéria-kivitel:
duplakabinos pickup
Belső szélesség elöl:
1520 mm
Belső szélesség hátul:
1470 mm
Belmagasság elöl:
930-1000 mm
Belmagasság hátul:
960 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
220 mm
Ülőlap hossza elöl:
520 mm
Ülőlap hossza hátul:
500 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1560 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1560 mm
Csomagtér hossza:
1549 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel
Motorosztály:
Euro 6d
Hengerűrtartalom:
1997 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
10 fokozatú automata
Nyomaték:
500 Nm
Teljesítmény:
157 kW (214 LE)
Menetteljesítmény
Végsebesség:
180 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,0 s
CO2-kibocsátás:
235-281 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
7,8 l/100km
Fogyasztás a használónál:
9,75 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
56 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
60 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
66 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?