A gyalogosokat és az autósokat egyaránt fokozottan figyelik a zebra-akcióban a rendőrök (kép: police.hu)
Még mindig túl sok a gyalogosokkal kapcsolatos baleset, hiszen évente átlagosan 2500 gyalogost ütöttek el a magyar közutakon, közülük 150 ember vesztette életét. Az utóbbi két évben ugyan csökkent ez a szám, mégis mintegy 2000 járókelő sérül meg balesetben, és több mint 100 gyalogosgázolás végződik halállal – ismertette a szomorú tényeket az ORFK kommunikációs szolgálata a police.hu oldalon.
Csökkent az elmúlt két évben a gyalogosbalesetek száma, de ettől függetlenül nem szabad elégedetten hátradőlni (kép: police.hu)
Kitértek arra is, hogy a gázolásoknál a korábbi idÅ‘szakban évente 900-1000 eset a gyalogosok hibájából történt, ez a szám az elmúlt két évben mintegy 600-ra, a balesetek 30 százalékára csökkent. Kiemelték, hogy a gázolások mintegy 40 százaléka (750-800 baleset) a kijelölt gyalogátkelÅ‘helyen történik, és megközelÃtÅ‘leg három százalékuk halálos kimenetelű. Ezen a helyzeten szeretnének javÃtani az olyan ellenÅ‘rzÅ‘ akciókkal, mint a mostani zebra elnevezésű. Az ORFK közlése szerint az ellenÅ‘rzésekre a közlekedésbiztonsági szempontból kiemelt kockázatú, a párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten lévÅ‘ kijelölt gyalogos-átkelÅ‘helyeken és a környezetükben lehet számÃtani, elsÅ‘sorban olyan helyen, ahol jelentÅ‘s a közúti forgalom. A gyalogosok és a járművezetÅ‘k szabálykövetÅ‘ magatartását többek között testkamerákkal, drónokkal és civil járművekkel végzik.
Drónokkal is figyelik majd a gyalogos átkelőhelyeket (kép: police.hu)
Az elkövetett jogsértés miatt az autóvezetÅ‘ket és a gyalogosokat is figyelmeztetheti az intézkedÅ‘ rendÅ‘r, aki helyszÃni bÃrságot is kiszabhat és feljelentést is tehet. Tilos jelzésen történÅ‘ áthaladásnál a járművezetÅ‘ 50 ezer forint közigazgatási bÃrságra számÃthat.
Forrás: MTI