Vigyázat, nem mindegyik fagyálló bírja a hideget!

32 fagyállót és téli szélvédőmosót vizsgált az NFH - negyedük elbukott

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság fagyálló hűtőfolyadékokat és téli szélvédőmosókat vallató vizsgálatán a mezőny negyede nem hozta ígéretét.

Egyszerű dermedéspont-vizsgálatnak vetett alá összesen 32 fagyálló hűtőfolyadékot, illetve téli szélvédőmosót a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. A mezőny negyede, 6 szélvédőmosó és 2 fagyálló nem hozta azt a fagytűrést, amit címkéje ígért. Mivel az összevetésben 23 szélvédőmosó és 9 hűtőfolyadék szerepelt, utóbbinál hajszálnyit szerényebb volt a "bukási arány".
A legalapvetőbb paraméternek számító fagytűrést sem teljesítő eni -22 °C Prémium, Antifrost-H, Favorit, AUTOBRILL, LIQUI MOLY, Antifrost-K -40°C szélvédőmosó és két fagyálló folyadék - a ClubSmart és a HUNOIL HG 12 ALU - nem felet meg az NKH tesztjén, ugyanakkor lehetséges, hogy hideg szélvédőre spriccelve egyéb szélvédőmosók véreztek volna el, illetve az sem ismert, hogy az egyes fagyállók kémiai összetevői milyen hőmérsékleten esnek szét, mikor válnak lúgossá és kezdik el korrodálni a hűtőrendszert, illetve magát a motorblokkot is.
Miként arra nemrégiben is felhívtuk a figyelmet, a nem kellően fagytűrő szélvédőmosó nem csak azért veszélyes, mert lehetetlenné teszi az ablakmosást, vagy ami még rosszabb: a szélvédőn szétterülve megfagy, hanem azért is, mert a mosórendszerben is kárt tehet. A dermedő fagyálló sem feltétlen repeszti szét a motorblokkot vagy a hűtőt, de dugót képezve akár hűtési problémát okozhat, s az egyes részein még hideg motor is megfőhet miatta.
Hirdetés
Az NFH palackfotókat is tartalmazó eredménylistája itt érhető el. Azt sajnos nem tette közzé a Fogyasztóvédelmi Hatóság, hogy az egyes folyadékok mennyivel maradtak el ígért fagytűrésüktől, de a mostani télen adódó legalacsonyabb hőmérsékleteknél sem valószínű, hogy bármelyikkel problémánk adódna, ha csak nem hígítjuk túlzottan a folyadékot.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Ki lehet számolni a párolgáshőt ha nagyon szeretnéd, de ennyire nem kell túlmisztifikálni a dolgot. Ha rendes -19fokos a fagyáspontja, akkor mire Te autópályán eléred azt a tempót, hogy fagyásveszély legyen, addigra az autóban már annyira meleg lesz, hogy a párolgáshőt az autó utasteréből fogja tudni potólni az üveg. Lehet kapni fűthető ablaktörlőlapátot is, nem is túl drága, azzal a youtube-video szerint még arktisztikus körülmények között is megszüntethető a fagyásveszély, keress rá.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Azt olvastam pár éve, hogy a párolgás hőt von el és 0 fokon a szélvédőre spriccelt folyadék kb. annyira lehűl, mintha -15 fok hideg lenne.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Ha sokat túrázol északon, akkor azt tedd a tartályba, szerintem átlag magyarországi telekre bőven elég a -20fokra beállított is. A lényeg, hogy azt biztosan tudja, akkor hidegben sem fagy meg, de ha alig van differencia a -35fokosnál árban, biztos ami biztos, azt vedd meg. Tavasszal a maradékot sem kell potyára elhasználni, én egy gumicsővel leszívom, elrakom mindig a következő szezonra. Remélem segítettem 🙂

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Mielőtt megveszed nézd meg mit veszel, mert én nem a polírozós fajtát vettem, hanem a kemény waxot. A hivatalos neve “SONAX Profi Nano TartósViasz 1 l”. Ha bármilyen kímélő autósampon mellé teszed, akkor kész is a viaszos sampon. Ebből egy liter másfél éve még csak 4e forint körül volt, most sajnos drágább, viszont évekre elég. Ha megnézed a készre kevert samponok árait (maradjunk a sonaxnál) akkor azokból literre vetítve 10e alatt nem nagyon állsz meg, így viszont nagyjából az ötöd áron kijössz.

    Ha már viasz/wax: vannak a gyorsviaszok, spricniben kaphatóak, drágák. Ha ebből a tartósviaszból ioncserélt vízzel csinálsz egy 10%-s oldatot, kész is vagy, csak használat előtt fel kell rázni. Forint/liter áron töredéke és többet is tettél bele, mint a gyárban.. 😉

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Mivel 6 évvel ezelőtt a fűtetlen garázsban mértem -20 fokot Pest megyében, ezért azt javasolnám, hogy -35 fokra bekevertet vegyél. Nem vagyok autószerelő csak autószerető, ezért márkát nem tudok/szeretnék ajánlani. Jobb nevű, az autódhoz megfelelőt vegyél mindenképpen (alublokkoshoz mindenképpen csakis alublokkoshoz valót!).

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Köszi az ötletet, ezt kipróbálom. Azt hittem, az a Sonax nanoizé csak polírgépekhez van… Régebben próbáltam másfajta nanotechnológiás vízlepergetőt a szélvédőre kenni, de az ugyebár csak rövid ideig hat, viszont annyi eszem nem volt, hogy az ablakmosóba is tegyek belőle.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Sonax Fényező sampon (sárga, nem bántja a waxot a karosszérián) és Sonax Nano Pro (literes, fekete, kb tized annyiba kerül a belőle készített házi autosamponom, mintha megvenném a sonax előre bekevert szarjait) + ioncserélt viz 5:1:94% keveréke 🙂 Mindig tiszta, zsirmentes, cseppmentes szélvédőt ad, mosás után amikor szárad az ablak, csak a szélvédőről összeszedett kosz van oldalt, vizfolyás nincs. Folyamatosan tiszta a szélvédő, rainx nélkül sem kell pályatempónál ablakot törőlni, vagy ha esik, szép nagy kövér cseppekben csorog le. Mind a 2 éves, mind a 13 éves autóm nagyjából úgy néz ki, mintha új lenne. Túlzok persze, de megfelelő figyelemmel csodákat lehet művelni.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Fagyállót tilos beletenni, mert az etilén-glikol forráspontja 230 fok fölött van valahol (wiki megmondja), ugyhogy az baromi nehezen párolog el a szélvédőről, homályossá teszi a kilátást sokáig.

    Egyszer próbaképpen hazaérkezés után tiszta etilén-glikolt kentem a szélvédőre, reggelre ugyanugy befagyott, csak még szívtam a letakarításával is vagy húsz percet… 🙂

    Az alkohollal az a baj, hogy ha tiszta, akkor van rá jövedéki adó, emiatt drága. Gyógyszertárból nem szabad megvenni, mert akkor kb 5e forint literenként, annyiból jó pár liter sonax is kitelik és még kisérletezni sem kell 🙂

    Nyáron én amúgy waxos sonaxot higítok ioncserélt vizzel, tökéletesen teszi a dolgát menet közben. Bár hozzátenném, hogy én fanatikusan takarítom az autót és a szélvédőt is, minden indulás előtt, pihenőnél illetve megérkezéskor takarítás, Clin vált be a legjobban, úgyhogy ritkán kell használni direkt az ablakmosót.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Még valamit elfelejtettem. Mivel közben ugye jár a motor és körbefagymentesítem az autót, pár perc alatt tud annyi meleget csinálni, hogy mire végzek, indulás után maximum 2percig jelentkezik ez a felfagyás, utána tökéletes kilátás mindenfelé. Mivel az alkoholos lötty még zsírtalanit is, egy mikroszálas kendő közbeiktatásával tiszta minden ablak.

    A fényezést nem bántja – hiszen akkor ablakmosóként sem lehetne használni -, csak nincs benne a viz, amivel higítják. Ablakmosóként használva teszek bele sima waxmentes sonax autósampont (a sárga fényezőt) tenni egy keveset a tenzidek, a szin, meg az illat miatt.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Igen, akartam épp kérdezni, milyen a bukéja 🙂

    Egy időben én is kísérleteztem a különböző szeszes elegyekkel, de egyszer megszondáztattak, mert olyan szaga volt a kocsinak, mintha épp a szeszfőzdéből jöttem volna.
    Nyáron egyébként Clin+víz+kevés Pur még az autópályán összeszedett bogarakat is lehozza, télen meg 80% illatosított szélvédőmosó+Clin+Pur kombinációja bevált, és a szag is elviselhető 🙂 Van, aki fagyállót tesz az ablakmosóba, de tapasztalatom szerint az olyan trutymóvá áll össze a szélvédőn, amit nagyon nehezen visz le az ablaktörlő.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Ki kell hogy ábrándítsalak, ugyanis 32%-ban tartalmaz etil-alkoholt, tenzideket, némi kék festéket és vizet. Maximum az illatában nem érzed, de “cefre” nélkül nem mükődne 😉

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Akkor leírom részletesen, mit tapasztalok. Munkaidőben nincs nagyon lehetőségem ugyanis részletesebben körülírni a dolgokat 🙂 Visszafagyás, mint probléma akkor jelentkezik nálam, amikor reggel a garázs hiányában utcán parkoló autóban nincs kedvem jeget vakarni, vagyis inkább még soha nem kellett jeget vakarnom. Ekkor ugyanis előveszem a “jégoldót” (figyelj Kempelen, mert most írom a lényeget), ami nem más, mint a már korábban általam említett etil-alkohol:izopropanol=85:15 %-s keveréke, másnéven Patosolv. Ezt a folyadékot jövedéki adó mentesen lehet megvásárolni korházaknak, vegyipari cégeknek, szerintem még magánszemélyeknek is a Molár Chemicalstól (molar.hu) Ezt az oldatot egy fújkálós spricnibe töltöm, lefújom vele a jeget (a szélvédőn van fólia, azt könnyű levenni, ott nincs jég), azonnal megolvad, ezt a jeges-vizes trútymót pedig egy szilikonos vizlehúzóval távolítom el az üvegről, de ha türelmes vagyok és nem sietek, akkor az alkohol teljesen felolvasztja a jeget, így mintha vizes húznék le róla. A szilikonos lehúzó teljesen szárazra húzza le az ablakot, de mivel az alkohol miatt hidegebb lett a környezeténél is, ezért a levegőben lévő pára nagyon vékony hártyaként visszafagy az üvegre.
    Szélvédőn nincs ilyen gond, mert ott még autópályás tempónál -10fokban is lehet spriccelni az alkoholt, ha már meleg az utastér – így a szélvédő is kap hőt. Nyárra nem éri meg benthagyni – én évekig benthagytam, az ablaktörlőmotor bánta a lustaságomat – mert bár tökéletesen zsírtalanítja az ablakot, a gyors párolgás miatt az első törlés után már szárazon járnak a lapátok, illetve az autóban alkohol-gőztérben csücsülsz, vicces.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Szélvédőmosónál nálam a Sheron (nem a reklám helye) a nyerő, igaz ez se a legolcsóbb cucc de nagyon bevált. És ami nem mellékes nincs cefre szaga.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Én ezt az egész fagyálló dolgot úgy oldom meg, hogy megveszem a gépkönyv által javasolt fagyállót (Paraflu UP), azt bekeverem desztillált vízzel és úgy töltöm fel a rendszert. Persze nem hagyom benne évekig, háromévente lecserélem. És nyugodt vagyok hogy biztos megfelelő cucc van benne.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Azért a márkaszervizekben szerintem viszonylag meg lehet bízni. Persze biztosan vannak kivételek, de alapvetően ilyenekkel szerintem nem játsszák el a vevők bizalmát. Esetleg egy két szerelő magánakciójáról lehet szó. Ezért kell megmérni vagy megméretni kúton annak akinek nincs refraktométere és akkor nincs meglepetés. Legalább is nem fog szétfagyni a motor.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Télen vizmentes alkohol-izopropanol keverékét használom a szélvédő mosására, mégis ráfagy a hidegben a hideg szélvédőre. Az oka az, hogy a párolgás hőelvonással jár. Klimakamrás tesztnek van értelme egyedül, a fagyasztóba berakott oldatok mérése nem életszerű. Érdekességképpen: a -72fokos fagyálló csak 70%-s, a tiszta etilén-glikol fagyáspontja -13 fok körül van. Viz kell ahhoz, hogy késöbb fagyjon meg 🙂

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    igaz, csak legyel is ott amikor beleöntik, ha esetleg nem sajat kezüleg csinalod…mert mondjuk eppen összekötötted a friss fagyalloval valo feltöltest egy szervizzel. Huncutak am a szakszervizek is.
    Hihetetlen miket megcsinalnak.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Lehet még akkor sem egyszerű…. A legjobb megmérni minden tél előtt. Ami még érdekes egyébként, és amire a vizsgálat nem tért ki, hogy ezek mennyire károsítják a fémeket hosszútávon. Én mindenkinek azt mondom, hogy ne ezen spóroljon, és vegye meg a gyári fagyállót. 5-6 évente kibírja azt a 10 ezret amibe az kerül. Ezen nem éri meg spórolni, mert a végén sokkal többe is kerülhet a dolog mint amit megspórolt az olcsó gagyi fagyállón.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Akinek meg szétfagy a motorja az meg magyar szokás szerint így járt…… Képtelenség lesz bizonyítani, mert majd kihátrálnak a felelősség alól valamilyen kibúvóval, hogy pl nem szakszervíz töltötte bele, vagy nem volt megfelelő a csillagok állása.

  • 2017.10.28. at 09:32
    Permalink

    Az NFH oldalán ott a sajtóközlemény, de a “Veszélyes termékek” menüpontnál nem szerepelnek ezek a fagyállók. Gyaníthatóan az NFH csak az életre vagy egészségre közvetlen fenyegetést jelentő termékek kivonását rendeli el, bár az megérne egy kanyart, hogy a menet közben jegesedő szélvédő mennyiben tekinthető életveszélyesnek.

Vélemény, hozzászólás?