Vigyázat vadveszély! Őszi vezetési tippek

Egyre trükkösebbek az utak, ahogy haladunk az őszbe és a tél felé

A Hankook összegyűjtött néhány hasznos tanácsot azok számára, akik gépjárművel vágnak neki az őszi, erdős utaknak.

Ősszel gyakrabban találkozhatunk vadon élő állatokkal az erdők, mezők környékén húzódó utakon. Ebben az időszakban megkezdődik a szarvasbőgés is. Ilyenkor különösen fontos, hogy fokozottan figyeljünk a „Vadveszély!” táblákkal jelölt útszakaszokon, mivel ezek a területek veszélyesebbek lehetnek az útra hirtelen kiszaladó állatok miatt.
  1. Lassítsunk! A megengedett sebességhatár nem kötelező, ha lassabban megyünk, több időnk lesz reagálni a váratlan helyzetekre, például egy hirtelen felbukkanó vadra.
  2. Az állatok mozgása kiszámíthatatlan, ezért a lelassult reakcióidő ebben az időszakban különösen veszélyes lehet. Lassú tempónál se használjunk mobiltelefont vezetés közben!
  3. Mindig kapcsoljuk be a biztonsági övet!
  4. Használjuk a távolsági fényszórót, amikor nincs szembejövő forgalom!
  5. Szembejövő forgalom esetén csökkentsük a sebességet!
  6. Tartsunk nagyobb követési távolságot, mivel az előttünk haladó jármű is bármikor vészfékezhet!
  7. Folyamatosan figyeljük az út mindkét oldalát, mert vadak bármikor, bármelyik irányból felbukkanhatnak!
  8. Amennyiben vadat látunk, azonnal lassítsunk! Ezt abban az esetben is tegyük meg, ha úgy tűnik, hogy az állat az út szélén megáll, mivel a fényszóró hatására bármikor elindulhat vagy megugorhat!
  9. Ha vadat látunk az úttesten, figyelmeztetésül dudáljunk, közben haladjunk óvatosan!
  10. Lakott területen belül is találkozhatunk vadakkal, különösen sötétedés után.
  11. Ha hirtelen nagytestű vad téved az útra, vészfékezzünk, adjunk hangjelzést, de ne rántsuk félre a kormányt, mivel az még komolyabb balesethez vezethet.
  12. Ha elpusztult vadat látunk, hívjuk a 112-t! Ne próbáljuk meg eltávolítani vagy hazavinni!



Óvatosan a pocsolyákkal!
A lehullott falevelek szintén nehezíthetik a közlekedést. Amellett, hogy csúszásveszélyesek, könnyen eltakarhatják az úton fekvő tárgyakat, köveket vagy más akadályokat. Szintén veszélyt jelenthetnek a pocsolyák, amelyekről nehéz megállapítani, hogy milyen a mélységük, vagy mit rejtenek maguk alatt. Mind a vízzel teli gödrök vagy repedések, mind a levelekkel borított úttest olyan kockázatokat hordozhat, amelyek kárt tehetnek a gumiabroncsokban vagy a gépjármű futóművében, ezért fontos lassítani ezeken a szakaszokon.
Csúszós utak, reggeli pára
Az őszi időjárásra jellemző pára és az alacsonyabb hőmérséklet miatt az utak gyakran csúszósabbak lehetnek, különösen a hajnali és késő esti órákban, ezért még fontosabb a sebesség helyes megválasztása ezekben az időszakaszokban. A megfelelő gumiabroncs használata is elengedhetetlen. A páralecsapódás mellett a köd is gyakran nehezíti a látási viszonyokat, ezért mindig tartsunk nagyobb követési távolságot, és szükség esetén használjuk a ködlámpákat.
Csak kijelölt helyen parkoljunk
Az erdős utak mentén gyakran találhatunk vonzó pihenőhelyeket, de mindig ügyeljünk arra, hogy csak kijelölt helyen parkoljunk. Ezzel elkerülhetjük a talaj károsítását, és hozzájárulhatunk az erdők természetes állapotának megóvásához. Az erdei utak izgalmas élményeket tartogatnak, de csak akkor, ha körültekintően közlekedünk.
Forrás: Hankook Tire Magyarország
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2024.09.30. at 20:11
    Permalink

    Ha gyorsabban megyünk,a vad nem elöttünk,hanem már mögöttünk ugrik ki.Amúgy az átlag sofőröknek mindegy hogy 70 – el vagy 90 – el mennek,úgyse tudnak jól reagálni.Satufék és egyenesbe tartani,igy kisebb az esély ,hogy súlyosan megsérüljenek,de 98 % elrántja,így vagy a vétlen szembejövővel ütköznek vagy az árokban,fáknak csapódnak..

Vélemény, hozzászólás?