Webber az egekben szárnyal

Formula–1–es Monacói Nagydíj

Négy safety car sem tudta megállítani Mark Webbert a Monacói Nagydíjon, aki most még inkább érinthetetlen volt, mint egy hete Barcelonában.

A pole pozícióból indulva simán nyerte a Monacói Nagydíjat Mark Webber, aki ezzel a világbajnokságon is az élre állt. „Ez életem legnagyszerűbb napja” – mondta Webber. „Minden Formula–1-es versenyzőnek az az álma, hogy Monacóban nyerjen. Minden Formula–1-es győzelem nagyszerű, de ezeken az utcákon, tiszta körülmények között, a pole pozícióból nyerni, a legnagyszerűbb dolog. Azt hiszem, hogy nagyon veszélyes éjszakánk lesz ma, jó néhány fejfájást jósolok holnapra, de a csapat abszolút megérdemli az ünneplést.” Webber, akárcsak egy héttel ezelőtt, a Spanyol Nagydíjon, most is már az időmérőn brillírozott, de ezúttal csak három tizeddel verte meg a második Robert Kubicát, és szerezte meg az első rajthelyet. Bár Webbernek nem volt tökéletes a rajtja, meg tudta tartani az első helyét. Csapattársa, Sebastian Vettel a harmadik helyről indulva megelőzte a hétvége meglepetésemberét, Kubicát, és feljött a második helyre.
Ezzel gyakorlatilag, az első kanyarban ki is alakult az első öt befutási sorrendje, Webber, Vettel, Kubica, Massa, Hamilton sorrendben. Ennek ellenére nem volt izgalommentes a versenyen, hiszen négyszer jött be a safety car. Először mindjárt az első körben, amikor Nico Hülkenberg az alagútban falnak csapta Williamsét. A 31.-ben csapattársa, Rubens Barrichello forgott meg, és pusztította le autóját. A 44. körben a Massenet kanyarban a csatornafedél jött fel, ami miatt újra bejött a biztonsági autót. Negyedszerre pedig akkor kellett előhúzni, amikor a verseny végén Karun Chandhok autóján mászott át Jarno Trulli.
Az első három safety car minden alkalommal lenullázta Webber előnyét, de az ausztrál mind a három alkalommal újra el tudott húzni a mezőnytől, amivel kétséget sem hagyott afelől, hogy ki volt a leggyorsabb a hétvégén. Sebastian Vettel ugyan megfutotta a verseny leggyorsabb körét, de Webbert még ő sem tudta megközelíteni. A jó rajtpozíciójának köszönhetően állhatott fel a dobogóra Robert Kubica, aki most is sokkal többet hozott ki a Renault-ból, mint ami az autóban valóban van. És ha Webberről azt írtuk, hogy szárnyalt ezen a hétvégén, akkor ugyanez igaz Kubicára is.
Felipe Massa és Lewis Hamilton eseménymentes versenyen szerezték meg a negyedik, ötödik helyet. Ugyanez nem volt elmondható Fernando Alonsóról, aki még a szombati szabadedzésen törte össze autóját, ami miatt az időmérőn elindulni sem tudott, így a boxutcából rajtolt. Hülkenberg balesete után, még a safety car alatt behívták a kötelező kerékcserére, amivel később rengeteg pozíciót nyert. Alonsónak köszönhetően láttunk pár előzést a verseny alatt, amint elfogyasztotta a mezőny hátsó részét.
A verseny végén a safety car az utolsó körben állt ki a boxba, ami azt jelentette volna, hogy az idén életbelépett szabályok értelmében, a box bejárat előtt lévő safety car vonal után már előzhetnek a versenyzők. Csakhogy ha a safety car az utolsó körben áll ki, akkor nem szabad előzni a célvonalig. Ez a szabályváltozás zavarta meg Michael Schumachert, aki a „pálya szabad” jelzésre, egy amúgy zseniális manőverrel megelőzte Alonsót, és a hatodik helyen futott célba. Utólag azonban boxutca áthaladásos büntetést kapott ezért, amit a verseny leintése után húsz másodperccel büntetnek, így Schumacher csak 12. lett.
Alonso lett a hatodik megelőzve Nico Rosberget, Adrian Sutilt, Vitantonio Liuzzit és Sébastien Buemit. Webber győzelmének köszönhetően, 78 pontjával, a negyedik helyről a világbajnokság élére ugrott. A második Vettel szintén 78 pontot gyűjtött (Webber több győzelmével vezet). Alonso a harmadik 75 ponttal, míg a bajnokságot a verseny előtt még vezető Jenson Button, annak ellenére a negyedik 70 ponttal, hogy Monacóban az első kör végén motorhiba miatt kiállt.
A gyártók bajnokságában a Red Bull 156 ponttal vezet a 136 pontos Ferrari és a 129 pontos McLaren előtt. A bajnokság hetedik futamát, a Török Nagydíjat két hét múlva, május 30-án rendezik, úgyhogy addigra talán elmúlik a Red Bull csapattagok másnapossága is.