Mit tud egy Astra bő 1,5 millióért? Megmondja a használtteszt!

Opel Astra G 1.6 16V Classic II Optima, 2007 - használtteszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Évekig kategóriája legnépszerűbbje volt a már nem hazai gyártású Astra G. Vajon milyen használtan?

Kétségtelenül nem ma volt, de 1998-as megjelenésekor az Opel Astra (még a Kadettel, 1937-ben kezdődött „betűzés” szerinti) G-nemzedéke maga volt a modernség. Nem csoda, hogy fogyott rendesen (itthon például évekig vezette az alsó-középkategória népszerűségi listáját), s az sem, hogy az Opel az első, azaz F Astránál már bevált recept szerint Classic modellként is megtartotta. Utóbbi már szűkített palettával, Lengyelországban, de egészen 2009-ig, azaz addig készült, amíg az Astra H nem ért Classic-korba. Ennek megfelelően bőven található a piacon. Miként a „csak guruljon” céllal autót keresők számára egyértelmű befutó a Suzuki Swift, az egyel komolyabb, családi használatra is biztosan és biztonsággal bevethető járgányt áhítóknak biztosan képbe kerül a valaha az „Ön igaz barátja” szlogennel hirdetett Astra. A G-nemzedék átlagára a használtautó.hu oldalra, cikkünk írásakor bejegyzett 1149 hirdetés alapján 1 077 916 forint. A legolcsóbb használható példányok 600 ezer forinttól érhetők el, az utolsó évekből valók, vagy a különlegesebb kivitelek, például a vászontetős kabriók pedig akár 2 millió forintot is érhetnek – legalábbis az eladók szerint. De milyen valójában az Astra G? Be kell valljam, erre eddig nem tudtam választ adni, vezettem több első (F) szériást, H-t dögivel és a legújabb J-t is szép számmal, de a G eddig kimaradt.

Pedig igazán talán most érdekes, hiszen napjainkban árával a legnépszerűbb használt-szegmensben tenyészik. Némi nézelődés után egy középutas, józan választást sikerült megkaparintani, 2007-es évjárattal, vezetett szervizkönyvvel, első tulajdonostól, 77 ezer kilométerrel, 1 599 000 forintos hirdetési árral, hagyományos, ötajtós karosszériával és tisztességes, 1,6 literes benzinmotorral. Az AutoPalace Délpest telepéről elkért példányt makulátlannak hirdették meg, és ezt az illúziót a személyes találkozó sem törte össze – ha már törés, a próbált Astra attól is mentes. Nem csak jelenleg, hanem valósan is, fényezése mindegyik elemen a gyári, s budapesti autónál ritka, de a fényezett lökhárítók is sértetlenek. A dukkó – már amennyire a szitáló ködben meg lehetett állapítani még jó fényében van, s óvatos, egyben jól vezető tulajdonosra vall, hogy a gyári dísztárcsák is sértetlenek.

Jellegzetes központi csattanással nyílnak a zárak a távirányítóról, az ajtók finoman nyílnak-záródnak, s ami még fontosabb: az utastér valóban újszerű. A kemény műanyagból épített műszerfal menet közben is döbbenetesen, még tényleg új tesztautókhoz mérten is egyben van. A gyenge tartású (nem kiült, hanem gyárilag ilyen) ülések kárpitja kopás- és koszmentes, ugyanakkor alibiből kiglancolásnak nyoma sincs, érezhető, hogy ez a kocsi sosem volt bepiszkítva. A 77 ezres futással alig kopott a váltógomb, de még az Astra G és az alapjaira épített Zafira A rákfenéjének számító kürtgomb-szakadás sem jött elő. Nem csak az állapot, a helykínálat is korrekt, gond nélkül hozza a mai kompakt osztály szintjét. Pedig az Astra G alapvetően nem nagy, mindössze 4,11 méter hosszú, 1,71 széles, 1,43 magas. Tengelytávja ugyanakkor mai vetélytársaihoz képest sem szerény, 2606 mm. Az eredmény: a hátsó sorban is elegendő fej- és lábtér, 3 felnőtt számára is bevethető szélességű hátsó epedával. Még az is nyugodtan vásárolhatja, aki a ma már 13 éves modell biztonságáért aggódna: 4 Euro NCAP-csillagot kapott – pont a tesztelt példányhoz hasonló konfigurációban, viszonylag mezítlábas ötajtósként, 1,6-os benzinessel, 2 első légzsákkal.
Hirdetés

Alkatrészárak
Használt autó vásárlásakor talán még az autónál is fontosabb kérdés annak alkatrészellátása. Népszerűbb kocsiknál nem nagyon kell attól tartani, hogy ne lenne hozzá, sőt az Astrához hasonló topmodelleknél az utángyártottakból sincs hiány. Utóbbiakat vásárolva a karbantartási költségek jelentősen apaszthatók, miközben legtöbbször gyakorlatilag a gyári beszállítók elemeiről van szó. Táblázatunkból jól látható, az Astra alkatrészárai alacsonyak.

Olajszűrő (Fiam) 966 Ft
Levegőszűrő (Hengst Filter) 2 107 Ft
Vezérműszíj (Gates) 10 991 Ft
Feszítőgörgő (Ruvilee) 14 153 Ft
Vezetőgörgő (Ruvilee) 7 273 Ft
Hosszbordás szíj (Gates, klímás) 4 360 Ft
Üzemanyagszűrő (Mecafilter) 1 359 Ft
Első fékbetét garnitúra (TRW, Lucas) 9 949 Ft
Első féktárcsa (Zimmermann) 7 938 Ft/db
Gyújtógyertya (NGK) 1 068Ft/db
Hátsó lengéscsillapító (Monrone, gázos) 11 970 Ft/oldal
Kuplung szett (Valeo, szerkezet + tárcsa) 31 985 Ft/db
Kinyomócsapágy (Valeo) 55 198 Ft/db

Árak forrása: ZS+U Kft[/url].

Fapadossággal persze csak a kényeztető, és valljuk be, a mai magyar valóságtól igencsak elrugaszkodott tesztautók után vádolható az Astra. Van ebben ABS, centrálzár, elektromos első ablak, de még tükör is - fűtéssel, hátul Isofix gyerekülésrögzítő, állítható magasságú szervokormány és liftezhető vezetőülés, valamint légkondicionáló is. Ennél komolyabb ellátmányt teljességgel fölösleges lenne egy 1 599 000 forintért kínált használt autótól elvárni. Ami pedig az igazán lényeges: hiába az alapos vizslatás, nincs, ami nem gyári szinten tenné a dolgát.
Egyetlen alkalommal, a még gyári akkuról táplált indításnál éreződött, ez bizony 4 éves autó. A kissé álmos indítózás után azonban egészen egyszerűen döbbenet a gép: a futómű egyben van, az elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros – kategóriátlag – rendszer a viszonylag ballonos, 185/65 R15-ös, még a gyári, de nem elkopott és még nem is túlkoros abroncsokkal egészen jól csillapít, az autó hibátlanul megy egyenesen, s átlagos tempókkal nyugodtan lehet vele kanyarodni is. Lógás, kopogás legkisebb mértékben sem érezhető a futóműből, ahogyan a hajtáslánc is teljesen hibátlannak érződik. Egyetlen nemkívánatos, de a hasonló Opelekhez mérten szokatlannak nem nevezhető zörgés a kuplungpedál forgópontjának nyiszogása, utóbbi azonban már valóban szőrszálhasogatás. Vezetni kifejezetten kellemes az Astra G-t, nem túlérzékeny a gázpedál, a motor azonban könnyedén pörög, és erejével is meggyőző, szemben a mai blokkokkal, az Euro4-es 103 lova menet közben is megvan. Jól adagolható, hatásos a csak elöl tárcsás fékrendszer, s a tapasztaltak alapján a gyári 7,2 l/100 km vegyes fogyasztás ma is tarthatónak tűnik. Városban a gyár szerint is közel 10 l/100 km étvágyra kell számítani, országúton nem kunszt 6 alá vinni az értéket. A menetdinamika ehhez mért: a 0-100 km/órás gyorsítás 13 másodperces szintideje sem rossz, a gyorsulási érzet pedig még kellemesebb. Autópályán a 130 km/órás utazótempó simán tartható, a csúcssebesség 180 km/óra lehet, akkor persze már torkolhat rendesen az ötfokozatú váltóval társított motor…

Utóbbi bárkit érdekel? Remélem, hogy nem, hiszen egy 4 éves, olcsó használt autó csöppet sem az illegális gyorshajtásról, hanem a használhatóságról szól. Így nézzük inkább, mennyire szervizigényes az Astra. Nem egy elpusztíthatatlan japán gép, de talán még az átlagnál kevesebb vele a szívás, az elvi szervizperiódus 30 000 km/1 év, amiből utóbbi a fontosabb. A leggyakoribb tételekkel táblázatunkban összegyűjtött alkatrészek olcsók hozzá, s túlzottan nem is kellenek gyakran. Ennél a motornál például a vezérműszíj cseréjét 150 ezer kilométernél (vagy 10 évnél) javasolja a gyártó. Én bizony simán cseréltetném 100 ezernél, mert annyira kellemes autó a vezetett G Astra, hogy kár lenne egy szíjszakadás miatt elpusztítani a motorját. Ha tehát megkapja a kötelező törődést, az Astra G hosszú távon kellemes partner lehet. Valahai népszerűsége ma az egyik legnagyobb pozitívuma: viszonylag könnyen lehet belőle józan futású, korrektül szervizelt példányt találni. Érdemes keresni, ugyanis józan családi autót keresőknek ideális!
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    Ma már 1.3 millióért lehet venni 2004-es H Astra-t is. De 2002-es, de már 2003-as Volkswagen Golf-ot is. De szerintem legjobb vétel ilyen áron a Ford Focus. Az első szériás Fókusz győzte le első európai autóként megbízhatóságban a japánokat. Nem véletlenül lett egyedülállóan amerikában és európában is az év autója. Elöl-hátul független felfüggesztése, futóműve van, nagyon élvezet vezetni, a kanyarokban rendkívül megbízható. Hasonlóan jó futóműve van, a Honda Civic-nek. de a drágább, ezért ugyan annyiért pénzért idősebb évjáratút lehet venni. Ezen kívül a sokkal drágább Mazda 3 ami még ilyen hasonló szintű futóművel bír. A legújabb Volkswagen Golf próbálta leutánozni, a régebbiek sehol sincsenek a Focus futóművéhez képest, de ez elmondható az Opelről, és a többi kortársáról is ebben a kategóriában.

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    Indult egy jópofa webes játék, amiben a férfi és a női sofőrök mérhetik össze tudásukat, ügyességüket. Ha van kedvetek, csatlakozzatok: [url]www.kivezetavegen.hu[/url]. Gokart bérletek várják gazdáikat! :))

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    A szakma, az Opel tulajok, és a márkát jól ismerők közös és egyöntetű véleménye, hogy ez az autó az egész Opel történelem egyik legjobban sikerült darabja. Ennyire jól sikerült talán csak az első Kadett volt, vagy a C Ascona.
    Nekem az első egy Caravan X20DTL volt, németből hozott, bőven túl volt a 400 ezren amikor eladtam, az első érdeklődő el is vitte. Az álla leesett, hogy mennyire egyben van, hogy mennyire nem zörög, nem kattog, az utastér mentes volt minden nyöszörgéstől…
    Kb. 100 ezret autóztam vele, juibileumi limitált kiadás volt, metál fekete színben, imádtam, pedig a 82 lóval nem volt egy erőgép. A futóművet komfortosra de mégsem nyúlósra tervezték, nem feküdt úgy a kanyarban mint egy Focus, de cserébe rossz úton sokkal élhetőbb volt.
    Tudomásom szerint az autó azóta túl van a fél millió kilóméteren, és a gazdája legnagyobb megelégedésére gurul. (Szerbiában)
    1 db vákum csövet kellett cserélni, illetve 1x izzítórelé csere volt. Minden más csak kopó alkatrész!

    Most egy 1.6 twinport motoros benzines van. Ezt is nagyon szeretem. A cikkben 10 literes városi fogyasztás van írva, de ezt én nem tudom megerősíteni! Az enyém 8 -9 liter között eszik, attól függően, hogy használom -ea klímát, vagy hogy télen mennyire érkezik bemelegedni.
    110-ezres vidéki városban lakom, nagy dugók nincsenek, de a forgalom elég nagy, és elég sok a lámpázás. Vegyesben 6,5 liter körül eszik, ha nem hajtok 130 fölött.
    Hosszú távon, autópályázásnál nekem nyáron megpakolva, klímával 130-160 között 8 – 8,5 liter között evett. ….barátságos az Astra fogyasztása.

    És akkor a negatívumok.

    1. Váltó. Hát láttunk már ennél jobbat! Szeretném jelezni, hogy a vas maga képes túlélni az autót, a kapcsolhatóság az ami kívánni valót hagy maga után. Nekem a sokéves gyakorlattal is sikerül időnként kerregést előcsalni, pedig viszonylag figyelmes tulaj vagyok. A dízelemen 400 fölött már indokolt lett volna a váltókulisszában a csuklós szerkezetet cserélni, az gyári alkatrészből 90 ezer HUF környékén fájt volna.

    2. Első ülések. Rosszul megtervezettek, nem igazán tartanak, ha kényelmesen akarok ülni akkor szinte feküdnöm kell, ilyenkor a fejtámla nagyon messze kerül, ha beállítom az ülést a függőlegeshez viszonylag közel, akkor meg úgy ülök mint aki karót nyelt.
    Egyszóval nem érzem magam benne kényelmesen sehogy sem. De mégis! Csodával határos módon úgy tudok 800 kilóméter vezetés után kiszállni belőle, hogy mégsem fáj a derekam! Én sem értem! 🙂

    3. Belső kidolgozottság. Nekem nagyon nem tetszik, hogy az nagyok, elnagyoltak az illesztések közötti hézagok. Ez különösen az ajtókárpit, és a műszerfal egység között tetten érhető, de a váltó box körül is. Ennél igényesebben illesztett belteret lehetett volna már csinálni, még 1998-ban is! Jó példa erre a Golf 4.

    Mint volt MOTE klubtag elég sok G Astrával, és tulajdonosokkal volt szerencsém találkozni, bizton mondhatom, hogy a G Astrának komoly kultusza van,még márkán belül is, ilyen talán csak a Calibrának és a Mantának volt (van).
    Mindkét G Astra vásárlásnál képbe kerültek más autók is, így pl. Focus és Golf is, de utólag azt kell mondanom, hogy nem bántam meg az Astrázást.
    Az én autóm 3 és fél évesen, 2009-ben 1.870.000HUF-ba került, 4 légzsák, digit klíma, 4 elektromos ablak, gyári alufelni, ködlámpák, fűthető elektromos tükrök, metálfény az érdemleges tartozékai, és 62000km volt benne, igazoltan. (állami céges autó volt.)

    [i]A 77 ezres futással alig kopott a váltógomb, de még az Astra G és az alapjaira épített Zafira A rákfenéjének számító kürtgomb-szakadás sem jött elő. [/i]

    A kürtgomb szakadás általában csak 250 ezer fölött jelentkezik, persze ez szokás és használatfüggő. A jelenlegi 100 ezret futott autómban híre sincs, a 400 ezret futottban ki volt szakadva, gondolom a német hölgy aki előttem tulajdonolta ott “tapizta” a kormányt.

    [i]Jól adagolható, hatásos a csak elöl tárcsás fékrendszer, s a tapasztaltak alapján a gyári 7,2 l/100 km vegyes fogyasztás ma is tarthatónak tűnik. Városban a gyár szerint is közel 10 l/100 km étvágyra kell számítani, országúton nem kunszt 6 alá vinni az értéket.[/i]

    10 literes fogyasztást még egyetlen ismerős G tulajtól nem hallottam. Ezt maximum Budapesten erős dugóval, folyamatos klímával tudom elképzelni.
    Országúton annyira nem kunszt 6 liter alá vinni a fogyasztást, hogy ha nem hajtunk 90km/h-nál jobban, és kerüljük a vérmes előzéseket, az 5 literhez is jó közel tudunk kerülni.

    [i]Egyetlen nemkívánatos, de a hasonló Opelekhez mérten szokatlannak nem nevezhető zörgés a kuplungpedál forgópontjának nyiszogása, utóbbi azonban már valóban szőrszálhasogatás.[/i]

    Nem szokatlan? Még csak nem is hallottam erről a “hibajelenségről”! De tényleg!
    Ez valami egyedi eset lehet, amit kis karbantartással orvosolni lehet.

    Az utolsó képaláírásnál valami tévedés van! A G Astrákban a kis kijelzőn nem jelenik meg semmilyen rádió (fejegység) üzenet! 1-2 BC üzenetet ki lehet csikarni azoknak akik értenek hozzá, de alapvetően csak hőmérsékletet és időt mutat. Úgy tudom, hogy a board computereseknek nem ilyen kijelzőjük van. (a tévedés jogát fenntartom!)

    [i]Ennél a motornál például a vezérműszíj cseréjét 150 ezer kilométernél (vagy 10 évnél) javasolja a gyártó. Én bizony simán cseréltetném 100 ezernél[/i]
    Bizony, bizony! Az enyém is ki lett cserélve 97 ezernél…

    nagyjából ennyi jutott eszembe….

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    Meg bizható autó bár nekem egy 2003 as Merivám van hasonló motorral és több mint 160 ezer km rel és bátran állitom ha meg kapja a motor és a futomü a törödést gond nélkül müködik csak a szervizkönyven leirtakat kell betartani amihez persze nem biztos,hogy kell szak szerviz sok jól dolgozó olcsobb vállalkozások is vannak .

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    Nagyképűség nélkül mondom, Viszonylag sok járgányom volt már eddig (jó néhány Japán is). Opelt sokáig mégsem akartam. Mégsem bántam (sőt! ) amikor gazdája lettem 1, G Astra kombinak. Számomra univerzális járgány az ideális (munkára és akár színházba is el tudjak vele menni). Így aztán csak jót mondhatok a volt Astrámról amivel kb 3 év alatt 130.000 km-t mentem (78.000-rel vettem, ami ugye elképzelhető, hogy nemis annyi) komolyabb szerviz költség nélkül. Igazán remek választás, csak ajánlani tudom. Kiemelném,( apróság ugyan), de a küszöb sohasem sáros!!!! hála az ajtón lévő jól záró gumiprofilnak. Ilyet kevés autón tapasztaltam.Tibor

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    Ez az NGK gyertya-probléma érdekelne. 1.8 16V Vectrám van (Z18XE) és gyertyacserét tervezek. NGK-ra gondoltam, mert előző autómban (Audi 80 1.9E) tökéletesen bevált, illetve a BOSCH gyertyákról rosszakat hallottam. Nem szeretném, ha hanyatt vágná a trafó hidat, mert az, egy kisebb vagyon.

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    Nekem egy 2002-es 1.4-es Caravanom van. Januárban lesz 10 éves 92.000km van benne.( nem tekert új kora óta megvan) 8 évesen 60 ezer volt benne:) Hát tény hogy nincs széthajtva, de különösen kímélve sem ( csak a gépi mosókat kerülöm messziről). 9 évesen gyertyacsere, vezérmű szett és vízpumpa cserén kívül minden eredeti rajta. Fékbetét, lengécsillapító, kipuff csere sem volt még! A műszakit most csináltattam meg, a kézifék beállításán (2ezer HUF) kívül semmit nem cseréltek. az elmúlt 2 évi átlagfogyasztásom 6,75 l/100km.
    Szerintem unalmas autó belül, de az anyagminőség még a VW-t is lepipálja hosszútávon. Ez egy egyszerű de nagyon átgondolt konstrukciójú autó. A G astrákba az 1.4 es motor a nyerő, mert az 1.6 osokkal valamivel több a gond, és a fogyasztásuk sem jobb.
    Volt már tesztelve a gépem: http://www.a5.hu/cikkek/3/41960.shtml ( a km el lett írva a cikkben -LOL)
    Ha 10 éves Astrát szeretnének tesztelni jelezzék itt és megadom a címemet!

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    Nekem egy 2002-es 1.4-es Caravanom van. Januárban lesz 10 éves 92.000km van benne.( nem tekert új kora óta megvan) 8 évesen 60 ezer volt benne:) Hát tény hogy nincs széthajtva, de különösen kímélve sem ( csak a gépi mosókat kerülöm messziről). 9 évesen gyertyacsere, vezérmű szett és vízpumpa cserén kívül minden eredeti rajta. Fékbetét, lengécsillapító, kipuff csere sem volt még! A műszakit most csináltattam meg, a kézifék beállításán (2ezer HUF) kívül semmit nem cseréltek. az elmúlt 2 évi átlagfogyasztásom 6,75 l/100km.
    Szerintem unalmas autó belül, de az anyagminőség még a VW-t is lepipálja hosszútávon. Ez egy egyszerű de nagyon átgondolt konstrukciójú autó. A G astrákba az 1.4 es motor a nyerő, mert az 1.6 osokkal valamivel több a gond, és a fogyasztásuk sem jobb.
    Volt már tesztelve a gépem: http://www.a5.hu/cikkek/3/41960.shtml ( a km el lett írva a cikkben -LOL)
    Ha 10 éves Astrát szeretnének tesztelni jelezzék itt és megadom a címemet!

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    Nekem egy 2004-es DCTi motoros van,130000 km-rel(nem volt tekerve).Kopások az enyémben sem jelentősek,csak a váltó szoknya festése kopott egy kis helyen.A gyári rádió CDR 500 a mai napig hibátlanul teszi a dolgát,nem ugrik a cd rossz úton sem.Ezen kívül a szélvédő karcos kicsit,mert sajnos előbb töröl,mint spriccel,egy törlés szárazon megy mindig,ez mekkora hülyeség az Opeltől,bosszantó.A vezérmű szíjat én is cseréltettem 105 ezernél,ezen már ne múljon az üzembiztosság.Ezen kívül én 15 ezrenként cseréltetem az olajat és az olaj és üzemanyag szűrőt,én sokallom a 30000 km-es szerviz ciklust.A fék szerintem gyenge,a futómű átlagos,az első ülés háttámlája hosszú úton borzasztó.Alapvetően jó kis autó,de semmi különlegessége nincs.

  • 2017.10.31. at 07:03
    Permalink

    Az alkatrészekről szólva az NGK gyertyától úgy bedobja a gyújtó trafó hibát mint a huzat. Csak BOSCH lehet bele rakni . Ahogy nézem ez egy Z16XEP abba a gyári gyertya is csak 1200 ft (1214031)
    Autóról szólva elpusztíthatatlan egy autó !

Vélemény, hozzászólás?