Olcsó X6? – Renault Arkana TCe 140 EDC MHEV teszt

Bejött a Renault "trükkje", sokan nézik BMW-nek az Arkanát

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Nem teketóriázott sokat a Renault. Szabadidő-autóból elég széles a kínálatuk, de látták, hogy a vásárlók megőrülnek a kupésított SUV-okért, így hát előrukkoltak az Arkanával, ami hiába tagadnánk, erősen emlékeztet az X6-os BMW-re. Lehet, hogy szándékosan?

Csupa meglepetés a Renault Arkana, és ettől izgalmas is a Talisman után maradt űrt betöltő típus. Bizony, a középkategóriás limuzint már nem találjátok meg a márka hazai kínálatában. Mi más foglalhatná el a helyét, mint egy SUV? Hiszen továbbra sem csökkent az érdeklődés a városi terepjárók iránt a vásárlók részéről. Ha ezt megfejelik azzal, hogy kupésan lejtő tetőívvel rajzolják meg, akkor aztán végképp garantált a siker. A Renault is ezt tette, akarva-akaratlanul olyan módon, hogy kicsit hasonlítson az autó a BMW X6-osára. De az igazán meglepő benne, hogy a CMF-B padlólemezre épül, amire a Clio és a Captur is, az Arkana azonban jóval nagyobb náluk. Persze nem akkora, mint a prémiumszegmens tagjai, akikre hasonlítani próbál, de majdnem olyan hosszú, mint egy Megane kombi. Szóval hiába a kisautós platform, azért elég méretes karosszériát építettek rá. És látványosat is. Nem véletlenül rugózok a BMW párhuzamon, a környezetemben többen is simán azt hitték, hogy X6-ossal érkeztem, pedig nem próbáltam őket átverni. Amíg nem tudatosult bennük az embléma, BMW-nek vélték.
Hirdetés
Pedig szemből már nem is lehetne renault-sabb. Tökéletesen illeszkedik a márka formanyelvébe. A kis “karmocskákkal” megrajzolt fényszórók már messziről elárulják, nagyon hasonló a Megane-hoz, de azért nem másolták milliméterre pontosan annak formáit, így sikerült saját karaktert kialakítani az autónak. A tesztpéldány ugyan nem a dögösebb, R.S. Line változat volt, hanem a középső Intens, de a sportos részletek hiányáért kárpótolt a gyönyörű zafír kék fényezés, ami 150 ezer forintos extra. Aki inkább a visszafogottabb megjelenést értékeli, inkább a “sima” változatokkal jár jobban. Ezeken is csinosak az első lökhárító díszbetétjei, hátul pedig kamu kipufogók helyett csak az ezüstösen csillogó dekor jár, persze a kerékjárati ívek fényezetlen műanyagjai sem maradtak ki, hiszen terepjárónak akar látszani az Arkana. Persze nem az, telekjárásra alkalmas, a nagyobb hasmagassága okán könnyebb terepen nem akad fent, de csak az első kerekei hajtottak. Azokat pedig az 1,3 literes, négyhengeres, turbós benzinmotor hajtja 140 vagy 160 lóerővel, 12 voltos lágy hibrid rásegítéssel. Illetve már full hibrid is van a palettán, de most maradjunk a 140 lovas TCe-nél, hiszen ez dolgozott a tesztautóban. Bár jó nagynak tűnik az Arkana, a tömege nem szaladt el, a mérleg 1,3 tonnát mutat, ha rágurul. Ezért a kisebb teljesítményű TCe motor tökéletesen elegendő a mozgatásához, sőt mi több, a dinamikus mozgatásához. A 260 Nm maximális nyomaték is rendelkezésre áll már 1750-es fordulatszámtól, szóval akár még virgoncabb is lehetne, ám ezt érdekes módon nem engedi a hétfokozatú, duplakuplungos automataváltó. Márpedig kizárólag ezzel rendelhető az autó, amit azért sajnálok, mert az egyetlen negatívum pont ez a váltó. Bár hozzá kell tennem, hogy nem minden üzemmódban. Ugyanis a Multi-Sense rendszer háromfélét enged kiválasztani. Ott a Sport, a My Sense, és az ECO.
Hirdetés
Jelentős változásokra nem kell számítani a különböző üzemmódokban. A gázreakciókra, a kormányzásra és a belső hangulatfényekre van hatással és be kell vallanom, hogy nem a Sport lett a kedvencem. A My Sense próbálja megtestesíteni az arany középutat, de az Eco a legjobb. Nem csak azért, mert ekkor működik a leggazdaságosabban a hajtáslánc. Egyszerűen ekkor viselkedik a legokosabban a váltó. Sportmódban, hogy is mondjam: darabos. Mintha rángatna, néha olyan, mint egy döntésképtelen sofőr. A My Sense módban ez mérséklődik, az Eco módban pedig “kisimul” az autó. Észrevétlen váltások jellemzik, és valójában nem érezni lassabbnak tőle az autót. Persze Sport módban gyorsabban reagál a gázpedál lenyomására, de ez mit sem ér, ha utána engedi bömbölni a motort teljesen feleslegesen pörgetve. Úgysem fogunk beállni gyorsulási versenyre a TCe 140-nel. Szóval Eco, és jön a kényelem, bár kicsit kemény a futómű legalábbis a Renault-tól ennél lágyabb rugózást szoktam meg. Azért kényelmetlen szintet nem ér el, csak érzékeny a nagyon rossz minőségű utakra, de hát arra mi nem? A különböző módok próbálgatásával fűszerezett 100 kilométeres, vegyes átlagfogyasztás egyébként 6,7 liter lett, ami biztos vagyok benne, hogy még lejjebb szorítható, ha valaki kitart a legkényelmesebb Eco mód mellett. Bent nem okoz meglepetést az Arkana, a jelenlegi Renault modellekből ismerős megoldások köszönnek vissza, szép, ízléses díszítéssel. A középen végigfutó, fémre emlékeztető betét annyira hatásos, hogy ahányszor beültem, végig kellett tapiznom. Bár csak műanyag, de ügyesen hozza a fémes hatást. A kormánykerék fogása kiváló, ahogy a többnyire szövetkárpitos, fűthető ülések tartása is, hátul pedig nagy a lábtér a kisautós platform ellenére is, sőt a csomagtér sem szerény. Alapból 513 literes, osztott padlós, az alsó része még plusz 28 literes, és bőven 1 köbméter fölé bővíthető az 1/3-2/3 arányban dönthető hátsó üléseknek köszönhetően. Visszatérve még elölre, a vezető 10,25 colos digitális kijelzőnek örülhet, míg középen a 9,3 colos érintőképernyős infotainment kijelzőn lehet barangolni, illetve a menüben, amin könnyű kiigazodni. Szerencsére a klíma kezelésére megmaradtak a fizikai gombok, ahogy a hifi is külön bajuszkapcsolóról kezelhető. A kormány mögötti kar nagyon kényelmes tud lenni, amikor már megszokja a kezelését a sofőr.
Hirdetés
Az Arkana egyik legnagyobb ütőkártyája az ára. Ennyiért nem kínál más igazi SUV-kupét. Mennyi az az ennyi? 9,3 millió forintról indul az Arkana, a tesztautó Intens felszereltséggel, a fontosabb vezetősegédekkel 10 249 000 forintról indul és az extrafelszereltségek sem túl borsosak hozzá. Parkolócsomag az automatikus parkolósegéddel például csak 50 ezer forint. Néhány kényelmi és biztonsági extrával a tesztautó ára meg is állt 10,65 millió forintnál. Ám az Arkana szerintem tipikusan az a jármű, amelynek a legtöbb értelme már villanyhajtással lenne, így az igazán tuti változata jelenleg a már próbált E-TECH hibrid lehet - hamarosan érkezünk annak tesztjével is.
Értékelés
Pozitív
Divatos formaterv, kényelmes utastér, nem túlméretezett motor
Negatív
7 fokozatú automataváltó furcsa viselkedése
Árak
Tesztmodell alapára
10 249 000 Ft (2021.07.21.)
Tesztautó ára
10 649 000 Ft (2021.07.21.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1333 cm3
Teljesítmény:
103 kW (140 LE) 4500-6000 1/min-nél
Nyomaték:
260 Nm 1750-3500 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,8 s
Végsebesség:
205 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
5,8 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4568 mm
Szélesség:
1820 mm
Magasság:
1576 mm
Saját tömeg:
1336 kg
Össztömeg:
1876 kg
Tengelytáv:
2720 mm
Csomagtér:
513-1269 l
Belső szélesség elöl:
1460 mm
Belső szélesség hátul:
1460 mm
Belmagasság elöl:
870-970 mm
Belmagasság hátul:
900 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
230 mm
Ülőlap hossza elöl:
500 mm
Ülőlap hossza hátul:
430 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1280 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
980 mm
Csomagtér magassága:
590 mm
Csomagtér hossza:
980 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1710 mm
Raktérnyílás szélessége:
1040 mm
Raktérnyílás magassága:
590 mm
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
Euro 6d
Hengerűrtartalom:
1333 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
7 fokozatú duplakuplungos automata
Nyomaték:
260 Nm 1750-3500 1/min-nél
Teljesítmény:
103 kW (140 LE) 4500-6000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
205 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,8 s
CO2-kibocsátás:
131 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
5,8 l/100km
Fogyasztás a használónál:
6,7 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?