Ezzel sztár lehetsz – BMW i8 Roadster

BMW i8 Roadster teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Akárhol megálltam, egy kép minimum készült róla járókelők által. Csak az igazán különleges gépeket fotózzák, az i8 pedig az. Nem épp szuperautó, de csemege a szemnek és a szívnek is.


Igyekszünk objektíven állni a tesztautókhoz és nem elalélni, bármibe is kerüljünk, így az i8 Roadster is csak egy következő tesztautó volt. Ez a hivatalos, legbelül viszont kisgyerekként vigyorogtam végig, de arra egyáltalán nem voltam felkészülve, hogy sztár leszek minden egyes parkolóban. A Gresham Palota előtt fotózzák így az érkező tényleges sztárok autóit, mint az i8 Roadstert minden egyes sarkon.

Általában gondosan kivártam, míg befejezik a fotózást, majd gyorsban bepattantam és elsuhantam. Bepattantam… Háh, jó poén!


Egy i8-ba nem lehet csak úgy beszállni, ez egy hadművelet, amin elsőre biztos, hogy jelentős sérüléssel esel át, amit az egód bán, ha bárki is meglát közben. Imádom ezeket az ajtókat, fergeteges találmány, ami a látványt illeti, de ha valaki még annyira sem mozgékony, mint én, akkor ciki lesz a ki-beszállás.

Be még valahogy csak-csak bezuhansz, de a kiszállás már inkább kászálódás, pláne, ha mélygarázsban szeretnéd.

Az i8 két parkolóhelyes kocsi, és még meg is lehet magyarázni. Az ajtókat vaskos teleszkópok tolják föl, a kapaszkodó pont jó helyen van ahhoz, hogy a mély ülésből is könnyen elérhessük. Csoda, hogy a nyitható tető mellé megtartották ezt is, bár épp ott nem változott, ahol az ajtók rögzítve vannak, szóval bántuk is volna rendesen, ha ettől megszabadulnak.
A könnyűfém szerkezetű alvázra épített szénszálas műanyag karosszériából szó szerint kivágták a tetőt. Legalábbis az első próbálkozások alkalmával, és a karosszéria olyan merevnek bizonyult, hogy csak pár helyen kellett megerősíteni és átszabni.

A kabin mögötti rész átalakult, az ülések fölötti domborulatok között szinte vízszintes a géptető.

A tetőszerkezet vászontetőt hajtogat össze, ami egyrészt könnyebb, másrészt kisebb, mintha keménytető lenne, és így könnyebben fel is ismerni a Roadstert. Ugrott a két hátsó ülés, az elsők mögé viszont egy egész nagy, háromfelé osztható kis csomagteret kapunk, plusz egy 88 literes csöpp csomagtartót a gépház mögött. Látszik, hogy kicsit kapkodtak, ami fura megoldásokat szült, mint hogy a tető nyitó-záró kapcsolója egy fedél alá került a középkonzolon, a hátsó mozgatható szélvédőé meg a középső tükör fölé, véletlenül sem az ablakemelő kapcsolókhoz. Van egy kis kavalkád, de szokható, csak az általános BMW-s elrendezéshez képest furcsa.
Hirdetés

Az i8 Roadster érkezése hozta az időszakos ráncfelvarrást is, ami kicsit több lett, mint külső változtatás. Most már az alapverziót Coupénak hívják, és a Roadster fejlesztésekor listára vett átalakított hűtési rendszert az is megkapta. A forró levegő mostantól nem az orr hatalmas levegőkilépőjén távozik, hanem a kerekek mögött, a korábbi verzió ugyanis pont az utastérbe vezette volna a felhevült levegőt. Mivel így kétféle rendszert kellett volna gyártani, a kupét is átalakították inkább, annak ugyanis nem árt. A frissítés hozománya továbbá a 130 lóerőről 143-ra izmosodott villanymotor, mely alapból hajtja az első kerekeket, vagyis az i8 elöl kapar egészen addig, amíg nem megy a benzinmotor. Jött egy 11,6 kWh-s akkumulátor a korábbi 7 kWh-s helyére, amivel a tisztán elektromosan megtehető hatótáv 55 kilométerre nőtt.
Ez nem afféle hókuszpókusz, ahogy a Toyota, vagy a Lexus csinálja, az i8 továbbra is konnektorról tölthető és megmondhatjuk neki, hogy használja addig a villanymotort, amíg csak tudja. Tisztán elektromos üzemben megoldja a mélygarázsból való felhajtást is, valamint a városi dugózást és dinamikusabb gyorsítást, nem indítja be hébe-hóba a benzinmotort.

120 km/h a maximális sebesség villannyal, vagyis az M0-n Budakalásztól Dél-Pestig vígan elautózhatunk emisszió nélkül.

Csak tövig nyomott gázra, vagy sport módra indítja be a háromhengeres turbót, ami csak hátul hajt egy hatfokozatú automata váltón keresztül. A rendszer zseniálisan jól működik, nem lehet rá haragudni, vagy pazarlónak csúfolni, ugyanis sima benzines üzemben is képes 8 liter alatti fogyasztást produkálni, miközben az akkumulátort folyamatosan tölti. Ugyan ez nem a megadott 2,1, de nem is laboratóriumban használtuk. Hangja nyilván furcsa, bár a Fiesta ST-nél megoldották kipufogóból, az i8-nál a színházra gerjednek a vevők, éppen ezért csavartak egy kicsit a hanggenerátoron is. Mélyebben szól, rendkívül szintetikusan, de a villanymotor inverterének magas frekvenciájú vonyításával együtt hozza az űrhajó élményt, amit a legtöbben az i8-ban látnak.
A forma valóban elég különc, a technológia, amivel készül, szintúgy, a hajtás viszont eléggé mai és földhözragadt. 374 lóerő az összteljesítmény, és a Roadster esetében 4,6 másodperc a gyorsulás, ami már csak azért is furcsa, mert az állítólag kereken 5 másodperc alatt gyorsuló 440i Gran Coupé hétköznapi körülmények között lehagyta. A villanymotor nulláról érkező 250 Nm nyomatékát vélhetően nem tudja maradéktalanul az aszfaltra vinni, így ha autóskártyában ütné is a 440i-t, a valóságban gyorsabb leszel a hagyományos acélkarosszériás kupéval. Nem egetverően gyors az i8, de persze meg tud lépni a forgalom elől, mégis talán futóműve miatt lehet vele lendületesen közlekedni. Az elpakolt tetővel a súlypont is alacsonyabbra került - ha nem lett volna eddig is elég mélyen – és bár a gumik vékonynak tűnnek, száraz úton kiváló tapadást biztosítanak, vagyis nem kell elvenni sehol.
A belső passzentos, a kilátás kicsit macerás, de melyik sportautóból nem az? Itt legalább átlátunk a hátsó kerékjárat feletti domborulatokon a tükörbe pillantva, a vaskos szélvédőkerethez meg pillanatok alatt hozzá lehet szokni. A Roadster felára jelentős a Coupéhoz képest, az 51,6 milliós kezdőárat az esetünkben 55 millióig tornázták fel a lézerlámpák, az Accaro bőrbelső, a 20 colos felnik és még néhány apróság. Jó pont viszont, hogy alapból jár például display key, melyen követhetjük a töltést is, ami az alapcsomag részeként csak 230 Voltos hálózatról történhet, magasfeszültségű kábel csak az otthoni töltődobozhoz jár.

Az i8 Roadster nem sportautó, sokkal inkább gran turismo, ami a városi használatot is gond nélkül tűri.

Nincs hozzá fogható modell a piacon, és nem tűnik úgy, hogy bárki készülne ilyesmivel, ám a BMW bővíti az i kínálatot hamarosan. Hogy mivel? Egyelőre csak sejtések vannak, vélhetően akkor is az i8 lesz a csúcsmodell.
Értékelés
Pozitív
Mindennél látványosabb megjelenés, különleges anyaghasználat, érdekes felépítés, remek kivitelezés, hatékony hajtáslánc
Negatív
Macerás beszállás, vastag szélvédőkeret, kis csomagtér, gyenge szélvédelem
Árak
Tesztmodell alapára
51 620 000 Ft (2018.07.19.)
Tesztautó ára
55 931 600 Ft (2018.07.19.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1499 cm3
Teljesítmény:
170 kW (231 LE) 5800 1/min-nél
Nyomaték:
320 Nm 3700 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
4.60 s
Végsebesség:
250 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
2,1 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4689 mm
Szélesség:
1942 mm
Magasság:
1289 mm
Saját tömeg:
1595 kg
Össztömeg:
1900 kg
Terhelhetőség:
405 kg
Tengelytáv:
2800 mm
Karosszéria-kivitel:
roadster
Csomagtér:
154 l
Belső szélesség elöl:
1530 mm
Belmagasság elöl:
860-950 mm
Ülőlap hossza elöl:
500 mm
Motor és váltó
Motor:
Hibrid (Benzin)
Motorosztály:
EURO 6
Hengerűrtartalom:
1499 cm3
Hengerek/szelepek száma:
3/12
Sebességváltó:
automata (6 fokozatú tiptronic) sebesség
Nyomaték:
320 Nm 3700 1/min-nél
Teljesítmény:
170 kW (231 LE) 5800 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
250 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
4.60 s
CO2-kibocsátás:
46 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
2,1 l/100km
Fogyasztás a használónál:
7,4 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
57 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
62 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
67 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?