Guruló dódzsó – Lexus LS 500h teszt

Lehet, hogy a SUV-ok a menők, de semmi nem utánozhatja egy igazi luxuslimuzin kényelmét

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Nem mai "csirke" a Lexus LS aktuális generációja ,de a ráncfelvarrás után még mindig kategóriája egyik legjobbja. Bár tény, hogy már kevesen vannak jelen a sofőrös limuzinok világában.

Többféle jelentéssel is bír a dódzsó (japánul dojo), ami lényegében egy edzőterem, ahol a japán harcművészetekben mélyedhet el az ember. Lefordítva a megvilágosodás helyeként is értelmezhető, ez pont „rímel” az LS-re, amelyben hátul utazva teljesen kizárható a külvilág. Hétköznapi értelemben persze simán a tornaterem jelölésére is használják, de itt ismét visszakanyarodhatunk az LS-hez, hiszen kis túlzással tornateremnyi a helykínálata. Persze ez el is várható egy 3125 milliméteres tengelytávval megáldott autótól, amelynek hossza 5 méter feletti. Bizony, a Lexus LS is beválhat sofőrös limuzinként, össze is eresztettük korábban a Mercedes S-osztállyal, bár hangulatban elég nagy a különbség kettejük között. A Lexus hű maradt merészségéhez, hiszen az amúgy elég konzervatív nagy limuzinok között üde színfolt az éles ívekkel, harcias hűtőmaszkkal megrajzolt formatervével. Legalábbis elölről mindenképp, illetve még az oldalát is úgymond sportosra rajzolták a felfelé emelkedő fény-árnyék vonalakkal. Ugyanakkor hátul már egy kicsit „németes” szerintem. Talán azért is, hogy megpróbáljanak néhány vevőt elcsábítani a klasszikus, német sofőrös limuzin vásárlók soraiból. Akiben az átlagnál egy kicsit sportosabb vér csörgedezik, kapható is ilyesmire, mert az LS különcsége talán ezzel foglalható a legjobban össze: sportosan elegáns. Elcsépelt kifejezés, de jól leírja a japán limuzint.
Hirdetés
Bent is megpróbáltak úgy egyediek lenni, hogy azért ne térjenek el nagyon a kategóriában elvártaktól. A műszerfal kialakítása izgalmas a hullámzó dizájnnal, az anyaghasználat is igényes, de itt érezhető egy kis lemaradás a németekhez képest. Ellensúlyozza ezt, hogy több különböző izgalmas „hangulat” közül lehet választani. A tesztautóban a Nishijin ajtókárpitozást alkalmazták, ami a japán kimonók anyagát, szövésének mintáját próbálja megidézni, mellette a Haku berakás a platinára emlékeztető felületet eredményez, ám ezért 4,5 millió forintot kell leszurkolni. Ráadásul sokak számára ez már túljátszottnak tűnt, az európai szemnek talán a Kiriko üvegművészetet utánzó díszbetétek látványosabbak. Persze a fenti eszmefuttatás erősen szubjektív, ami viszont nem, az a kiváló összeszerelési minőség és az ergonómia. Utóbbiba továbbra is csak egyetlen hiba csúszik, méghozzá a már legendássá érett Lexus tapipad. Szerencsére a középkonzol hatalmas képernyőjén érintéssel is működtethető az infotainment rendszer. A vezető pedig érdekes módon 3 részre osztott digitális műszeregységet kap, amitől jobban hasonlít az analóg egységekre. Ugyanakkor ott a szélvédőre vetített HUD is, ami szinte feleslegessé tesz bármilyen műszerpultot.
Hirdetés
Hátul természetesen óriási lábtér fogad, itt is a jobb hátsó ülés van a fókuszpontban, hiszen ezt lehet úgy szinte fekvő helyzetbe állítani, hogy az ne zavarja a vezetőt. A kartámaszban megbújik egy újabb képernyő, amelyről a kényelmi berendezéseket működtethetik az utasok, többek között a masszást, de az első ülések háttámlájára is jutottak képernyők, bár ez ebben a kategóriában már elengedhetetlen. Ugyanígy a csendes suhanás is alapfeltétel, erről a hibrid hajtáslánc gondoskodik. Pedig nem kicsi a benzinmotor, persze kell is az erő az üresen is 2,4 tonnás autó megfelelő mozgatásához. A hibridség a 3,5 literes V6-os benzinmotor és a villanymotor házasságából született. Előbbi 299 lóerőt és 350 newtonmétert tud, a másik pedig 180 lóerőt és 300 newtonméter forgatónyomatékot. A rendszerteljesítmény 359 lóerő, ami mind a négy kerékhez eljut a 10 fokozatú automatán keresztül… vagyis a 10 fokozatúnak tűnő váltón keresztül. Érdekes megoldást választott a Lexus. Úgy vélték, hogy egy sima fokozatnélküli (eCVT) osztómű nem elég kifinomult egy luxuslimuzinhoz (és milyen igazuk volt), ezért egy négyfokozatú automatával operálták össze az eCVT-t, így született meg a 10 fokozatú automatát „utánzó” sebességváltó. A lényeg, hogy tényleg kényelmesen működik, persze maradt egy kis CVT íze, de nem vészesen.
Hirdetés
Az LS-nél szintén igaz, hogy vezetni is élmény, meg hátul utazni is. Ahogy fentebb említettem, némi sportosságot is éreztem a formaterv karakterén, ebből egy hangyányit átmentettek az autó viselkedésébe is. Ez azt jelenti, hogy nem annyira óceánjárósan billegős a légrugós futóműve, magyarán a feszes felé hangolták. DE! Ezt hátul nem érezni, és ez a szép az egészben. A hátsó utasoknak önfeledt, stresszmentes utazást biztosít, a kormánykerék mögött helyet foglalónak pedig egy kis élményt. Mert sokkal több visszajelzés érkezik az útról így, ráadásul kapott Sport módot is, ami leginkább az élénkebb gázreakciókkal gazdagítja a vezetés élményét. Mindez a hátsókerék-kormányzással tényleg lenyűgöző, utóbbi persze jól jön például parkolásnál is, vagy szűk helyeken manőverezésnél. Viszont ez a sportosabb attitűd elnehezítette a jobb lábamat, így az átlagfogyasztás 10,7 literre jött ki. Persze ez azért nem olyan egetverő egy ilyen autótól, de simán lehet gazdaságosabban is közlekedni vele. Ugyanakkor ebben az árkategóriában nem a fogyasztás a leglényegesebb. Mert milyen is ez az árkategória? Nos, az LS 33,5 millió forintról indul, és ahogy az lenni szokott a luxuslimuzinoknál szépen „felhizlalható” az árcédula a különböző extrákkal. A tesztautó a Supreme felszereltséggel és Nishijin/Haku stílussal már 49,1 milliót kóstál. Igaz, ebben tényleg minden kényeztető extra benne foglaltatik, a fullos biztonsági felszereltséggel együtt.
Értékelés
Pozitív
Stílus, dizájn, kényelem, egyediség
Negatív
Magas fogyasztás, érződik már rajta, hogy nem friss konstrukció
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
3456 cm3
Teljesítmény:
267 kW (363 LE) 6000 1/min-nél
Nyomaték:
350 Nm 1600-4800 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
5,5 s
Végsebesség:
250 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
9 l/100km
Méretek
Hosszúság:
5235 mm
Szélesség:
1900 mm
Magasság:
1461 mm
Saját tömeg:
2410 kg
Össztömeg:
2800 kg
Tengelytáv:
3125 mm
Karosszéria-kivitel:
limuzin
Csomagtér:
480 l
Belső szélesség elöl:
1590 mm
Belső szélesség hátul:
1540 mm
Belmagasság elöl:
830-920 mm
Belmagasság hátul:
790-920 mm
Ülőlap hossza elöl:
490-540 mm
Ülőlap hossza hátul:
490-800 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1510 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1020 mm
Csomagtér hossza:
880 mm
Raktérnyílás szélessége:
1130 mm
Raktérnyílás magassága:
490 mm
Motor és váltó
Motor:
Hibrid (benzin)
Motorosztály:
Euro 6d
Hengerűrtartalom:
3456 cm3
Hengerek/szelepek száma:
6/24
Sebességváltó:
10 fokozatú automata
Nyomaték:
350 Nm 1600-4800 1/min-nél
Teljesítmény:
267 kW (363 LE) 6000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
250 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
5,5 s
CO2-kibocsátás:
211-218 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
9 l/100km
Fogyasztás a használónál:
10,7 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2021.09.18. at 22:33
    Permalink

    Már nem emlékszem hogy melyik kiállításon ültem először ilyenben, de épp azon filóztam hogy egész jó lett ennek az ES-nek a belseje amikor tudatosult hogy kifogtam egy LS-t aminek nyitva volt az ajtaja 🙂 Viszont ennek más ligában kellene játszania, amihez viszont szerintem kevés.
    Pedig kb akkoriban az LC esetében nagyon hangulatos belsőt sikerült összehozni, nem értem, hogy miért nem azt a tervezőbrigádot osztják be mindenhova… 🙂

Vélemény, hozzászólás?