Olcsóbb a villanyautózásnál is? Új Toyota Yaris Hybrid teszt

Már nem csak a hajtása etalon, formája is csinos! Teszten az új Toyota Yaris Hybrid

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Tavaly negyedik generációjába lépett a Toyota Yaris, vagyis megjelent belőle a második generációs hibrid. Csak a neve emlékeztet a régire, minden másban hatalmasat fejlődött.

Hirdetés

Külső tölthetőség nélkül is egy új mérföldkövet hoz a fenntarthatóbb világ kapcsán.

Így fejeztem be tavaly februárban az akkor még előszériás, kicsikét maszkolt Toyota Yaris menetpróbáját. Most pedig szintén ez a több mint 500 kilométeres hazai teszt konklúziója. Az otthon töltött, pláne saját házunk tetejére tett napelemes rendszerrel is táplált villanyautók helyi emissziómentességével és alacsony költségével ugyan nem tud konkurálni, ám ne felejtsük el, ahogyan saját napelemrendszere, úgy otthoni töltési lehetősége sincs mindenkinek. (Nekem is csak utóbbi van, s már ennek is mennyire örülök...) Márpedig, ha már a fizetős töltőket nézzük, akkor a Yaris hibriddel olcsóbban autózhatunk, mint egy villanyautóval, és nem mellesleg még maga az autó is olcsóbb. Télen ugyanis egy villanyautóval is gond nélkül adódik 17 kWh/100 km áramfogyasztás, ami publikus töltőn 4,3-5 literes benzinfogyasztás költéségének felel meg, a Yaris pedig ez alá tud menni. A Toyota negyedik generációs hibridrendszerét hordozó negyedik generációs Yaris 0,5 centivel rövidebb elődjénél, de minden más tekintetben sokat fejlődött. Kezdve azzal, hogy tengelytávja ugyanennyivel, szélesség pedig 5 centivel nőtt, de a technikája is nagyon sokat "okosodott". Még a méretek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy bár 3,94 méteres hosszával a mai kisautó-mezőnyben a kisebbek közé tartozik, egy Swiftnél azért 9,5 centivel hosszabb, míg egy Cliónál 11, egy Corsánál 12 (!) centivel rövidebb. Ahogyan a Toyota mondja, a pezsgő nagyvárosokhoz tervezték, s ebben van is valami.

Egy kisautó szerintem is legyen kicsi, parkolóhely-igénye is legyen szerény, s ennek a Yaris megfelel.

Érdekesség, hogy parkolóasszisztens, de még parkolóradar sincs, ám tolatókamera jár már a második felszereltségi szinttől, a nem túl nagy karosszéria pedig egészen jól érezhető. Igaz, lehetséges, hogy nem mindenki számára, ugyanis az 1400 kilométerrel átvett sajtós tesztautó egyik lökhárítója és egy felnije is meg volt már karistolva. Aki viszont tud vezetni, nem fogja hiányolni a radarokat. Aki pedig nem csak tud, hanem szeret is vezetni, az elismeréssel fog bólintani az új Yaris kapcsán, ugyanis amellett, hogy takarékosabb és csinosabb lett elődjénél, vezethetőségével is sokat fejlődött. A Toyota kisautókhoz alakított TNGA-B platformjára épülve az új Yaris elődjénél 37%-kal jobb torziós merevséget hoz, de tömegközéppontja is csökkent. Utóbbihoz a sofőrülés 2,1 centivel lejjebb ültetése is hozzájárult, azaz végre kellően mélyre engedhető az ülés, s a kormánykerék is tágabb tartományban állítható. Bár az ülések továbbra sem túl méretesek, tartásuk és pozíciójuk is megfelelő - még akár hosszabb utakhoz is, de városban, ami a Yaris elsődleges élettere, abszolút kellemes. Ahogyan teljesen új a külső és a platform is, úgy a hajtáslánc is. Az új Yaris már csakis háromhengeres benzinesekkel kapható, a csúcsverzió a továbbra is 1,5-ös hibrid, ám míg az előzőben még az első Prius óta sokszorosan finomított négyhengeres szolgált, az itteni 1,5 literes lényegében a Corolla és a C-HR Dynamic Force Hybridjének 2,0 literesétől származik: abból egy hengert levéve született. Így továbbra is hosszú löketű, jelentős nyomatékú, és nem mellesleg

a szériaautók között világbajnok, 40%-os termikus hatásfokú.

Utóbbi érték még a dízeleket is megszégyenítő, de a Yaris Hybridnek van egy egyedi és eléggé szerethető jellemzője: míg a dízelek nem kedvelik a rövid távú városi használatot, s ott bizony azon túl, hogy a folyamatos bemelegedési ciklusban többet fogyasztanak, extrém módon kopnak is, a Yaris ezzel szemben épp a városban a legtakarékosabb. Döbbenet, de ott simán tudja hozni a 3,8 l/100 km "WLTP min" fogyasztását, míg autópályán már inkább a 4,9-es "WLTP max" értéket közelíti, ami egyébként még mindig bámulatosan alacsony. Városban nálam 3,8-4,2 között mozgott az étvágya, a teljes tesztátlag viszont "felment" 4,8-ra a sok autópályázás miatt. Városi üzemben nagyon sokat megy árammal a Yaris, a gyári infók szerint a menetidő több mint 80%-át. Gyakorlatilag amint lelépünk a fékről, megáll a benzinmotor, s ha gyorsítani kell, akkor is sokáig tud menni villannyal. Autópályán akár 130 km/óráig képes tisztán elektromosan haladni, ám inkább csak részterheléskor. Az új hibridrendszer elve a régi: az e-CVT osztóműben a benzinmotor és két villanymotor ereje egyesül, igaz, a hajtásért csak a 92 lóerős, 120 Nm nyomatékú benzines és a 80 lóerős, 141 Nm nyomatékú MG2 villanymotor felel, az MG1 az áramtermelésért és a benzinmotor észrevétlen beindításáért van jelen. Előfordul persze (alapjáraton és motorféküzemben), hogy mindkét villanymotor áramot termel - jó hír, hogy az új rendszer a visszatermelésben is nagyobb teljesítményű, s ehhez passzolóan az új, csökkentett méretű és tömegű lítium-ion akkumulátor is nagyobb kapacitású, több áramot tud elraktározni - ennek is köszönhető, hogy

bár a rendszerteljesítmény 16%-kal nőtt, a fogyasztás 20%-kal csökkent.

A hengerenkénti négyszelepes, változó vezérlésű és hengerenkénti szívócső-befecskendezéses benzines indulása talán még finomabb is, mint volt, hiszen az erős villanymotorral simán elérhető a magas indítási fordulat. A magasabb indítási fordulat miatt egyébként elektromos olajpumpát kapott, magyarán már indítózás közben is kap kenést! Járása sem vészesen háromhengeres, hiszen nem megy hiába a magasabb alapjárati fordulat sem. Azért a kasztnira is átülő rezonanciából és az 1,5-ös orgánumából felismerhető a korábbinál kisebb hengerszám, de aki nem figyel erre kifejezetten, nem valószínű, hogy bármit is észre fog venni.
Hirdetés
Az viszont feltűnő, hogy az új Yaris hibrid, ami hibridként is mindössze 1162 kg saját tömegű, egyrészt érezhetően jobban megy, másrészt közvetlen és több visszajelzést adó kormányzásával is jobban vezethető. Döbbenet, de a 116 lóerős rendszerteljesítményű kisautó az előzetes adatoknál jobb, 9,7 másodperces 100-as sprintet ad. Még autópályán is sokakat meglepő módon tud megindulni, ha pedig a szabályokat tiszteletben tartva autózunk vele, akkor ott is 5 liter alatt fogyaszt - még téli gumival is. Ez egyrészt szerethető, másrészt a hosszú távú utaknál is a villanyautókénál szerényebb üzemanyagköltséget ad, miközben a hatótáv 600-700 kilométer, s az "újratöltés" is megvan 5 perc alatt. A Yaris továbbra is jó Jolly-Joker, sőt, minden eddiginél jobb, a negyedik generáció olyan formát hozott, hogy joggal vetődik fel a kérdés: hol voltak eddig a dizájnerek a Toyotánál? Városi használhatósága és fogyasztása hibátlan, de a hosszabb távú is korrekt. Nem mondom, hogy ezzel szeretnék ingázni Frankfurtba, de egy kisautót jellemzően nem is arra vesznek. A Yaris egyébként egyszer-egyszer arra is megteszi, pláne, hogy már az alapverziójában is távolságtartós tempomatos és sávtartós, ráadásul mindkettő meglepően ügyesen dolgozik. Az egyetlen tanácsom viszont, amit már a tavalyi, portugáliai próba után is sejtettem, hogy a peres abroncsokkal szerelt 17 colos felnik helyett érdemesebb kisebb, legfeljebb 16 colossal, magyarán a Comfort csomaggal választani, ráadásul úgy 6,63 millió forintból kijön a Hybrid is, szemben a tesztautót jelentő csúcs-csúcs Premiere Editionnel, ami egyébként 7,685 millióért, illetve JBL hifivel 7,985-ért még mindig teljesen reális árú, persze tudom, a magyar bérekhez mérten egyáltalán nem olcsó. Viszont remélhetőleg a Yaris, ami tavaly a kivonásokkal tisztított piacon a legnépszerűbb kisautó volt hazánkban, továbbra is kelendő lesz, hogy aztán 4-5 év múlva megfelelő mennyiségű használt példány legyen belőle, hiszen úgy is rendkívül népszerű.
Hirdetés
Értékelés
Pozitív
Jó dizájn, erős és takarékos hajtáslánc, vezethetőség
Negatív
17 colos kerekekkel kemény és hangos futómű, lépcsős bővített csomagtér, maradi kijelzőgrafika
Árak
Tesztmodell alapára
6 480 000 Ft (2021.01.21.)
Tesztautó ára
7 685 000 Ft (2021.01.21.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1490 cm3
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 5500 1/min-nél
Nyomaték:
120 Nm 3600-4800 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,7 s
Végsebesség:
175 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
3,8-4,9 l/100km
Méretek
Hosszúság:
3940 mm
Szélesség:
1745 mm
Magasság:
1470 mm
Saját tömeg:
1050 kg
Össztömeg:
1365 kg
Tengelytáv:
2560 mm
Karosszéria-kivitel:
ferdehátú
Csomagtér:
286-947 l
Belső szélesség elöl:
1410 mm
Belső szélesség hátul:
1380 mm
Belmagasság elöl:
890-850 mm
Belmagasság hátul:
920 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
210 mm
Ülőlap hossza elöl:
495 mm
Ülőlap hossza hátul:
460 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1000 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
820 mm
Csomagtér magassága:
500-760 mm
Csomagtér hossza:
660 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1400 mm
Raktérnyílás szélessége:
900 mm
Raktérnyílás magassága:
840 mm
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
Euro6
Hengerűrtartalom:
1490 cm3
Hengerek/szelepek száma:
3/12
Sebességváltó:
e-CVT
Nyomaték:
120 Nm 3600-4800 1/min-nél
Teljesítmény:
66 kW (90 LE) 5500 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
175 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,7 s
CO2-kibocsátás:
112 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
3,8-4,9 l/100km
Fogyasztás a használónál:
4,8 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
69 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2021.01.21. at 08:59
    Permalink

    Úgy néztem a biztonsági öv magassága nem állítható.
    Komfortindex van?
    Kormányfűtés rendelhető? Nem láttam az extra listán.
    A jobban felszerelt pédányokhoz nem lehet egyszínű fényezést rendelni. Ez a két színű nekem ocsmány.
    Az ára? Kb. Ioniq, ami 1 kategóriával feljebb van.
    Nagy siker lesz. Akárcsak a fejbeverős (lapos) corolla.

    • 2021.01.21. at 11:46
      Permalink

      “Kormányfűtés rendelhető? Nem láttam az extra listán.”
      Az nem rendelhető, csak a Premier Edition-ben van.

      “Az ára? Kb. Ioniq”
      Yaris hibrid alapár 6,48M, Ioniq hibrid alapár 8,599M. Ez mennyire kb.?

      “Nagy siker lesz. Akárcsak a fejbeverős (lapos) corolla.”
      A Yaris a legnépszerűbb kisautók egyike, nálunk pl. toronymagasan az első az eladásokban.
      A Corolla a világ legnagyobb darabszámban eladott autója, Magyarországon második a kompaktok között. 2020-ban itthon 3789 Corolla fogyott (csak Octaviából vettek többet), az Ioniq nem fért be az első 100-ba, pedig 358 darabbal már be lehetett kerülni.

  • 2021.01.21. at 09:13
    Permalink

    Igen, már van komfortindex. A csúcsverzióban a kormánykerékfűtés is megvan. A szín szubjektív, sokan dicsérték az autó megjelenését.

  • 2021.01.21. at 17:06
    Permalink

    Ez a piros-fekete nagyon bejövős!
    Akinek ez a színkombó nem tetszik, annak a színes autók sem. Azok maradjanak a fekete-szürke-fehér vonalon. (Én magyarázok? Eddigi csak fekete-szürke-fehér autóim voltak csak! 🙂 )
    Ezen az autón egyedül a hátsó lámpák nem tetszenek. (Olyan mintha valakinek összenőtt volna a szemöldöke.) Minden másban első-osztályú!
    Abban sem értek egyet, hogy a Corolla most nem szép. Igenis nagyon el van találva! Mostanában nagyot alkottak a Toyota formatervezői! Az hogy a Toyota elnöke kiadta az új jelszót: “Mostantól szép autókat fogunk tervezni” – meghallgatásra talált. Lehet, hogy sok embert lecseréltek a megfelelő tervező-osztályon.

    • 2021.01.21. at 19:16
      Permalink

      Nagy előrelépés történt design terén, ez nem kérdés, de hogy ez a Yaris szép? Inkább olyan semmilyen. Na mondjuk ez szubjektív, de nekem kb. az összes európai kisautó jobban tetszik. A japánok közül meg.. Mazda2-re erősen ráférne egy frissítés, a Jazz meg randa lett. Talán olyan mint a Swift, se nem szép, de csúnyának se lehet nevezni.

      Viszont az ára az elég elborult.. Értemén hogy atomzöld, meg hogy keveset fogyaszt, de 7,7M? Ez se lesz slágertermék itthon.

    • 2021.01.22. at 09:47
      Permalink

      Tegyük hozzá, hogy valószínűleg a régiből a 1.33-as szívóbenzines fogyhatott legjobban vagy a mazochistáknál az ezres szívó…ami ehhez is elérhető még, de szerintem az 1.5-öst fogják jobban venni, ami korrekt, nem alap felszereltséggel 6M alatt elérhető.

      Szerintem is népszerű lesz a kisautók közt, sokan tartanak a kis, turbós benzinesektől és szívómotorost keresnek, nekik egyre kevesebb az alternatíva és a Toyota neve általában véve jól cseng.

  • 2021.01.22. at 10:06
    Permalink

    Így van, pont ezt akartam írni mint Atlantis, valóban a Yaris volt a legjobban fogyó kisautó, de ebből hány % volt a hibrid? És az eladott hibridek hány százalékán maradt rajta a magyar rendszám?

  • 2021.01.23. at 07:50
    Permalink

    “a Yaris volt a legjobban fogyó kisautó, de ebből hány % volt a hibrid?”
    Európában 50% felett, azon belül nyugaton 60% felett. Nálunk 2019-ben 27% volt, tavalyi adatot nem ismerek, de ennél magasabb. A Toyotánál nem jellemző a reexport.

  • 2021.01.23. at 17:40
    Permalink

    Szuper kis autó!
    Ebből a Yarisból kettőt kell venni!
    Egy ilyen szép kis hibridet alacsony fogyasztással a városi közlekedéshez és a GR “versenyautót”, az “esztelen” száguldozásokhoz az országutakon. 🙂

Vélemény, hozzászólás?