Sofőrök kedvence lehet az új Renault Master

Renault Master 2.3 dCi L3H2P3 teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Az idén megjelent második generációs Master takarékosabb és erősebb, s nem utolsó sorban jóval komfortosabb elődjénél.


Büszke lehet haszonjárműveire a Renault, hiszen azok eladásaikkal vezetik az európai listákat. Az idén második generációjába lépett Master mindent bevet, hogy ezt a címet meg is őrizzék. Az alaposan átszabott fizimiskájú (szimpla és dupla kabinos teherautóként, vagy alvázként is kapható) furgon külső frissítései azonnal szembetűnőek. Az óriási fényszórók akár statikus, azaz fel-le kapcsoló kanyar-fényszórókkal is rendelhetők, az új lökhárító a szélvédő tisztításához oldalanként egy-egy fellépőt kínál, de a lényeg inkább a hajtáslánc változása: az alapvetően elsőkerék-hajtású Master immár hátsókerék-hajtással, utóbbival a fronthajtásúaknál komolyabb, akár 2,3 tonnás terhelhetőséggel, 4,5 tonnáig engedélyezett össztömeggel is elérhető. Utóbbihoz sok egyéb mellett dupla hátsó kerék, tripla laprugó-köteg jár hátra, motorja az elsőkerekesek keresztben építettjével ellentétben hosszában kerül az orrba. A lehetőség főként a nagy terheket cipelő, példaképp építkezési fuvarosoknak érdekes. Tesztautónk nem ilyen, hanem a népszerűbb elsőkerék-hajtású volt, ebbe „csupán” 1,5 tonnányi teher tehető, ellenben 3,5 tonnás megengedett össztömegével B-kategóriás jogosítvánnyal is elvezethető.
A Master sor harmadik, csaknem 6,2 méteres karosszériahossza persze megszokást igénylő, a kisautókhoz szokottaknak elsőre különös a 4,3 méteres tengelytávból adódó fordulókör. Persze ezek ellenére könnyen vezethető az óriás-doboz. Sokat segítenek az osztott látóterű, alsó fertályukkal a hátsó kerekeket is mutató külső tükrök, de szűk utcákban forgolódni vagy akár csupán azokba befordulni nem egyszerű a Masterrel. A mögöttes forgalom belülről is csak a külső tükrökből látható. A magas üléspozícióból előre jó a kilátás, hátra azonban nem lehet kilátni. Középső visszapillantó nincs, s a hátsó ablak még üres raktérrel is elképesztően távoli. A tesztautóban kipróbálhattuk a frissítéskor bevezetett, opciós, napellenzőbe épített tolatókamerát. A piciny kijelzőt azonban nem találtuk komoly segítségnek, legtöbbször csupán az olcsóbb, de precíz, 4 érzékelős tolatóradarra hagyatkoztunk. Ha megszoktuk a méreteit, könnyű manőverezni a Masterrel, nem lehet panasz a szervokormány erőszükségletére, s haszonjárműtől kissé szokatlanul, a rugózás még teher nélkül is egészen kényelmes. Autópályán nincs gond az egyenes futással, de a hatalmas oldalfelület miatt fokozott szélérzékenységre kell számítani!
A Masterből idén a korábbi 2,5 literes turbódízeleket is kisöpörték, helyükre vadonatúj, akár az Euro5-normát is teljesítő, a márka 2,0 literes közös nyomócsöveséből fejlesztett, 2,3 literes érkezett, 100, 125 és 150 lóerővel. Tesztautónkat a középső hajtotta, nem is rosszul. A furgonoktól megszokottan nincs gyári gyorsulási érték, végsebességnek 143 km/órás tempót ad meg a gyártó. Fontosabb, hogy az elindulási hajlam, főként üres raktérrel, meglehetősen vehemens, s teljes terheléssel sem lomha. A 143 km/órás végsebességet könnyedén tudja a dCi, a 120 km/órás utazótempó, a 6 fokozatú, kellemesen hosszúra áttételezett váltóval alig több, mint 2000/perces fordulattal futható, és ilyenkor még a fogyasztás sem vészes. A gyári 7,1 l/100 km vegyes érték kis odafigyeléssel, de országúton simán hozható a hatalmas Masterrel, a városi használatot tartalmazó vegyes üzemben pedig 8-9 literes fogyasztás kalkulálható. Be kell vallani, a 10 liter alatti kombinált fogyasztás bámulatos a 13 köbméteres, 3,68 méter hosszú, 1,38-1,77 széles és 2,14 méter magas, akár 4 EUR-raklapot is elnyelő raktérhez mérten.
Az üzemeltetőknek utóbbi, illetve a kellemesen hosszú, 2 év/40 000 kilométeres szervizperiódus, valamint a márka finanszírozásával élő (de felárért készpénzzel is megvásárolható) 3 év/120 000 kilométeres garancia is csábító lehet, a sofőröket pedig minden bizonnyal vezetőfülkéjével nyerheti meg a Master, de kétség kívül sokat ér az alapáron 180, 40 000 forintért 270 fokban, azaz a karosszéria oldala mellé nyitható hátsó ajtópár is. A raktér hátulról és oldalról (felárért balról is) rakodható targoncával, a szabvány EUR-raklap a kerékdobok között is elfér, akár hosszában is.
Az első traktusban a sofőr alapáron magasságszabályzós, könyöktámaszos ülése kifejezetten kényelmes, 15 000 forint felárért deréktámasz-szabályzást is kínál. Az utasok kétszemélyes padja picivel puritánabb, sehogy sem állítható, a középső utas mégsem ezért, hanem az előtte leszűkülő lábtér miatt fog panaszkodni, hiszen oda kettős pohártartó és öblös pakolórekesz is került és ott nő ki a vezető számára könnyen elérhető, jól kapcsolható váltó karja is a középkonzolból. A pakolóhely-kínálat kérdését már-már „túlpörögték” a tervezők. Az ajtókban apró fedeles és óriási palacktartós, valamint apróbb rekesz is helyet kapott, a műszerfal tetejére és a szélvédő fölé is tehető temérdek irat, íróasztal a rádió fölött hajtható ki a középkonzolból, utóbbi kiváló az útnyilvántartás vezetéséhez, de eltakarja a rádió kezelőgombjait. Ez nem feltétlenül probléma, hiszen a gyári audio-rendszer a márkától megszokott, kiváló kormánykapcsolóval is vezérelhető. A sok apró rekesz is nagy segítség a napjuk javát furgonjukban töltő sofőröknek, de az igazi kincs az utasülések alatti, kisautós méretű, 150 literes csomagtér, melybe a napi bevásárlás vagy akár laptopos hátizsák is simán elrejthető.
A jellemzőkből látható, hogy a Master csupán alapvető kialakításával lenyűgöző. Ára pedig szegmense legkedvezőbbje, alapesetben 4 595 000 forint, de óriás tesztautónk 5 625 000 forintos árcédulája is több, mint versenyképes. Nem csupán azért, mert ennyi pénzért máshol nincs ilyen méretű és teljesítményű dobozos, hanem azért is, mert a Master alapellátmánya sok egyéb mellett távirányítós központi zárat, légkondicionálót, elektromos első ablakokat és tükröket, fedélzeti számítógépet, akár több, mint 1400 kilométeres hatótávot adó, 105 literes üzemanyagtartályt, valamint vezetőoldali légzsákot is ad. A tesztautóban a hosszas extra lista néhány elemét is kipróbálhattuk, a minőségi Bluetooth-kihangosító az MP3-olvasós, kormányvezérlős CD-rádióval 90 000 forintért például nyerő tétel, s hosszú távú utakon az 50 000 forintos tempomat is aranyat ér. A nemzetközi fuvarosok bizonyára megrendelik majd a 140 000 forintos, teljes Európa térképes TomTom navigációt. Érdekes a tetőmerevítésekkel együtt adott, így akár 200 kg terhet is elbíró, anyagmozgató platós tetőcsomagtartó (380 000 Ft), melyhez a 2,5 méteres magasság miatt (70 000 forintért) létra is rendelhető. Van akinek utóbbi, másoknak inkább a 100 000 forintos ESP, vagy az 50 000 forintért kérhető négy évszakos abroncs-szett lehet értékes, de egy valami biztos: Masterből a legtöbb iparos találhat kedvére valót.
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
2298 cm3
Teljesítmény:
92 kW (125 LE) 3500 1/min-nél
Nyomaték:
310 Nm 1250-2500 1/min-nél
Gyári vegyes fogyasztás:
7,1 l/100km
Méretek
Hosszúság:
6198 mm
Szélesség:
2020 mm
Magasság:
2527 mm
Saját tömeg:
1970 kg
Össztömeg:
3500 kg
Terhelhetőség:
1530 kg
Tengelytáv:
4332 mm
Karosszéria-kivitel:
magas építésű zárt
Motor és váltó
Motor:
Dízel üzemű
Motorosztály:
Euro 4
Hengerűrtartalom:
2298 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
mechanikus - 6 fokozatú
Nyomaték:
310 Nm 1250-2500 1/min-nél
Teljesítmény:
92 kW (125 LE) 3500 1/min-nél
Menetteljesítmény
CO2-kibocsátás:
211 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
7,1 l/100km
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.31. at 23:04
    Permalink

    Én már mentem kb. 5000 km-t az új 125 lovas Masterommal.
    Szerintem gyengébb, mint a régi 2.5-ös és főleg, mint a 3.0.
    6 -ban csak tartani lehet a sebességet, előzni nem nagyon.
    A bal oldali ablakemelő gombját emelésnél végig tartani kell, a régin egy nyomással megoldható volt.Nem találom a tükörfűtést.
    Kényelmes a fülke, de nem fér el középen a hűtőtáska.
    A fejtér túl nagy részt foglal a raktérből, szerintem feleslegesen.
    A fogyasztás sem volt meggyőző, bár még bejáratos.
    Összességében kényelmes, jó kis autó, bár a tervezők megkérdezhették volna a fuvarozókat, tudtunk volna adni egy-két ötletet.

  • 2017.10.31. at 23:04
    Permalink

    Kedves Zoli!

    Tudomásom szerint ez a motor Euro5 és Euro4 normával is létezik, az adatlapba az Eurotax szerint alapáras került (automatikusan, nem általam), de tudomásom szerint a tesztautó Euro5-ös volt. A raktér méretét valóban csak köbméterben adtam meg, ezt most kiegészítem, de a garancia kapcsán meg kell jegyezzem, alapáron a Master garanciája is 2 év km korlátozás nélkül, csak a hosszabbított garancia korlátját említettem a cikkben. Mivel ez egy furgonról szóló teszt, nem gondolom, hogy ebben szólnunk kellene a platós verziókról. Amúgy azt gondolom ismerem a haszonjárművek piacát, de kérem ossza meg velem, Ön milyen 13 köbméter rakterű, légkondicionálós, 6,2 méter hosszú furgonról tud még a piacon?

    Köszönettel,
    Katona Mátyás

  • 2017.10.31. at 23:04
    Permalink

    Sajnos a cikk írója nincs tisztában sem a piacon lévő járművek paramétereivel, sem a cikkben ismertetett furgon adataival sem…
    Egyszer ismerteti az EURO 5-s motort, a műszaki adatoknál pedig EURO 4-nek adja meg. A piacon ilyen áron egyébként ennél nagyobb, erősebb, fordulékonyabb autót is lehet kapni, alapáron 200.000 km-es, vagy korlátozás nélküli 2 év garanciával! A raktér méreteiről nem ír, pl. hány euro-raklap fér el benne, milyen magas, stb. Milyen az a szimpla vagy dupla platós autó? Illeszkedik a félig igaz reklámokhoz a cikk…

Vélemény, hozzászólás?