Ezt kapjuk ma 5 millió forintért?

Fizetett hirdetés

Vajon mit tud a legolcsóbb Toyota? Hazai próbán az új Aygo X!

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Crossovert mindenkinek - véli a Toyota, ezért a miniautók körébe is elhozta az Aygo X-et. Magasabbra került, és ez nem csak a karosszériaméreteire igaz. De vajon mit kapunk pontosan az 5 milliós autótól? Megnéztük!

Emészteni kell még, hogy 5 millió forintért leginkább miniautót vásárolhatunk ma, hiszen jellemzően már a kisautók is drágábbak, de jó hír, hogy vannak még gyártók, akik egyáltalán kínálnak ilyet. A szegmens, igen, az A-szegmens legújabb versenyzője a Toyota Aygo X, melynek neve "ájgó krossz"-nak ejtendő, hiszen az X a divatos cross szóra utal - így érkezett a Yaris Cross és a még nem kapható, de már ismert Corolla Cross alá a legkisebb Toyota. Ma ugyanis mindenki SUV-ra vágyik, ezt adja meg leginkább dizájnjával az Aygo X, amiből itthon első körben a Schiller Autó Család tesztautóját hozhattuk el egy rövid próbára.
Hirdetés
Elődjéhez, a PSA-val még közösen épített második generációhoz mérten is hatalmasat, csaknem 25 centit nőtt hosszban a harmadik generációsnak tekinthető Aygo X, a 2005-ben érkezett elsőnél pedig 29,5 centivel hosszabb. Míg a valahai PSA, ma már Stellantis mára elengedte A-szegmensű modelljeit, a Toyota kitart az Aygo mellett, amit továbbra is Csehországban, Kolínban gyárt. Az egykor a franciákkal közös üzem 100%-os tulajdonát tavaly szerezte meg a Toyota, a helyi gyártás pedig komoly előnyt jelent ma, de erről majd később! Most nézzük inkább, hogy mit is tud pontosan az Aygo X! Nem csak kívülről nagyobb a korábbiaknál a Toyota belépő modellje. Alapvető és igencsak előremutató változás, hogy már ez is TNGA platformos, az aktuális Yaris által is használt TNGA-B építőkészleten alapul, azaz hiába A-szegmenses miniautó, gyakorlatilag egy szegmenssel nagyobb alapokra építették. 3,7 méteres hosszával nagyobb, mint az első generációs Yaris. Tengelytávja is nőtt 9 centimétert, amivel szintén rálicitál az első Yarisra. Hasmagassága az X-jegyében 1,1 centivel nőtt, üléspozíciója pedig 5,5 centit. Kellemesen magasra kell beülni, ami jó pont azoknak, akik a kényelmes ki- és beszállás miatt vennének crossovert/SUV-os modellt. Az Aygo X 1,74 méteres szélessége 12,5 centis bővülést jelent, az első Yarishoz mérten is 8 centis többlet ez.
Hirdetés
Meglepően jó a belső szélesség is, az első ülések ráadásul bár egyszerűek, meglepően jó tartásúak és gusztusos kárpitozásúak is.

Az egész Aygo X-et körüllengi az, hogy nincsenek fölös finomságok, mégis teljesen korrekt és funkcionális.

Az ajtópanelek például nem teljesen kárpitozottak, ahol igen, ott is kemény műanyaggal fedettek, felső részükön viszont látható az autó fényezése, amire rímel az oldalsó légbeömlők karimájának színe is. Domináns az alapáron is 7, de akár 9 colos központi képernyő, amihez az alapverziónál még kábellel, de a Style Tech csomagos tesztautónál már vezeték nélkül kapcsolódhat okostelefonunk Apple CarPlay rendszere. Innentől kezdve a lehető legnagyobb kényelemben élvezhetjük a megszokott navigációnkat, hallgathatjuk zenéinket és fogadhatjuk hívásainkat. Nem mellesleg a Toyota My-T rendszere is elérhető, az összes praktikus információjával, felhő alapú információkkal, navigációval, telefonunkat pedig vezeték nélküli telefontöltő várja (épp ettől a felszereltségtől). Miniautós szokás szerint az Aygo X is csak négyüléses, hátul korlátozott fej- és lábtérrel. Mivel középen semmiképp sem kell helyet szorítani, így rövidebb távokra felnőttek is beültethetők hátra, ahol nem csak helyből van kevesebb, a kárpitozás és az ülés formázása is egyszerűbb, az oldalablak is csak billenthető - manuálisan, míg elöl alapáron jár az elektromos mozgatás. A csomagtér 231 literével túlmutat a miniautóktól megszokotton, már-már kisautós. Dizájntrükk, hogy kívülről teljesen üvegnek néz ki az ötödik ajtó, de annak kerete persze fém. Szatyorakasztókat és egy egyszerű fedőelemet is kapunk, na meg osztott támladöntést, amivel 829 literesre bővíthetjük a rakteret.

A miniautók körében bámulatos biztonsági ellátmányt ad az Aygo X.

Lényegében a telefontükrözős központi kijelző is ilyen, sokkal biztonságosabb arról nézni a navigációt, mint bármi másról. De van itt a Toyota T-Mate égisze alatt alapáron aktív sávtartó, vészhelyzeti (a kikerülést segítő) kormánysegéd, gyalogos- és kerékpáros-felismerős koccanásgátló, táblafelismerő, automata ráflektor és távolságtartós tempomat is. Igen, ezek mind az alapverzióban szereplő tételek, ahogyan a légkondicionáló is. Alapáron manuális rendszert kapunk utóbbiból, de a japán autóktól megszokott egyértelmű, kézre áll vezérlőpannellel, a Style Tech automata vezérlésű rendszere is vakon kezelhető dedikált gombjaival, tekerős hőmérséklet-szabályzójával, ami ugyancsak a biztonságot növelő tényező. Ellátmányát tekintve talán méreteinél is nagyobbat nőtt az Aygo X, motorja azonban továbbra is 1,0 literes, 72 lóerős. Nem egy erőgép, de be kell valljam, mindig is elegendőnek tartottam, sőt a korábbi Aygók esetén imádtam, hogy városban milyen lobbanékony. A menetdinamika most az Euro 6 norma és a jelentős felszereltségbővítés miatt már közel 1 tonnára nőtt saját tömeg miatt érzésre visszafogottabb, persze forgalmi akadályt így sem fogunk okozni az Aygóval városban és országúton, de autópályán is simán tudja a kötelezőt. Bár a Toyota eladásainak zömét Európában és hazánkban is a hibridek adják már, az Aygo X esetén nincs ilyen opció, az 1,0 literes motorhoz az 5 fokozatú kézi váltó helyet CVT automata kérhető - 600 ezer forintért. Ez a tesztautóban nem szerepelt, a kézi 5-ös viszont tette a dolgát, a pedálok és a kormányzás könnyű, az Aygo X vezethetősége is annak mondható. A növekedés további jele, hogy már az Aygo X is 17 colos felniket kap alapáron, 18 colosakat csúcsverzióinál. A Style Tech tesztautó még 17 colos alufelniket hord, ezzel futóműve (elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkar) korrektnek mutatkozott, de a magas építés a klasszikus vezetési élményből el is vett egy kicsikét.
Hirdetés
El kell fogadni, az autózás egyre inkább a funkcionalitásról szól, ebben pedig nagyot fejlődött a már nem is olyan nagyon csöppnyi Aygo X is. Étvágya ugyanakkor nem nőtt az első próba szerint, ezt persze inkább egy huzamosabb teszt után lehet majd kijelenteni. Bár Stop-Start rendszer alapáron jár, a klíma használata mellett a szinte nullkilométeres tesztautó még nem állítgatta le a motort. A fotózással, így sok manőverezéssel tarkított tesztkör átlagfogyasztása így is 6 liter alatt maradt városban, de egy rövidebb, városon kívüli szakaszon 5,3-as kiírást is láttam a műszerblokkban, így hosszabb országúti szakaszokon, higgadtabb elővárosi forgalomban simán hozhatók lehetnek 5 liter alatti értékek is. Hogy a címben feltett kérdésre választ adjak, a 4,78 millió forintos alapárú Aygo X a miniautók méretosztályába a SUV-os külsőn túl döbbenetesen komoly biztonsági és kényelmi ellátmányt hozott. Ezt már nem a gokartos vezethetősége, hanem tudása miatt fogjuk szeretni - az aktuális piacon még mindig kedvező ára mellett. Bár érezhetően drágább lett, mint elődje, közben a piac egésze is hatalmasat drágult, így ma is a legolcsóbb ajánlatok között szerepel, ráadásul extraként olyan tételekkel is felszerelhető, mint a full LED fényszóró (első-hátsó parkolóradarral mindössze 200 000 forintért) vagy a nyitható harmonikatető (430 000 forint, de csak az Executive szinttől érhető el). Apropó elérhetőség, ez további jó pont! A szinte a szomszédból érkező modell a jelenlegi piaci átlagnál sokkal gyorsabb, kb. 4 hónapos szállítással rendelhető. Legalábbis most még, érdemes lehet tehát lecsapni rá. Aki kíváncsi rá, a fotózott autót személyesen is kipróbálhatja a Schiller Autó Család Váci úti központjában, a Toyota Schiller szalonban, vagy megnézheti a Schiller TV alábbi Tesztre készen adásában. Cikkünk megjelenését a Schiller Autó Család támogatta, köszönet az első próba lehetőségéért!
Árak
Tesztmodell alapára
4 780 000 Ft (2022.05.11.)
Tesztautó ára
5 880 000 Ft (2022.05.11.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
998 cm3
Teljesítmény:
53 kW (72 LE) 6000 1/min-nél
Nyomaték:
93 Nm 4400 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
15.60 s
Végsebesség:
158 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
4,7-5,0 l/100km
Méretek
Hosszúság:
3700 mm
Szélesség:
1740 mm
Magasság:
1510 mm
Saját tömeg:
940 kg
Össztömeg:
1360 kg
Tengelytáv:
2430 mm
Karosszéria-kivitel:
ferdehátú
Csomagtér:
231 l
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
998 cm3
Hengerek/szelepek száma:
3/12
Sebességváltó:
manuális (5 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
93 Nm 4400 1/min-nél
Teljesítmény:
53 kW (72 LE) 6000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
158 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
15.60 s
CO2-kibocsátás:
107-114 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
4,7-5,0 l/100km
Fogyasztás a használónál:
5,9 l/100km
Fizetett hirdetés
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2022.05.11. at 13:26
    Permalink

    videó sem kell, a fotó mindent elárul..
    3.7 méter hosszú törpeautó,nyilván elégtelen felnőtt mérethez a hátsó helykínálat.
    a hátsó rész dizájnban, kivitelezésben is az említett youngtimer 1-es yarist idézi.

    műszerfali óracsoport tervezése megvolt az ebédszünet és a 2 órási meeting között. 🙂
    az elfektetett telefonkijelzőbe bezsúfoltak mindent, elég átláthatatlan.

  • 2022.05.12. at 14:47
    Permalink

    Azért aki egy modern, utas- és gyalogosvédelmi normáknak megfelelő 3,7 méteres kisautóban a hátsó helykínálatot, az ólajtót és a csomagtér litereit keresi, az is háttal ül a vászonnak.
    Lehet fintorogni (valószínűleg mindenki kp-ra vásárolt Model X-et dédelget a garázsában) de tény, hogy csak Corollából 50 millió eladott példány felett tart a Toyota. Gyanúsan ismerik a piacot, a vásárlói igényeket és tapasztalat is akad fejlesztésben, gyártásban.
    Valószínűleg nem fognak a kardjukba dőlni, hogy a hiperigényes és ezzel együtt vastagon tőkeerős magyar piacon több adófizetők által támogatott félárú hétüléses Daciát adnak el mint Aygot…
    (nem az autóiparban dolgozom, nincs érdekeltségem a Toyotákban, sőt még Toyotám sem)

Vélemény, hozzászólás?