Otthon vagy szervizben javítsuk a leesett visszapillantót?

Visszapillantó visszaragasztása

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A visszapillantó visszaragasztása nem bonyolult, de el lehet rontani. A felületek zsírtalanítása és előkészítése után ragasztják vissza a tükröt az eredeti helyére.


Megmondom őszintén, eszembe se volt leesett visszapillantó tükrökről írni, de a Lumina szélvédőjéről váratlanul lepottyant a tükör. Gondoltam, sebaj, majd megragasztom! Erről hamar lebeszéltek a szerkesztőségben a fiúk, és, hogy pontosan megértsem miért, javasolták, hívjam fel néhány jó tanácsért Szabó Zoltánt, a hazai Pilkington (Gima) főhadiszállás kereskedelmi igazgatóját.
Ő is egyetértett, ne fabrikáljam meg otthon. Valamikor guruljak be inkább hozzájuk, mert ezt jobb szakemberre bízni. Ez egy hét múlva következett el, a tükör addig lifegett jobbra-balra, rengeteg bosszúságot okozva – néha még arról is meg voltam győződve, hogy mire odaérek Zoltánékhoz, az örök tükörmezőkre távozik. Szerencsére nem így történt, azóta már újra a helyén van és teszi a dolgát (ahogy belefér).

Egy ilyen visszapillantó ragasztó szett egyébként márkától függően nagyjából annyiba kerül, mint a professzionális anyagokkal történő, garantált minőségű javítás...


Zoltán pedig ígéretéhez híven elmondta, a tapasztalatok szerint miért nem ajánlatos otthon nekiállni a leesett visszapillantók megragasztásának. „A szokásos pillanatragasztók nagy szilárdságú ragasztók, mégis sokan ezzel állnak neki a ragasztásnak. Azonban mivel merevek, a rázkódás hatására eltörhetik az üveget. Pontosabban ez akár álló helyzetben is megtörténhet, a hőtágulási együtthatóik különbsége miatt keletkező feszültségek bármikor megrepeszthetik az üveget.”
S hogy mi a vélemény Zoltánnak a készen kapható visszapillantó ragasztó szettekről? „Igazából nem ismerem őket, mi nem ezeket az anyagokat használjuk. Így nem is tudom megmondani, milyen minőségűek, azt azonban igen, hogy sajnos sokan nálunk kötnek ki, akik csalódtak az ilyen szettekben. Lehetséges, hogy ez nem az anyagok hibája, hanem a felhasználók nem érdesítették meg, vagy épp nem zsírtalanították megfelelően a felületeket. Ezeknek ugyanis makulátlanul tisztának, száraznak, zsírmentesnek kell lenniük.” – mondja. „Egy ilyen visszapillantó ragasztó szett egyébként nagyjából annyiba kerül, mint a professzionális anyagokkal történő, garantált minőségű javítás - amely nálunk például körülbelül ezerötszáz forint -, ezért szerintem megéri rögtön egy műhelyben kezdeni.”

Ott a következő sorrendben folyik a javítás. Először bejelölik, hogy pontosan hova szeretnék visszailleszteni a tükröt - ez természetesen az eredeti helye, ami jó eséllyel még látszik. Eztán eltávolítják a ragasztó maradványait, zsírtalanítják az üveget és talpat, majd az utóbbit áthúzzák egy finom csiszolóvászonnal, ez érdesíti meg a felületet. Utána kikeverik a két komponensű speciális ragasztót, majd jön a ragasztás, amely során a talpra kenik az anyagot, és felhelyezik a helyére. Legalább egy percig erősen hozzányomják a szélvédőhöz, utána 10-15 percig nem ajánlott hozzáérni, mert még elmozdulhat. Ők ekkor mosták le a jelölésre használt alkoholos tintát az üveg külső felületéről és pakolták el a szerszámokat. A ragasztás körülbelül 24 órán belül éri el végleges szilárdságát és lesz terhelhető. Ha mégis otthon állnának neki a műveletnek, érdemes ezeket a lépéseket elvégezve, a profik módszerét követve nekifogni!
Egyébként azt is megtudtam, hogy a tükrök "lepotyogása" nem tipikus nyári probléma, ugyanúgy télen is előfordul, de gyakran pakolás közben, véletlen "ütik le" a helyéről.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.11.01. at 00:25
    Permalink

    Velem is megtörtént a cikkben említett eset. Én először le húztam a csatlakozót, majd a tükröt betettem a kesztyűtartóba. Így nem lifegett az orrom élőt amíg eljutottam a szervizbe. Szerintem ennyit még talán szakszerviz nélkül is megtehet az ember, persze én nem vagyok “szakújságíró”.

    Üdvözlettel: T-H Péter

  • 2017.11.01. at 00:25
    Permalink

    Nekem már megtörtént, hogy útközben leesett a tükör, méghozzá úgy hogy hozzá sem nyúltam. Amikor elvittem az üvegeshez, hogy ragassza fel, mesélte, hogy néha előfordul hogy a gyárban kevés ragasztót kennek fel, vagy nem jól illesztik. Igaz ez francia gyártó volt… Gondolom a német gyártóknál nem jellemző az ilyen hiba vagy hanyagság!

Vélemény, hozzászólás?