Turbós benzinmotorral is kipróbáltuk a legvagányabb Opelt!

A formához illő tartalom? Vezettük az új Opel Mokkát

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Egy esetben nincs turbó az új Opel Mokkában, ha elektromos. A benzinesek és a dízelek viszont töltöttek. Az izmosabbik benzinest automata váltóval és GS Line felszereltséggel vezethettük.

A legújabb Opelt, a már teljes egészében a PSA fennhatóság alatt készített Mokkát már tavaly ősszel láthattuk, már akkor is döbbenetesen vagánynak nézett ki, aztán március elején hazánkban elsők közt próbálhattuk ki az Év Magyar Autója zsűrivel, hiszen az Év Zöldautója címért és a szabadidő-autók kategóriájában a Magyar Év Autója díjért is indult. Bajnok ugyan nem lett, de a villanyautók körében a második helyre, a SUV mezőnyben a harmadikra került, tehát mindenképp dobogósként végzett. Egyértelmű, hogy leginkább a formája adja el, de az is bámulatos, hogy a PSA, pontosabban ma már Stellantis egyen építőkészleten mennyire Opel tudott maradni. A nemrégiben már körbejárt és bemutatott Mokka a korábbinál érezhetően kompaktabb, 4,15 méter hosszú, és hiába a konszern-alap, továbbra is megvannak a tipikus Opel-jegyek: a jó (alapáron is LED-es, opcióként LED-Mátrix) fényszórók és a kényelmes, akár masszázsfunkciós ülések. Ráadásul a Mokka nem csak a CMP platformos modellek sorában egyedi, az egyes példányok is jelentősen különbözhetnek egymástól. A többitől csak színezésével eltérő - az aktuális tesztautót is jelentő - GS Line úgy ad sportos, vagány megjelenést, hogy közben nem lett erőltetetten és céltalanul keményített. Pontosan olyan praktikus, magas üléspozíciójú, jó ki-beszállási kényelmet adó, mint a sorozat többi tagja, csak közben piszok jól néz ki. Itt nem csak a Vizor-vonallal körbefogott hűtőmaszk, pontosabban az annak helyére rakott műanyagelem, hanem az említett, a fényszórókat is körbefutó Vizor, sőt még az embléma is fekete. Levegőt azért kap a motor, az alsó beömlőktől.
Hirdetés
Apropó motor: teljesítményével, nyomatékával, de még dinamikájával is az elektromos Mokka e a kínálat csúcsa (tesztjét lásd itt, a teljes paletta műszaki adatait itt), de a 8 fokozatú automatával is kérhető (a tesztautóba is azzal szerelt) csúcsbenzines nagyon közel áll hozzá. A 130 lóerős teljesítmény már elég jó egy kis SUV-hoz, de talán még fontosabb, hogy az 1750/perc fordulatnál elérhető 230 Nm nyomaték 95%-a megvan 1500-3750/perc között. A 8 fokozatú automata ehhez passzolóan okosan, a fokozatokat nem túlzottan pörgetve kapcsolgat, finoman és kényelmesen autózhatunk a Mokkával. A 8 fokozatú váltó előnye, hogy elég hosszúra áttételezett: az autópályás 130 km/órás tempó mindössze 2500/perc fordulattal futható. A futómű még itt, a kínálat legnagyobb, 215/55 R18-as kerekeivel is alapvetően komfortos, az alapáras 16 colos, vagy a köztes (a GS Line esetén alap) 17-es kerekekkel még jobb lehet a rugózás. A kényelmes, mégis sportos hangulathoz az utastér is sokat hozzátesz. A GS Line esetén nem csak sok-sok zongoralakkot kapunk a műszerfalra, hasonlóan fényes piros betéteket is. Pure Panel név alatt teljesen digitális a műszerblokk, alapból 7-7 colos kijelzőket kapunk, opcióként 12 colos a műszerblokk, 10 colos a középkonzoli érintőkijelző. A grafika nem egy vizuális nirvána, de pont elegendő, a középkonzol természetesen Android Auto és Apple CarPlay kompatibilis, van pontosabban felárért lehet vezeték nélküli telefontöltő. Elérhető az első ülések és a jó fogású kormánykerék fűtése is, ha valamire, hát erre érdemes áldozni, ha már az ülések alapból is elég jó tartásúak, itt ráadásul fehér varrásukkal és piros betétjeikkel igencsak látványosak is.
Hirdetés
Bár a Mokka a korábbinál csaknem 13 centivel rövidebb és alacsonyabb, viszont egy kicsikét nagyobb tengelytávú, utastere semmivel sem tűnik szűkösebbnek, igaz az üléspozíció a tömegközépponttal lejjebb került, így vezetni, kanyarogni vele sokkal kellemesebb. Összkerékhajtás immár felárért sincs, de valljuk be, csekély hasmagasságával az előző Mokka sem volt egy terepre való modell. A belső égésű motoros verziók 350 literes csomagtere szinte akkora, mint a korábbi volt, üléshajtással az álpadlót bevetve kapunk sík felületet. Sok-sok extra, nem is vészes áron szerepel az opciós kínálatban, például a távolságtartós tempomat, az aktív sávtartó és az automatikus vészfékrendszer az Opel Connect online kapcsolattal együtt 170 ezer forint, az első-hátsó parkolóradar oldalsó akadályérézkelővel, a 180 fokos tolatókamerával és a holttérfigyelővel 120 ezer forintos tétel. Ezekkel autópályán is egészen ügyes az új Mokka, de fő terepe a város.

Egy divatos és semmiképp sem ormótlan, üdítő formájú bakancs, amiből remélhetőleg sok lesz az utakon, mert kifejezetten jót tesz az utcaképnek.

A kézi váltós, 100 lóerős Edition alapváltozat - már kielégítő ellátmánnyal, egyebek mellett klímával, bőr multikormánnyal, 16 colos alufelnivel és elöl-hátul LED lámpákkal - 6 190 000 forintba kerül. Az erősebbik benzinessel, automata váltóval és GS Line csomaggal viszont mintegy 2 millió forinttal többet kérnek érte. Ez már az az árszint, amennyiért - ha lesz ismét állami támogatás - a pontosan még nem ismert áron adott Mokka e is megkapható lehet. Ha így lesz, mindenképp inkább az elektromosat ajánlom, ugyanis hiába ígér kedvező, 4,8 l/100 km vegyes fogyasztást a benzines automata, a próbakör 8 literes átlagot hozott. Ami nekem inkább fájdalmas, mint az elektromos 324 helyett reálisan 200 kilométeres hatótávja. Ez persze szubjektív, ha van pénz Mokkára, a hajtáslánc választási lehetősége is megvan.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2021.04.21. at 17:06
    Permalink

    Hát igen, a fogyasztás. Nagy kerék, suv, pici, turbos motor. Minden adott. Nem tudom, mennyi kilóméter volt a tesztjárműben, azért az is fontos. Nekünk is van 1.3 Tce-s autónk (Gr. Scenic, 160 Le), de kb 2500 km után csökkent a fogyasztása, de akkor vagy 1,5 l-el (8.5 vs 6,5-7). Persze ezt Önöknek nem is kellene írnom:)
    Az hogy jobb- e az elektromos nem tudom megítélni, de ilyen relációban nyilván. Sajnos ki kell mondani, nincs rendes benzines motor hozzá. Persze lesz plug in, abban se lesz jobb motor, csak ott lesz a delej. Ez nagyon jellemző mostanában: csak benzines gagyi, gyenge; dizel a sátán; a megmentő és übererős, hipertérgőrbítő meg a plug in. Kiveszik a rendes benzinmotor. Vagy megfizethetetlen kategórássá válik: német prémiumok, ott azért még van, de mennyiért. A megvehetőbb kategóriákban van, de lassan minek. A cikknek a rezüméje is részben ez. Én ezt érzem mostanában trendnek, és nekem nem tetszik, és nem is jó. Pesze ez full szubjektív.

Vélemény, hozzászólás?