Nem csak láttuk, vezettük is az Opel új motorjait

Németországban próbálhattuk ki az Opel új motornemzedékének legelső tagjait

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Alapos fejlesztést, motor- és váltókínálatának átfogó megújítását hirdeti az Opel. A legújabb egységeket Németországban, részint a gyári tesztpályán próbálhattuk.


[kepallobal=361884]Az oválpályán németországi autópályás tempó is könnyedén futható[/kepallobal]
Komoly célokat tűzött maga elé az Opel: 2016-ra három új motorcsalád és 13 új motor bevezetésével palettájának 80 százalékát lecseréli. Négy évvel később, azaz 2020-ban kínálata a maihoz mérten 27 százalékkal (!) szerényebb fogyasztást és emissziót fog felmutatni, mellyel éves szinten közel 1 tonnányi szén-dioxid termelését fogja megspórolni, a vásárlók pedig (mostani üzemanyagárakkal kalkulálva…) a jelenlegieknél szerényebb futásköltségekkel számolhatnak majd.
Elsőként a középméretű benzines és dízelmotorok lépnek színre, előbbi február óta, utóbbi e héttől készül – nem máshol, mint a Vas megyei Szentgotthárdon, ahol az Opel az első flexibilis, azaz a jelenlegi legmodernebb motorgyárat építette fel. Utóbbi előnye, hogy a termelés közös gyártósoron folyik, s az egyes motorok gyártási volumene az aktuális piaci igényekre azonnali reagálással módosítható. Bár a motorok magyar gyártásúak, nemzetközi – német/olasz/amerikai – fejlesztésűek, tesztelésüket pedig zömében ott végezte az Opel, ahol mi is próbára tehettük: a rüsselsheimi márka- és fejlesztőközpont szomszédságában lévő dudenhofeni tesztpályán.
Míg jelenleg hétféle motorcsaládot tart számon az Opel, jövőbeni három (kisméretű: 1,0-1,5 literes, középméretű: 1,6-1,8 literes és nagyméretű: 2,0-2,5 literes) motorcsaládjával alaposan csökkenteni kívánja gyártási költségeit. Csakis soros, három- és négyhengeres motorokat sorol majd közvetlen befecskendezéssel és egyes motoroknál turbófeltöltéssel, de azért az OPC-kínálatban reméljük, hogy megmarad a V6 turbó. Elsőként az 1,6 literes SIDI (Spark Ignition Direct Injection, azaz szikragyújtású és közvetlen befecskendezésű) motorok lépnek színre, de érkezik majd 1,0 literes turbós (minden bizonnyal háromhengeres), 1,1 literes (sanszosan már négyhengeres), s lesz 1,5-ös benzinmotor is. Az 1.6 SIDI (a 180 lóerős, szívócső befecskendezésű turbóhoz) mérten 30 százalékos nyomatéknövelést, 2 dB-lel szerényebb zajszintet és 10 százalékkal kisebb fogyasztást ígér, és már az Euro6-os, valamint az amerikai LEV2 emissziós szintek teljesítésére is felkészítették. Az öntöttvas blokkra épülő (pontosabban csak hengertömbjével öntöttvas, forgattyúsházával alumínium) lánchajtású négyhengeres egyedülálló módon két kiegyensúlyozó tengellyel szerelt és kétféle teljesítményszinttel érkezik. Az Eco 170 lóerős és 1650-4250 1/perc között 280 Newtonméter nyomatékot ad, a Performance 200 lóerős és 1700-5000 1/perc tartományban 300 Newtonmétert szabadít a főtengelyre. Mindezt 200 bar befecskendezési nyomással, 6 lyukú injektorokkal, a kipufogó leömlőjével egybeépített – helytakarékos és olcsóbban gyártható – turbóval oldották meg a gyáriak.
Vannak persze még okosságok benne bőven: a belső súrlódás alapos csökkentése, a teljesítményszintekhez optimalizált dugattyúk és kompresszióviszonyok, kétlépcsős olajpumpa, változó szelepvezérlés, alacsony tehetetlenségű, gyorsan felpörgő, 41 mm átmérőjű turbó. Alapjáratról gázt adva a gyári adatok szerint 1,9 másodpercen belül megvan a nyomaték 90 százaléka. A 200 lóerős 1,6-ossal 125 lóerős literteljesítményt ért el az Opel, ami igencsak becsülendő. Ezt a motort egy ötajtós Astrában vezethettük is. Stop-startos, de indítás után gyönyörködhettünk a csendes és egyenletes alapjáratban, aztán irány a forgalom, döbbenet, de 1200-tól elviszi a könnyűnek semmiképp sem nevezhető Astrát. 1500-tól rákapcsol és alacsony fordulaton is erőteljesen húz, autópályán visszaváltás nélkül is tökéletesen lehet vele előzni. Fogyasztás? A korábbinál jobbnak mondják, a tesztkörön 12 liter, amihez persze 160-180 km/órás sztrádázás, többszöri padlógázas gyorsítás is hozzátartozott.
Hirdetés

Természetesen fontos, hogy a mostani, 180 lóerős 1,6-os turbósát – valóban teljesen - új, 170 és 200 lóerősökkel váltja az Opel, de még fontosabb, hogy hoz 1,6 literes új dízelmotort is (mellyel az 1,7 litereseket és a szerényebb teljesítményű 2,0 litereseket váltja). Zömében Olaszországban, Torinóban készült, ahol az Opel a Fiattal kötött valahai szövetség örökségeként rendelkezik egy dízelmotorfejlesztő részleggel, de azért ebbe is beleadtak apait, anyait a német és az amerikai GM-fejlesztők is. Összesen több mint 1000 mérnök 24 ezer munkaórát feccölt az 1.6 CDTI-be, mely négyhengeres, hengerenkénti négyszelepes, lánchajtású, változó geometriájú turbóval töltött, első kiadásával 136 lóerőt és 320 (2000 1/perctől) Newtonméter nyomatékot ad, valamint AdBlue adalékkal Euro 6 emissziós normát hoz. Lesz belőle duplaturbós is 170-180 lóerővel és 95 lóerős is.
Az alumínium blokkra épülő öngyújtós kategóriája legjobb (1,4 kg/LE) teljesítményarányával rendelkezik, szelepeit szabályozott olajpermet hűti, gyors bemelegítését (és persze fogyasztás- és emissziócsökkentését) kuplunggal lekapcsolódó vízpumpa segíti, olajpumpája a benzinesnél látott módon kétfázisú. Közös csöves befecskendező-rendszere 8 lyukú injektorokon keresztül, ütemenként akár 10 dózissal és 2000 bar csúcsnyomással porlasztja az üzemanyagot a hengertérbe, ahol akár 180 bar nyomás is kialakulhat. Kipufogás közbeni, szabályozott szívószelepnyitással, azaz kedvező örvénylés kialakításával is ügyeskedik a motorvezérlés, természetesen a lehető legszerényebb fogyasztás és emisszió érdekében. Utóbbiért van jelen a nitrogén-oxid csapdás katalizátor és a kipufogó-leömlőhöz közel épített, az eddigieknél kevesebb üzemanyaggal öntisztító részecskeszűrő is. Természetesen kettős tömegű lendkerekes az új dízel, az pedig a zajcsillapítás egyik trükkje, hogy vezérműláncát nem a főtengely, hanem egy arra szerelt, csillapított tárcsa forgatja.
Eredmény? 4,1 l/100 km vegyes fogyasztás a Zafira Tourerben, mely által utóbbi a legtakarékosabb és 109 g/km CO2-emissziójával a legtisztább hétüléses egyterű. Továbbá nem is lomha, 100 km/órára ugyanis 11,2, 80-ról 120 km/órára ötödik fokozatban 11,3 másodperc alatt ér és akár 193 km/órás végsebességet is tudhat. Ezen motort is kipróbálhattuk, nem meglepő módon a Zafira Tourerben. Nem kamu az extra zajcsillapítás és a halk járás, ez a dízel nagyságrendekkel finomabban fut, mint az Opel eddigi gázolajosai, s az első próba alapján a vetélytársakat is maga mögé utasíthatja, s valóban tökéletes dinamikával viszi a családszállítót.
Lesznek továbbá új váltók is az Opelnél, s míg a motorok már késznek tekinthetők, sorozatgyártásban vannak, az erőátviteli egységek még állítólag jócskán fejlesztés alatt állnak, de friss 5 és 6 fokozatú kézi, 5 sebességes robotizált és még saját fejlesztésű 8 gangos automata is küszöbön áll már. Kevéssé meglepő módon a kapcsolhatóság javítása, a zajszint és a fogyasztás apasztása a legfőbb cél. Idővel jön egyébként CVT és DCT (dupla kuplungos) automata is az Opeltől, ám azokról csak annyit tudni, hogy 2020-ig valamikor majd befutnak, hiszen egyre nagyobb lesz rájuk az igény. Ezzel szemben az új, 235 Newtonméteres nyomatékig méretezett, a Corsa, az Adam és az Astra számára épített 6 fokozatú váltó, háromszorosan szinkronizált első két fokozatával, kettős szinkronos, harmadikjával és negyedikjével, valamint csakugyan szinkronizált hátramenetével egy Astra Sports Tourerben, 1,4 literes turbós benzinmotorral már kipróbálható volt: tényleg egészen jó váltó lett. Új csapágyazása, alacsonyabb viszkozitású olaja a korábbiaknál szerényebb belső ellenállást ad, s a váltó tömege is apadt 15 százalékkal, ami pedig a legfőbb érv lesz mellette: sokkal jobban kapcsolható, mint az eddigiek.
Ismét jön továbbá robotizált váltó, csak 5 fokozattal, kifejezetten kisautók, a Corsa és az Adam számára, 190 Newtonméter nyomatékig. Ez is az üzemanyag-takarékosságot szolgálja, mellette a korábbiaknál rövidebb, gyorsabb, egyenletesebb váltásokat ígér, és immár a hagyományos automatáktól ismert, a robotoktól hiányolt kúszás funkciót is tudja. Szerkezetét villanymotorok helyett hidraulikák mozgatják, elektronikája folyamatosan figyeli a motor és a kuplung összhangját, rendszere pedig Stop-Start rendszerrel is kompatibilis. Ezt egy 1,4-es, 86 lóerős Adam miniautóban próbálhattuk ki. Teszi a dolgát, megoldja a kuplungolást, kézzel kapcsolva, a váltókar előre-hátra pöccintésével gyors, ha kellően olcsón adják majd, javasolt termék lesz.
Ami pedig az abszolút vevőfogó lehet majd, az az Insigniához bevezetni kívánt, benzines motorokhoz 400, dízelekhez 500 Newtonméterig társítható, házon belül fejlesztett nyolcfokozatú automata. Ez 3,6 százalékos üzemanyagspórolást ígér a mostani hatfokozatúhoz képest. Tömege szerényebb, mint a jelenlegi, kettővel kevesebb sebességáttételt adó automatáé. Olajpumpája szerényebb fogyasztással jobb kenést ad, ugyanakkor maga a váltó is kevesebb hűtést igényel, mint a régi, javítottak csapágyazásán is, a váltó pedig Stop/Starthoz olyannyira felkészített, hogy az olajnyomást egy speciális kondenzátorral saját maga őrzi egészen addig, ameddig áramot kap. Gyorsabb és finomabb kapcsolású lesz, mint a mostaniak. Egy Insigniát ezen váltóval vezetve utóbbit meg tudjuk erősíteni, észrevétlenül kapcsolgat fel, gyorsan reagál a váltókarral, de akár a gázpedállal „adott” parancsokra is. Amíg pedig ez nem érkezik meg, a jelenlegi hatfokozatú automata kormányról kapcsolhatóságot kap. Utóbbit egy Insignia OPC-ben tehettük próbára. Tökéletesen működik, így egy pályanapon valóban tökéletes versenyautózást kínálhat az amúgy üzleti limuzinnak vagy sportkombinak is kiváló 325 lóerős OPC.
Az új motorok legfőbb adatai
1.6 SIDI
Eco Turbo
1.6 SIDI
Performance Turbo
1.6 CDTI
Lökettérfogat [cm3] 1598 1598 1598
Furat x löket [mm] 79.0 x 81.5 79.0 x 81.5 79.7 x 81.5
Kompresszió 10,5:1 9,5:1 16,0:1
Teljesítmény [LE(1/perc)] 170 (4250-6000) 200 (4700-5500) 136 (3500-4000)
Nyomaték [Nm(1/perc)] 280 (1650-4250) 300 (1750-4700) 320 (2000)

Az Opel temérdek új hajtáslánceleme közül egyelőre a 170 lóerős 1.6 SIDI turbó kapható az Astra és a Cascada, valamint a Zafira Tourer esetében. Ára 80 ezer forinttal szerényebb, mint a nála torkosabb, 50 Newtonméterrel szerényebb nyomatékú „régi” 180 lóerősé. Nem vitás, hogy jobb ajánlat. Az elsőként a Zafira Tourerhez elérhető 1.6 CDTI alumínium blokkja és temérdek műszaki csemegéje miatt drágább darab, ára a Start/Stoppal szerelt, de szerényebb teljesítményű és nyomatékú, mellette torkosabb, 130 lóerős 2,0 literesével egyező. Itt is van tehát bőven érv az új motor mellett, de tény, hogy fizetni azért kell érte. A Zafira Tourer belépőára az 1.6 CDTI-vel 7 590 000, az Astráé az 1.6 SIDI turbóval 5 570 000 forint. Az új motorok nekünk különösen kedvesek lehetnek, hiszen szentgotthárdi termékek, az pedig nem az Opel hibája, hogy itthon kevés ember engedhet meg magának új, akár hazai motorral szerelt autókat.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    Ha már hibalehetőségről esett szó, akkor a kipufogó leömlővel egybeépített turbo is megér egy misét! Bizonyára új technika és tuti vannak előnyei, de ne felejtsük el, hogy a turbok még óvatos és hozzáértő használat mellett sem örök darabok (nem beszélve a laikusról, aki hidegen lepadlózza és autópálya tempó után azonnal leállítja a motort) azaz bizonyos km futás után cserélni vagy felújítani kell. Na ennek a költsége többszöröse lesz a leömlővel nem egybeépített turboéhoz képest…nem épp pénztárcakímélő megoldás…
    Na de sajnos ilyen irányban megy a világ! Nem a tartósság számít, hanem az íróasztal mögött hozzá nem értő emberek által meghatározott CO2 kibocsátás és az autógyárak kénytelenek üldözni a grammokat és feláldozni az autó élvezhető vezethetőségét és tartósságát a megfelelés oltárán! Óriási hiba….szerintem!

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    gyors bemelegítését (és persze fogyasztás- és emissziócsökkentését) kuplunggal lekapcsolódó vízpumpa segíti,
    Ez kell nekünk a mai autógyártásba!!! Gratulálok a rontó mérnököknek nem volt nehéz dolguk! Hatalmasan nagyra növelték a motor megfőzésének esélyét. Ezzel engem biztos, hogy eltántorítottak ennek a motornak a választásától. Egy kis kontakt hiba és már nem is kapcsol vissza a vízpumpa és észre sem veszed és már megfőtt a 4 henger vagy jobbik esetben letilt. Még 1 plusz hibalehetőség! Gratulálok!!

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    Szerintem ahhoz, hogy egy több mint 13 mázsás Golf kategóriájú autó súlyából lefaragjunk 100 kg-ot, [b]nem kell[/b] a NASA technológiát túlszárnyaló anyagszilárdság. Elég ha csak a “bilacél” (A38 és testvéreik) helyet kissé nagyobb szilárdságú lemezeket használnak.

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    Szerintem ahhoz, hogy egy több mint 13 mázsás Golf kategóriájú autó súlyából lefaragjunk 100 kg-ot, nem a NASA technológiát túlszárnyaló anyagszilárdság. Elég ha csak a “bilacél” (A38 és testvéreik) helyet kissé nagyobb szilárdságú lemezeket használnak.

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    Az általad felvázoltakra van egy nagyon jó megoldás. Nem kell (nagy sebességgel) ütközni! Természetesen ehhez nagyot kell változni a jelenlegi közlekedési értékrendnek. Autópályákon nem 130-200 km/h val száguldozni, az országutakon nyugodtan, toleránsan vezetni, stb.

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    Egy 2 tonnás SUV is lkehet 5 csillagos és egy Clio is lehet 5 csillagos. Mindenkinek a képzeletére bízom, hogy adott esetben egy frontális ütközésnél kinek van több esélye. Ha a Golf csak 1 tonna lesz az Astra meg másfél…. és szívesebben ülnék az Astrában, akármennyire is 5 csillagos mindkét autó.
    Az viszont igaz, és jogos, hogy a tömegcsökkentésnek egy halom más előnye van, tehát az opelnek sem lesz más választása, be kell állnia a sorba, ahogy a közvetlen befecskendezésű kisturbósokkal is megtette, még ha vonakodott is eddig.

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    Az a szó, hogy fizika mond valamit? A VW csoportnál feltaláltak valamilyen magasabb szilárdságú elemet ami még nincs benne a periódusos rendszerben vagy a NASA technológiáját használják fillérekért?

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    Azért nem teljesen így van. Nézzük csak meg a VW új MQB vázszerkezetét amire Golf VII/Octavia3/új Seat Altea épülnek…nagyjából 100kg-al könnyebbek ezek az új modelek elődjeikhez képest és még sehol sem írták, hogy rosszabbak lennének a töréstesztjeik. Mert teljesen más szilárdásgú acél használatát is jelenti ez az új váz… A teljesítményen pedig érződik, tesztelvén a 3-as Octaviát. Szerintem a mai opelek nagyon szép és jó kocsik is, de rém súlyósak, itt már az opel átesett a ló tulsó oldalára. Hagyjuk már, inkább sírni való hogy egy Astra 1500 kg, nem hiába eddig nem is voltak túl takarékosak(főleg a turbos benzineseik – megdolgoznak rendesen azok a lovak azért a sok “kövérségért”). Simán tudnának egy 150-200 kg-ot faragni egy Astrából és akkor biza lenne réműlet az ellentáborban…kérdés veszik e a lapot GM/Opel?

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    [i]“Miért nem az autóik tömegét csökkentik inkább???”[/i]
    Jogos kérdés, egyetértek veled.
    Amit felvetettél, szerintem elkerülhetetlen folyamat, be kell hogy következzen, mégpedig radikális mértékben, de úgy látszik ehhez még mindig túl korán van, legalábbis az autógyártók szerint.
    Az persze igaz amit Combi ír, viszont az üzemanyagok (energia) drágulása, ami megállíthatatlan folyamat, egész sor változást fog elindítani, többek között a józan ész alapján tovább csökken egy egy autó fogyasztása, meg kell hogy változzanak a közlekedési szokások, stílus, normák, és ezek után már nem lesz olyan fontos, hogy a jelenlegi tankokban utazzunk.
    Ez az egyik verzió.
    A másik meg az, hogy marad műszaki téren minden úgy ahogyan most van, de az emberek 60-70%-a csak hírből ismeri majd az autót.

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    ha csökkenne az autó tömege akkor nem lenne olyan jó a törésteszteken, nem lenne olyan frankó a hang és rezgéscsillapítás, továbbá meg kellene szabadulni sok egyéb beltéri kiegészítőtől is.(vaskos középkonzol , tárolórekeszek, át kellene szabni az üléseket is..Nézz meg egy régi és egy mai ülést..biztos van köztük 5-10 kilónyi különbség)

    A cikkhez: erről az Adblue adalékról volt már szó más cikkben, de érdekelne hogy az Opel milyet csinált, és hogy állnak ennek piacra dobásával..(hol töltik, és hol lehet kapni?

  • 2017.10.30. at 04:17
    Permalink

    “Összesen több mint 1000 mérnök 24 ezer munkaórát feccölt az 1.6 CDTI-be, mely négyhengeres, hengerenkénti négyszelepes, lánchajtású,…”
    “Természetesen kettős tömegű lendkerekes az új dízel, az pedig a zajcsillapítás egyik trükkje, hogy vezérműszíját nem a főtengely,…”

    Ez ám a vezérlés! Lánc és vezérműszíj is van… 🙂

Vélemény, hozzászólás?