Így lesz vagány a villanyautózás – DS 3 vs. Mini Cooper
Két olyan elektromos autó áll most egymással szemben, amik normális autóknak tűnnek. Rendes teljesítmény, elég jó anyaghasználat, menő külső. Mostantól lesznek bevállalhatók a belépő villanyautók?
Van stílusuk és egyéniségük, de mindenképp autónak néznek ki, ami a villanyautók között fontos jellemző
Az elmúlt hónapokban kerültek piacra Magyarországon is azok az elektromos autók, amik most nagyot változtathatnak a piacon.
Ezek főként a PSA új termékeit takarják, mint ez e-208, az e-Corsa, vagy a tesztben is szereplő DS 3 Crossback E-Tense. De ott a Renault Zoe is már jó ideje, most pedig még egy új szereplő érkezett, a Mini. Tudom, kicsit furcsa együttállás ez, mert a Cooper már joggal sorolható a prémium termékek közé, mégis, ha az Opel nem adna házon belül kedvezményt, a Mini lenne az olcsóbb. Így is csak 10 000 forint a különbség az alapárak tekintetében, és egyelőre listaárakról beszélünk, de ezekből immár - akár - 2,5 millió forint levonható, amivel még érdekesebbek lettek a villanyautók. [BANNER type="1"]Sokan még azt se tudják, mi az a DS, mikor egy Minit az apró részleteiről is felismernek, az E-Tense a DS elektromosított modelljeit jelöli
Ledes lámpák és alap vezetéstámogató biztonsági rendszerek mindkettőhöz alapáron járnak
Prémium termékeknek készültek, városi autónak, divatosnak, cukinak és a tesztautók (lista)áraiban sincsen nagy különbség.
Egyikük mégis jobban teljesít egy bizonyos területen, másik pedig ott jó, ahol ellenfele nem. Ötajtós a háromajtóssal szemben nem túl fair. Mégis nézzük őket úgy, hogy városi használatra szánták, ahol általában a sofőrön kívül maximum egy utas szerepel, ez egyébként is jellemző az utakon. A DS-nél nyilván több a lehetőség, ülhet hátra is utas, ha szükséges, elfér majd a lába és a feje is, valamint csomagokból is több kerülhet hátra. Ezt rövidre is zárhatjuk, praktikusabb a DS 3, ha arról van szó. Minden más esetben, amiből vélhetően több is lesz, és amikor csak egyedül használja valaki szaladgálósnak, máris azonos szintre kerülnek. A Cooper helykínálata elöl remek, hátul szóra sem érdemes, de kétülésesként használva elég jó rakteret lehet kialakítani benne.A Mini hozza az elvárt szintet, a DS bőrhuzatai meglepően jók, műanyagokban még nem prémium a szint
| Hosszúság pótkerékig [mm] | Szélesség [mm] | Magasság [mm] | Tengelytáv [mm] | Csomagtér [l] | |
| DS 3 E-Tense | 4118 | 1802 | 1534 | 2558 | 350-1050 |
| Mini Cooper SE | 3845 | 1727 | 1432 | 2495 | 211-731 |
Hátul is van hely a DS-ben, ha szükség van rá elöl jó a helykínálat, de nem túl jó az üléspozíció
Legfeljebb gyerekeknek szól a Mini hátsó sora, elöl két nagyon jó tartású sportülés és kiváló vezetési pozíció fogad
A dizájn most nagyon fontos, és a Miniről tudjuk, hogy évtizedek óta egyet jelent a stílussal, a divattal, a vagánysággal és az eredetiséggel.
A Minié csak 1/3-ban digitális, a DS kijelzője viszont szaggat, viszont érdekes és csinos megoldás mindkettő
100 kW-os töltésre képes a DS, a Mini legfeljebb 50-re, viszont 11 kW-os AC töltést tud, a DS - alapáron - csak 7,4-et
Egy villanyautótól persze hatékonyságot várunk, de ott van benne a sportosság potenciálja az azonnali nyomatékleadás miatt.
Type2 és CCS csatlakozó is van mindkettőn
| DS 3 Crossback E-Tense | Mini Cooper SE | |
| Belső szélesség elöl | 1415 | 1410 |
| Belső szélesség hátul | 1380 | 1270 |
| Belmagasság elöl | 910-1000 | 930-1000 |
| Belmagasság hátul | 950 | 920 |
| Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött | 200 | 140 |
| Ülőlap hossza elöl | 510 | 530-580 |
| Ülőlap hossza hátul | 455 | 480 |
| Csomagtér maximális szélessége | 1110 | 960 |
| Csomagtér szélessége a kerékdobok között | 900 | 960 |
| Csomagtér magassága | 490-790 | 420 |
| Csomagtér hossza | 620 | 420 |
| Csomagtér hossza üléshajtással | 1500 | 1150 |
| Raktérnyílás szélessége | 1000 | 910 |
| Raktérnyílás magassága | 800 | 690 |
Gyengébb, de agresszívebb a DS motorja, 184 lóerős a Minié, nincs kúszás, cserébe egypedálos a vezetés, mindkettő éppen elég gyors, a Mini kanyarokban is
Jól kitalált és tökéletes kivitelezésű a Mini futóműve, a DS magasabb is nála, puhábban rugózik, de nem túl stabil
Villanyautóként a legfontosabb persze hatótávolságuk.
A Mini erősebb motorja mellé kisebb, 32,6 kWh-s akkumulátort kapott a DS 50-esével szemben. Gyárilag megadott hatótávolságuk 235-270 kilométer a Mininél és 320 a DS-nél. Ezek WLTP értékek, a valóságban való teljesítményük viszont 185 és 320 kilométer, Andrásnál a DS tudta hozni a gyári értéket a gyári fogyasztással együtt, a Mini nálam úgy volt képtelen rá, hogy sokkal jobban fogyasztott, mint a gyári érték, rendre 13 kWh alatt evett. Ez már jelentős különbség közöttük.Behúzódik a DS kilincse, az elektromos Mini sajátjai a sárga tükörházak és kiegészítők, nem feltétlenül kell, hogy rajta legyen, de passzol hozzá
| DS 3 Crossback E-Tense | Mini Cooper SE | |
| Teljesítmény [LE ] | 136 | 184 |
| Nyomaték [Nm ] | 260 | 270 |
| Gyorsulás 0-100 km/h | 8,7 | 7,3 |
| Végsebesség [km/h] | 150 | 150 |
| Fogyasztás - vegyes [kWh/100 km] | 14,8 | 15,9 |
| Akkumulátor kapacitás [kWh] | 50 | 32,6 |
| Töltés [kW - AC/DC] | 7,4/100 | 11/50 |
| Hatótáv, WLTP [km] | 320 | 235-270 |
| Hatótáv a teszt alatt [km] | 320 | 185 |
| Saját tömeg [kg] | 1575 | 1365 |
| Megengedett össztömeg [kg] | 1975 | 1770 |
| Tesztautó alapára [Ft] | 12 800 000 | 10 500 000 |
| Tesztautó ára [Ft] | 14 705 000 | 13 162 000 |
Számos érdekességet találunk a DS-en, a Mini pedig úgy eredeti, ahogy van
a hatótávversenyt fölényesen nyeri a DS 3 Crossback E-Tense.
Érdemes azért átgondolni, hogy a Mini 185 kilométere, amit nálam tudott, mennyire elég, ha valóban csak városban használjuk az autót. A márka is dedikáltan városi autónak szánja, míg a DS már csak hatótávolsága miatt is alkalmas lehet hosszabb távokra. Akkor mégis mit keresnek egymással szemben? Talán helyesebb az egymás mellett kifejezés, mert másban jók, mégis hasonló lehet a közönség, már csak áruk miatt is.Nem feltétlenül ellenfelek, de a tényleges, technikából is prémiumot adó modell olcsóbb ebben a helyzetben
Nagy kérdés, hogy mi ér többet, a minőség, vagy a hatótáv, de ebben a helyzetben most a minőséget jóval kedvezőbb áron adják a hatótáv rovására.
A Coopernek már bejáratott presztízse van, elektromosan pedig nagyon jó vezetni, a DS most igazán különleges a piacon és valós hatótávot ígér, viszont magasan árazták
Árak
Tesztmodell alapára
0 Ft
Tesztautó ára
0 Ft
Műszaki adatok
Hosszúság
0 mm
Szélesség
0 mm
Magasság
0 mm
Hengerűrtartalom
0 cm³
Teljesítmény
0 kW (0 LE)
















































