Milyen olajra válts, ha elkezdi enni az autó a „szokásosat”?
Olvasói kérdés nyomán rombolunk mítoszt: vajon megoldás lehet a túlzott olajfogyasztásra, ha más olajat teszünk az autóba? Mutatjuk a valóságot, ami szokás szerint éles ellentétben áll a tévhitekkel!
A túlzott olajfogyasztás tipikus jele a kipufogóból távozó kék füst, ám amikor ezt menet közben, a sofőrülésből észreveszed, akkor már nagyon komoly a baj
Egyes autók indítás előtt jelzik, ha kevés az olaj, ám ha a tiédben nincs ilyen szenzor, akkor érdemes rendszeresen ellenőrizni, mert a piros lámpa felvillanásakor már nagyon komoly a baj
Elsőre logikusnak tűnő, ám súlyosan helytelen válasz, amikor nehezebben folyó, köznyelvben „vastagabb olajat teszünk az autóba, tehát mondjuk 5W-30 helyett 10W-40 vagy 15W-40 viszkozitásút.
Ez az olaj ugyanis – bár eleinte valóban nem fogja „enni az autó, hiszen nem jut át a valamelyest vastagabbra kopott, olajfogyasztást okozó nyíláson – jó eséllyel nem csak az égéstérbe nem fog eljutni, hanem rengeteg olyan helyre sem, ahol a motornak, vagy épp a turbónak mindenképp kenésre lenne szüksége. Ha ezeken a helyeken nincs olaj, akkor fém a fémen súrlódik, ami rengeteg felesleges hőt és a motor gyorsabb halálához vezető, intenzív kopást eredményez. Éppen ezért, ha az olajfogyasztás észlelése után „vastagabb olajat teszel az autóba, akkor csak ideiglenesen szűnhet meg az olajfogyasztás, ám hamarosan sokkal nagyobb mértékben fog visszatérni a jelenség, vagy akár végzetes kár is keletkezhet a motorban, legrosszabb esetben mozgásképtelenné is válhat az autó menet közben. Lényegében egy lyukat betömsz, ám ezzel másik több százat is nyithatsz az olajnak, ahol majd ismét elkezdhet bejutni az égéstérbe.Egy olajcsere, illetve az eddig használt olaj leváltása a tévhitekkel ellentétben nem fogja megoldani a problémát, sőt, még akár komolyabb bajt is okozhat
Ezzel kapcsolatban ugyanis szomorú hírem van: rengetegen járnak Magyarországon 10W-40 viszkozitású olajjal, miközben az autójukba nem az való.
A legtöbben azt sem tudják, hogy mit jelent a 10W-40, vagy épp az 5W-40, mégis ez alapján választanak olajat
Mit jelent egyáltalán a 10W-40 és miért alapjaiban rossz koncepció kizárólag ezen számozás alapján választani olajat? [BANNER type="2"] Ez a számozás az olaj viszkozitását jelzi, magyarán hogy mennyire könnyedén folyik. Az 5-ös értékkel rendelkező olaj könnyebben, gyorsabban folyik, mint mondjuk a 10-es, annál is nehezebben lassabban folyik a 20-as, a 30-as, a 40-es és így tovább. Manapság a legtöbb esetben hőmérsékletre változó viszkozitású motorolajat használunk, erre szolgál a „W jelölés előtti szám. A 10W-40-es olaj tehát hidegben, amikor a motor nincs üzemi hőfokon, akkor 10-es értékkel bír, bemelegedés után, üzemi hőfokon pedig 40-es értékkel. Ha tehát az autó elkezdi fokozottan enni a megszokott olajat, akkor a „W előtti szám növelése már ezért sem fogja tartósan megoldani a problémát.
A 15W-40 jelzésű olaj ugyanis csak hidegben, a motor bemelegedése előtt vastagabb, mint a 10W-40 vagy 5W-40 jelzésű, ezt jelzi az első szám.
Az én Audimon ott virít a pontos előírás a motorburkolaton, a beöntő sapka mellett: csak olyan olajat szabad használni, amin ez a számsor megegyezik a te autód igényével
Részletesebb információt legtöbbször a flakon hátulján találhatsz arról, hogy egyes gyártók melyik szabványának felel meg az adott olaj
De akkor mit lehet tenni az olajfogyasztás ellen? Íme az egyetlen helyes válasz!
Ha elkezd fokozottan fogyni az olaj, akkor sem kell azonban megijedni, létezik ugyanis megoldás az olaj eltűnésére, csak az nem az olaj leváltása lesz. Közel sem biztos ugyanis, hogy akkora a baj, mint hinnéd. Az is lehet, hogy egy könnyebben javítható alkatrésznél szivárog be a motorolaj az égéstérbe, illetve az sem kizárt, hogy nem megeszi az olajat az autó, hanem csak valamelyik tömítésnél elfolyik, akár olyan helyre, ahol nem is látod.
Ezeket egy hozzáértő szerelő tudja ellenőrizni, illetve a megfelelő szerszámokkal ki tudja zárni a motor túlzott kopásának lehetőségét.
Hosszútávon nem érdemes azonban rátöltögetni az olajat és várni a csodára, mert ha például a turbó hibásodott meg és onnan szivárog az olaj a motorba, annak egy dízel autónál komolyabb következményei is lehetnek. Erről ide kattintva olvashatsz az öngyilkos dízelekről készült cikkünkben. Az egész probléma azonban már a vásárláskor megelőzhető, ha tájékozódunk róla, hogy a kiszemelt autót miként tartották karban: hogy megfelelő olajat használtak-e és megfelelő gyakorisággal cserélték-e azt a bizonyos megfelelő olajat.Ha tehát „eszi az olajat az autó, akkor ne kezdd el a néphiedelemre hagyatkozva a nehezebben folyó olajat beletöltögetni, hanem nézesd meg, hogy mi a probléma forrása, mielőtt még nagyobb bajt csinálsz
Itt állíthatod be, hogy az Autónavigátor cikkeit az elsők között lásd a Google keresőjében.









