Viseljünk-e maszkot autóban a járvány ideje alatt?
Kell autóban, vezetés közben is szájmaszkot húzni? Talán, de vannak fontosabb óvintézkedések is!
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Megosztó a vélemény egyáltalán arról, hogy kell-e viselni szájmaszkot vírusjárvány időszakában, vagy sem, és hogy egyáltalán milyet. És ha kell, akkor autóban is viseljük?
De vajon kell-e, érdemes, vagy van értelme a saját autónkban is védekezni a vírus ellen?
Természetesen igen, de nem mindegy, milyen módon. Ahogy azt a Skoda főorvosa is összegezte nemrég, a fertőtlenítésen van a hangsúly. Akkor is érdemes az autóban azokat a felületeket, kezelőszerveket, gombokat áttörölni fertőtlenítőszerrel, ha csak mi használjuk, ha más is, akkor pedig mindenképpen ajánlott beszállás után. Ez ajánlott az általános életvitelben érintett eszközökkel kapcsolatban is, de vajon egyéb védekezési módszereket is érdemes fordítva alkalmazni, mint például a maszk viselése az autóban? Erről már erősen megoszlanak a vélemények és nem csak autós vonatkozásban, de úgy általában a szájmaszk viseléséről.Hasznos, vagy nincs túl sok értelme, esetleg károsabb is, mintha nem viselnénk?
Utóbbit egyből el is vethetjük, bár ezen a téren mindenképp igaz és észben tartandó, hogy ha nem tudjuk, hogyan vegyük fel és hogyan le, akkor előfordulhat, hogy teljesen fölöslegesen vettük fel utunk elején.Ha már fölvettük, maradjon is rajtunk az utunk, dolgunk végéig.
Levételkor figyeljünk arra, hogy az arcunktól minél távolabb kerüljön a maszk, az egyszer használatos sebészi maszkokat pedig semmiképp se vegyük fel még egyszer, a szövet maszkot pedig azonnal tegyük mosásba, majd szárítás után vasaljuk ki. Jó, de kell-e autóban viselni, vagy sem? Alapvetően rosszat nem teszünk, ha viselünk maszkot, amikor csak lehet, ez az autóban is igaz. Abban az esetben mindenképp, ha többen ülünk egy autóban. Érdemes észben tartani, hogy a maszk általában nem azt védi, akin van, hanem akin nincs. Így egy autóban ülve is leginkább utastársainkat védhetjük meg attól, hogy mi adjuk át nekik a koronavírust - akkor is, ha csak hordozók vagyunk és nem is tudunk róla. Ha egy háztartásban élők ülnek az autóban, akkor nagyjából csak annyit érhet, mintha otthon is viselnék, ilyet pedig senki nem csinál, mert elkerülhetetlen az érintkezés.Ha egyedül ülünk az autóban, akkor lehetünk a legnagyobb biztonságban az utazást illetően.
Ha már beszállás előtt is viseltük a maszkot, akkor ne vegyük le, ha csak utána tervezzük fölvenni, akkor az autóban még sok haszna nem lesz, de kiszállás előtt már van rá esély, hogy hasznosnak bizonyul. Bár a vélemények megoszlanak, a Magyar Orvosi Kamara jelen esetben mindenképp azt támogatja, hogy lehetőség szerint viseljünk maszkot abban az esetben, ha több emberrel kerülünk egy légtérbe. Az sem mindegy, hogy milyet, amíg nincs semmiféle tünetünk, tüsszögés, köhögés, orrfolyás, láz, addig a szövet maszk is elég. Bármilyen más esetben, amikor már tüneteket mutató személyekkel, vagy idősekkel kell találkoznunk, vagy mi magunkon veszünk észre tünetet, sebészi maszk ajánlott.A társadalom nehezen áll át egy ilyen helyzetre, azonos szituációban, azonos ember mellett azért érezzük magunkat feszélyezve, mert visel maszkot, de azért is úgy érezhetjük, ha éppen nincs rajta.
Akkor mit tegyünk? Maradjunk otthon, vágná rá Győrfi Pál sokadjára is. Viccet félretéve, ha tehetjük, akkor viseljük, de legyünk vele tisztában, hogyan kell és miért. Ne vegyük le, majd húzzuk vissza, miután elszívtunk egy cigit, ne lógassuk a nyakunkban, az egyszer használatos maszkoknak pedig nem véletlenül az a nevük. Ezeket se csak úgy dobjuk el, vagy tegyük le az autóba, azonnal csomagoljuk zacskóba és dobjuk ki az első kukába. Rosszat csak akkor tehetünk, ha nem tudjuk, hogyan viseljük, jót azzal teszünk vele leginkább, hogy mi nem fertőzünk meg mást, nem tüsszentjük le az autónk kormányát, de már csak a beszéddel a levegőbe kerülő mikroszkopikus cseppek sem juthatnak el általa a műszerfalra, kezelőszervekre, hogy ott várjon arra, aki majd legközelebb hozzáér. Ennél viszont talán fontosabb a megfelelő higiénia, mindig mossunk kezet alaposan, az autóban ne nyúljunk addig semmihez, amíg le nem fertőtlenítettük a kezeinket, mert már a külső kilincsről is bevihetjük az autóba az akár halálhoz is vezető koronavírust.
Érdemes ezek alapján cselekedni, és nem bizonytalan forrás és saját vélemény alapján írni.
Manapság nagyon megütheti az a bokáját, aki félretájékoztat 🙂
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
Köszönjük, tudjuk. Ezért instrukciót nem adott a cikk, az alaptézis a következő: “Alapvetően rosszat nem teszünk, ha viselünk maszkot, amikor csak lehet, ez az autóban is igaz.”
Magas alkoholtartalmú fertőtlenítő oldószerként is viselkedhet, ezért ésszel fujkálnám a műanyagokat az autóban/lakásban.
Szerintem a legjobb megoldás a gőztisztító (nem írnék márkát, nekem a K betűs márka vált be, évek óta használom az autóimban és a lakásban is), még a klíma elpárologtatót is ezzel fertőtlenítem havi egyszer. A komolyabb SC2/3 sajnos kicsit húzós lett mostanra – főleg a nem ipari sárga színben-, de egy kézi verzió valamelyik olcsóbb márkától nem annyira vészes. (És a gőz nem bántja a lakkot/műanyagot sem)
Akit érdekel, YT keresés “ammo nyc steam cleaning”, én is innen vettem az ötletet.