Euro normák és színes plakettek. De melyik mit jelent?

Minden az emissziós normákról és a most megszűnt környezetvédelmi plakettekről

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Euro norma, katalizátor, szén-dioxid kibocsátás, meg fekete plakett. Ha ezek a fogalmak idegenek, akkor itt a jó alkalom a fejtágításra.


A kormány köztehercsökkentő törekvései értelmében már nem kapnak az autók kis plaketteket a rendszámukra. Korábban volt a műszaki érvényesség lejártát igazoló és a környezetvédelmi osztályt színnel jelző, de már végre elbúcsúzhatunk tőlük. Ha a műszakit igazoló elveszett, azt pótolni kellett, de mind a kettő pénzbe került, és fölösleges teher volt. Eddig. A rendszer csak részben változott, mindjárt mutatjuk hogyan, de előtte egy kicsit had menjünk bele ebbe a környezetvédelmi osztály témába. A szmogriadós téli szezon sem múlt még el, a dugódíj már itt van a szomszédban. És eleve egyáltalán nem mindegy, hogy milyen besorolású autóval óvjuk szennyezzük a levegőt.
Hirdetés


Új plakettet nem ragaszatnak fel, a régieket lekaparják, de ettől még fontos tudni, hogy az autónk műszakija mikor jár le, és milyen környezetvédelmi kategóriába tartozik. Előtérbe kerül a forgalmi engedély, amit érdemes máris előkotorni a tárcából, és kihajtogatva átfutni, hogy mi is szerepel benne. A kis zöld leporelló belső oldalának tetejéről nyilván a legtöbbeknek ismerős a műszaki érvényességi idő rovat. Voilá, megoldott az egyik plakett elhagyása. Nem is értem, hogy miért kellett eddig várni... Óvatosan hajtsunk át a frontrész közepére, és keressünk erősen, én is alig találtam meg. Ott van a "V.9" jelű rubrika, amiben lesz egy szám, ami a jármű környezetvédelmi osztályba sorolását jelzi. Ez a kategorizálás a szennyezőanyag-kibocsátási követelmények alapján történik. Gondolom a 0 és 16 közötti értékek nem mondanak semmit. Jöjjön a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) aktualizált, hivatalos besorolása, egy giga méretű táblázatba szedve. Ez majd remélhetőleg mindent világossá tesz.

A környezetvédelmi osztály jelzés (kód) A környezetvédelmi osztályt meghatározó jellemző
0 - katalizátor nélküli, Otto-motoros
- a jóváhagyási előírások szerint nem minősített Dízel-motoros,
- ENSZ-EGB 83.00-83.01/A vagy 49.00-49.01/A előírás szerinti jóváhagyási jellel ellátott Dízel-motoros
1 - katalizátoros, nem szabályozott keverékképzésű, Otto-motoros
2 - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű, Otto-motoros [kivéve a 4. osztályba sorolt ENSZ-EGB 83.02/B. előírás (Euro 2) szerinti jóváhagyási jellel ellátott gépjárművet]
3 - az ENSZ-EGB 83.01/C, vagy 49.02/A előírás (Euro 1) szerinti jóváhagyási jellel ellátott, Dízel-motoros
4 - az ENSZ-EGB 83.02/B. előírás (Euro 2) szerinti jóváhagyási jellel ellátott - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű - Otto-motoros,
- az ENSZ-EGB 83.02/C, 83.03/C, 83.03/D, 83.04/C, 83.04/D, illetőleg a 49.02/B és 51.02 előírások (Euro 2) szerinti jóváhagyási jellel ellátott Dízel-motoros
5 - tiszta gázüzemű- vagy elektromos meghajtású, illetőleg
- hibrid (a gépjárművet meghajtó elektromos-, valamint Otto- vagy Dízel-motorral is ellátott) hajtású
5E. - tisztán elektromos gépkocsi
5N. - növelt hatótávolságú külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi
5P. - külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (plug-in hibrid gépkocsi)
5Z. - egyéb nulla emissziós gépkocsi
6 - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű, az ENSZ-EGB 83.05 előírás B jóváhagyás A. szintje2 szerint jóváhagyott, OBD-rendszerrel ellátott Otto-motoros (Euro 3)
7 - az ENSZ-EGB 83.05 előírás C és D jóváhagyás (A)2, illetőleg a 49.03 előírás I. jóváhagyás és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel ellátott Dízel-motoros (Euro 3)
8 - az ENSZ-EGB 83.05 előírás C és D jóváhagyás (A), vagy 49.03 előírás I. jóváhagyás és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (Euro 3)
9 - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű, az ENSZ-EGB 83.05 előírás B jóváhagyás B. szintje szerint jóváhagyott, OBD-rendszerrel ellátott Otto-motoros (Euro 4)
10 - az ENSZ-EGB 83.05 előírás C jóváhagyás (B)4 és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (Euro 4)
11 - az ENSZ-EGB 49.03 előírás II jóváhagyás és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (Euro 4)
12 - az ENSZ-EGB 49.03 előírás III jóváhagyás és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (Euro 5)
13 - az ENSZ-EGB 49.03 előírás IV jóváhagyás és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (EEV)
14 - a 692/2008/EK és a 566/2011/EU bizottsági rendelettel módosított 715/2007/EK parlamenti és tanácsi rendelet 1. melléklet 1. táblázatában meghatározott határértékek alapján jóváhagyott légszennyezésű gépkocsi (Euro 5)
15 - a 692/2008/EK, a 566/2011/EU és a 459/2012/EU bizottsági rendelettel módosított 715/2007/EK parlamenti és tanácsi rendelet I. melléklet 2. táblázatában meghatározott határértékek alapján jóváhagyott légszennyezésű gépkocsi (Euro 6)
16 - az 582/2011/EU bizottsági rendelettel módosított 595/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint jóváhagyott gépkocsik (Euro 6)


Ne tévesszen meg senkit, hogy az NKH weboldalán még a színes plakettek is szerepelnek. Azoknak búcsút inthettünk, de a besorolási rendszer alapvetően nem változott ezzel. A forgalmiba a sikeres műszaki vizsga után a sorszámcsíkot továbbra is be kell ragasztani, valamint be kell jegyezni a lejárati hónapot, valamint napot, és a bejegyzést le kell bélyegezni. A plakettek megszűnése nem jelenti a járművek környezetvédelmi osztályba sorolásának megváltozását. 2016 január elsejétől tehát megszűntek a forgalmi rendszám cseréje miatti, és egyéb okból történő címke és plakett pótlások. A vizsgakor a rendszámtáblán korábban rögzített rendszám érvényesítő körcímkét és a környezetvédelmi plakettet eltávolítják.

Euro hanyas is?
Az európai kibocsátási normák határozzák meg az Európai Unió államaiban eladott új gépjárművek károsanyag-kibocsátásának elfogadható szintjét. A kibocsátási normákat uniós irányelvek alapján definiálják és ezek az idő előrehaladtával egyre szigorodnak. Jelenleg a nitrogén-oxidok (NOx), a szénhidrogének (HC), a szén-monoxid (CO) és a szálló por (PM) határértékeit szabályozzák a szén-dioxid mellett. Ez a szabályozás érvényes a legtöbb gépjármű esetében, beleértve a személy- és tehergépkocsikat, traktorokat, vonatokat és még a hajókat is. A normák az Euro nevet viselik egy számmal kombinálva. Ez a szám minél nagyobb, annál újabb és annál szigorúbb előírásról van szó. A sor az 1992-től kötelező Euro 1-gyel kezdődik, amely szerint legalább úgynevezett „egyéb” katalizátorral kellet felszerelni minden új gépjárművet. Ez az egyéb katalizátor a gyakorlatban szabályozatlan katalizátort jelent a régebbi benzineseknél, az oxidációs katalizátor meg a dízeleknél jellemző.
Az 1996-tól előírt Euro 2 szabvány teljesítéséhez szükséges a három gázkomponensre ható, (magyarra ferdítve három utas) lambda szondával ellátott katalizátor. A 2000-től kötelező Euro 3 összesen kettő darab lambda szondát ír elő. A lambda szonda a jármű üzemanyag ellátását szabályozza, úgy hogy a kipufogógáz oxigéntartalmát méri, és ezzel optimalizálható a katalizátor szűrőképessége. Ebben az esetben az egyik oxigénszonda a katalizátor előtt, a másik a katalizátor után kap helyet a kipufogórendszerben. A 2005-ös Euro 4 norma például a benzines autóknál 1,0 gramm szén-monoxid kibocsátást enged meg kilométerenként, szemben az 1992-es 2,72 grammal. A 2009 szeptemberétől előírt Euro 5 után már 2014 szeptembere óta az Euro 6 van érvényben.


Mindezek után csak egy kérdés van, hogy miért pont most? A gyors válasz lehetne az, hogy így csökkenjenek a közterhek, de ha kicsit tudunk olvasni a sorok mögött, akkor rájöhetünk, hogy egyszerűen már nem kell a rendőrnek a matrica a bírságoláshoz. A jövőben a hatóságok a fixen telepített és mobil kamerarendszerrel, illetve más eszközökkel is elérhető online járműnyilvántartás alapján el tudják majd érni aaz ellenőrzésekhez szükséges adatokat. Az NKH tájékoztatása szerint türelmi idő a jogszabály alapján nincs, de a szuper traffipaxok tényleges beüzemeléséig még van egy-két hónap. Az is kérdéses, hogy a közterület-felügyelet munkatársai hogy döntik majd el, jogosan parkol egy autó, vagy lejárt műszakival lett félreállítva egy értékes parkolóhelyen?
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?