Kipróbáltuk a Dacia Joggert! Imádni fogják a magyar piacon!

3 millió forintért 7 üléses családi autó? A Dacia Jogger tudja!

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Tágas, praktikus, nem mellesleg divatos, ráadásul az árszabásnál sem szaladt el a Dacia józan esze, szóval a Jogger valószínűleg szép jövő elé néz, főleg a nagycsaládosok körében, az állami támogatásnak köszönhetően.

Kedves szabadidő-autók! Kössétek fel a gatyátokat, mert a Dacia Jogger bizony feledtetheti kicsit a SUV-lázat. Kész felüdülés egy valóban a családi igényekre szabott autóval találkozni, persze a Daciánál is tudják, hogy a SUV-dizájnnak nehéz ellenállni. Ezért az 5, vagy akár 7 üléses újdonságukat, (a Lodgy utódját) eleve terepjárós hangulatúra faragták. Nincs már külön Stepway, mindegyik Jogger követi az aktuális divatot. Mint az köztudott, nem elég erősnek lenni, annak is kell látszani, ugyanez sokféle módon igaz. Nem elég komoly autónak lenni, annak is kell látszani, márpedig a Joggernek ez nagyon is sikerül. Már az új Sandero és Logan is olyan formatervet kapott, amiért lehet lelkesedni, amely első pillantásra megfog és becsábít egy márkakereskedésbe, még ha csak néhány érdeklődő kérdés erejéig is. A Joggeren is ugyanez a formanyelv köszön vissza, a B-oszlopig szinte megegyezik az előbb említett típusokkal. De csak szinte! Ha szánunk egy kis időt arra, hogy megnézzük a részleteket, akkor máris szembetűnik, hogy a fényszórók azok, amik tényleg ugyanazok. Ám a Jogger egyedi hűtőmaszkot kapott, szintén más egy kicsit a lökhárító is, benne a ködfények “fészkéül” szolgáló díszbetétekkel. És akkor még nem is említettem a motorháztető domborulatait, amiket szintén egyedileg rajzoltak, ráadásul ez a részlet kimondottan “izmos” karakternek próbálja beállítani a Joggert, pedig a hajtásról józan mennyiségű lóerő gondoskodik, de erről majd később.
Hirdetés
Először fejezzük be az autó körbejárását! Oldalról is érdekes, a kombik és az egyterűek stíluselemei keverednek benne, ahogy azt az elődjein is láthattuk. A B-oszlopnál megemelkedik a tetővonal, amit nem is akartak titkolni, látványos a lépcső a díszbetét felett. Izgalmasak a sárvédő-domborulatok, viszont a koptatócsíkok csak matricák, nem igazi műanyag elemek. Ugyanakkor szinte fel sem tűnnek a tetőrudak, hiszen olyan szépen illeszkednek az összképbe, meg hát egy valamire való kombiról, vagy egyterűről amúgy sem hiányozhatnak. Igen ám, de a Joggeren úgynevezett moduláris tetőrudak találhatók, amelyek keresztbefordíthatóak, így adva tetőcsomagtartót. Említést érdemel a “legvadabb” karosszériaszín, a terrakotta barna is, amelyért 160 ezer forintos felárat kérnek, ám Extreme felszereltségi szinttel már járnak a fekete, 16 colos könnyűfém felnik is, habként a dizájntortán. Szerencsére a vásárlók egyre bátrabbak a színválasztás terén, ami jól mutatja azt is, hogy most már nem akarják az ügyfelek titkolni a világ elől, hogy Daciát vásároltak, sokkal inkább büszkén megmutatnák. Magyarán már nem csak a száraz racionalitás a legfontosabb tényező egy Dacia vásárlásakor, most már bizony a szív is megdobban. Végül eljutottunk hátra, ahol nehéz nem belelátni egy Volvót a hátsó lámpák kialakítása miatt, ám ez nem baj, hiszen egy prémium márka modelljéhez hasonlónak lenni nem bűn. A fekete, fényezetlen sárvédőívek pedig itt folytatódnak fekete lökhárítóban, ami azért kapott egy ezüst dekorelemet is, a márkanevet pedig büszkén kiírták jó nagy betűkkel középre. Amit még nem említettem, az a CMF-B platform, erre épül ugyanis a Jogger, ami jelenleg a Dacia kínálatának leghosszabb modellje, a maga 2,9 méteres tengelytávolságával és 4,55 méter hosszú karosszériájával. Elődjéhez képest megnövelték a hátsó ajtók hosszát, így könnyebben tudnak beszállni a hátul utazók.
Hirdetés
Dacia Jogger - méretek
Hosszúság [mm] Szélesség [mm] Magasság [mm] Tengelytáv [mm] Csomagtér [l]
4547 1784 1691 2897 5 üléses: 708-1819; 7 üléses: 160-565-1807
A műszerfalat egy az egyben átemelték a Sandero/Logan párosból. Magasabb szinten már digitális klíma jár, illetve igényesebb vászonbetétek is. Ezek segítenek feledtetni, hogy a műanyagok nagy része elég “kopogós”, olcsó hatású. De hát manapság már olcsónak számít a Jogger, ahogy az hamarosan kiderül. Háromféle multimédiás rendszer közül lehet választani. Az alap annyira alap, hogy lényegében csak egy dokkoló egységet alakítottak ki, amelybe az okostelefont helyezve az lesz maga az érintőképernyő. Felette áll a Media Display, amelyhez már 8 colos valódi érintőképernyő jár az okostelefonos alkalmazások vezeték nélküli felismerésével. A Media NAV pedig a csúcs, beépített navigációval és 6 hangszóróval megspékelve.
Hirdetés
Kényelmesek a szövetkárpitos ülések is. Elöl megfelelő méretű a combtámasz és a deréktámasz, de nincs elektromos ülésállítás, ellenben kérhető ülésfűtés 60 ezer forintért. Persze csak előre, a második üléssorban szintén kényelmes az ülések párnázottsága, emellett a lábtérre sem lehet panasz, az ötajtós modell esetén pedig itt jönne a csomagtér méretéről az infó, ám a Jogger 7 személyes is lehet. A leghátsó üléssorban ráadásul akkora helykínálattal, hogy egy 176 centis felnőtt is különösebb kényelmetlenség nélkül elfér. Na, most jöhet a csomagtér, ami az ötüléses esetében 703 liter alapból, de ez közel 2 köbméter is lehet, míg a 7 üléses esetében már csak 160 liter poggyásztér marad alapból, amennyiben 7 személy utazik. Viszont ugyanúgy bővíthető 2 köbméteresre. Motorkínálatban nincs nagy választék, viszont a kezdetben elérhető két hajtáslánc egyfajta arany középút a Joggerhez. A TCe 110 egy turbós, egyliteres, háromhengeres benzinmotor, amely 110 lóerőt és 190 Nm forgatónyomatékot ad. Utóbbit már 1750-es fordulatszámtól, szóval az átlagos használathoz maximálisan elegendő az ereje, illetve a rugalmassága. Persze a hétszemélyes teltházzal már biztosan igényel egy kis munkát a hatfokozatú sebességváltóval, amit viszont szeretni fog a sofőr, mert nagyon kellemes a szerkezet. Szépen, határozottan mozog a kulisszában és a kuplungpedál sem túl puha, könnyű érezni a fogáspontot.
A gyári adat szerint 5,6 liter az átlagfogyasztása, a menetpróba során - csak a vezető előtti műszeregység adataira hagyatkozva - kerek 6 literes átlagot jelzett vegyesben. Egy kicsit többet eszik, főleg a cseppfolyós gáz az ECO-G változat (viszont üzemanyagként olcsóbb az LPG), amely ugyanez a motor, de csak 100 lóerővel és listaáron is olcsóbban, 40 literes LPG tartállyal és 50 literes benzintankkal. Maximális hatótávolsága elérheti az 1000 kilométert, a menetpróbán 8,4 literes LPG fogyasztást írt ki a fedélzeti rendszer. Ebben egyébként gombnyomásra lehet választani, hogy a benzint vagy a folyékony gázt szeretnénk el használni. Természetesen az 5 és a 7 üléses is kérhető ezzel a motorral, de lesz még hibrid is, az viszont csak decembertől rendelhető. Ám fontos tudni, hogy egyelőre úgy néz ki, a nagycsaládos támogatás idén év végéig kérhető, így a hibridet is meg lehet még csípni vele.
Dacia Jogger - műszaki adatok
TCe 100 LPG TCe 110
Emissziós norma Euro 6d
Hengerűrtartalom [cm3] 999
Hengerek/szelepek száma 3/12
Váltófajta/-fokozat kézi/6
Üzemanyag benzin/LPG benzin
Teljesítmény [LE] 90 (4800-5000); LPG: 100 (4600-5000) 100 (5000-5250)
Nyomaték [Nm] 160 (2100-3750); LPG: 170 (2000-3500) 200 (2900-3500)
Gyorsulás 0-100 km/h 12,5 (LPG: 12:3) 10,5
Végsebesség [km/h] 172 (LPG: 175) 180
Kombinált fogyasztás - WLTP [l/100 km] 6,0 (LPG: 7,6-7,7) 5,6-5,7
CO2-kibocsátás [g/km] 135-136 (LPG: 119-120)) 127-129
Saját tömeg [kg] 1223-1262 (LPG: 1252-1291) 1176-1261
Hirdetés
Na és most jöhet, amit eddig még nem tudtunk. Hogyan viselkedik az úton? Röviden: nagyon kellemes vezetni a Joggert. Kimondottan jól találták el a futómű hangolását. Ilyenkor többnyire azt az arany középutat keresik a mérnökök, hogy ne legyen túl lágy a rugózás, hiszen akkor bár észrevétlenül átsiklik az úthibákon, mégis a bizonytalanság érzetét keltheti az utasokban. Viszont, ha túl kemény, akkor még a kisebb úthibákon is nagy rázkódással jut át, ami kényelmetlen. Nos, a Jogger esetében nincs jelen a túlzott dőlési hajlam, hiába számít magasabb építésűnek. Egyébként a hasmagassága 20 centi, szóval bátran lehet telekjárásra használni, nem ijed meg a könnyebb földutaktól. Viszont összkerékhajtás hiányában a nehezebb tereppel már nem érdemes próbálkozni. Ugyanakkor nem is túl feszes a rugózás, mégis sokkal stabilabb a tempós kanyarokban, mint amire számítottam, de úgysem ez az attitűdje egy családi autónak. Ugyanígy kellemes meglepetés, hogy a kormányzás sem túl steril, megfelelő mennyiségű visszajelzést ad az elektromos szervokormány, emellett nem pattog el üresen sem az autó hátsója.

Ismét csak oda tudok kilyukadni, hogy egyszerűen kellemes vezetni. Korábban a Lodgyval kapcsolatban felmerültek olyan kritikák, amelyek szerint túl nagy a menetzaj. Nos, ilyesmit nem érezni a Joggerben, a háromhengeres motor hangja nem válik tolakodóvá autópályatempónál sem, a szélzaj pedig szintén nem jelent gondot.

Inkább az oldalszél-érzékenység az, amit határozottan érezni az autóban ülve. Biztonsági felszereltségből is hozza az elvárható szintet. Vészfékasszisztens, holttérfigyelő, parkolóradarok elöl és hátul, tolatókamera, illetve visszagurulásgátló is segíti a vezető dolgát. Ám itt nem mehetek el szó nélkül a tolatókamera lassú reagálása mellett, bár ezen kívül nem nagyon tudok negatívumot megemlíteni az autóval kapcsolatban. Talán a hátsó dobfékbe köthetnék még bele, hiszen manapság már ritka, de vezetés közben semmi hátrányát nem érezni. Fentebb felhívtam a figyelmet arra, hogy a Dacia az új formatervével már maximálisan hat az érzelmekre is, ha még hozzáteszem, hogy elképesztően csábító számokat firkantottak az árcédulára is, akkor máris érthetővé válik, miért is fogják imádni itthon. Főleg az idén a nagycsaládosok számára még igényelhető két és félmillió forintos állami támogatással. Az LPG-s modellek az olcsóbbak, az 5 személyes alapmodell 5 299 000 forintról indul, de ez még elég fapados, a légkondit is 130 ezer forintért kell hozzá rendelni. Nem is ez lesz az ütőkártya. Sokkal inkább a 7 személyes változatok, amelyeknél a belépő 5 549 000 forintba kerül. A jobban felszerelt Comfort 6 199 000 forint, a csúcson álló - egyben a legdögösebbre konfigurálható - Extrem pedig 6 499 000 forintról indul. Állami támogatással ez 3,99 millió forintra csökkenthető, de ha nem ragaszkodik az ügyfél a csúcsfelszereltésghez, akkor akár alig több, mint 3,5 millió forintért hazavihet egy valóban tágas, divatos, friss technikával felvértezett autót. Sőt, ha a fapados változat mellett dönt, akkor 3 millió forint környékére mehet az ár.
Dacia Jogger - árak
Essential Comfort Extreme
5 személyes
TCe 100 LPG 5 299 000 5 949 000 6 249 000
TCe 110 5 419 000 6 069 000 6 369 000
7 személyes
TCe 100 LPG 5 549 000 6 199 000 6 499 000
TCe 110 5 669 000 6 319 000 6 619 000

Végül még egy érdekességet szeretnék megemlíteni a Dacia új arculatával kapcsolatban. Ugyanis hamarosan érkezik a márka új logója, de a Joggereken még a jól megszokott változat marad körülbelül nyárig. Sok-sok év múlva valószínűleg különlegesnek számítanak majd ezek a "régi" emblémás Joggerek, ami akár árfelhajtó hatású is lehet a használtpiacon. Úgyhogy, akinek már megfordult a fejében, hogy beruház egy Joggerre, érdemes minél hamarabb betérnie egy márkakereskedésbe, ha nem is feltétlen az embléma miatt, az állandó áremelkedés elkerülése érdekében mindenképp.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2022.02.10. at 14:56
    Permalink

    Egész korrekt autónak tűnik, és az árak sem szálltak el annyira, mint máshol.
    Az egyetlen problémám, hogy egy – akár – 7 személyes autót képesek egyetlen motorral adni, ami egy 3 hengeres ezres blokk. Ez szörnyű! Nyilván nem a gyártó tehet róla, erre kényszerítik a hülye szabályok sajnos.
    Milyen jó lenne ez a kocsi az 1,33 TCe motorral, vagy akár egy 1,5 dCi-vel. Mindenki eldönthetné mire van szükséges, mit tud megfizetni, és ennek alapján választana. De ez már a múlt sajnos. Régen egy típushoz kínáltak alaphangon 5-6 féle motort, most meg mindenhol van egy 3 hengeres és ha kell kell, ha nem akkor nem.

  • 2022.02.10. at 18:26
    Permalink

    T. Cikkíró!
    Szeretném leszögezni, hogy a két motor nem ugyanaz!
    Igaz mindkettő lökettérfogata 999ccm, de a gyengébbik 100Tce szívócső befecskendezéses, a vezérlése a szívó oldalon változó, és nem görgős a szelephimba!
    Az erősebbik mindkét szelep vezérlésnél változó, közvetlen befecskendezésü, és görgős a szelephimba.
    Tisztelettel: Nagy Attila

  • 2022.02.11. at 16:04
    Permalink

    Tudjátok, hogy nem kedvelem a dácsát.. de ettől függetlenül, ez az autó, -akár-… !!akár!!… még jó is lehetett volna.

    Családi autóra, 7személyes autóra, elérhető áron, van igény.
    Nem is értem a Suzukit, hogy miért nem csap le a piaci résre, mert a legtöbb gyártó elhanyagolja ezt a kategóriát..

    Ez a dácsia két súlyos sebből vérzik.
    Egyik a minőség.. ez a kisebbik baj, mert ennyi pénzért Lexus színvonalat ne várjon az ember.. a probléma gerince a motor.

    Tehát van ez a két 1000-es kis francia lóf.sz motor, csukjátok be a szemeteket és képzeljétek el ezt az autót abban a szerepben, amire kitalálták.

    Nagy család, 5-6 fő esetleg csomagokkal rommá pakolva a taligát.

    Igazi … lesz belőle.

    A… ez lesz a dedikált autómobilja, amivel nyugat-európa útjait róják majd.
    Csurig pakolva, kipufogó dobbal az aszfaltot verve, 70-el a szélső sávban, kamionok előznek…

    A már említett logan mcv is … volt.
    Ez is az lesz.

    • 2022.02.11. at 18:24
      Permalink

      1, ennek a minősége azért már elég meggyőző, nézd meg, utána itelkezz
      2, azért 200nm megtolja ezt rendesen, ahogy teleulve illdomos 6 további emberért felelősséget vállalva, jobban mint egy 1,6os szivobenya 150nme dupla fordulaton
      3, ettől még jó lenne ennek a motornak a 4. Hengere (merthogy ez az 1,33as-1 henger). De jövőre lesz 1,690le+50le etech hibrid, vagy 3mval drágábban, minimálisan lesz erősebb. Sajnos a co2 nem bírja el a nagyobb motorokat, pedig a dci jó lett volna, lodgyban még az van
      4, azért az elég markizaypeteres, hogy a sok dolgozó 3 gyerekes magyar családot leciganyozod, akik most kizárólagosan vásárolják, máskor gondold végig mielőtt leírod, kikérem a nevükben is. Ennyi erővel az ányóc is cigányputtony, 20 évesen.

    • 2022.02.11. at 18:27
      Permalink

      HAli!
      Nehogyazt hidd.
      Nekem Logan MCV-van, kvázi ugyanez, 1,0Tce + LPG motorral. Mérés alapján 107/100Le/160-170Nm tud a motor (youtube erőmérő)
      Az előző MCV-m 0.9Tce motorral szerelt volt, 4 személyel fullra pakolva Görögország, semmi panasz nem volt rá, 6,7L/100km fogyasztással teljesítette a hegyekkel tarkított nyaralást.(pedig az gyengébb 90Le/140Nm)
      Ez a motor erősebb, mind Le-re, mind Nm-re, voltam ezzel is 4 személlyel nappali bútorért az alföldön(tetőcsomagtartó rulez), de nem a tempóval-erővel volt baj, hanem a spanifer zajhatásával…..
      Ja a francia motor Mercedes kooprodukcióba került fejlesztésre, és Mercedesbe is az 1,33Tce kerül…..
      Üdv Nagya

  • 2022.02.15. at 13:14
    Permalink

    Az elmúlt 30 évben japán kocsikat használtam. Mazda626, Mazda MPV és Toyota Prius+, mégis hogy ne vesszen el a nagycsaládos kedvezmény ezt a Joggert rendeltünk meg. Amiből egyedül a motorja japán Nissan fejlesztés. Japán fórumokon utána olvastam H4Dt motor őse egy Datsun 100A-ból való. Ezt a motort kapta a Nissan Micra és Almera is több ázsiai piacon amely elfut akár 4-500 ezer km-et. A másik pozitívum, hogy ez nem Tangerben készül mint a Lodgy, mert a marokkói minőségnél talán a román is jobb. Mivel mi sokat használjuk, kiderül, hogy mit fog kibírni a Jogger. utazocsalad.travel.blog

    • 2022.02.15. at 19:46
      Permalink

      Ez a nagycsaládos kedvezmény akkor is érvényes marad, ha csak öt üléssel használod és a hátsó üléseket a garázsban hagyod? Mert ha nem szereled ki, akkor a csomagtartójába kb.nem fér el semmi.

Vélemény, hozzászólás?