Összkerékhajtással sem úszható meg a hólánc

Téli gumi és hólánc hiánya miatt is büntetés járhat

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Itt a hó és a síszezon, ezért aztán fontos tudni, hogy itthon és a környező országokban milyen előírások szabályozzák a téli abroncsok és a hólánc használatát.

Tény, hogy az összkerékhajtású autók hólánc nélkül is gond nélkül felmehetnek ott, ahol a csak két keréken, azaz egy tengelyen hajtottak csakis lánccal. Ám ennek ellenére, ahol kötelező a hólánc, ott a 4x4-es autókra is fel kell szerelni azt, legalább egy tengelyre, logikusan a kétkerékhajtású üzemmód esetén is hajtottra. A legtöbb mai összkerekesben ugyanis csak az alapesetben hajtott (legtöbbször első) kerekek elforgásakor kap nyomatékot a másik tengely. Hólánc használatával tehát egyrészt megkíméljük a hajtásláncot, másrészt fékezéskor és kanyarban is jobb lesz a tapadás - ezért is kötelező annak használata.
Hirdetés
A hólánc tehát összkerékhajtással sem kerülhető el, nézzük, hogy hol kötelező annak használata – mindenki számára. Csakis olyan helyen lehet, ahol az úttestet összefüggő hó vagy jégréteg borítja - ellenkező esetben a lánc károsítaná az abroncsot és az úttestet is. A hólánc használatát közlekedési táblával rendelheti el a közútkezelő - itthon is volt erre példa az elmúlt napokban. Ausztriában pedig a síterepek közelében - ahol környezetvédelmi okokból nem sózzák az utakat - csaknem állandó jelleggel vannak kihelyezve. A szabályszegők ott alsó hangon 35 eurós büntetésre számíthatnak, ám a bírság 5000 euróig kúszhat elakadás általi torlódás vagy baleset okozása esetén. Fontos megjegyezni, hogy bár személyautók számára Ausztriában sem kötelezően előírt a téli gumiabroncs, azonban a téli üzemben, azaz november 1. és március 15. között - amikor a buszokra, kamionokra kötelező -, akkor havas, jeges úton a személyautóknál is annak számít, legalább 4 mm-es profilmélységgel. Magyarán télen mégsem érdemes megfelelő téli abroncsok és hólánc nélkül a sógorokhoz indulni.

Ország Téli gumi Hólánc
Németország Nem kötelező, de helyzettől függően előírhatják Tábla szerint
Benelux államok Nem kötelező Csak havas, jeges úton
Olaszország Nem kötelező, de előírhatják, például Aosta-völgy, 10.15-től 04.15-ig Nem kötelező, de előírhatják
Szlovénia Kötelező: 11.15-től 03.15-ig személyautóra Helyzettől függően
Spanyolország Nem kötelező Csak havas, jeges úton
Horvátország Nem kötelező Kötelező az előírt régiókban: Lika/Gorski Kotar
Norvégia Nem kötelező Kötelező 3,5 t össztömegű járműveknél
Ausztria Helyzettől függően kötelező, min. 4 mm profilmélység Táblával jelzett úton kötelező
Portugália Nem kötelező Csak havas, jeges úton
Svájc Nem kötelező, de helyzettől függően előírhatják Tábla szerint
Szlovákia Kötelező, de helyzetfüggő Csak havas, jeges úton
Románia Kötelező: 11.15-től 03.31-ig Táblával jelzett helyeken kötelező
Magyarország Nem kötelező Csak havas, jeges, táblával jelzett úton
Franciaország Nem kötelező Helyzettől függően előírhatják

És mi a helyzet a többi, síterepet tartogató szomszédnál? Romániában november 15. és március 31. között kötelező a téli gumi, Szlovákiában azonban csak összefüggő hótakaró vagy jegesedés esetén előírt a legalább 3 mm profilmélységű téli abroncs, a hóláncra pedig tábla figyelmeztethet. Szlovénia félig szigorú csak, ott november 15. és március 15. között előírt a téli abroncs - igaz csak két kerékre -, néhány, táblával jelzett helyen pedig a hóláncra is szükség lehet. Mi a két téli abroncsos közlekedést senkinek sem javasoljuk!

A többi szomszédos ország télen kevés utazót izgat, ám a még egy lépéssel távolabbiak annál inkább. A síterepeket bőven tartogató Olaszországban sincs egységes szabályzás – voltaképp érthető is, hogy Palermóban más az előírás, mint az Alpokban. A hegyekben, illetve a francia határ közelében fekvő Aosta-völgyben kötelező a téli abroncs, a táblával jelzett utakon pedig a hólánc is. Franciaországban az abroncs nem, a hólánc viszont kötelező tartozék, hogy azt a táblával jelzett utakon fel lehessen szerelni. Svájc, Németország, de érdekes módon még Svédország vagy Norvégia is viszonylag megengedő: csak az „útviszonyoknak megfelelő” abroncsot és néhány, táblával jelzett részen a hóláncot követelik meg – aki viszont balesetet okoz nyári abronccsal, az komoly szankciókra, akár a mentés kifizettetésére is számíthat.
Az útviszonyoknak megfelelő abroncs valóban kulcsszó, hóban előírásoktól függetlenül nem érdemes egyéb abronccsal, mint télivel próbálkozni, a skandinávok pedig azt is jól tudják, hogy összefüggő havon a szöges gumi a legjobb – a többieknek marad a hólánc, mellyel itthon például legfeljebb 20 km/órával, döcögősen lehet haladni és csakis addig, amíg valóban kizárólag havon gurul az autó, utána azt le kell szerelni.
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.31. at 04:09
    Permalink

    mindenre van megoldás. nyergesre ilyet tesznek nálunk: http://www.youtube.com/watch?v=z2la-N1OoPg

    ha te a pirelli scorpiont leszedted a linkelt hankook kedvéért, akkor gratulálok. átlag havas úton körbeautóználak a 4×4-eddel együtt.
    a főnököd meg egy balek. nekem tavaly 240 €-ért cseréltek 385/65 R22.5 gumit frankfurt mellett. jó 80%-os gumit raktak fel és ebben az árban minden benne volt. ha nem az s.o.s.-ben álltam volna, akkor elvitt volna a legközelebbi pihenőig és ott csinálta volna meg.
    te sem gondolhatod komolyan a 3300€-t.
    az meg hogy “személyesen kivitte”, különdíjat érdemel… jól felkészült, jól szervezett cég lehet tele hozzáértő “szakemberrel”.
    ja egyébként 4×4-es oktáviám van.
    és nem szoktam ilyeneket mondani, de amiket írogatsz abból azt szűröm le, hogy nem igazán vagy felvilágosult a témában. lehet hogy többet tolattam havon mint amennyit te előre mentél életedben…
    béke!

  • 2017.10.31. at 04:09
    Permalink

    Ausztriában a téli gumi 3,5t össztömeg-IG!!!! kötelező, 3,5t felett nem. Tehát kamionra, buszra NEM kötelező. A hóláncnak viszont november1.-től április 15.-ig bent kell lennie az autóban.

  • 2017.10.31. at 04:09
    Permalink

    Gyakorlatlanul, a havas úton hóláncot szerelni, elég macerás dolog.
    Érdemes otthon, nyugodt, esetleg száraz körülmények között, rutint szerezni.
    Nem árt, ha a hólánc mellé egy kis autós hólapátot, egy pár munkakesztyűt is bekészítünk.
    Ezek nagy segítségünkre lehetnek éles körülmények között.
    Egyébként magam, csak akkor teszem fel a láncot, ha köteleznek rá, mert a téli gumijaimmal kiszánkózott emelkedőn is simán felmegyek.

  • 2017.10.31. at 04:09
    Permalink

    hóláncal fékcsövet letépni? még nem hallottam ilyesmiről. bütykös téli gumi? lamellásnak kell annak lennie, nem bütykösnek. a jó nagy bütykös terepre való.
    az olaszországi sztori meg urban legend. alagútból/hídról egyéb leállósáv nélküli szakaszokról ingyen mentenek a következő parkoló/pihenő helyig. a kolléga meséit legközelebb fenntartásokkal fogadd.

    egyébkén nem fagy oda a kéz, sőt, még koszos sem lesz, ha ilyet használsz:
    http://www.youtube.com/watch?v=kK-vsi3_8r4

    kb 3 perc alatt szoktam felrakni.

  • 2017.10.31. at 04:09
    Permalink

    Kraftfahrzeuge bis 3,5 t höchstzulässiges Gesamtgewicht (gilt zur Gänze seit 1.1.2008):
    Der Lenker darf ein Kraftfahrzeug der Klassen M1 (Personen-/Kombinationskraftwagen) und N1 (Lastkraftwagen bis 3,5 t) vom 1. November bis 15. April bei winterlichen Fahrbahnverhältnissen wie insbesondere Schneefahrbahn, Schneematsch oder Eis, dieses Fahrzeug nur in Betrieb nehmen, wenn an allen Rädern Winterreifen oder, wenn die Fahrbahn mit einer zusammenhängenden oder nicht nennenswert unterbrochenen Schnee- oder Eisschicht bedeckt ist, Schneeketten auf mindestens zwei Antriebsrädern angebracht sind.

    Der Lenker darf Schneeketten nur dann verwenden, wenn dies erforderlich ist, und nur, wenn sie so befestigt sind, dass sie die Oberfläche der Fahrbahn nicht beschädigen können.

Vélemény, hozzászólás?