hétfő, február 23, 2026
  • Benzin: 565 Ft
  • Dízel: 575 Ft -
KezdőlapElfelejthetjük a csökkenő üzemanyagárakat egy időre?

Elfelejthetjük a csökkenő üzemanyagárakat egy időre?

Minden bizonnyal hamarosan emelkedni fog az üzemanyagok jövedéki adója, amit a kutakon is megérzünk majd.


Hiába olcsó a kőolaj, itthon egy csavaros megoldással bebiztosította magának az állam, hogy ne járjon rosszul, ha bezuhan a fekete arany ára, ne tátongjon hatalmas lyuk a költségvetésben olyan váratlan helyzetek miatt, amelyet például a járványveszély okozott. Még 2016-ban lépett életbe az a szabály, amely kimondja, hogy ha a Brent átlagára 50 dollár alatt maradt az előző negyedévben, akkor itthon a jövedéki adót emelni szükségeltetik. A NAV június 20-án hozza nyilvánosságra az ezzel kapcsolatos adatokat, ám ha megnézzük a Brent árának alakulását az előző három hónapban, akkor tisztán látszik, hogy egyszer sem került 50 dollár közelébe.
[BANNER type="1"]


Ezért várhatóan a jövedéki adó a benzin esetében 120 forintról 125 forintra emelkedik, a gázolaj esetében pedig 110 forintról 120 forintra literenként. Nem tűnik olyan nagy emelkedésnek, de ha tudjuk, hogy mekkora mennyiség fogy literben, akkor látható, hogy miért annyira fontos az államnak ez a szabály. Márpedig tudjuk, hiszen a Magyar Ásványolaj Szövetség honlapján elérhetőek az adatok. Ezek alapján 95-ös benzinből 1 370 400 360 liter, tehát több mint 1,3 milliárd liter fogyott, prémium benzinből pedig 116 124 932 liter. Szóval majdnem 1,5 milliárd liter benzin (pontosan 1 486 542 809 liter). Gázolajból 2 211 092 711 liter, míg prémium dízel üzemanyagból 222 321 888 liter, tehát összesen több mint 2,4 milliárd liter (2 433 414 599 liter). Ráadásul ezek csak a MÁSZ tagvállalatok adatai. A legnagyobb, legnevesebb láncokat találjuk köztük, de a NAV adatbázisa segít, hogy a teljes eladott üzemanyag mennyiséget is megismerjük.

Ugyanis a jövedéki termékek szabadforgalmi adatai havi bontásban letölthetők. Ebből kiderül, hogy tavaly benzinből összesen közel kétmilliárd litert adtak el (1987,38 millió litert), gázolajból pedig 4,5 milliárd litert (4509,61 millió litert).

-Hirdetés -
-Hirdetés -
Öt vagy tíz forintos adóemeléssel tehát jelentősen több bevételhez jut az állam.


-Hirdetés -

Ez is érdekelhet

Friss hírek