Lejárt műszakival is autózhatunk – megéri halogatni a vizsgát?
Mit kockáztatsz, ha érvényes műszaki nélkül jársz a veszélyhelyzet idején? Mutatjuk!
Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!
Utánakérdeztünk, hogy ki és meddig járhat lejárt műszakival, illetve hogy milyen következményei lehetnek, milyen hátrányokkal járhat, ha nem viszed el a kocsit a két évente esedékes pecsétért. Íme a nagy "Veszélyhelyzetben műszaki nélkül" összefoglaló.
Sikeres műszaki vizsgát tett az Audim, pedig a vészhelyzetnek hála járhatott volna lejárt pecséttel még hónapokig - jól tettem, hogy elvittem? Most kiderül!
Műszaki vizsgán az autónak a biztonsági és környezetvédelmi tulajdonságait ellenőrzik, ezzel megállapítják, hogy alkalmas-e a közúti közlekedésre - a vizsgálat szigorú, hiszen két évig nem kell megismételni, így ki kell szűrni mindent, ami ezen a két éven belül veszélyt jelenthet a közlekedés biztonságára
amelyik autónak 2020. november 4-én, vagy azután járt le a vizsgája, az még most is mindenféle korlátozás nélkül közlekedhet Magyarországon.
Valószínűleg nem szándékos a félrevezetés, de ha ezt a kocsit megveszed, akkor bizony le kell műszakiztatnod, hogy használhasd - ez a felsorolt hibái alapján sokszázezres tétel lenne
egy esetleges baleset során komoly bajba kerülhetsz, ha a helyszínelő vagy a kárszakértő azt állapítja meg, hogy nem volt megfelelő a műszaki vizsga nélkül közlekedő autó műszaki állapota.
Ekkor ugyanis akár vétlenből vétkessé is avanzsálhatunk, főleg ha az autó rossz műszaki állapota a baleset lehetséges okai közé is bekerül.A Jármű Szolgáltatási Platformon elérhető nyilvános adatokat a rendszám alapján lekérdezve kiderült, hogy a fotózott autón sincs érvényes műszaki - papíron tényleg közlekedhet, de az állapotát figyelembe véve a gyakorlatban biztosan nem kéne, hogy az utakon legyen
Ha tehát az autód alkalmas arra, hogy forgalomban közlekedjen, akkor a veszélyhelyzet ellenére is vidd el vizsgázni! Ha pedig nem, akkor az összes közlekedő nevében kérlek, hogy ne is járj vele!
Kivétel lehet ez alól, ha biztos vagy az autód műszaki állapotában és mellette egyáltalán nem, vagy csak keveset mozogsz vele, így ugyanis minimális a kockázata a halasztásnak. Erre is szolgálhatok saját példával, a hobbiautómról ugyanis pár nap múlva jár majd le a műszaki, és mivel nem használom, valószínűleg néhány hónappal el fogom csúsztatni a pecsétjét. Sokakkal ellentétben viszont nem lustaságból és hanyagságból, hanem mert igen komoly nyűg, és nem mellesleg feleslegesen tömbösülő anyagi kiadás a két autót egymástól pár napra műszakira hordani úgy, hogy az egyiknek az éves biztosítási díja is ilyenkor esedékes.A tanulság tehát, hogy amennyiben ténylegesen használsz egy autót, ami tudomásod szerint alkalmas egy műszaki vizsga abszolválására, akkor gyakorlatilag semmi kifogásod sem lehet arra, hogy lejárt pecséttel járj, ellenben több jó ok is felmerült a halogatás ellen. A másik dolog, hogy ennek tudatában megéri fokozott figyelemmel közlekedni, hiszen lehetséges, hogy egyes autók 2018. (sőt, az újak 2016.) november 5. óta nem jártak műszaki vizsgán, ezzel együtt pedig semmilyen más átvizsgáláson sem, így kérdéses, esetleg egyértelműen veszélyes állapotuk ellenére vannak az utakon.
Ebben volt is vita, mégpedig arról, hogy a műszaki vizsga a feltétele annak hogy a biztosító fizessen ha baleset történik. Voltak akik érvényes biztositással de műszaki nélkül balesetben vettek részt és a biztositó megtagadta a kár rendezését, amellett is, hogy elismerte a biztositás érvényességét.
Itt van egy alapvető tévedés, a veszélyhelyzet ideje alatt az iratok érvényessége nem járt le, hanem azt a kormány meghosszabbította. Vagyis Magyarország területén ezek továbbra is érvényesek, biztosító erre nem hivatkozhat.
Így van!
Ráadásul a biztosítók állásfoglalása szerint erre az időszakra -amennyiben érvényes biztosítással rendelkezik a károkozó- a KGFB terhére helytállnak.
Ha nem lenne biztosítása akkor a MABISZ fogja kártalanítani a károsultat, az okozó meg pattanhat fel sz@pórollerre mint normál esetben is …
Egy olyan szívás lehet vele, amit senki nem emleget. Amikor lejár az őrület, akkor egy csomó ember egyszerre fog rohanni vizsgáztatni, ráadásul ez utána így is marad évekig. Lesz sorban állás, meg időpont kunyerálás rendesen.
Dél Amerikában,Latin Amerikában Közép-Észak Afrikában, mennyire veszik komolyan a vizsgáztatást.?????? Ott is szigorúak???