Mindennapi csapatás – Renault Megane R.S

Kézi váltóval elég jó buli - Renault Megane R.S. TCe 280 teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Másodjára is tisztességes sportos csapotthátút csinált a Renault a Megane-ból, harmadjára valamivel emelni kellett a lécet, meg is tették. Kézi váltóval a mindennapi örömfaktort is tisztességesen nyújtja.


Már azelőtt vastagon benne voltak a motorsportban, minthogy megalakult volna a Renault Sport. Az első számú francia autógyártó – még az alvázszámuk is erre utal – nyerte a legelső Grand Prix autóversenyt, majd számtalan további díjat is bezsebelt, miközben elkezdték utcán is alkalmazni a sportban szerzett tapasztalatokat. A kompakt méretű Megane első körben nem kapott a Renault Sport dilibogyójából, másodjára viszont már igen, a harmadik generációs Megane-ból készült R.S.-t pedig sokan a legjobb hot hatchnek tartják a mai napig. A legújabb, negyedik generációs Megane-ból készült harmadik R.S. még nem bizonyított annyit, de van egy-két fegyvere, amivel legalább akkora elismerést válthat ki.
Továbbra sem tolták túl a dizájnt, ami mindenképp pozitív legfőbb konkurensét, a Civic Type R-t tekintve. A mindennapi használatban való feltűnősködést kevesen vállalják be, így nekik mindenképp szimpatikusabb lehet a Megane R.S. Nekem is az, az apró változtatásai miatt tűnik igazi csemegének a megjelenése.

Elöl oldalanként három centivel lett szélesebb az alap kompaktnál, hátul közel öt centiméter a teljes szélességnövekedés.

Ezek látványosan változtattak a megjelenésén, rendkívül izmosnak néz ki, mégsem túlzó, ezeket pedig gyönyörűen kiemeli a Pezsgő narancs fényezés, ami való igaz, hogy 470 ezer forint felár, de kimondottan az R.S.-hez készült és tökéletesen passzol hozzá. Elöl-hátul már jelentősebb a változás, míg az orrán a nappali menetfény, a távolsági fény, a kanyarfény és a ködlámpa feladatát ellátó kockás zászlót mintázó alsó lámpák teszik egyértelművé, hátul az orbitális diffúzor lesz feltűnő sajátosság, középen a kipufogóval.
A Megane R.S. hangja legalább annyira visszafogott, mint a kinézete, kicsit dörmög, kicsit szuszog, kicsit fújtat és gázelvételre szolidan pömpörög. Nincs olyan dobhártyaszakító csattogása, mint a Focus RS-nek, vagy épp a Hyundai i30 N-nek, de van, akinek ez nem is számít. Én egy hangyányit hangosabbra vettem volna, de lesz erre még megoldás, nem kétlem. Feltűnő jelenség, már csak a fényezés miatt is, de a Safety Car felirat miatt rajta ragadnak a tekintetek.

Ez nem csak dizájn, a hazai Formula Renault Eurocup futam hivatalos biztonsági autója volt ez a konkrét példány.

Versenypályára éppen annyira való, mint utcára, a nemzetközi bemutatón is tapasztalhattam, Jerez de la Fronterában hajthattuk, ahol szinte természetesnek tűnt, hogy csúszáshatáron autózzunk vele és tövig nyomjuk a féket a célegyenes végén, és nem fáradnak el.
Hirdetés

Az új Megane R.S. legnagyobb újdonsága a bemutatón nem is annyira, itthon sokkal jobban meglepett.

A 4Control összkerékkormányzás egyedüli a kompakt hot hatchek között, ezzel mindennél különlegesebb érzés vezetni a Megane-t.

Az első kanyarokban feltűnik a trükk, rendkívül szűk fordulókra képes, ám ha nem vagyunk rá felkészülve, ijesztően érhet. Alapból 60 km/h-ig fordítja ellenkező irányba a hátsó kerekeket, ezt jellemzően gázelvételkor teszi, rájátszva ezzel az amúgy is fellépő farkitörésre. Race üzemmódban ezt a határt 100 km/h-ig tolja ki, vagyis elég magas tempónál is tud meglepetést okozni, tanulást igényel, de ha ki tudjuk használni, mindennél hamarabb kezdhetünk el kigyorsítani kanyarból. Ha már gyorsítás, erről a Renault Sport új 1,8-as turbómotorja gondoskodik, első körben 280 lóerővel, de már megérkezett a Trophy, melyben 300 lóerő a csúcs. Az előd 275 lóerővel köszönt le, az új pedig már alapból erősebben indít, ez mindenképp jó pont, ám a kategóriában még a 300 is csöppet kevésnek mondható egy rekord Nordschleife köridőhöz.
A motor érdekessége, hogy alapjaiban ugyanez kerül az Espace-ba 225 lóerővel, takarékosságra hangolva, itt pedig - ahogy az Alpine sportautóban is, a teljesítmény a lényeg. Más a hűtés, a levegőrendszer és a leömlők, 390 Nm nyomatékát 2400-4800 között képes kihasználni, ami bődületesen jó teljesítmény. Ennek köszönhetően viszont alul kicsit lomha, a rajt kevésbé maradandó élmény, mint a 80-130-ra való gyorsítás, de a 0-100 is megvan 5,9 alatt amatőr kézben is. Itt ráadásul még rajtelektronikánk sincs, az csak a hétfokozatú automata váltóhoz jár, cserébe nincs elektromos kézifék sem.

Normál kézifék jár a hatfokozatú manuális váltóhoz, ami még tovább emeli a szűk fordulók élményét.

A váltó kapcsolási érzetén viszont bőven lenne mit javítani, annak ellenére karcos és kicsit akadós, hogy állítólag rövidítettek a hagyományos kulisszán.
A kuplung a váltóhoz hasonlóan karcos, egyből erős autó hatását kelti, de messze nem olyan kemény, hogy hétköznap kényelmetlen legyen. Inkább váltogatnám ezt folyamatosan, minthogy a duplakuplungos tegye helyettem, a mindennapi élményhez ez is hozzátesz. Ahogy a futómű is, az R.S. megoldása annál sokkal jobb, mint amit a GT-ben alkalmaznak.

Itt minden lengéscsillapító kapott egy felütés-gátlót, vagyis nem veri szét a derekunkat rossz úton sem,

de persze érezhetően kemény és határozott a futása. Nem változik drasztikusan a menetmódok változtatására, mindig nagyon hasonló, de mindenképp használható. A Cup csomaggal ennél hangyányit keményebb lenne, mégsem ezért, hanem a mechanikus sperr difiért érdemes kifizetni a 450 ezer forint felárat, ilyenkor egyébként a féknyergek is vörösek lesznek.
Fizethetünk Recaro kagylóülésekért is, de ha nem csak pályán használnánk, akkor én maradnék az alap sportüléseknél, esetleg ennél a feláras Alcantara megoldásnál. Ezek is pont jól tartanak, de nem vállalhatatlanul kemények. Szintén feláras az Alcantara betétes kormány, aminek a visszajelzése és nehézsége pont elég, gyönyörűen lehet vele terelgetni a Megane-t, miközben elég jól érezzük az utat is. A 8,7 colos kijelzőhöz, amelyik már álló formátumú, kérhető egy R.S. Monitor alkalmazás, mellyel telemetriai adatokat kaphatunk, menthetünk és még akciókamerával is párosíthatjuk, ami így a felvételre élőben ráteszi az aktuális adatokat. Mindezt úgy teszi a Megane R.S., hogy közben semmivel sem kevesebb a használati értéke egy ugyanilyen ötajtós alapkivitelnél. Mivel ebből a verzióból már csak ötajtós van, míg az elődből csak háromajtós volt.

Remek játszós hétvégi autó, miközben munkába járásra is pont ugyanannyira felel meg,

úgy ráadásul a 8 liter alatti fogyasztás is hozható, már ha kibírjuk puffogtatás és gyorsulgatás nélkül. Nehéz lesz, mert pont olyan, mint a kisördög, folyton piszkál, hogy menjünk még-még.
Értékelés
Pozitív
Rendkívüli fordulékonyság, nyomatékos és fölül erős motor, szép kipufogóhang, kényelmes és jó tartású ülések, határozott, de nem túl kemény futómű
Negatív
Lehetne alacsonyabb az üléspozíció, kisebb a kormány
Árak
Tesztmodell alapára
9 299 000 Ft (2018.09.30.)
Tesztautó ára
11 069 000 Ft (2018.09.30.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1798 cm3
Teljesítmény:
205 kW (279 LE) 6000 1/min-nél
Nyomaték:
390 Nm 2400 - 4800 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
5,8 s
Végsebesség:
255 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
7,9 - 8,0 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4364 mm
Szélesség:
1875 mm
Magasság:
1435 mm
Saját tömeg:
1407 kg
Össztömeg:
1905 kg
Terhelhetőség:
498 kg
Tengelytáv:
2669 mm
Karosszéria-kivitel:
ferdehátú
Csomagtér:
294 l
Belső szélesség elöl:
1418 mm
Belső szélesség hátul:
1420 mm
Belmagasság elöl:
910-990 mm
Belmagasság hátul:
940 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
150 mm
Ülőlap hossza elöl:
510 mm
Ülőlap hossza hátul:
460 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1200 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1100 mm
Csomagtér magassága:
520-720 mm
Csomagtér hossza:
750 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1500 mm
Raktérnyílás szélessége:
1030 mm
Raktérnyílás magassága:
680 mm
Motor és váltó
Motor:
Benzin
Motorosztály:
EURO 6
Hengerűrtartalom:
1798 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
manuális (6 fokozatú) sebességváltó
Nyomaték:
390 Nm 2400 - 4800 1/min-nél
Teljesítmény:
205 kW (279 LE) 6000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
255 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
5,8 s
CO2-kibocsátás:
181-182 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
7,9 - 8,0 l/100km
Fogyasztás a használónál:
13 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
60 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
64 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
68 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2018.09.30. at 23:39
    Permalink

    Lehet, hogy a CTR-t tekintik egyik legfőbb konkurensének, de labdába sem tud rúgni mellette.
    Még a Hyundai i30N Performance változatával is meggyűlik a baja.
    Nagyobb a füstje mint a lángja.
    A 300 lovas változatra nagy szüksége van a Renaultnak, mert ez nem az igazi.
    Már ennek az ára is vicces, de a legerősebbnek félek, hogy már röhejes lesz. 🙂

    • 2018.10.01. at 17:19
      Permalink

      Olyan jó olyanok hozzászólását olvasni, akik ennyire értik és ismerik ezeket az autókat, gondolom versenypályán rendszeresen körözöl mindegyikkel, innen tudod, melyik a fasza….
      A Megane RS már párszor leverte a kategóriát, te ezt te biztosan mindenkinél jobban tudod, Anonimus

      • 2018.10.01. at 17:57
        Permalink

        Mindig röhejes, amikor valaki abszolút dilettánsként kezdi osztani az észt. 🙂
        Ha vennéd a fáradtságot és utána néznél a dolgoknak, akkor talán nem röhögtetnéd ki magad!

        • 2018.10.02. at 21:50
          Permalink

          Küldj egy linket ahol a hozzáértésed az okoskodáson kívül is tudod bizonyítani. Akkor talán nem teszed magad mindig röhej tárgyává. Melyik nagyobb csapatnak vagy a főmérnöke? Vagy talán versenyző vagy? Azt hiszem kettőnk közül nem én vagyok a dilettáns. Még a neved sem adod a fellengzős hozzaszolasaidhoz. Honnan tudod Te melyik a legjobb autó?

          • 2018.10.03. at 19:09
            Permalink

            Javaslom, mielőtt okoskodsz nézz utána a dolgoknak!
            Nem kell ehhez főmérnöknek lenni, csak egy kis érdeklődés utána olvasás és máris nem fognak körbe röhögni.

        • 2018.10.05. at 07:09
          Permalink

          Ja, hogy utána olvasni. Szóval te utána olvasol a neten aztán megmondod a tutit. Így lehet verdiktet mondani autókról utána olvasással. Ki röhögteti ki magát?
          Egyszer próbáld ki a sexet nővel egész más élmény lesz mint a sex újság. Okoskodsz tapasztalat nélkül és kész, mást sem csinálsz.

          • 2018.10.05. at 09:24
            Permalink

            Figyu, ha egy Koenigsegg – Bugatti meccsről lenne szó, akkor is csak saját tapasztalatot fogadsz el? :-DDD Nagyon bölcsnek hiszed magad. A saját tapasztalattal az a gond, hogy az ember általánosít belőle. Az sosem szerencsés, ha egy autó alapján általános következtetést akarsz levonni, ráadásul olyat, amit az emberi természet eltorzít…

          • 2018.10.05. at 12:44
            Permalink

            Belinkeltem két videót és egy összehasonlító táblázatot is de az “okos” moderátor kitörölte, így nem fárasztom magam.
            Elhiheted, esélye sincs a Renaultnak.
            Ha nagy spíler vagy akkor hozz egy ilyen RS-t. Én mellé állítom a sajátomat, aztán egyből lesz saját tapasztalatom a Renault alázásban. 😀

    • 2018.10.01. at 19:22
      Permalink

      jó manó volt a Hondának is egy jó 4 kerék kormányzásra alkalmas kocsija PRELUDE 4WS de mikor volt az már meg hát csak 170 paripa volt benne
      a kanyar sebesség is fontos a jó köridőhöz nem mindenható a sper sem ha nem segítenek hátulról
      fordulni

    • 2018.10.04. at 09:49
      Permalink

      Nem tudom, megfigyelted-e, de hot hatch-fronton a VW-ekről nem nagyon beszélnek, valószínűleg semmi kiemelkedőt nem nyújtanak – mindig három márka kerül napirendre, a Ford, a Renault és a Honda(és majd lehet, hogy a Hyundai is idővel). Szerintem már ez is nagy dolog, hogy legalább ebben a kategóriában elhomályosították az amúgy istenített VW-termékeket 😀

      • 2018.10.04. at 12:17
        Permalink

        Én sem kedvelem a VW termékeit főleg az agyon ajnározás miatt, de azért nem rossz a Golf GTI és az R sem, csak a helyükön kell kezelni a dolgokat.
        Most az új fogyasztási szabvány életbe lépésével kivonták ezeket a forgalomból, így valószínűleg ez is közre játszik a hiányukban.
        A Megane RS-t is etalonnak szokták tartani, de ez most ezzel a modellel (280Le) nem jött össze.
        Keményebb a harc, így jobban fel kell kötniük a gatyájukat.
        A kategórián belül viszont nagyon nagy különbségek vannak, mint erőben (250-350Le), mint hajtásban (elsőkerék-összkerék), így a korrekt összevetés is elég nehézkes.

  • 2018.10.01. at 19:55
    Permalink

    jólvan manócska, de ezeket a kocsikat nagyátlagban 99%-ban közúton fogják használni, és lámpától gyorsulni, ahol ugyanúgy gyorsulnak 260-70 ló felett az fwd-k….nem fogja tudni otthagyni a ctr, 120 után már igen, de addig meg városban ritkán megy a raccse, bár szokott azé…. 😀 😀 de ugye sofőr függő is a rajt, egy bénább simán kikaphat szóval nem annyira durva a különbség mint egy 200-250 lovas elsőkerekes meg egy 400 lovas összkerekes (pl. rs3) között.

    a ringen plusz 40 lóval erősebb kocsitól nyilván kikaphat simán, ez szerintem nem is kérdés, hisz azért az nem 2 lámpa közti táv, szóval nem értem, hogy miért is kellene megvernie egy erősebb gépet hosszabb távon? 😀 a 300 lovas valóban kell a falloszméregetéshez ez igaz.

Vélemény, hozzászólás?