Begipszelték a karom. Vezethetek autót?

Lehet, de szabad-e begipszelt karral vezetni?

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Egy szerencsétlen sportbaleset miatt begipszelték a jobb karomat. Az automata váltó ilyenkor is áldás, de a kérdés még adott: szabad-e autót vezetni sínbe tett végtaggal?

Fociztam, pechemre a labda úgy találta el a jobb alkaromat-csuklómat, hogy bár törni nem tört, de az orvos szerint muszáj volt gipszelni. Voltaképp mindegy is maga a rögzítés, mert anélkül sem tudtam mit kezdeni a kezemmel, így "csak" még egyértelműbb, hogy egy jó ideig kizárólag a balomra hagyatkozhatok. Hogy ez mennyi mindenben hátráltat, inkább nem taglalnám, annak viszont sietve utánajártunk, lehet, pontosabban szabad-e így autót vezetni.
Röviden: nem. Hosszabban: attól függ. A KRESZ ennyit mond: "Aki a közúti közlekedésben részt vesz, köteles úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse. (...) Az ülhet a volán mögé, aki a jármű biztonságos vezetésére képes állapotban van. (...) Ha a közúti járművezető két orvosi vizsgálat időpontja között egészségi állapotában olyan állapotromlást észlel, amely a közúti járművezetésre átmenetileg vagy véglegesen alkalmatlanná teheti, illetőleg azt befolyásolhatja, köteles az alkalmassági vizsgálat elvégzésére első fokon jogosult orvosnál orvosi vizsgálatra jelentkezni."
Ez az elmélet. A gyakorlat úgy fest, hogy egy épp automata váltós tesztautóval elközlekedgettem egy napot, persze extra óvatossággal, felkészülve arra, hogy egy hirtelen manőverezésre valószínűleg korlátozottan lennék képes. Vagy sehogy. A manuális váltóst hagyjuk is, azt felelősséggel meg sem próbálnám. Nyilván el tudnék karistolni (például átnyúlva a váltóhoz a bal kezemmel), ám az minden, csak nem biztonságos. Tetszik tudni, mint a maroktelefonálás, evés, stb. közben vezetés. Mert az nem vezetés közben telefonálás, evés, stb., hanem fordítva. Aki az ellenkezőjét állítja, hazudik. Önmagának mindenképp.
Ez volt a biztonság felőli megközelítés, de mit szól a begipszelt végtaggal vezetéshez a szerv? Az ORFK-t telefonon elérni kb. lehetetlen (két napon át próbáltam), így kocsiba pattantunk a kollégával, hogy kikérjük az első, utunkba kerülő rendőr szakvéleményét. A fővárosi XIV. kerületben kettő perc alatt találtunk is egy pont valamit nagyon foganatosító karhatalmi erőt, felmutattam neki a gipszet, s nekiszegeztük a tárgyalt kérdést. Azt válaszolta, hogy automata váltós autót szabad vezetni felkötött karral, sőt begipszelt bal lábbal is, azonban akinek a jobb lábát rakták sínbe, már automatát sem vezethet.
Hogy milyen büntetésre számíthat az, aki így vét a törvény ellen, nem sikerült megtudnunk. Nem is ez a legfontosabb, hanem az, hogy azért, mert azt hisszük, képesek vagyunk egy kézzel/lábbal is vezetni, még nincs úgy. Vészhelyzetben rengeteget számíthat a kormány kétkezes, biztonságos és helyes fogása, valamint a pedálok kezelése. Elsősorban a fékpedálé.
Kozsónak sem lehet(ett) könnyű
A 'Kántor karját begipszelték, s így nem tud szegény autót vezetni, de a klaviatúrán klimpírozni is csak nehezen' sztori helyett Kozsó "vallomása" volt a hétvége slágertémája - állítólag. Úgy hívták fel rá a figyelmünket, mert mi itten az Autónavigátor.hu szerkesztőségében valamiért lemaradtunk Hajdú Péter örökbecsű Frizbijéről. Hát rákerestünk, láthattuk-hallottuk, amint a szomorú szamuráj elárulta: tavaly márciusban agyvérzést kapott, s a csodával határos módon élte túl, mi több, fel is gyógyult belőle pikk-pakk. Sőt, és számunkra ez az érdekes: agyvérzéses, öntudatlan állapotban nem hívott mentőt, hanem autóba ült, s maga vezetett, mert partnere nem tudott. Ő igen. Közben még folyamatosan - kihangosítva - konzultált is az orvosával, noha értelmesen beszélni sem bírt...
A küldetéstudatos Kozsónak jó, jobb egészséget kívánunk, fogyjon le, ügyeljen a vérnyomására, ne dolgozzon és stresszeljen annyit, mert rámegy. De azt is kérjük, bármi hasonlót tapasztal a jövőben, hívjon mentőt, ne veszélyeztessen másokat felelőtlenül. Vagy ha ő nem tud gondolkodni, legalább a párja legyen észnél, s ne engedje a volánhoz. Bulvárban nem vagyunk otthon, de még Győzike esete ugrik be, amikor valamilyen szponzorautóval a biztonsági övét be nem kapcsolva, kézből telefonálva ámokfutott... Nem kellett volna, ezután sem kéne.
Hirdetés
Az is felvetődik, mi számít alkalmatlansági faktornak? Akinek jogosítványa van, benne érvényes orvosi pecséttel, biztos, hogy alkalmas a járművezetésre? Fenét. Egy "jó" kis migrénes fejfájás, hasmenés, szédülés, egésznapos monitorbámulás utáni homályos látás, hm? De lehet szimplán rossz napunk, rosszkedvünk, kismillió dolog zavarhatja a koncentrációnkat. Az alkoholos-kábítószeres-gyógyszeres befolyásoltságról nem is beszélve. Kozsónak az ide ugyan nem vágó, de az Ámokfutók-féle Szomorú szamurájban is teljességgel értelmezhetetlen szavaival búcsúzva: Nagy az, aki nagy, aki kicsi, az kicsi! Hiszi a piszi, aki elhiszi!
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.31. at 04:41
    Permalink

    a jobb láb és az egyik kéz maradjon meg és lehet autómatával poroszkálni nmtomnak iagaza van autópályán defektet egy kézzel megfogni elég necces lenne

  • 2017.10.31. at 04:41
    Permalink

    Biztos, hogy automata váltóval jobb kéz korlátozott használatával is el lehet boldogulni, de egy első kerekes dúrdefektet aligha lehet megfogni.
    Azért egy rokkant embert, e miatt nem zárnék ki a közlekedésből!

Vélemény, hozzászólás?