Drágaszágom – Toyota Avensis 2.2 DCAT kombi teszt

Toyota Avensis 2.2 DCAT Wagon Executive teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Nagy dízelmotorral, még nagyobb puttonnyal, kiemelkedően gazdag felszereltséggel tettük próbára az év elején bemutatott faceliftes Toyota Avensist.



Jó hét volt. Végre olyan tesztautóval akadtam össze, ami majdnem minden szempontból teljesítette elvárásaimat: szép volt és masszív, ha kellett, gyorsan is ment, nem kellett kiskönyv a fedélzeti extrák használatához, kényelmesen elücsörögtem benne, és még vezetése is nyújtott némi élvezetet. Persze nem úgy, mint egy gokart, hanem, mint egy megfelelően átgondolt, s az időközben kapott visszajelzések beépítésével frissített nagy japán kombi.
Kicsit megborítva a szokásos sorrendet, most azzal kezdeném, mi nem tetszett benne, gyorsan tudjuk le a rövid listát, utána pedig jöhet az ömlengés azzal kapcsolatban, hogy miért lehet szeretni az új Avensist.
A negatívumok megállapításuk időrendi sorrendjében következnek: nem lehet eléggé leereszteni a sofőrülést, hangos a motor, nincs komfortindex, rossz helyre rakták az USB- és AUX-csatlakozókat, a hagyományos automata nem az én világom – és ennyi. Az is hozzátartozik, hogy nem a 2,2-es dízellel választanám, a kétliteres benzines lenne az opcióm, és azt is el tudom képzelni, hogy a fokozatmentes CVT-váltóra tenném voksomat.

2009-ben érkezett a harmadik generációs Avensis, azaz hároméves modell frissült most új lámpákkal, nappali LED-sorral, új lökhárítókkal, ködlámpával. Egyértelműen élesedett, tisztult a formavilág, a régen ormótlanságot jelentő puttony kialakítása itt nem szétzilálta, hanem inkább dinamikusabbá tette a formát. Feszesebbre vették a futóművet, közvetlenebbre a kormányt, és számtalan ponton vastagították meg a lemezek alatti hangszigetelést, ezt zajmérésünk is igazolta: a kívülről vagy nyitott ablakon át hangosan kerregő gázolajos ellenére az utastérből mért értékek alapján az Avensis egyértelműen a csendesebb belterű autók közé tartozik.
Anyagminőséget tekintve talán csak a kormánykeréktől balra elhelyezett pár kapcsolón (sávelhagyásra figyelmeztető rendszer, parkolóradar, tükörállító) lehet fogást találni, és a famintázatú középkonzol-betétről is le tudnék mondani. Ugyanakkor a fémes hatású részletek, a mikrobarázdált műanyagok és a finom bőr-alcantara borítású ülések kifejezetten prémiumos hangulatot árasztanak. Mikor visszavittem a Toyotához, a szalonban állt egy ugyanilyen, de fekete belsős verzió, nekem az az igazi.

És milyen vele közlekedni? Másfél-két centi fölösleget leszámítva remek. Gibbontestem tökéletes elhelyezéséhez ennyivel kellene lejjebb ereszteni az ülést, de a kezelhetőség, az irányítószervek elérése sima, kézre eső, jól fogható kapcsolók veszik körül az embert, és a szék többi paramétere is megfelelő, vagyis kényelmes és jól tart. Ellenben a képernyők kicsit szétszórtnak tűnnek, a hagyományos körműszerek közé helyezett két narancssárga LCD-n kívül a középkonzolon találjuk a Toyota Touch and Go Plus rendszer 15,5 cm átmérőjű érintőképernyőjét: néha nehéz eldönteni, hogy egy-egy információért merre is fordítsuk szemeinket.
Ugyanakkor a navigáció kezelése, beállítása egyszerű, precízen, szépen jelzi a képernyőn az éppen használt út sebességkorlátait, a korábban rögzített traffipaxokat, útakadályokat. A Touch and Go Plus a hagyományos navigációs feladatok mellett multimédiás központként is funkcionál, és ha telefonunkat Bluetooth- vagy USB-kapcsolattal ráhangoljuk, akkor akár SMS-ek, e-mailek beolvasására is képes, és akár hangvezérléssel is irányítható, de az érintőképernyővel is pillanatok alatt elérhetők a különféle funkciók, és 3 éven át ingyen jönnek hozzá a frissítések.
Furcsának találtam viszont a hangszórók elhelyezését, mivel a hagyományos sztereó vagy surround rendszerekkel ellentétben a sofőr orra elé helyeztek egy erősebb hangfalat, ami szokatlan hangképet eredményez. Jól szól, de elsőre nagyon meglepő, különösen az anyósülésről. Az AUX- és USB-csatlakozókat sem a középső könyöklő-tárolódoboz egység mélyébe tettem volna: egyrészt nehéz beletalálni, másfelől a kilógó drótnak sem szerencsés, ha rácsukogatjuk a fedelet.
Hirdetés

Vezetési szempontból kettős volt az élmény. Elöl módosították a MacPhersonok segédkeretét, a rugóstag bekötését és a lengéscsillapítókat, míg hátul a stabilizátort vastagították meg. Továbbá a kormány áttételét is közvetlenebbre vették: családi kombihoz képest valóban közvetlen, már-már sportos az autó viselkedése, alig dülöngél, gyorsan fordul. Jól adagolható a fék, a klasszikus kivitelű hatos automata váltó viszont inkább hátradőlésre, nyugodt közlekedésre készteti az embert, és ezen a kormányfülekkel végrehajtott kapcsolások sem változtatnak. Tövig nyomott gázpedállal persze jól meg lehet lódítani, de ez a motor-váltó páros inkább folyamatos, tempós haladáshoz ideális, kanyarokkal sűrűn tagolt úton kézi váltóval jobban járunk. Ezért aztán menet közben legtöbbször világított a takarékos haladást jelző ECO-visszajelző, de még így is 8,5 l/100 km körül fogyasztott városban.
Ezért és ára miatt is jobb választás lehet a takarékosabb kétliteres dízellel hajtott változat, hiszen tesztautónk 10,2 millió forint fölötti ára csak keveseknek tartozik a megfizethető kategóriába. Ettől függetlenül alap adottságok tekintetében kiváló autó pár apró butasággal: reméljük, hogy a Toyotánál továbbra is figyelnek a visszajelzésekre, és a következő kiadás már ezeket a kisebb botlásokat is levetkőzi.
Értékelés
Pozitív
Kényelem, jól működő, könnyen kezelhető elektronika, precíz kormányzás, tágas, jól rendszerezhető csomagtér, feltűnésmentes megjelenés
Negatív
Magas fogyasztás, zajos dízel, magas ár, nincs komfortindex, magas üléshelyzet, érdekesen pozicionált hangfalak
Árak
Tesztmodell alapára
9 835 000 Ft (2012.04.11.)
Tesztautó ára
10 288 000 Ft (2012.04.11.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
2231 cm3
Teljesítmény:
110 kW (150 LE) 3600 1/min-nél
Nyomaték:
340 Nm 2000-2800 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,8 s
Végsebesség:
205 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
6,4 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4780 mm
Szélesség:
1810 mm
Magasság:
1480 mm
Saját tömeg:
1617 kg
Össztömeg:
2140 kg
Terhelhetőség:
523 kg
Tengelytáv:
2700 mm
Karosszéria-kivitel:
kombi
Csomagtér:
543-1609 l
Belső szélesség elöl:
1390 mm
Belső szélesség hátul:
1390 mm
Belmagasság elöl:
920-980 mm
Belmagasság hátul:
950 mm
Ülőlap hossza elöl:
530 mm
Ülőlap hossza hátul:
480 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1520 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1000 mm
Csomagtér magassága:
765 mm
Csomagtér hossza:
1120 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1850 mm
Raktérnyílás szélessége:
1030 mm
Raktérnyílás magassága:
850 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel üzemű
Motorosztály:
EURO 5
Hengerűrtartalom:
2231 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
automata - 6 fokozatú
Nyomaték:
340 Nm 2000-2800 1/min-nél
Teljesítmény:
110 kW (150 LE) 3600 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
205 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,8 s
CO2-kibocsátás:
147 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
6,4 l/100km
Fogyasztás a használónál:
8,3 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
68 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?