Tömörített Q7 – Audi Q5 teszt

Audi Q5 Sport 2.0 TDI 190 LE quattro S tronic S Line teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Gombnyomásra emeli meg magát, terepképessége nem csak rizsa. Az új Audi Q5 quattro hajtással és az erősebbik kétliteres dízelmotorral remek összhangot ad városban és a susnyásban is.

Olyan, amilyennek lennie kell. Pontosabban ugyanolyan, mint bármelyik Audi. Ennek van negatív és pozitív oldala is, előbbi inkább csak autóbuzéria szempontjából, mivel ilyen szemmel elég nehéz viszonyulni a márka, de inkább a konszern autóihoz. Aki viszont komolyan érdeklődik egy Audi Q5 iránt, épp ezt várja el, hogy ugyanolyan legyen, mint a felesége garázsban álló A4-ese és a családi Q7-es egyszerre. Ha csukott szemmel beültetnek egy Q5-ösbe, azért eltelne néhány perc, mire leesik, mi is ez valójában, annyira egyen az egész. Valahol ez eléggé zseniális, hogy ugyanazt a színvonalat, ugyanazt az érzetet, ugyanazt a kényelmet tudja nyújtani egy városi terepjáró is, mint egy szedán, ha nem többet.
A sportosabbak közül. Ha végignézünk a Q5-ös formáján, először a Q7 ugrik be. Persze, az óriási, még a lámpákkal is összenőtt single frame-et magába foglaló orr nagyon hasonló, de az egész barátságosabb és nem mellesleg kisebb. Oldalt viszont már a kupé A5 vonalait örökölte a kerekek fölött ívelt övvonallal. Az egész nagyon guszta, főleg a fara a teljes szélességű csomagtérajtóval és a teljesen piros burájú LED-es, futóindexes lámpákkal. Bár kisebb és barátságosabb a megjelenése a Q7-nél, még így is elég nagy, azok a kerekek alatta 20 colosak, és épp nem tűnnek nagynak. Kicsit lépjünk vissza az orrához, a ködlámpafészkek már egy ideje nem a nevüket adó egységeknek adnak otthont, az egy-egy lencse a sarkokban két long range radar. A legtöbb gyártó, aki ilyet használ, megelégszik eggyel is, az Audinál viszont biztosra mennek a kettővel, plusz a szélvédő tetején lévő kamerával. Ezek segítik a Q5-öt ahhoz, hogy lényegében önvezető lehessen, hiszen az adaptív tempomat dugóban araszolásnál is segít, állóra fékezi az autót és el is indul újra, de a vészfékasszisztens is ezektől kapja az információkat. Érdekes módon tesztautónk nem kapott sávtartót, pedig a konszern rendszere kiegészítve az ACC-vel (Adaptive Cruse Control) igazán pihentető utazást biztosít.
Hirdetés

Észrevétlen túrázás. Odabent minden a megszokott, ráadásul mindenből a lehető legjobbat kapta a tesztautó. Így van virtual cockpit, ami lényegében feleslegessé teszi a középső kijelzőt, de valamit az utasoknak is kell nézni. Oké, leosztották közöttük a menüpontokat, így van, amit csak a középsőn láthatunk, mint például a tolatókamera képét, valamint a 360 fokos, gyönyörűen összerakott és tűpontos képet adó nézetet. Annyira jók a kamerái, még a telibe világító lemenő napnál is színtiszta képet ad, ráadásul az első és a hátsó látószögét változtathatjuk, a hátsó pedig a keresztirányú forgalmat is figyeli, ha kell állóra fékez tolatásnál. Ha már kint sportos, belül is legyen az, igaz, ehhez szükséges a feláras S Line csomag, ami lyuggatott bőrrel borított sportkormányt és ugyanolyan váltógombot ad, de a legjobb pontja egyértelműen a két első sportülés. Ezek állítható combtámasszal, remek oldaltartással és hasított bőr középrésszel érkeznek, nem csak látványban jók, fenékpróbán is kimondottan jól szerepeltek. A szokásosnál keményebbek, mégis hosszú távon sem kényelmetlenek, sőt. Mindegy mennyit megyünk egyhuzamban, nem fárasztó, és ez remek.
Kellemes dízel. Kétliteres benzines és dízelmotorokkal érhető el, valamint egy 3,0 literes V6-os gázolajossal, nekünk a legerősebb négyhengeres jutott. A 190 lóerő papíron is biztató, hát még a 400 Nm nyomaték, ami 1750-es fordulaton ébred. Ez nagyjából azt jelenti, hogy alig mozdulunk meg, máris megjön a kellő erő, és dinamikusan mozoghatunk szinte bárhol. Nagyon bejön az Audi kétliteres dízele, a Q5 motorterét ráadásul úgy leszigetelték, hogy annak hangja szinte egyáltalán nem jut be az utastérbe, csupán halk ciripelésként hallhatjuk a dízeles kerregést, egyáltalán nem zavaró. Az már jobban, hogy a hozzá csak 7 fokozatú duplakuplungos automataként kapható váltónak elég sok időbe telik összeszednie magát indulásnál. Ha visszakapcsolt lassításnál, szintén kellemetlen, ha mégis rálépünk a gázra, sokat gondolkodik, cserébe viszont egyébként villámgyorsan vált fölfelé, amit akár kézzel is irányíthatunk a kormány mögül.
Alakváltó. Ehhez a hajtáskombinációhoz már jár a quattro hajtás is, ami alapból az első kerekekre küldi az erőt, de egészen hirtelen tudja jó részét a hátsó tengelyre irányítani. Kikapcsolt kipörgésgátlóval homokban, vagy sárban óriási móka a Q5, de ha beragadnánk valahová, akkor sincs semmi gond, egy gombnyomással több mint 5 centit emelhetünk a futóművén. A drive select kapcsoló nem csak a váltót és a gázpedált programozza, a több mint 700 ezer forint feláras légrugós futóművet is optimalizálja. Dynamicban a legalacsonyabb, a comfort mindent kényelmesre hangol, az efficiency pedig fogyasztásra optimalizál. Terepezésre az allroad vagy az offroad való, utóbbit viszont csak bizonyos sebességig engedi, onnan átvált allroadra. A terepes futómű ijesztően magasra emeli a karosszériát, nem lehet olyan helyzet, ahonnan ne tudna kimászni. A motor karaktere remek, dinamikusan, vagy lágyan is képes mozgatni a Q5-öt, utóbbi esetben 6 liter alá is eshet a fogyasztása, városban ez inkább 8, tankolás szerint pedig a teljes, több mint 650 kilométeres távot 7,6 literrel fejezte be.
Röpködnek a milliók. Azon kívül hogy tetszik a motor, a futómű, és úgy az egész autó nagyon rendben van, még mindig nem látom reális választásnak. Ebben a méretben konszernen belül is találunk konkurenciát - akár hét üléssel ott a Kodiaq – persze azok orrán nem lesz ott a négy karika. És itt ez számít, aki Audit keres, azt nem fogom tudni meggyőzni, hogy egy Tiguanban szögre ugyanilyen anyagokat és egészen hasonló teljesítményt kap. Az új Q5 mutatós, úgy nézik meg, ahogy egy Audit szokás, irigykedve vagy nem, az nem lényeg, csak az, hogy tudják, Audival érkeztünk. Az árát viszont csak nagyjából fogják tudni belőni, ha kicsivel 10 millió fölé saccolják, megvan az alapár, a 190 lovas dízellel ez több mint 13 milliót jelent, de itt már van DSG váltó és quattro hajtás is. Az S Line csomag, az üvegtető, a virtual cockpit, a 360 fokos kamerarendszer, az adaptív tempomat, a parkolóautómatika, a 3 zónás klíma, meg persze a légrugós rendszer és a többi apró nyalánkság további 10 millió forintot jelent a tesztautó esetében.
Értékelés
Pozitív
Tágas utastér, a márkához illő határozott megjelenés, temérdek extra, nyomatékos, erős és csendes dízemotor, kiváló légrugós futómű
Negatív
Szokást igényló váltó, konszernen belül nem kimagasló anyaghasználat, gyenge feláras hifi, a márkához hűen magas árképzés
Árak
Tesztmodell alapára
13 917 040 Ft (2017.05.15.)
Tesztautó ára
23 405 000 Ft (2017.05.15.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1968 cm3
Teljesítmény:
140 kW (190 LE) 3800-4200 1/min-nél
Nyomaték:
400 Nm 1750-3000 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7,9 s
Végsebesség:
218 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
52 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4663 mm
Szélesség:
1893 mm
Magasság:
1659 mm
Saját tömeg:
1770 kg
Össztömeg:
2440 kg
Terhelhetőség:
670 kg
Tengelytáv:
2819 mm
Karosszéria-kivitel:
szabadidő-autó
Csomagtér:
550-1510 l
Belső szélesség elöl:
1550 mm
Belső szélesség hátul:
1510 mm
Belmagasság elöl:
930-1020 mm
Belmagasság hátul:
930 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
200 mm
Ülőlap hossza elöl:
500-550 mm
Ülőlap hossza hátul:
480 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1260 mm
Csomagtér szélessége a kerékdobok között:
1050 mm
Csomagtér magassága:
500-770 mm
Csomagtér hossza:
940 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1760 mm
Raktérnyílás szélessége:
1170 mm
Raktérnyílás magassága:
960 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1968 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
7 fokozatú duplakuplungos automata
Nyomaték:
400 Nm 1750-3000 1/min-nél
Teljesítmény:
140 kW (190 LE) 3800-4200 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
218 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
7,9 s
CO2-kibocsátás:
129 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
52 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
54 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
60 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
64 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.27. at 19:03
    Permalink

    Egy újabb semmitmondó cikk egy olyan autóról, amely Columbo feleségével van egy szinten, van, de hogy hol, és kinek az számomra rejtély. Ha nem számít a pénz, akkor egy ML 63 AMG-t, vagy egy GL 63 AMG-t veszek. Ez az autó nem szép, és egyénisége sincs, ahogy 2010 óta egyiknek sem. Egy kaptafa az összes. A ledes fények szépek, de nem többek.

  • 2017.10.27. at 19:03
    Permalink

    Nem tudom hogy csak nekem van-e valami bajom de olyan eröltetett ez az egész autó.meg amúgy minden új Audi.Nekem úgy startból nem jönnek be a kompakt SUV-ok, de ez annyira lelketlen,nincs benne semmi esztétika,hangulat,feeling,olyan mintha robotok tervezték volna a belsejét (is). Az új Q7et is jól elb*szták szerintem,nem adnám érte a régi modellt,amit amúgy imádok…Szóval nekem tuti nem ilyen lesz a következö autóm.De azért sokan meg fogják venni, az imidzsért meg a minöségért.Idén az Audi elsö helyen végzett Amerikában a megbízhatósági statisztikákban.

  • 2017.10.27. at 19:03
    Permalink

    Kivül patent, belül nagyon primitív.Egy ezeréves Fiat Regattának szebb műszerfala van állítom.Legalább azt a középső kijelzőt építették volna be gusztusosan a középkonzolba.

  • 2017.10.27. at 19:03
    Permalink

    Még egy apróság, csak nekem tűnik lehangolónak a Q5 belseje (és gyakorlatilag az összes Audi belső az A3 óta)?

    Az előd még most is hangulatosabbnak hat, és nagyon kiemelkedett a kategóriában 2008 körül. Most meg az az érzésem, hogy szinte az utolsók egyik lesz. A GLC – ha nem is ennyire részletgazdag – sokkal dögösebb (ha a Mercedes idegőrlő kezelése nem lenne). Az új Xc60 szerintem egyszerre igényesebb és megvan benne a dögösségi faktor is (picit a funkcionalitás amin lehetne javítani). Lexus NX pedig talán a legkiegyensúlyozottabb a három faktorban (megmunkálás, formavilág, dögösség, bár a funcionalitást nem éreztem erősségének) Még a búcsúzó X3 is hangulatosabb. Ha megérkezik az X3 és a QX50, mi lesz az Audi selling pointja? Mivel a hajtáslánc már oda (“ultra”), akkor inkább az Xc60. Vagy akkor valami korrektebb élvezetes RWD hangsúlyos konkurens (GLC/ vagy akciós X3 Xdrive).

  • 2017.10.27. at 19:03
    Permalink

    Ha már az ár és a méret tényleg nem számít …. 23 405 000 Ft-ért szintén kaphatunk egy remek autót BMW 50d xdrive személyében ennyiért már oda is beülhetünk és picivel talán kényelmesebb és szebb autó mint ez . Ráadásul ha automatával rendeljük akkor nincs benne kettőstömegü lendkerék …míg az Audi dsg/stronic váltóiban van valamint a városi kúszást is kuplungcsúsztatással oldották meg ami elég hamar kinyírja ezt a szerkezetet …

  • 2017.10.27. at 19:03
    Permalink

    Szóval ha “nem számít az ár, és nem számít a méret”, akkor egy remek autót kapunk 🙂

    Kösz a tanácsot, de azért ez a belépő Ferraritól olcsóbb autóknál nem jellemző 🙂

Vélemény, hozzászólás?