Természetesen igen – a dízel, automata Opel Astra

Opel Astra 1.6 CDTI (Automata) Innovation teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Ugyanaz még egyszer - gondoltam, de tévedtem. Jól vigyázzon, aki Astra hajtásláncot választ. A dízel automata függést okozhat.


Lépcsőzetesen barátkoztunk az Astrával, nem csak a sok-sok előzetes, a tesztautók kapcsán is. Nyitottunk a turbós háromhengeressel, majd jött a 150 lóerős 1.4-es, végül egy dízel. Egy ugyanolyan Astra, ami persze mégis egészen más, mint az eddigiek. A piros a második legerősebb benzines volt, ez meg a második legerősebb dízel, mert időközben az új, 160 lóerős, 1.6-os biturbós CDTI is kérhető lett az Astrához. A tesztautó viszont a már ismert egyturbós 136 lóerős. Vele most nemcsak azt vizsgáljuk, hogy mennyire fürge az új, könnyebb karosszériában, hanem hogy tud-e takarékos lenni egy hagyományos automataváltóval. Azaz megéri-e a dízelt és az automata felára?
Hirdetés


Végül nem írtam semmi pikírt dolgot az Astra bemutatójakor közölt cikkembe, mert összességben annyit fejlődött a K széria a J-hez képest, hogy az nem csak üdvözölendő, de Év Autója esélyessé is teszi. Pedig eszembe jutott, hogy vajon lesz-e hozzá egy jó automataváltó? Mert a bizonyos változatokhoz elérhető robotizált Easytronic, olcsó és jól fogyaszt, de minden mondható rá, csak az nem, hogy jó vezetni. Az Opel hatgangos, bolygóműves, hagyományos automataváltóját egy szerethetően lusta szerkezetnek ismertük. De ahogy a változatlan dízelmotor a friss és kikönnyített kasztniban, úgy az olajkavarós váltó is szépen magára talált az új környezetben.

Nem kétlem, hogy belefeccöltek a mérnökük jó pár munkaórát, de megérte. Maradt a nyugodt, szép kapcsolás, de mellé egészen begyorsult a szerkezet. Régi automatások továbbra is elváltogathatják lábbal, azaz gázzal, magától ügyesen kapcsol motorféket és jó az áttételezése is. Autópályás 130-nál vele a 136 lovas dízel csak 2100-at forog percenként, ami igencsak pénztárcabarát érték. Én azt mondom, hogy megéri a 350 ezer forintos felárát. A 136 lovas dízel esetében városban 1,3 literrel, vegyesben 7 decivel kér több gázolajat az automata változat, de ebben az is benne van, hogy a kéziváltóssal szemben itt nincsen start/stop rendszer.


Az 1.6 CDTI blokk 136 lóerős, tehát az egy feltöltővel lélegeztettek közül a legerősebb változat játszva mozgatja az Astrát. Hiába gyengébb, mint a múltkor próbált 150 lóerős benzines, nyomatéka nagyobb, a gyakran használt sebesség- és fordulatszám tartományokban sokkal erősebbnek érződik. A benzines is 2000-es fordulaton szállította az amúgy nem is alacsony csúcsnyomatékát, de egy kompaktban a 320 Nm már több, mint elég. Közepes fordulaton öblögetve, az automataváltó finom kapcsolásai mellett is annyira lendületes a dízel automata Astra, hogy az már élményszámba megy. Bár csapatós autónak a benzines kéziváltós az ideálisabb, ez a dízel is ott van a szeren. Ereje és kényelme a kategória élvonalába teszi, dacára annak, hogy nem duplakuplungos az automataváltója, mint az összes Volkswagen Golfnak, vagy a dízel Ford Focusoknak.

A motor ellenében csak egyetlenegy kifogást lehet felhozni: a hangját. Bemelegedve tűrhető, de hidegen kifejezetten erős és kellemetlen orgánumú. Viszont a fogyasztása nagyon baráti. Zömében városban és dinamikusan közlekedve is csak 5,3 litert kért, ami ugyan több, mint a gyári 4,6, de önmagában zseniális érték. Az előző tesztautónál nem említettem, mert egyedi hibának tűnt, de itt már le kell írjam, hogy rossz úton olyan fura dübögést hallat az Astra, mintha az ajtók mozognának a helyükön. Mintha valami fém mozogna a gumiágyban. Ezt így két autó alapján vehetjük akár fajtajellegnek is, de persze betudható az előszériás gyártásnak is. Eddig nem tapasztalt furcsaság, hogy a Bluetoothon összekapcsolt telefon és az USB-porton csatlakoztatott zene össze tudja akasztani az IntelliLink fedélzeti rendszert. A kettőt együtt nem igazán szereti kezelni.

Érdekes, hogy az alig 80 kilogrammnyi, de nyilván a kocsi orrára koncentrálódó plusz súlyt érezni az 1.4-eshez képest, de csakis a futómű tűrőképességét próbálgatva. Hogy mennyire jó ülni az Astrában, mennyire élénk a kormányzása és barátságos a futómű hangolása, azt az is jól mutatja, hogy egy tényleg lenyűgöző BMW 550i Touringból visszaülve sem éreztem kevésnek. Még az itt nem feláras, de elektromosan gerinctámaszos ülésekben is jó helyet találtam. Persze, akinek módjában áll, válassza az AGR tanúsítványos masszázsüléseket (amilyenek a pirosban voltak), de alapértéken ezek is jók.

Mindezekből az jön ki, hogy a jól vezethető Astra ezzel a hajtáslánccal is abszolút ajánlható kocsi. Aki meg sokat megy vele, annak meg is fogja érni, ha ezt választja. Igaz, a dízel mellett az automata felárával ez már egy kifejezetten drága változat: alapból is 7,3 millió forintba kerül. Erre jön még a minden jót adó innováció csomag, a napfénytető, a parkolóasszisztens, meg még egy-két extra, és hopp, máris 8,72 milliós a listaár. Az Opel persze a már megszokott módon többféle és többszázezres kedvezményt ad, de ez így már akkor sem lehet népautó. Mivel 1.6-os létére erős, ezért a konkurensekhez képest olcsónak fog viszont tűnni a 7,3 milliós alapára.

Olcsónak, ugyanis Ford Focusból és Volkswagen Golfból a kétliteres, 150 lóerős automata dízelekhez mérhető, amik az Innovation szintű Astrához igazítva Highline, illetve Titanium kivitelben 7,8 és 7,4 milliósak. Pörögnek a nagy számok, de az világos, hogy az Opel jót ad, jó áron. Nem marad más, mint hogy az érdeklődők kiszámolják, nekik melyik változat lenne hosszabb távon a legelőnyösebb. Ezzel a váltóval egyébként a 150 lóerős 1.4-es is kérhető, de mint feljebb írtam, csak óvatosan a testre szabással. Az új Astra elég könnyen beszippant.
Értékelés
Pozitív
Jó vezethetőség, kellemes futómű, erős motor, jó vezetői pozíció, gazdag felszereltség
Negatív
Pótkerékkel kis csomagtartó, nincs hátsó légbefúvó, kicsit buta fedélzeti elektronika, magas alapár, nincs start/stop
Árak
Tesztmodell alapára
7 300 000 Ft (2016.02.10.)
Tesztautó ára
8 720 000 Ft (2016.02.10.)
Műszaki adatok
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Teljesítmény:
100 kW (136 LE) 3500-4000 1/min-nél
Nyomaték:
320 Nm 2000-2250 1/min-nél
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,7 s
Végsebesség:
205 km/h
Gyári vegyes fogyasztás:
4,6 l/100km
Méretek
Hosszúság:
4370 mm
Szélesség:
1809 mm
Magasság:
1485 mm
Saját tömeg:
1360 kg
Össztömeg:
1900 kg
Terhelhetőség:
540 kg
Tengelytáv:
2662 mm
Karosszéria-kivitel:
ferdehátú
Csomagtér:
310 l
Belső szélesség elöl:
1470 mm
Belső szélesség hátul:
1450 mm
Belmagasság elöl:
940-1020 mm
Belmagasság hátul:
950 mm
Hátsó lábtér 180 cm-es vezető mögött:
250 mm
Ülőlap hossza elöl:
520 mm
Ülőlap hossza hátul:
450 mm
Csomagtér maximális szélessége:
1040 mm
Csomagtér magassága:
420 mm
Csomagtér hossza:
750 mm
Csomagtér hossza üléshajtással:
1600 mm
Raktérnyílás szélessége:
910 mm
Raktérnyílás magassága:
610 mm
Motor és váltó
Motor:
Dízel üzemű
Motorosztály:
Euro 6
Hengerűrtartalom:
1598 cm3
Hengerek/szelepek száma:
4/16
Sebességváltó:
automata - 6 fokozatú
Nyomaték:
320 Nm 2000-2250 1/min-nél
Teljesítmény:
100 kW (136 LE) 3500-4000 1/min-nél
Menetteljesítmény
Végsebesség:
205 km/h
Gyorsulás 100 km/h-ra:
9,7 s
CO2-kibocsátás:
122 g/km
Gyári vegyes fogyasztás:
4,6 l/100km
Fogyasztás a használónál:
5,3 l/100km
Menetzaj
Menetzaj 50 km/óránál:
58 dB(A)
Menetzaj 90 km/óránál:
63 dB(A)
Menetzaj 130 km/óránál:
66 dB(A)
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.28. at 08:34
    Permalink

    Kicsit kezdem unni az Opel nyomulását a K Astra témában. Értem én hogy közeledik az Év autója választás végső szavazása, de hogy minden héten előállnak egy új tesztautó verzióval vagy valamilyen PR akcióval az nekem már egy kicsit sok.

    Személy szerint jobban örülnék egy nagy középkategóriás összehasonlító tesztnek, úgy legalább látnánk hogy mit tud a többiekhez képest.

  • 2017.10.28. at 08:34
    Permalink

    Egy Focus-ért Golf-ért adnál ennyit? Ez ennyi, ha nem tetszik elsétálsz.
    Amúgy “a kompakt méretűek átlagára 6,24 millió forint volt” by Vezess.hu
    Kár azon keseregni, hogy miért nem 2 misi egy alsóközepes új autó.

  • 2017.10.28. at 08:34
    Permalink

    Látszik hogy fogalmad sincs az árakról. Számold ki ezt a konfigot egy Golfra, Fócusra, meg fogsz lepődni.
    Az hogy az importőr teletömi extrával az nem az autó hibája.
    5-6 között elhozható 150 lovas benzinessel.
    Muti már egy ilyet Suzukiból vagy Daciából. Kicsit mellé lőttél a kategóriával, jó hogy nem egy 10 eves Matizzal hasonlítod össze az árát.

  • 2017.10.28. at 08:34
    Permalink

    Nezegetem ezt az Opelt es egyre jobban bejon! Jo a tetoiv, szep az auto oldalrol es hatulrol is. Ezzel a sotetzold szinnel meg elolrol is elfedi a mask tulrajzolt formajat ami pirosban rettento ronda. Belul is tok jo, jol nez ki a kormany es a muszerfal is, ulesek is. 1xuen nem tudok belekotni csak 1 dologba, a C oszlop miatt eleg rosz lehet belole a kilatas hatra, de ez ma mar minden autonal igy van. Es ha igaz hogy a futomuve a kategoria legizgalmasabbja akkor eleg magasra tette a lecet az OPEL. Es a sokkullos kerek is jo amit alig hasznalnak a gyartok inkabb 4-5 kullos malomkerekekert csinalnak. Szoval nekem negyon bejon.

  • 2017.10.28. at 08:34
    Permalink

    Oké, köszi! Én pl végig szoktam nézni milyen nehéz az autó, mit tud a motor és mennyit kérnek érte. Számomra ezek a fontos adatok, viszont az is jó hogy a cikk végén van egy összegzés, de szerintem az is jó lenne a müszaki adatok alatt is.

  • 2017.10.28. at 08:35
    Permalink

    Köszönjük az észrevételt!
    Épp egy korábbi fejlesztéssel került át a két rész ide, a cikk alá. A célunk ezzel az volt, hogy az értékelés és az értékelésben nagyon fontos ár is szem előtt legyen és ne kelljen érte “átlapozni”. A fejlesztőkkel és a kiadóval megvitatjuk a felvetését és ha módunkban áll, duplikáljuk ezeket a részeket.

  • 2017.10.28. at 08:35
    Permalink

    Hollosy ur es AN! Egy eszrevetelt ha megengedtek. Az Értékelés es Árak fuggelek megjelenhetne a Műszaki adatok-nal is. Jo lenne ott is latni mennyibe kerul az aktualis modell, nem kene oda vissza lapozni, meg gorgetni, plane ha ossze szeretne az ember hasonlitani tobb autot. Mit gondoltok rola?

  • 2017.10.28. at 08:35
    Permalink

    Persze, a napnál is világosabb, hogy csupa olasz autóról lopkodták a részleteket. Tulajdonképpen nem is igazi autótervező az, aki nem róluk másol:)

  • 2017.10.28. at 08:35
    Permalink

    Hatulja Giulietta es Bravo kevereke, az elode egyertelmuen Bravo, foleg a tetovonal es a hatso ajto kialakitasa.
    Ettol eltekintve egy kifejezetten szep auto, a Golf felkotheti a gatyajat.

Vélemény, hozzászólás?