Felkavaró – Toyota C-HR

Kell bele a nagyobb motor - Toyota C-HR menetpróba

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

Sikerült igencsak látványos külsőbe is bújtatni a Prius technikáját, a C-HR-rel már a Toyota kínálatában is van formabontó hibrid. Persze hagyományos hajtáslánccal is készül.


Szándékosan nem hasonlítják a Toyotánál a Nissan Juke-hoz az új C-HR-t, pedig ordít róla, hogy a fejére akar nőni. Előfordulhat, hogy ez sikerülni is fog, mivel a C-HR sokkal többet kínál nála, éppen ezért - meg a méretei miatt is - egy kategóriával följebb pozicionálják. Bármennyire is hihetetlen, de alig kisebb, mint egy Nissan Qashqai, ha márkán belül maradunk, akkor pedig közel centire hozza az előző generációs RAV4-et. Persze belül messze nincs annyi hely, a praktikumról meg ne is beszéljünk, ugyanis a kupés, rendkívül hosszan elnyújtott tetőív miatt szűk, főleg a fejtér, hátul pedig egyenesen büntetés utazni. Viszont nem is a nagycsaládosok a célközönség, inkább a vagányságukat mutatni akaró, újdonságra és különcködésre maximálisan nyitottaknak szól. A formája egészen különleges, bár a Prius után nem igazán meglepő, dizájnmegoldásai viszont még annál is durvábbak. Ebben a szegmensben ezt már mondhatjuk elvártnak,

ha már kupé crossover, üssön nagyot a formaterv.

Na, a C-HR üt, elég nagyot. Élesek a vonásai és borzasztóan mélyek a hullámai, amik az autó végéhez érve szabályosan kilökik magukból a hátsó lámpákat, azok külön életet élnek. Ebbe a formavilágba nem fért bele az oldalankét két kilincs, a hátsókat feltolták, majdnem a tetőig, a hátsó szélvédő fölött pedig igazi raliautós szárny trónol. És ez az alapverzió, mint megtudtuk. Dolgoznak azon, hogy egy vadabb kivitel is készülhessen a C-HR-ből. Nagyon elkélne, főleg, miután vezettük.
Méretek - Toyota C-HR
Hosszúság (mm) Magasság (mm) Szélesség (mm) Tengelytáv (mm) Csomagtartó (liter)
4360 1565 (1555)* 1795 2640 377

Egy dolog a kinézet és egy másik a menettulajdonság, de egy autótól, ami így néz ki, elvárnám, hogy olyan legyen vele autózni, mint egy igazi hothatch-csel – mondjuk egy Civickel, ha már ennyire hajaz rá a hátulja, meg úgy általában a modellnév a Hondára. De nem, ez elmaradt, nagyon. Egyelőre kétféle motorral érhető csak el, az alap 1,2-es 116 lóerős turbós benzines, amihez van kézi váltó és a motort bégetésre késztető fokozatmentes CVT is, utóbbihoz összkerékhajtás is rendelhető. Vélhetően ez utóbbi konstrukcióból adódik majd a legkevesebb eladott C-HR Magyarországon – alig 2-3%-kal számolnak a Toyotánál – a legtöbbet pedig az új Priusból ismert hajtáslánccal szerelt hibridtől várnak – 75%-ot.
Hirdetés

A hibrid rendszer remekül működik, a spanyolországi néhány száz kilométeres, több száz méteres magasságokba vezető tesztúton is 5,4 literes átlagfogyasztás adódott. Hangtalanul suhan, amíg be nem indul az 1,8-as benzinmotor. Az indítása és a hajtás átváltása fantasztikusan finoman megy, utána viszont mindent betölt a motor zúgása. Nem túl kellemes, ellenben szokható. Zajból sajnos sokkal több van a kellemesnél, mivel az alapáron 16, de a tesztautókon lévő 17-18 colos kerekektől is sokkal több zaj jön a vártnál, leginkább a kerékjáratokból hiányzó, kellő mennyiségű hangszigetelés miatt. Ugyanakkor szintén jelentős a szélzaj, és mindez azért tud feltűnő lenni, mert a beltér és úgy összességében a C-HR összeszereltsége elég masszív.
Műszaki adatok - Toyota C-HR
1.2T 1.8 VVT-i Hybrid
Hengerűrtartalom (ccm) 1197 1798
Teljesítmény (LE/kW) 116/85 122/90
Nyomaték (Nm) 185 142
Gyorsulás 0-100 (s) 10,9 (11,1/11,4)* 11
Végsebesség (km/h) 190 (185/180)* 170
Városi fogyasztás (l/100 km) 7,4 (7,3/7,6)* 3,5
Országúti fogyasztás (l/100 km) 5,1 (5,1/5,7)* 4,1
Vegyes fogyasztás (l/100 km) 6,0 (5,9/6,3)* 3,9
CO2 kibocsátás (g/km) 136 (135/144)* 87

Semmi nem recseg, cicereg, vagy mozog, ami bántó hangot adhatna, és a futómű is rendkívül pontos, koppanásmentes. Habár a spanyol utak elég jó minőségűek, még az elhanyagoltabb részeken is, a kisebb falvakban magas fekvőrendőröket, illetve kiemelt gyalogátkelőket alkalmaznak, amiket ugyan jelentősen megérezni bent, viszont a futóműből egy pillanatnyi bizonytalanságot nem tapasztaltam. Ugyanez tempós kanyarban is igaz, bár a magas felépítés nem éppen sportolóbarát, azért lehet vele izgalmasan is kanyarodni.
Toyota C-HR felszereltségi szintek és alapárak
Motor Live Active Dynamic Executive
1.2 Turbo 5 995 000 Ft 6 795 000 Ft 7 315 000 Ft 7 665 000 Ft
1.8 Hybrid - 7 925 000 Ft 8 445 000 Ft 8 795 000 Ft


Sajnos motorerő hiányában egyik változat sem hozta a kívánt dinamikát, még az összkerekes is nehezen hozható játékba - főleg súlya és CVT váltója miatt - de az 1,2-es sem igazán jó társ benne. Kézi váltóval viszont egész élhető, ráadásul alapáron jelenleg 6 millió forint alatt kezdődik a C-HR, a hibrid pedig Executive szinten is 9 millió alatt marad. A legdrágább az összkerekes változat, mivel a 730 ezer forintos hajtás mellé még az 550 ezres Multidrive S váltót is be kell ikszelni. Egészen élvezhető a Toyota C-HR, de kinézetéhez hasonlóan ütős hajtás híján egyelőre csak a hibrid verzióban érzek jó összhangot. Nem kéne sok, 1,6 literes turbós motor már elég lenne. Hátha meglépik!
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.27. at 23:58
    Permalink

    [i]“Mellékesen a világ változik”[/i]
    Ez igaz. Ami nem változik, az a te ostobaságod. Az állandó, lehet rád számítani. Honlaphülyeként. Kell ez a stabilitás tényleg.

  • 2017.10.27. at 23:58
    Permalink

    Én csak gondoltam, nem néztem statisztikát erre vonatkozólag meg nem is vagyok dealer, hogy rálássak.
    Igazából nagyon hidegen hagy kik vesznek ilyen autókat, tapasztalatból csak azt mondhatom, hogy fiatalokat láttam ilyenekben.

  • 2017.10.27. at 23:58
    Permalink

    Nekem is elsőre a Juke ugrott be, egyébként nekem nem jönnek be ezek a dizájnok, ocsmányok mint a franc.Egy nagy városban ide/oda szaladgálni, feltűnősködni két szatyorral soppingolni talán megteszi.Nekem nem az ilyen gépjármű az AUTÓ, hányinger ránéznem is.Az öregek veszik majd, azt kötve hinném, mert azok átlagban inkább konzervatívabbak, mint a fiatalok (csajok), apuci megveszi a kicsi lányának plázázni.

  • 2017.10.27. at 23:58
    Permalink

    “…kiváncsi leszek ennek az űrhajónak az eladasaira.”

    Persze gondolom, szigorúan csak az európaira, mert egy japán gyártó helyzetét csak az európai eladások képesek hűen tükrözni. Ha meg nem jön be a Toyónak a C-HR, akkor elgondolkozhatnak azon, hogy takarodót fújjanak Európából, igaz?:)))

    A dilettánsok útja mindig rögös, szeszélyes és buktatókkal teli…

  • 2017.10.27. at 23:58
    Permalink

    de ha bele akarnék mászni, akkor a hátsó ablakot kellett volna nyújtani az ajtó végéig és az ablakba integrálni a kilincset (leon,clio). így egy leheletnyilvel elvesztette volna ezt a félig kupé ívet, de legalább akkor ívbe lett volna a hátsó szárny és a hátsó ablak és kiadta volna jól, plusz emberi méretű hátsó ablak lett volna, no mind1, ettől még jól néz ki.

  • 2017.10.27. at 23:58
    Permalink

    Barátom a japófanok nem az 1,2 turbót fogják venni, hanem amíg van maradnak a szívómotornál, utána meg átlépnek a hibrid környezetbe ha szükségük lesz rá.
    Mellékesen a világ változik ha nem vetted volna észre, az Audi a koromokádás egyik legnagyobb mestere hxgyozik saját magával szembe épp mostani elképzelése hogy ő lesz a villanyautó nagyhatalom. :))))))))
    Én is hibrid hívő vagyok már, amíg nem lesz teljes értékűen kiváltható egy villanyautóval, vagy épp egy hidrogénhajtásúval.

  • 2017.10.27. at 23:58
    Permalink

    tetszik ez a tojóka, végre valami jó. kár, hogy nincs belőle izmosabb, bár a “vallásom” tiltja ezeket az esetlen divat suv-kat, ettől függetlenül objektíven azt mondom, hogy ez már valami (20-as kerekekkel, 3-4 cm-t ültetve… 😀 ) . 2 dolog nem tetszik, a segge meg a belseje, de ezek nem nagy kunsztok. a szárnyat ki lehetne cserélni valami fele akkorára, a fekete festést meg csak a rejtett kilincstől a szárny sarkáig….az a túltolt fekete fényezés ront, az egyébként káoszos hátsó traktuson.

  • 2017.10.27. at 23:58
    Permalink

    A hátsó szárny mindent visz, a nyolcvanas években minden tuningautóra ilyet álmodtak…
    Amit a cikk nem említ a rejtett hátsó kilinccsel kapcsolatban, nem felfelé nyílik, hanem egy lap, amit magunk felé húzunk (előrefelé fordul). A “kardánalagút” borítása elég magas, de valahogy a lábat mégsem zavarja (ezt nem minden gyártónak sikerül megcsinálni). Fiataloknak tényleg tetszhet, főleg, hogy a hátsó lámpa tényleg tuti Honda.
    Amit nem értek: a Prius motorját nem egy az egyben veszik át (Aurisba sem), a teljesítmény és a menetteljesítmények elmaradnak tőle. Igaz nem sokkal, de mégis megéri “másikat” csinálni?

  • 2017.10.27. at 23:58
    Permalink

    Ha az elmúlt ve középszerű vacakjait vették, kiváncsi leszek ennek az űrhajónak az eladasáaira. Élőben is eggyőző, a hátsó ablak méretén kívül minden nagyon-nagyon rendben van a formával.

    Vezetési élmnyt a nagyobb hibridekből sem lehetett előcsalni ezen a platformon, a Priusszal nem lehet csodát tenni.

    1 hete állt kint egy a Mammutban, mondhatni elemében volt. Sokan meg is nézték. Az ára picit húzós, az 1.2 turbónál meg szerintem pár ideológus japófan most veri a fejét a falba… 🙂

Vélemény, hozzászólás?