A legmenőbb Lada és Dacia találkoztak az erdőben…

Dacia Duster 1.5 dCi EDC és Lada 4x4 Urban off-road teszt

Ez a cikk több mint 90 napja frissült utoljára, ezért kérjük, az olvasása során ezt vegye figyelembe!

A Niva, bocs, 4x4 még mindig tökéletes terepjáró, Urban kivitele sem puhítja el, egykedvűen falja az erdőt. A Duster határai szűkebbek, de tudja tartani a lépést.


Tudja, tudja és tudja. A Hungaroring Off-Road Centrum erdejét bejártuk a két autóval, és minden egyes ponton rá kellett döbbennünk, hogy a 4x4 még mindig tökéletes terepjáró. Ekézhetjük a Ladát azért, hogy 40 éves technikát árulnak 2017-ben, de akinek terepjáró kell, annak nincs jobb, mármint ennyi pénzért. Sokan mondják majd, hogy ott a Suzuki Jimny kinyírhatatlan japán motorral, hatékony, zárható központi diffivel szerelt összkerékhajtással és vállalható anyagokkal, de 4,5 millió alatt nem jutunk hozzá újonnan.

A Niva, bocs, 4x4 továbbra is remek célgép, amit minden egyes bukkanón bizonyított.

Az Urban a legdrágább - már ha nem ötajtós - így megnéztük, meddig képes tartani vele a lépést a Dacia közel legdrágább modellje, ha már egyszerre jártak nálunk.
Dacia Duster vs. Lada 4x4 Urban - méretek
Hosszúság [mm] Szélesség [mm] Magasság [mm] Tengelytáv [mm] Csomagtér [l]
Dacia Duster 4315 1821 1695 2674 475-1636
Lada 4x4 3740 1680 1640 2200 268-585

Gyorsan szögezzük le, hogy az erőviszonyok nem teljesen egyenlőek, hiszen a legmenőbb Duster most nem összkerékhajtású, hanem a frissítéssel érkező duplakuplungos EDC automata váltós kivitel, ami csak elsőkerékhajtással érhető el. Szóval van két autónk, amiből a 4x4 Urban utónévvel is a városba való a legkevésbé, a Duster pedig oda a legjobb, de nem jön zavarba az aszfaltmentes útvonaltól sem, és ezt most nagyon jól bizonyította, hiszen szinte mindenhová tudta követni a Ladát. Szándékosan csak olyan helyeken próbáltuk, ahová direkt nem, esetleg tévedésből hajthatnánk egy városi terepjáróval, és ahol nem a hajtás, hanem a hasmagasság, a terepszögek és a rugóút a lényeg.
A Lada 4x4 még ma is ugyanazzal a szögegyszerű, gépszerű összkerékhajtással készül, mint 40 évvel ezelőtt, csupán megfejelték a rendszert szervokormánnyal és ABS-szel. Szóval az 1,7 literes benzines motor 82 lóereje alapból hátul és elöl is hajt, de a kipörgésgátló hiányában hamar zavarba lehet hozni a leátlózós akadályokon. Ilyenkor két hajtott kerék a magasba emelkedik, az erő pedig oda irányul, így ilyen helyen zárható differenciálzár nélkül csak a lendület segíthet. A Lada meg is állt az akadályon, de csak addig, amíg össze nem zártuk a hajtást, utána már nem volt kérdés. A Lada futóműve nagyon egyszerű, viszont nem teherautós laprugókkal dolgozik, hanem tekercsrugókkal, így

a hátsó merev tengely nagyobb mozgástérrel rendelkezik, mint például egy 4x4-es pickup-é

, tehát a nagyobb gödröket is szépen kimozogja. Ez volt egyébként az az akadály, ahol a Dusternél már készítettem volna a kötelet, hiszen összkerék híján nem volt sok esélye a leátlózásnál. Viszont nincs se merevtengely, se nehéz összkerékhajás, így súlyából adódóan könnyedén lépkedett át az akadályokon. A végén azért megtorpant, de a modern kütyük megmutatták, mi az értelmük, hiszen a kipörgésgátló egyből észlelte a tapadásvesztett bal első kereket és fékezgetni kezdte, ami által a jobb elsőhöz jutott a nyomaték nagy része és erőlködés nélkül vitte tovább a Dustert az 1.5 dCi és a duplakuplungos automata váltó.
Hirdetés

A Duster legjobb pontjai, amitől a terepezés is könnyedén letudható, azok az első-hátsó terepszögek és az átlépőszöge. Ennél jobb adatokat más SUV-oknál nem találunk, és itt a sérülékeny elemek száma is kevés. Ez azt jelenti, hogy ilyen zord terepen is haladhatunk anélkül, hogy a lökhárítók leérnének. Egyetlen akadálynál mondtunk nemet az első próba után, az pedig a meredek fal, amin a Lada a felezővel és az összezárt hajtással úgy ment föl, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne. A Duster EDC váltója nem bírta volna, félmagasságig jutott csak, kézi váltóval és összkerékhajtással vélhetően megoldaná, de a felező hiánya úgy is feltűnne. Nem is képzelnénk, hogy a Hungaroring közepén milyen erdőrengeteg áll, az utakat nem építették ki, minden olyan, ahogy azt a természet megalkotta, csupán a tanfolyamok során járták ki pickupokkal, terepjárókkal, meg ilyen puhány SUV-okkal, mint a Duster. Szándékosan nem a mászás volt a célunk, így inkább csak ereszkedtünk a Dusterrel, a Ladát viszont minden szakaszon visszafelé is megindítottuk.
Dacia Duster vs. Lada 4x4 Urban - adatok
Dacia Duster 1.5 dCi EDC Lada 4x4 Urban
Emissziós norma Euro 6
Üzemanyag Gázolaj Benzin
Hengerűrtartalom [cm3] 1461 1690
Hengerek/szelepek száma 4/8
Váltófajta/-fokozat automata/6 kézi/5
Teljesítmény [LE/fordulat] 109 (4000) 82 (5000)
Nyomaték [Nm/fordulat] 250 (1750) 133 (4000)
Gyorsulás 0-100 km/h 11,9 23
Végsebesség [km/h] 169 135
Kombinált fogyasztás [l/100 km] 4,5 9,5
CO2-kibocsátás [g/km] 116 216
Saját tömeg [kg] 1424 1210
Megengedett össztömeg [kg] 1824 1535
Alapár [Ft] 4 999 000 3 399 000

Volt olyan rész, ahol a Dacia már a hasán csúszott, de a homokos talaj nem okozott kárt azon a pár méteren, és mindebből bent semmit nem éreztünk, végig irányítható maradt. Pedig egyszerű utcai négyévszakos abroncsokkal támadtuk be az erdőt, a Lada viszont rücskösebb, terepre alkalmasabb gumikkal érkezett. Egyik autóból a másikba ülve óriási a kontraszt, a 4x4 hangjai, mozgása minden olyan szükségszerű, zajos, kemény, de torpanás nélkül lépked át árkokon, vagy éppen olyan bordán, ahol már leér a hasa is. Ezzel szemben a Duster, pláne az automata váltóval szabályosan kényelmes, a ballonos gumikkal meg pláne, a motor megoldja nyomatékból az emelkedőket, ami kívülről kínos helyzetnek néz ki, az belülről teljesen hétköznapinak érződik.
A Duster meglepő közönnyel viseli a terepezést, nincs mit félteni rajta, közben meg a hétköznapokban

ez a legkényelmesebb Dacia, mivel kapcsolgatnunk sem kell, és az EDC nagyon jól dolgozik.

Ja, a fogyasztása meg nem megy 6 liter fölé sehol, normális használat mellett. A Lada 4x4-gyel városban autózni szabályosan kínzás, nem is oda termett és az Urban kiviteltől sem lesz városi autó, ellenben soha nem volt ennyire modern a Niva 4x4, az ülésfűtésnek, a szervokormánynak és a rádiónak pedig az erdészek, mezőgazdászok örülhetnek igazán. Arra továbbra is a legjobb, amire kitalálták, viszont ha már a Dustert bevittük a susnyásba, akkor a Ladát is meg kellett mutatnunk a betondzsungelnek, hamarosan jelentkezünk a galériával. Kár lenne kihagyni!
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Hozzászólások

  • 2017.10.31. at 08:53
    Permalink

    Sajnos továbbra sem értem az összehasonlítást. Nekem kicsit almát a körtéhez. Vagy kerülne mindkettő kb ugyanannyiba, vagy lenne mindkettő 4×4-es. Mellesmeg szerintem egy 4×4-es Duster ugyanezzel a motorral manuális váltóval jobb terepen mint a Niva. Jó lenne végre egy ilyen teszt is.

  • 2017.10.31. at 11:18
    Permalink

    Tucatka, ne pampogj már, és legfőképpen ne reménykedj. Ez a Niva terepe és pont. Látszik az amúgy gyönyörű képeken is, hogy marha jól érzi itt magát. De ha elolvastad a cikk legvégét, akkor gondolom, öröm tölti el a kicsi szívedet: a betondzsungelben a Niva csúnyán el fog majd vérezni. És akkor jöhetsz majd az “XD”-jeiddel meg a smiley-jaiddal. De ez most nem az a hely.

  • 2017.10.31. at 17:54
    Permalink

    Az a baj, hogy Lada terepen kívül szinte bármilyen közlekedésre alkalmatlan, a Duster viszont amellett hogy viszonylag kényelmes országúton és pályán is, megbírkózik a könnyű tereppel is, ebből a szempontból a 4×4-es még jobb lehet. Hacsak valakinek nem munkagépnek kell, szerintem egyértelmű a választás.

  • 2017.10.31. at 22:03
    Permalink

    Vételár is kevesebb a Ladáé mint Daciáé főleg ha 4X4es Dustert veszünk,mert az ugye nincs 4,5m ft alatt. És hát így van Dacia fenntartásban (szervízárak,alk.árak) elhasal a Lada mellett. Ezzel most nem azt mondom hogy szar autó csak (jóval)drágább életben tartani mint a nivát. Vezethetősege sem olyan rossz (most nem egy huszonéves,250ezer km-et futott autóról beszélek hanem 0km-esről)hogy nem lehetne kimenni vele lakott területre:szervókormány,abs,jól és könnyedén kapcsolható váltó… Tulajdonképpen olyan vezetni mint a “kockaladát” de végülis a Jimny meg olyan vezetés élményt ad mint az 1es Swift. Fogyasztáson sem értem miért vannak sokan kiakadva,céges Toyota Hilux (terepen) simán bevágja a maga 15-16L/100km-jét ráadásul műúton 70km/h felett istenkísértés vele menni mert úgy pattog mint egy gumilabda… Még a fogyasztásról szintén céges Opel Astra 1,2ccm 9L/100km no comment…

    • 2018.01.07. at 09:54
      Permalink

      Ugyanolyan marha vagy mint voltál. Olvass utána mekkora szar egy Niva már a 0. km-től fogva és milyen egy modern autó mint pl egy Duster. Olcsóbb javítani a Nivat? Jah csak amit nyersz a réven azt elveszted a vámon, mert a Niva egy betegágy újonnan is, a kvázi 0km-es autót is azonnal javíthatod, mert annyira szar.

  • 2017.11.01. at 16:26
    Permalink

    Tisztelt Szerző!

    Köszönjük a cikket! De kérem engedjen meg egy kiigazítást.

    “hiszen a kipörgésgátló egyből észlelte a tapadásvesztett bal első kereket és fékezgetni kezdte, ami által a jobb elsőhöz jutott a nyomaték nagy része…”
    Na, ennek ugorjunk neki még egyszer! Ha már használunk ilyen autós szakszavakat, mint “nyomaték”, akkor próbáljuk meg helyesen használni! Íme egy hiánypótló gyorstalpaló.
    Mi a differenciálmű lényege? Hajtást ad kétfelé, a állandó nyomatékaránnyal. Azonos tengelyen levő kerekeket hajtó differenciálmű esetében ez az arány: (állandó) 1:1. Tehát a jobb kerék pontosan ugyanannyi nyomatékot kap, mint a bal kerék. Nyomaték állandó, fordulatszám lehet különböző, ezért tudunk csúszás nélkül kanyarodni.
    Akkor van baj, ha az egyik (hajtott) kerék a levegőbe kerül, tehát nem fékezi a talaj. Ekkor szinte ellenállás nélkül “elpörög” a kerék, az általa “felvett” nyomaték nulla NM. És akkor a másik kerékre mennyi nyomaték jut? Arra is nulla!
    Ezért kell az elektronikának befékeznie a levegőben lógó kereket. Pl: 10 NM-rel. Mert akkor a másik oldal is fog kapni 10 NM-t, és ez a kerék már valóban húzza előre az autót.
    Összefoglalva: egy szimmetrikus differenciálmű nyomatékelosztása teljesen szimmetrikus. Nem létezik a “nyomaték nagy része”, amit ide-oda küldözgetne valamilyen titokzatos kütyü.
    Várom megtisztelő válaszát.

    • 2017.11.03. at 11:10
      Permalink

      Valóban ez a helyes megfogalmazás, a cikk terjedelmének megtartása miatt rövidítve, de pontosítottam a bekezdést.

      Köszönöm az észrevételét!

      • 2017.11.03. at 17:19
        Permalink

        Szerintem a kipörgésgátló ASR és az elekronikus differenciálzár EDS nem ugyanaz.
        Az előbbi elveszi a nyomatékot ( ami nem szerencsés terepen ) az utóbbi oldalanként fékezi a kereket.

  • 2017.11.01. at 19:22
    Permalink

    Persze, hogy drágább a Duster, teljesen más kategória, nagyobb, korszerűbb, kifinomultabb konstrukció. Arról nem beszélve, hogy a Dacia családi autóként is maradéktalanul megállja a helyét, a Niva pedig valóban egy munkagép, amivel a terepezés mellett nem fogsz leautópályázni Dubrovnikba, vagy a bled-i tóhoz.
    Ismerve a Ladák megbizhatóságát, hosszabb távon azért arról nem vagyok meggyőződve, hogy a Dustert lesz drágább és nehezebb fenntartani.
    Említetted a fényszóró árakat; az egyik fényszóró a ‘70-es évek, a másik a 2010-es évek technikai színvonalát hozza, és ez értelemszerűen az árban is megnyilvánul.

  • 2017.11.01. at 22:34
    Permalink

    Ez így van a niva nem arra való hogy tőbb 100km-et megtegyen autópályán,de az teljesen vállalható vele hogy egyik faluból a másik városba mondjuk ami 30-40km-re van elmenjünk vele. Viszont a Daster sem való arra hogy heti hét napból legalább ötöt erdőben használják. Hát a “KaEG” vissza szeretne váltani Dasterről Nivára (most már lehetséges mert van hivatalos importőr) mert a 4 éves Dasterokon (10db) a motort vivéve szinte minden tré… A lámpás dolgod nem én írtam de van benne igazság. Amúgy csak a forma származik a ’70-es évekből mert már nem a “bumfordi”izzó kell bele hanem H7-es de a foncsor és a lámpabúra kialakítása is teljesen más…

  • 2017.11.01. at 22:41
    Permalink

    Még annyit elfelejtettm hogy ha valaki családi nivát akar arra ott van az 5ajtós. Nem hiszem hogy kisebb a dasternél viszon olcsóbb bő 1,4m ft-al (ha 4×4 dasterről van szó)

  • 2017.11.02. at 07:37
    Permalink

    Azt azért ugye tudod, hogy attól, hogy megnyújtották a karosszériát és raktak rá még két ajtót (ezzel rontva a terepképességein is), még ugyanaz a közúton esetlen, 80 fölött életveszélyes instabil autó marad, amit jóindulattal sem lehet “családinak” nevezni. Nem utálhatod te sem annyira a családod, hogy 2017 végén ilyenbe kárhoztasd őket 3,5 millió forintért.

    • 2019.09.06. at 07:58
      Permalink

      ….Amennyiben utálatnak számít az, ha egy hétvégi erdőjárós, vagy hegyes-völgyes, horgászattal egybekötött családi kiránduláson, amikor még az eső is elered nem szeretné az ember ha a családja a kocsiban vagy mellette, esetleg a domboldalról lecsúszva és még fel is borulva várna egy autó mentőt….
      Vagy a Mátra szerpentinjein az aszfaltról letérve gyalog kellene továbbmenni mert az “elektronika” nem tud megküzdeni a terepviszonyokkal, mert “jajj, meredek emelkedő, jobbra 100m mély szakadék, balra 100m magas fal, az úton mindenféle taknyos levél, törmelék, kátyú, stb…
      Kb olyan, mintha azt mondaná valaki, hogy egy tank kevésbé biztonságos az aszfaltot elhagyva, mint egy kisáru szállító….
      És akkor nem beszéltünk arról, hogy a Dacia töréstesztje…. a legendás francia elektronikai megoldások…. az alkatrész árak….
      Terepre terepjáró, máshova meg rendes sedan. A Dacia egyiket sem gyárt 🙂
      Nem egy Dustert, még nagyobb neveket is húznak ki a mocsárból a Nivak

  • 2019.01.11. at 17:20
    Permalink

    Volt dusterem, az occóból, elsőkerekes, benzines.
    Nem lehet összehasonlítani a LADA termékkel és az (új) ára sem volt annyi mint a LADA!
    Csak egyszer voltam gondban, amikor egy erdei emelkedőn, száraz füvön nem akart felmenni, elfogyott a kraft…
    Visszaereszkedtem, megfordultam és feltolattam. Ennyi!

Vélemény, hozzászólás?