Mint kés a vajat, úgy vágja át a villanyautó a szalagkorlátot!

Komoly veszélyforrás, hogy az utak és a szalagkorlátok nincsenek felkészülve az elektromos átállásra

Még a megerősített szalagkorlát után elhelyezett betonelem sem fogta meg a hatalmas villanyautót: biztosan kiengedhetünk ilyen monstrumokat az utakra az infrastruktúra teljes felújítása előtt?

Érdekes videóra bukkantunk az interneten, ami sajnos több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Az Egyesült Államok katonaságának kutatás-fejlesztési centruma által finanszírozott kutatás keretei között, a Nebraska-Lincoln egyetem által közzétett felvételeken egy Rivian R1T elektromos pickup látható, ahogy 60 mérföldes óránkénti sebességgel - tehát nagyjából 97 km/órával - nekihajt egy szalagkorlátnak. A hatalmas villanyautó nem teljesen merőlegesen találkozott a biztonsági célt szolgáló terelőfallal, hiszen egy valós helyzetben sem lesz tökéletes derékszög a balesetet szenvedő autó beesési szöge.

A 3,1 tonnás jármű azonban meg sem érezte a szalagkorlátot, irányváltoztatás nélkül tépte ki a betonból az oszlopokat és szakította át a hajlított lemezt.

Bár az európai villanyautók üresen ennél azért könnyebbek, a nagyobb SUV modellek össztömege könnyedén túl tudja lépni az alábbi videóban látható jármű tömegét. Továbbá fontos megjegyezni, hogy a mi kontinensünkön a szalagkorlátokat is könnyebb járművekre tervezték, mint Amerikában. Szeptemberben ráadásul egy Tesla Model 3 is járt hasonló teszten, az erről készült beszámoló alapján a jóval kisebb, Európában is kapható villanyautót sem tudta megfogni az amerikai szabványoknak megfelelő szalagkorlát. Mindez érthető, hiszen a legtöbb országban 1000 és 1500 kilogramm közötti autókra tervezik ezeket az út széli biztonsági berendezéseket, ráadásul rengeteg helyen még a 30-40 évvel ezelőtti szalagkorlátokat sem cserélték le.

Ezeket megeshet, hogy mindöszesen 700 kilogrammos járművek megállítására hitelesítették, ráadásul több évtizednyi állagromlással ezelőtt.

Az Egyesült Államokban a kísérlet nyomán az utak és az ezekhez tartozó biztonsági berendezések korszerűsítését sürgetik az érintett szervezetek. Felmerül a kérdés: vajon Európában, illetve azon belül Magyarországon megfelelnek a szalagkorlátok a megváltozott körülményeknek?
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre

Vélemény, hozzászólás?