RENAULT

A márka története

A gyárat Renault Fréres néven Luis Renault alapította két testvérével és barátjával közösen. 1899-ben elkészül az első autójuk, a Voiturette. A fiatal tehetséges mérnök Luis mindinkább a versenyzés felé fordult. Egy 1903-as tragikus baleset után, amelyben egyik testvére életét vesztette felhagyott a versenyzéssel. A szomorú eseményt három évvel később egy sporttörténeti győzelem feledtette. 1906-ban a világ első Grand Prix versenyét egy Renault AK 90CV nyerte a magyar Szisz Ferenccel a volánja mögött. Az első világháború idején hadiüzemmé alakítják a gyárat, ahol lőszert, repülőgépeket és tankokat készítenek. A második világégés során sincs ez másképp. Mivel együttműködtek a németekkel, a háború után államosítják az üzemet, vezetője Pierre Lefaucheux lesz. Ennek a korszaknak az első autója a Renault 4CV volt, amellyel komoly sikereket értek el a Le Mans-i 24 órás versenyeken a Mille Miglián és a Monte Carlo ralin. A sikereken felbuzdulva megalapítják a Société Automobiles Alpine céget, amely versenyekre készíti fel az autókat. A következő modell a Dauphine volt. Majd a hatvanas évek elején megjelenik az R4, amely szakít az addigi hagyományokkal. Az orrmotoros, fronthajtású kisautót egészen 1992-ig gyártották. Vele egy időben kezdődött az R8-as pályafutása is, amelynek főként a Gordini változata lett ismert Magyarországon a ralilegenda, Ferjáncz Attila révén. A farmotoros, hátsókerék hajtásos R10 az utolsó típus ezzel a megoldással.
A Renault 16 már végleg szakít a hagyományokkal. Érdekessége, hogy a jobb súlyelosztás érdekében a sebességváltót a motor elé helyezték. 1969-ben piacra dobják a Renault 12-est, amelyet a világ minden táján gyártanak. Köztük Romániában is Dacia 1300 néven. 1972-ben bemutatják a kicsi és gazdaságos Renault 5-öst. A következő évben kitör az olajválság, amely a francia céget sem kerüli el. A keveset fogyasztó kisautó sikeres lesz, olyannyira, hogy egészen 1996-ig gyártották. Az 1990-es években több innovatív típussal jelentkezik a gyár. Ekkor mutatják be többek között a formabontó külsejű kisautót a Twingot. A Clio, Megane, Laguna modellek is ebben az időszakban kerülnek fel a termékpalettára. A Megane volt az első olyan autó, amely négy csillagot kapott a EuroNCAP töréstesztjén. 1996-ban privatizálják a céget és létrejön a Renault S.A., majd három évvel később megállapodást kötnek a Nissannal. A formabontó külső és a luxusfelszereltség ellenére a Vel Satis modell nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A gyár szemléletváltásának fő gondolata a biztonság lett. Arra törekednek, hogy minél jobban megvédjék az autóban ülőket. Ez lebegett a mérnökök szeme előtt a Laguna, a második generációs Megane és a Modus tervezésénél is. Mindhárom autó a világon először öt csillagot ért el az EuroNCAP tesztjein.
NévRENAULT
CsoportRenault-Nissan
Alapítás Éve1926
CégnévRenault S.A.
SzékhelyBillancourt (Siene), Franciaország
Első autóRenault Voiturette 1CV, 1898
Jelmondat
Tetszett a cikk?

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj a legfrissebb és legnépszerűbb cikkekről, amint megjelennek az Autónavigátoron!

Feliratkozom a hírlevélre